Skocz do zawartości

Yamaha 602 + dali Oberon 3 - zmiana kolumn


zabro

Recommended Posts

Hej,

Mam ponad rok zestaw Yamaha 602 + dali Oberon 3. Kiedyś już pytałem o poradę dot. tego zestawu. Z zestawu jestem w miarę zadowolony, ale po roku już się osluchałem i chyba wiem mniej więcej co bym chciał zmienić.

Szukam jaśniejszych kolumn podstawkowych, z szybszym basem który nie będzie tak rozlazły jak w oberonach.

Kolumny będą stały na szafce blisko ściany (tak jak na zdjęciu). Więc zależy mi na w miarę "ustawnych" kolumnach, które sobie poradzą w takich warunkach. Wiem, że finalnie i tak najlepiej odsłuchać w domowych warunkach, ale może już na wstępie można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić co w takich warunkach "nie da rady" .

Co byście polecili do odsłuchu?

Na parę kolumn chce przeznaczyć maks 5k PLN.

Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę, to czego szukam, więcej mogę zyskać wymiana kolumn, niż wymiana wzmacniacza, ale może się mylę.

 

Pozdrawiam

IMG_20220423_112313.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś nieco bardziej rześko brzmiących kolumn ale nadal po muzykalnej stronie to polecam spojrzeć na Jean Marie Reynaud Lucia, które mile Cię zaskoczą dynamiką basu. 

Focal Chora 806 to także dobry kierunek ale dla osób oczekujących wnikania w najdrobniejszy szczegół. Góra pasma jest na prawdę ostra i rzadko zdarza nam się prezentować je z jaśniejszym wzmacniaczem. Bezpieczniejszym rozwiązaniem byłyby Monitor Audio SIlver 100 ale musiałbyś je trochę odsunąć od ściany. 

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Q21 napisał:

Bezpieczniejszym rozwiązaniem byłyby Monitor Audio SIlver 100 ale musiałbyś je trochę odsunąć od ściany.

No właśnie szafka ma niecałe 40cm, więc przy takim ustawieniu z tymi głośnikami odsunięcie od ściany może być trudne. No chyba że wystarczy kilka, albo maks kilkanaście centymetrów.

Edytowano przez zabro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lpomis napisał:

Czy one takie mocno jaśniejsze od Oberonów to bym nie powiedział. Na pewno szybsze na basie. Bałbym się też ustawić APC3 tak jak na widać to na fotce powyżej.

Miałem tutaj na forum kolegę, który mniej więcej tak właśnie miał ustawione APC3. Na dudnienia basu nie narzekał aczkolwiek wiadomo, że jedni wolą kiedy ten bas jest skromniejszy a inni, kiedy zalewa wszystkie pasma 😉. Trzeba by było przetestować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Q21 napisał:

Na półce dadzą sobie radę natomiast jeśli chodzi o odsunięcie od ściany to trzeba im dać około 10cm aby bas nie dudnił. 

Fajnie jakby to było takie proste tzn. odsunąć kolumny od ścian i sprawa dudnienia załatwiona. Na to ma wpływ wiele innych czynników np. akustyka całego pomieszczenia, odpowiednio wydajny wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, seba3002 napisał:

Nie wiem jak wydajny musi być wzmacniacz, ale swego czasu słuchałem pewnych monitorów z bardzo wydajnym (i bardzo drogim) wzmacniaczem, i kolumny te dudniły nie mniej niż u mnie np dynaudio z marantzem. 

Tj. jeden z czynników, który może powodować dudnienie, tak jak np. barwa brzmienia wzmacniacza w połączeniu z danymi kolumnami. Przewody głośnikowe, RCA też mogą dawać taki efekt i być tu mądry.

21 godzin temu, J4Z napisał:

i to 10cm 😏

Z tym to już grubo pojechali i nie można tego zostawić bez komentarza. Widać, że musimy się jeszcze dużo uczyć, a swoją drogą to nieźli z nich magicy, jak tak potrafią.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, J4Z napisał:

Zrób test:

- odstaw kanapę z 60cm od ściany, posłuchaj muzyki 

- postaw krzesła przy rtv-ce,  na nich kulumny i posłuchaj 

- odstaw kanapę, postaw kolumny na krzesłach i posłuchaj

Daj znać.

Kiedyś robiłem testy i stawiałem kolumny na krzesłach przed szafka i rzeczywiście grało to lepiej. 

Akustyka to jedno, na pewno dużo można tutaj poprawić, myślę aby coś powiesić za kanapa i pokombinować. Druga sprawa, że wydaje mi się, że oberony po prostu są dość ciemne i po prostu mają taki "rozlazły" dół. Na pewno jak będę odsłuchiwać w sali odsluchowej nowe kolumny to będę chciał w tych samych warunkach odsłuchać oberonow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...