Skocz do zawartości

Wzmacniacz plus streamer do Quardal Vulkan VI


Bartosz Biliński

Recommended Posts

Cześć!

Na początku chciałbym wszystkich serdecznie powitać. Przeczytałem tu wiele ciekawych wątków i bardzo doceniam wiedzę  zgromadzoną na tym forum. Między innymi z uwagi na powyższy fakt właśnie tu przychodzę z moimi dylematami. 

Od niedawna jestem posiadaczem kolumn Quadral Vulkan MK VI. Szukam dla nich napędu. Muzyki będę słuchał głównie z Tidala, nie mam kolekcji płyt i chyba nie będe jej tworzył. Słucham wszystkiego poza discopolo. Rock, Pop, Jazz, muzyka filmowa, hiphop trochę metalu. Lubię rozwiązania proste i wygodne. W związku z powyższym szukam rozwiązania All in one ewentualnie w grę wchodzi zestaw dwuelementowy wzmacniacz plus sreamer-dac. 

Moim początkowym typem był Cambridge Audio EVO 150. Recenzje są pochlebne, jednak doczytałem w kilku wątkach o jego problemach z prawidłowym wysterowaniem kolumn. Na papierze ma dużo mocy jednak jest to klasa D i znalazłem tematy, w których użytkownicy pisali że aby zagrać głośno trzeba ustawić go praktycznie na max - co jest dziwne w urządzeniu legitymującym się wartościami mocy rzędu 150W w 8ohm. Jako lepszy substytut wymieniany był Arcam SA30, niewiele złego można o nim znaleźć, jednak wzornictwo tego sprzętu nieszczególnie przypadło mo do gustu. Dalej przebrnąłem przez takie wynalazki jak Advance Paris A10. Tutaj jego wzornictwo jest dla mnie odwrotnie proporcjonalne do SA30. Jedno nudne drugie dyskotekowo tandetne. 

Ostatecznie zatrzymałem się na:

Rotel RA-1592 MK II oraz Vincent SV-737. Oba mają znaczny zapas mocy oba mogę podłączyć do TV optykiem, oba mają BT. Rotel ma więcej watt i jest klasycznym tranzystorowcem, vincent ma aplikacje do streamingu i jest hybrydą z przedwzmacniaczem opartym o lampy.

Sprzęt może być nowy bądź używany. Rozważam też kwestię oddzielnego kupna wzmacniacza i streamera jednak nie wiem, czy rozwiązanie to będzie na tyle lepsze by poważnie się nad nim zastanawiać. Budżet - myślę że koszt takiego Vincenta 737 i tak jest już abstrakcyjny.  Większej kwoty nie będę umiał racjonalnie wytłumaczyć żonie a i sam sensu więcej wydawać nie widzę. 

Za wszelką pomoc w rozważaniu moich audio rozterek z góry bardzo dziękuję.

Edytowano przez Bartosz Biliński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli chciałbyś postawić na dynamikę i precyzję dźwięku to Cambridge Audio Evo 150 może Ci się spodobać. Wzmacniacze w klasie D są niezwykle wydaje i nie mają problemu z napędzeniem kolumn ale nigdy nie osiągniesz takiej barwy jak na Quad Artera Solus Play, Audiolab Omnia , które warto byłoby posłuchać i porównać. Arcam SA30 ma już poprawioną aplikację do sterowania i jest bardzo wygodny. Brzmienie podobnie jak Quad czy Audiolab po muzykalniejszej stronie. 

Zdecydowanie wydajniejszym wzmacniaczem byłby wspomniany przez Ciebie Vincent 737, który zapewni dynamiczne brzmienie z delikatniejszym środkiem oraz świetnym trójwymiarem. Mocy ma wystarczająco dużo aby napędzić na prawdę wymagające konstrukcje. 

Wszystko zależy jakiego brzmienia oczekujesz, ponieważ opcji jest na prawdę dużo. Jeśli byłaby taka możliwość to zapraszam na odsłuch w naszym salonie gdzie przesłuchasz większość modeli dostępnych na rynku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bartosz Biliński napisał:

Rotel RA-1592 MK II oraz Vincent SV-737. Oba mają znaczny zapas mocy oba mogę podłączyć do TV optykiem, oba mają BT. Rotel ma więcej watt i jest klasycznym tranzystorowcem, vincent ma aplikacje do streamingu i jest hybrydą z przedwzmacniaczem opartym o lampy.

Też bym się zatrzymał na tych dwóch opcjach, aczkolwiek jak dane połączenie wypadnie z w/w kolumnami, to już inna sprawa. Z jakim wzmacniaczem w tej chwili grają te kolumny lub grały u kogoś i czy się to granie podobało?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny grały w Bi-ampingu z jakimiś dużymi i drogimi Marantzami. No nie powiem była precyzja moc i przestrzeń. Ogólnie chciałbym podłączyć je chociaż w bi-wiring. Mam już 2 kpl. kabli. Myślałem, żeby podpiąć kolumny w ten sposób, że tory niskotonowe podłącze we wzmacniaczu do wyjścia na kolumny A, a tor  średnio-wysokotonowy pod wyjście na kolumny B. Następnie włącze we zmacniaczu oba wyjścia na kolumny A + B. Pomysł ten wymaga, by wzmacniacz miał możliwość podłączenia dwóch par kolumn.

Co do brzmienia, chciałbym, żeby było potężne, precyzyjne i z subsonicznym basem.  A wiem, że te kolumny potrafią zagrać ponizej 25hz. Słuchałem jeszcze dwóch par Vulkan mk V i schodziły bardzo nisko. Przy tym wszystkich nie chiałbym,  by jakieś pasma były nadmiernie sztucznie podbijane, moze być muzykalnie ale jeśli w utworze nie ma basu to znaczy ze nie powinno go tam być. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o brzmienie to Vincent i Rotel pokazują różne oblicza. Ten pierwszy wzmacniacz da Ci miększy bas, a drugi bardziej zwarty, precyzyjny, mniej podbity. Wysokie tony na korzyść tego drugiego, Vincent zagra ciemniej. Rotel będzie grał mimo wszystko bardziej techniczne w porównaniu do marki Vincent. Znowu Vincent zagra bardziej muzykalnie oraz obszerniejszym basem i tu nie wiem czy go nie będzie za dużo. Moim zdaniem obydwa te wzmacniacze sprawdzą się przy innych gatunkach muzycznych i wybór jest trudny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba skłaniam się ku Vincentowi, głównie z uwagi na fakt, że obsługuje dedykowaną aplikację do streamingu. Nurtuje mnie też fakt, że jest to hybryda i do 10W działa jak czysty wzmacniacz lampowy w klasie A. Wydaje mi się jednak, że Rotel będzie precyzyjniejszy i bardziej analityczny, a barwe dźwięku zostawi do interpretacji kolumnom. Mam też wrażenie, że Rotel lepiej wysteruje i utrzyma w ryzach ze Quadrale. Mało jest opinii o tych Vincentach 737. Boje się, że będzie to wybór w ciemno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge jest fajnym kombajnem, ma nawet hdmi ale wstępnie wyeliminowałem go ponieważ poza tematem o problemach z głośnością gdzie Arcam dawał rade, jest tez dużo tematów o jego awaryjności. Problemy z chromecastem, zawiesza się firma po wysłaniu na gwarancję nie widzi problemów odsyła i twierdzi że działa. Szczerze mówiąc nie mam czasu bawić się w reklamacje przy sprzęcie za 14tys zł. Na razie śledze rynek decyzji nie podjąłem. Nie skreśliłem do końca żadnego ze sprzętu. Muszę tylko poszukać gdzie mozna wypożyczyć któryś z nich na kilka dni na testy. Nie jest wykluczone, że gdyby Cambridge uciągnął moje Vulkany to z uwagi na jego aparycje i funkcjonalność zdecydował bym się właśnie na niego. Jednak jeśli będę zmuszony kupować w ciemno wtedy nie będzie to mój pierwszy wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bartosz Biliński napisał:

Mało jest opinii o tych Vincentach 737. Boje się, że będzie to wybór w ciemno.

Tak wiem, bo nie jest to zbyt popularna marka, choć pochodzenie niemieckie. Niektóre sklepy oferują wypożyczenie sprzętu na odsłuchy do domu. Zapytaj o wypożyczenie w @Q21 lub w MEGA-HZ w mieście Katowice. Pamiętaj też, że ceny można negocjować i warto podzwonić po sklepach, przy ewentualnym kupnie.

Jeśli chodzi o markę Rotel, tu będzie ciężko w przypadku negocjacji ceny ze względu na jej monopol.

Warto np. napisać poprzez priv na Forum do @Top Hi-Fi & Video Design i zobaczysz, czy cena będzie korzystniejsza, niż to, co zaproponują Ci w sklepie.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz klasycznego wzmacniacza to po uwagę bym wziął jeszcze Musical Fidelity M5si , a do niego streamer plus DAC np. iFi Stream  (obsługuje Tidal i Spotify Connect) / NuPrime Omnia WR-1 (sterowanie z dedykowanej aplikacji Omnia Receiver, ale szerszy dostęp do serwisów streamingowych) z iFi Audio ZEN One Signature. Powinno być muzykalnie z odpowiednio dociążonym dołem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rms.pl napisał:

Jak szukasz klasycznego wzmacniacza to po uwagę bym wziął jeszcze Musical Fidelity M5si , a do niego streamer plus DAC np. iFi Stream  (obsługuje Tidal i Spotify Connect) / NuPrime Omnia WR-1 (sterowanie z dedykowanej aplikacji Omnia Receiver, ale szerszy dostęp do serwisów streamingowych) z iFi Audio ZEN One Signature. Powinno być muzykalnie z odpowiednio dociążonym dołem.

Czy takie rozwiązanie będzie znacząco / odczuwalnie lepsze niz wymienione wyżej urządzenia all in one? Czy mógłby mi ktoś jeszcze podpowiedzieć czy jest sens podłączania biwiring w ten sposób, że niskie tony podłącze oddzielnie pod wyjście na kolumny A a wysokie drugimi kablami pod wyjscie na kolumny B a potem we wzmacniaczu odpale A i B na raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu tak podłączać. Bi Wiring jak sama nazwa wskazuje tylko zwiększa ilość kabli w systemie. Tego typu wzmacniacze i tak mają 2 końcówki mocy zatem jeśli włączysz A+B to ich moc spada przez pół na jedno gniazdo.

10 godzin temu, Bartosz Biliński napisał:

Czy takie rozwiązanie będzie znacząco / odczuwalnie lepsze niz wymienione wyżej urządzenia all in one?

No to daje Ci szerszy wybór, możliwośc wyboru mniej awaryjnego wzmacniacza. Możliwość wymiany odtwarzacza kiedy przestanie być aktualizowany. Na pewno w dalszej perspektywie to lepsze rozwiązanie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Bartosz Biliński napisał:

Czy takie rozwiązanie będzie znacząco / odczuwalnie lepsze niz wymienione wyżej urządzenia all in one?

Dźwiękowo MF ma bardziej kontrolowany i różnorodny dół pasma,  przestrzeń dźwiękowa jest lepiej kreowana, styl grania bardziej płynny z lekkim ociepleniem średnicy i góry w stosunku do EVO 150. EVO 150 oferuje granie bardziej neutralne. Co wyboru, w pierwszej kolejności polecam udanie się do salonu w celu porównania grania obu tych wzmacniaczy i przekonania się samemu jaki styl grania bardziej Tobie pasuje.

19 godzin temu, Bartosz Biliński napisał:

Czy mógłby mi ktoś jeszcze podpowiedzieć czy jest sens podłączania biwiring w ten sposób, że niskie tony podłącze oddzielnie pod wyjście na kolumny A a wysokie drugimi kablami pod wyjscie na kolumny B a potem we wzmacniaczu odpale A i B na raz.

Przy jednym klasycznym wzmacniaczu, moc jaka dotrze do kolumny z dwóch par gniazd A i B, będzie taka sama. W takiej sytuacji radziłbym pojedynczy kabel, ewentualnie zakończony 4 wtykami bananowymi, aby pozbyć się fabrycznych zworek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...