Skocz do zawartości

Co między kolumny a standy? Na czym ma stać subwoofer?


mateolo2

Recommended Posts

Panowie, 

Potrzebuję Wasze opinii. Pytania może głupawe, ale kompletnie się na tym nie znam i nigdy się nad tym nie zastanawiałem. 

1. Mam standy Norstone stylum, mają one metalową płytę, na której stoi kolumna. I jak je kupiłem to nie za bardzo zwracałem uwagi co przykleić na tą metalową płytę. Miały w zestawie kolce wkręcane tak, żeby kolumna na nich stała, ale nie chciałem jej na nich stawiać. Chodziło tylko, o to żeby kolumna się nie rysowała. Kupiłem po prostu naklejkę antypoślizgową w leroy Merlin, z takiej 1mm pianki i pokryłem nią 50% tej platformy.

 

781744084_Zrzutekranu2022-04-21o00_21_13.png.c81fab9e8c52082f500c8e6ee8ec2da2.png

Dało to mniej więcej taki efekt.

Mega fajnie na tym stoi kolumna i jestem bardzo zadowolony. Ale ostatnio pomyślałem, ze pod katem akustycznym w sumie to tak jakby cała powierzchnia kolumny była bezpośrednio na płycie standu i tworzyła z nią całość ... A większość standów w internecie ma jednak takie cztery małe punkty na rogach, które izolują kolumnę od tej platformy. Np:

stands-1.jpg.f1cec3dc2a333ca9163da79aeef78423.jpg

 

Czy w takim razie powinien zerwać tą taśmę piankową i nakleić takie cztery nóżki (np. takie https://allegro.pl/oferta/gumowe-nozki-pod-obudowy-kolumny-monacor-hf-30-4sz-7257298533), żeby odizolować te platformę od kolumny dla lepszego brzmienia? Tak to powinno działać? Czy raczej nie robi to większego znaczenia i może zostać tak jak jest? Moje kolumny mają niewiele basu u mnie w pomieszczeniu, więc nie chciałbym jeszcze bardziej go taki, zabiegiem niechcący odchudzić.

 

2. A drugie pytanie dotyczy subwoofera. Mój focal ma głośnik w dół. A pomieszczeniu mam bardzo gęstą wykładzinę z długim włosiem. Dlatego pod nóżki podłożyłem drewniane klocki, żeby zwiększyć tam przestrzeń. Zawsze myślałem, ze ta wykładzina to dodatkowy plus bo tłumi niechciane rezonanse, ale już któryś raz słyszę o tym, że subwoofer powinien stać na czymś twardym, na jakiejś płycie, a nie na dywanach//wykładzinach bo one zbyt bardzo tłumią...? Prawda to? Jeśli tak to kupię po prostu nawet jakąś deskę do krojenia bambusową z ikei i pod niego podłożę, ale dajcie znać czy faktycznie tak powinno się zrobić. 

IMG_3766.thumb.JPG.113c428eb5fc7de3a15f683ad26cf507.JPG

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie jest bardzo nisko "odciety" to może to mieć znaczenie w dźwięku (dywan vs granit) 

10 godzin temu, mateolo2 napisał:

pod katem akustycznym w sumie to tak jakby cała powierzchnia kolumny była bezpośrednio na płycie standu i tworzyła z nią całość ... A większość standów w internecie ma jednak takie cztery małe punkty na rogach, które izolują kolumnę od tej platformy

A nie lepiej przekonać sie samemu? Gumowe nóżki to nie kawał granitu pod subwoofer. Można chyba taki koszt ponieść

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Melo-man napisał:

Przecież sprężyna sama w sobie jest niestabilna. 

Tu nie chodzi o stabilność lub jej brak tylko wyeliminowanie drgań. A akurat tak się składa , że ze wszystkich materiałów to właśnie sprężyna sprawdza się najlepiej.

Zaraz przywołam specjalistę i wszystko wyjaśni naukowo .

Piotrek / @nowy78 /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za Wasze odpowiedzi, mniej więcej orientuje się co można włożyć pod taki sub lub pod kolumny. Bardziej chodziło mi o zapytanie Was czy te zabiegi w ogóle maja sens? Czy jednak kolumna tak ustawiona na standzie jest Ok, a subwoofer lepiej żeby był na takim materiale niż twardej płycie? Tak jak pisałem ja się na tym nie znam :) W internecie jest teorii dużo na oba te tematy. 
 

Jedni mówią, że najlepiej kolumnę do standow przytwierdzić śrubami i na zawsze tak żeby stworzyły jedna całość. Inni używają właśnie takich izolatorów, różnych stopek gumowych, żeby to odizolować. To jak jest lepiej? 
 

A w kwestii subwoofera jest tak samo. Widzę jednych, którzy jak maja twarde panele to wycinają kawałek dywanu i wkładają pod sub. A ci którzy maja wykładzinę wkładają właśnie różne ceglanki/płyty, żeby te wykładziny basu nie zabierały.

W obu tematach są sprzeczne opinie… Wiec może ktoś tutaj się na tym zna i po prostu odpowie jak powinno się robić ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Tu nie chodzi o stabilność lub jej brak tylko wyeliminowanie drgań. A akurat tak się składa , że ze wszystkich materiałów to właśnie sprężyna sprawdza się najlepiej.

No właśnie o to chodzi. Przecież sprężyna drży, waha się czy po prostu sprężynuje. Taka jest natura. W konsekwencji jak kolumna na niej postawiona ma nie drgać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mateolo2 tutaj masz kompendium wiedzy o drganiach , wibracjach i praktycznych metodach ich zwalczania.

 

2 minuty temu, Melo-man napisał:

W konsekwencji jak kolumna na niej postawiona ma nie drgać?

Jak jej nie walniesz to nie będzie :) Tu chodzi o izolacje drgań z podłoża i z samej skrzynki , sprężyna je tłumi .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

sprężyna je tłumi .

Właśnie, że nie. Nie przekonasz mnie, bo drgania czy nawet mikrodrgania ze sprężynującej sprężyny są przenoszone właśnie na skrzynię głośnika.  Moim zdaniem nie masz racji, a że jak widać mamy tutaj odmienne zdanie - proponuję zakończyć polemikę.

ps. jak podstawek sam używam Gaia II.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Melo-man napisał:

proponuję zakończyć polemikę.

jak chcesz , nie zamierzam Cię przekonywać , nie o to chodzi , by udowadniać wyższość jednych stopek nad drugimi. każdy powinien znaleźć swój złoty środek. Wątek który podlinkowałem opisuje nasze subiektywne odczucie po testach bardzo różnych materiałów. To w gruncie rzeczy zabawa .

Ja poprzednie kolumny miałem na gumie , potem filcu , stopkach antywibracyjnych , jakiejś masie plastycznej , korku , sprężynach , kolcach , marmurze .... Obecne tylko na dębowych standach i ....wystarczy :) Sprzęt na sprężynach , jakoś mi lepiej brzmi :) 

@mateolo2 suba mam na gumowych podkładkach z wypustkami , są dosyć grube i nieźle izolują , kiedyś miałem na granicie ale nie za bardzo mi się to podobało.

IMG_0328.JPG

IMG_0825.JPG

IMG_0847.JPG

20211106_172850.jpg

IMG_1062.JPG

IMG_1024.JPG

IMG_0923.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...