Skocz do zawartości

Jaki gramofon automatyczny kupić?


Recommended Posts

Witam wszystkich,

zastanawiam się na kupnem nowego gramofonu. Obecnie posiadam Yamahę RN 602D + Elac Debut Reference B6 oraz AT-LP60XUSB (kupiłem na "spróbowanie", bo nie byłem pewien czy wciągnę się w słuchanie winyli).

Zależy mi na urządzeniu typu plug and play, stąd pod uwagę biorę gramofony automatyczne. Obecnie interesują mnie 2 modele: Pro-Ject Automat A1 i Thorens TD 102A.

Co o nich sądzicie? Czy jest sens wydawać prawie 2x więcej na Thorensa? Czy możecie polecić inne automatyczne modele?

Pozdrawiam Serdecznie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Admajk napisał:

Zależy mi na urządzeniu typu plug and play, stąd pod uwagę biorę gramofony automatyczne.

Nie ma czegoś takiego w przypadku gramofonu. Automat to tylko funkcja mechanicznego położenia ramienia na początku płyty. Ale sam Ci płyty na talerzu nie położy musisz jednak do niego podejść . Osobiście uważam , że bardziej sprawdza się półautomat / samoistne wyłączenie i podniesienie ramienia po zakończeniu płyty/. Dlaczego ? Bo odpada jeszcze jedna regulacja, czyli właśnie tego miejsca w którym ramię ma się opuścić. jest to co prawda fabrycznie ustawione ale wielokrotnie się spotkałem z sytuacjami , że po jakimś czasie przestaje działać. Automaty mają jeszcze jedną wkurzającą mnie wadę. Po przesunięciu ramienia uruchamia się silnik , w niektórych modelach jest to sprzężone z windą i robiąc kalibrację na wyłączonym łatwo połamać zębatki. Tak załatwił mój znajomy Duala CS 731Q , drapak już zrobiony , ale łatwo nie było , bo połamał wszystko co możliwe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc plug and play miałem na myśli to, że chcę po zakupie nowego gramofonu założyć talerz, położyć na nim płytę- wiem, że gramofon nie zrobi tego za mnie ;) i słuchać muzyki.

Od niedawna zbieram winyle. Chcę po prostu wymienić swój ultra budżetowy gramofon na coś lepiej grającego. Zależy mi na tym, żeby jego obsługę ograniczyć do minimum bez konieczności kalibracji, ustawienia antyskatingu etc., bo na tym się nie znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj drapaka z wymiennym headshellem na pół cala i  podstawowymi regulacjami jak siła nacisku i antyscating. Reszta jest mało istotna, czy będzie to sprzęt z epoki czy nowy. Na tym się skup. Wklej linki. 

BTW. Bardzo dobrym moim zdaniem jest półautomat na początek, o czym wspomniał Tomek.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

 

BTW. Bardzo dobrym moim zdaniem jest półautomat na początek, o czym wspomniał Tomek.

Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź, dlatego zwróciłem uwagę na tego thorensa:

https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/thorens-td-402-dd-piano-walnut.html?gclid=CjwKCAjw9-KTBhBcEiwAr19ig4qDv583qP9kGwl8L9oF998nMq-2P9X5uRk0y3E_7a8JdX25djm1bBoCIsQQAvD_BwE

Ktoś może posiada/zna ten model?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Rzuć okiem na Pro-Jecta A1 - niezły automat na start przygody z gramofonami.
Jeśli chciałbyś zrobić zakup bardziej przyszłościowy, pomyśl nad manualną konstrukcją. Takie gramofony są znacznie lepiej wykonane.
Na myśli mamy chociażby Pro-Jecta Debut Pro/Debut Carbon EVO. Świetne gramofony robi również Rega, ale dostawy będą najwcześniej w okolicy lipca.

Zapraszamy na odsłuchy oraz po indywidualne wyceny ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2022 o 12:16, 1Ender napisał:

Poszukaj drapaka z wymiennym headshellem na pół cala i  podstawowymi regulacjami jak siła nacisku i antyscating. Reszta jest mało istotna, czy będzie to sprzęt z epoki czy nowy. Na tym się skup. Wklej linki. 

BTW. Bardzo dobrym moim zdaniem jest półautomat na początek, o czym wspomniał Tomek.

Pozdrawiam

Panowie @Q21 @Na Temat Audio. Przeczytajcie co napisałem. Pro Ject całkowicie odpada, brak wymiennego headshella oraz lekkie ramię całkowicie go dyskwalifikuje. Dual teoretycznie może być, ale kolega zdecydował się na półautomat. Istotne jest przeprowadzenie kalibracji wkładki chociażby overhang, siła nacisku i antyscating.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 1Ender napisał:

Panowie @Q21 @Na Temat Audio. Przeczytajcie co napisałem. Pro Ject całkowicie odpada, brak wymiennego headshella oraz lekkie ramię całkowicie go dyskwalifikuje.

Czytałem, dlatego też zaproponowałem alternatywę, w mojej ocenie lepszą, w postaci Duala. O A1 Pro-Jecta napisałem jedynie jako nawiązanie do pierwszego posta. Nie widzę również nigdzie by autor pisał, że zdecydował się na półautomat skreślając automaty... To chyba nadinterpretacja zainteresowania Thorensem.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

Witaj!
Rzuć okiem na Pro-Jecta A1 - niezły automat na start przygody z gramofonami.
Jeśli chciałbyś zrobić zakup bardziej przyszłościowy, pomyśl nad manualną konstrukcją. Takie gramofony są znacznie lepiej wykonane.
Na myśli mamy chociażby Pro-Jecta Debut Pro/Debut Carbon EVO. Świetne gramofony robi również Rega, ale dostawy będą najwcześniej w okolicy lipca.

Zapraszamy na odsłuchy oraz po indywidualne wyceny ;) 

Teraz namieszam, bo po zastanowieniu, chyba skuszę się na:

https://www.q21.pl/rega-planar-2.html

Postaram się kupić go w jakimś salonie stacjonarnym w okolicy, aby na miejscu uzyskać pomoc z kalibracja itp.

Jeśli mi się nie uda, skontaktuję się licząc na dobrą cenę.

Dzięki wszystkim za porady i podpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tandeta. Ja bym nie kupował. Jeżeli naprawdę chcesz wejść w winyle, kup używany gramofon po rewitalizacji, odnowieniu i pełnym serwisie. Tak do 1500 zł. Np. coś Sony lub Wega. Resztę przeznacz na płyty i/lub wkładkę i igłę np. coś od Jico. Serio!

Gdzie mieszkasz?

https://m.olx.pl/d/oferta/gramofon-wega-jps-350p-CID99-IDOPj5L.html

Mam ten model i jest bardzo dobry. W tych pieniądzach zwłaszcza.  Ciężki, stabilny. Bardzo dobrze ułożyskowane ramię typu S. Napęd bezpośredni, bardzo cichy. Automatyczny powrót ramienia po zakończeniu płyty. Stroboskop. Regulacja obrotów. Ustawienie antyscatingu. Bardzo precyzyjna regulacja siły nacisku, można ustawić bez wagi. Wymienny headshell.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd.

 2000 zł zostałoby na płyty, wypas wkładkę i igłę. :)))))

Ale oczywiście nie namawiam. Kup nowy. To Twoje pieniądze i Ty masz być zadowolony. Ja bym nie kupił żadnego z proponowanych. Dla mnie przedrożone na to co oferują. Może za 100 lub 200 zł bym kupił, ale nie za prawie 3000 zł. Dla mnie tyle są warte.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 1Ender napisał:

Tandeta. Ja bym nie kupował. Jeżeli naprawdę chcesz wejść w winyle, kup używany gramofon po rewitalizacji, odnowieniu i pełnym serwisie. Tak do 1500 zł. Np. coś Sony lub Wega. Resztę przeznacz na płyty i/lub wkładkę i igłę np. coś od Jico. Serio!

Gdzie mieszkasz?

https://m.olx.pl/d/oferta/gramofon-wega-jps-350p-CID99-IDOPj5L.html

Mam ten model i jest bardzo dobry. W tych pieniądzach zwłaszcza.  Ciężki, stabilny. Bardzo dobrze ułożyskowane ramię typu S. Napęd bezpośredni, bardzo cichy. Automatyczny powrót ramienia po zakończeniu płyty. Stroboskop. Regulacja obrotów. Ustawienie antyscatingu. Bardzo precyzyjna regulacja siły nacisku, można ustawić bez wagi. Wymienny headshell.

Pozdrawiam

Używany model odpada, nie lubię używanego sprzętu i nie dam się przekonać :) Wolę dopłacić i kupić nowy egzemplarz lub poszukać alternatywy jeśli dany model nie jest już produkowany.

Jestem troszkę zdziwiony bo z tego co czytałem/orientowałem się to Rega czy też Pro-Ject cieszą się niezła renomą, a planar w produkcji od wielu lat.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2022 o 21:12, Admajk napisał:

Teraz namieszam, bo po zastanowieniu, chyba skuszę się na:

https://www.q21.pl/rega-planar-2.html

Postaram się kupić go w jakimś salonie stacjonarnym w okolicy, aby na miejscu uzyskać pomoc z kalibracja itp.

Jeśli mi się nie uda, skontaktuję się licząc na dobrą cenę.

Dzięki wszystkim za porady i podpowiedzi :)

Oczywiście zapraszamy jak coś. Niebawem powinny się pojawić gramofony tej marki :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...