Skocz do zawartości

Kino domowe naprawa czy amplituner


kornel.n

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Jestem nowym użytkownikiem forum. Posiadam kino domowe LG SH92TA. Jednak mam problem, że od pewnego czasu zanika głos. Sprawdziłem dokładnie i uszkodzenie jest w subwoofer, czy w jednostce sterującej całym kinem domowym. Prawdopodobnie uszkodzenie termistora lub innego elementu. Kino domowe jest sterowane przez kabel systemowy z jednostki głównej do subwoofera gdzie później subwoofer rozdziela dzwięk na poszczególne głośniki. Teraz mam pytanie czy warto jest kupić amplituner i subwoofer, i później podłączyć resztę głośników do amplitunera? Bym musiał kupić amplituner 5.1. Jaki amplituner i subwoofer polecacie? Proszę o cenne wskazówki jak dobrać sprzęt do tych głośników które już posiadam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kornel.n w tym przypadku z tego zestawu praktycznie nie nadaje się do wykorzystania. Czyli będziesz potrzebował jak już:

 - amplituner
 - subwoofer
 - kolumny 5

To się robi pewna kwota, amplituner używany z rocznika około 2008 to koszt 600,-  Subwoofer używany pewnie podobna kwota. Zestaw pięciu kolumn około 1000,- . I to masz bardzo podstawowy system kina domowego w wersji używanej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolekdrugi napisał:

@kornel.n w tym przypadku z tego zestawu praktycznie nie nadaje się do wykorzystania. Czyli będziesz potrzebował jak już:

 - amplituner
 - subwoofer
 - kolumny 5

To się robi pewna kwota, amplituner używany z rocznika około 2008 to koszt 600,-  Subwoofer używany pewnie podobna kwota. Zestaw pięciu kolumn około 1000,- . I to masz bardzo podstawowy system kina domowego w wersji używanej.

Dziękuję za odpowiedź. 

Dlaczego nie mogę wykorzystać 5 głośników do nowego amplitunera który bym kupił i nowy subwoofer? Dwa przednie głośniki i tylne są takie same, głośnik centralny i bym kupił nowy amplituner 5.1 i nowy subwoofer. Wtedy bym głośniki podłączył te które mam do amplitunera i subwoofer. Można tak zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, kornel.n napisał:

Głośniki mają według instrukcji jaka posiadam impedancję  4 ohm.

teoretycznie możesz je podłączyć. Zadaj sobie pytanie czego oczekujesz? Do tych głośników możesz spokojnie kupić najtańszą linię amplitunera jaka jest czyli pewnie coś nawet za 400,- dużo nowszego niż 2010 ale gdybyś chciał potem podpiąć lepsze zestawy głośnikowe to się zrobi problem. Jeżeli jednak planujesz ich wymianę - mocno sugeruję tę opcję - wtedy ok, kup lepszy amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lolekdrugi napisał:

teoretycznie możesz je podłączyć. Zadaj sobie pytanie czego oczekujesz? Do tych głośników możesz spokojnie kupić najtańszą linię amplitunera jaka jest czyli pewnie coś nawet za 400,- dużo nowszego niż 2010 ale gdybyś chciał potem podpiąć lepsze zestawy głośnikowe to się zrobi problem. Jeżeli jednak planujesz ich wymianę - mocno sugeruję tę opcję - wtedy ok, kup lepszy amplituner.

A jaki apmlituner polecisz kupić do 2000zł żeby miał system 5.1? Bo wtedy wszystko podłącze tak? Według instrukcji obecny wzmacniacz ma wyjścia 130W mocy znamionowej i 180W mocy znamionowej na subwoofer. Jakiej mocy musi być amplituner aby te głośniki które posiadam czyli przednie, tylne i centralny aby zagrało to przyzwoicie? Chciałbym kupić nowy amplituner, boję się używanego aby nie był uszkodzony. Wtedy do tego kupię nowy subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kornel.n napisał:

Czy masz zaufanego sprzedawcę używanych amplitunerów?

nie pomogę w tym zakresie.

 

13 minut temu, kornel.n napisał:

A jaki byś polecił?

trudne pytanie bo czasy dziwne. Większość sprzętu jest mocno przeszacowana i trzeba polować na okazję. Najłatwiej kupić chyba Onkyo TX-NR656 albo 676 albo 686 w tych pieniądzach. To są te same modele tylko rocznikowo 686 jest najmłodszy z nich, jednak technicznie dużych różnic pomiędzy nimi nie ma. Oczywiście przed zakupem sprzęt należy sprawdzić czy wszystko działa.

Z tańszego sprzętu możesz szukać również Yamaha RX-V481, RX-V483, RX-V485 ale tutaj mamy słabszy sprzęt. To znaczy Onkyo ma 7 kanałów czyli obsługuje Atmosa, Yamaha tylko 5.

Denona w tych pieniądzach ciężko dorwać.

 

Jeszcze z tanich sprzętów masz Pioneer VSX-830 (używka około 1300,- ) albo 1130 (trudno dostępny) albo 930 i nowsze.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

nie pomogę w tym zakresie.

 

trudne pytanie bo czasy dziwne. Większość sprzętu jest mocno przeszacowana i trzeba polować na okazję. Najłatwiej kupić chyba Onkyo TX-NR656 albo 676 albo 686 w tych pieniądzach. To są te same modele tylko rocznikowo 686 jest najmłodszy z nich, jednak technicznie dużych różnic pomiędzy nimi nie ma. Oczywiście przed zakupem sprzęt należy sprawdzić czy wszystko działa.

Z tańszego sprzętu możesz szukać również Yamaha RX-V481, RX-V483, RX-V485 ale tutaj mamy słabszy sprzęt. To znaczy Onkyo ma 7 kanałów czyli obsługuje Atmosa, Yamaha tylko 5.

Denona w tych pieniądzach ciężko dorwać.

 

Jeszcze z tanich sprzętów masz Pioneer VSX-830 (używka około 1300,- ) albo 1130 (trudno dostępny) albo 930 i nowsze.

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze mam pytanie, moje głośniki mają impedancję 6 ohm. Onkyo ma jak patrzę impedancję 6ohm, to te głośniki moje mogą być do tego podłączone? Jaki ma to wpływ? Jeśli bym mógł prosić o wyjaśnienie krótkie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kornel.n napisał:

Jeszcze mam pytanie, moje głośniki mają impedancję 6 ohm. Onkyo ma jak patrzę impedancję 6ohm, to te głośniki moje mogą być do tego podłączone? Jaki ma to wpływ? Jeśli bym mógł prosić o wyjaśnienie krótkie

Nie będzie problemu.

Impedancja ważna jest z punktu widzenia wzmacniacza. Jeżeli masz wzmacniacz 8ohm a zestaw głośnikowy jest na 4ohm to istnieje obawa, że możesz uszkodzić wzmacniacz. Dlatego w przypadku amplitunerów, producenci zrobili możliwość ustawienia trybu pracy. Zazwyczaj ten tryb sprowadza się do ograniczenia mocy wzmacniacza w celu jego ochrony przed uszkodzeniem. Po prostu pracując w trybie 4ohm wydziela się w nim więcej ciepła i ten tryb pracy ma go przed tym ochronić.

To jest w takim naprawdę dużym i uproszczonym wyjaśnieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lolekdrugi napisał:

Nie będzie problemu.

Impedancja ważna jest z punktu widzenia wzmacniacza. Jeżeli masz wzmacniacz 8ohm a zestaw głośnikowy jest na 4ohm to istnieje obawa, że możesz uszkodzić wzmacniacz. Dlatego w przypadku amplitunerów, producenci zrobili możliwość ustawienia trybu pracy. Zazwyczaj ten tryb sprowadza się do ograniczenia mocy wzmacniacza w celu jego ochrony przed uszkodzeniem. Po prostu pracując w trybie 4ohm wydziela się w nim więcej ciepła i ten tryb pracy ma go przed tym ochronić.

To jest w takim naprawdę dużym i uproszczonym wyjaśnieniu.

Dziękuję za wyjaśnienie.

A jaki subwoofer byś polecił do amplitunera Onkyo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kornel.n napisał:

A jaki subwoofer byś polecił do amplitunera Onkyo?

Taki jaki pasuje do Twojego pomieszczenia. Nie napisałeś jak duży masz pokój w którym słuchasz. Z tańszych polecane są tutaj Magnaty jak dobrze pamiętam. Ale przy małych pokojach (do powiedzmy 30m2) ja sugeruję szukać subwoofera o konstrukcji zamkniętej czyli bez otworu bass refleks. Niestety takie subwoofery są zazwyczaj droższe ale może uda Ci się coś znaleźć w dobrych pieniądzach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lolekdrugi napisał:

Taki jaki pasuje do Twojego pomieszczenia. Nie napisałeś jak duży masz pokój w którym słuchasz. Z tańszych polecane są tutaj Magnaty jak dobrze pamiętam. Ale przy małych pokojach (do powiedzmy 30m2) ja sugeruję szukać subwoofera o konstrukcji zamkniętej czyli bez otworu bass refleks. Niestety takie subwoofery są zazwyczaj droższe ale może uda Ci się coś znaleźć w dobrych pieniądzach.

Pokój ma około 35 do 40 metrów kwadratowych.  Czy jest jakiś przelicznik mocy subwoofera do powierzchni? Czy jak mogę dobrać moc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kornel.n napisał:

Pokój ma około 35 do 40 metrów kwadratowych.

to już fajnie, zatem spokojnie możesz iść w subwoofery z bass refleksem.

1 godzinę temu, kornel.n napisał:

Czy jest jakiś przelicznik mocy subwoofera do powierzchni?

raczej na niektórych stronach, można znaleźć informację by nie brać subwooferów o konstrukcji otwartej do małej powierzchni ale teraz nie podrzucę Ci materiałów źródłowych niestety.

1 godzinę temu, kornel.n napisał:

Czy jak mogę dobrać moc.

Większość subwooferów nowych w okolicy 1k pln bez problemu nagłośni to pomieszczenie ale sugerowałbym kupno zamiast jednego drogiego, dwóch tańszych i uprzedzając 1k pln to tani subwoofer.

Tutaj sobie zerknij:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kornel.n napisał:

Głośniki mają według instrukcji jaka posiadam impedancję  4 ohm. Maksymalna moc pobierana głośników przednich i tylnych oraz centralny to 310W na każdy głośnik.

To jakie oni brednie pisza w tych plastikowych kinach to już przechodzi każde pojecię.

Te kolumny zapewne schodza do 2 omów. Lolek dobrze Ci mówi nie podłączaj ich. Szkoda prawdziwego amplitunera.

310W ? chyba im się przecinek przesunął. 3,1 W albo 31W wygląda sensowniej. :P

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kornel.n napisał:

Napisałem do producenta czy jest możliwość zmiany na 4 ohm, będę miał odpowiedź to podzielę się na forum informacją.

przecież Ci napisałem, że masz taką możliwość. Nie musiałeś do producenta pisać, wystarczy zerknąć do instrukcji obsługi.

Podpowiem, że znajduje się to na stronie 11 instrukcji obsłgui.

3 godziny temu, Jasiek88 napisał:

Czy w najnowszych modelach 676, 696, zostało to znowu dodane?

wystarczy zobaczyć do instrukcji obsługi i nie siać paniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kornel.n napisał:

Patrzę w internecie i nie widzę informacji takiej na stronie 11, być może znalazłem inne instrukcje. Możesz wrzucić zrzut tego?

https://www.intl.onkyo.com/downloads/manuals/pdf/tx-nr676e_bas_adv_manual_en.pdf

W tej instrukcji strona 11 instrukcji, w przeglądarce PDF będzie to strona 43 ponieważ tam jest wcześniej jeszcze instrukcja skrócona.

Cytat

Set the impedance (Ω) of the connected speakers.
"4ohms": When any of the connected speakers
have 4 Ω or more to less than 6 Ω impedance
"6ohms": When the connected speakers all have
6 Ω or more impedance.
• For impedance, check the indications on the
back of the speakers or their instruction manual

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, dziękuję, czytałem jakieś inne instrukcje. Więc po podłączeniu muszę wejść w ustawienia amplitunera i przestawić impedancję z domyślnej na taką jaką mam. A teraz jeśli już wyjaśniony jest wątek impedancji, to subwoofer musi też mieć 4 ohm jak mam głośniki? Czy to już bez znaczenia bo będzie miał swój wzmacniacz i tylko odbierze sygnał z amplitunera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...