Skocz do zawartości

Problem z konfiguracją amplituner + konsola + TV


Łukasz Zator

Recommended Posts

Cześć. 

Jestem posiadaczem zestawu kina domowego Yamaha RX 485, konsoli PS5 oraz telewizora LG OLED55B9PLA z HDMI 2.1.

Konsola Plasytation 5 posiada możliwość gry w 120 fps, wymogiem jest posiadanie odpowiedniego telewizora.  

Niestety tutaj rodzi się mały problem, a mianowicie pośrednik tych dwóch urządzeń czyli Yamaha RX-485, nie obsługuje ona formatu HDMI 2.1, przez co konsola nie jest w stanie wysłać obrazu w 120 fps do telewizora.  

Amplituner jest połączony z TV za pomocą złącza HDMI ARC, oczywiście wszystko za pomocą kabla hdmi 2.1, (wiem, że to trochę bez sensu bo amplituner nie obsłuży 2.1, ale akurat takie kable posiadam), zaś konsola podłączona do amplitunera. 

Wiem tylko tyle, że żeby ominąć ten problem powinienem podłączyć konsolę bezpośrednio do telewizora, natomiast nie mam zielonego pojęcia jak to potem połączyć, żeby dźwięk nie leciał z TV tylko z kolumn połączonych do amplitunera. 

Chciałem wymienic amplituner na nowszy model RX-V4A ale jego cena i dostępność to póki co trochę kosmos.

Czy jest ktoś w stanie mi doradzić jak to najlepiej skonfigurować? 

Edytowano przez Łukasz Zator
literówki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro używasz ARC to tak samo jak do tej pory. Źródłem nie będzie sygnał z tunera TV, a z wejscia HDMI ( tego pod które masz podpiętą konsolę).

Wyjściem dźwięku z TV muszą być głośniki kina domowego ( wybierasz między głośnikami TV a systemem kina domowego)

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz Zator ten zestaw pozwoli Ci spokojnie osiągnąć to czego potrzebujesz.

RX-V485 obsługuje eARC nie tylko zwykłe ARC.

Do telewizora podpinasz konsolę do gniazda opisanego hdmi 2.1

Amplituner podpinasz do gniazda w TV opisanego jako hdmi ARC/eARC.

Następnie w TV musisz włączyć tryb eARC i tryb Passthrough. W konsoli ustawiasz tryb PCM.

I to musi zadziałać, czyli amplituner ma pokazać, że dostaje sygnał PCM. Wtedy masz najwyższą jakość dźwięku z konsoli bez kompresji.

38 minut temu, Łukasz Zator napisał:

Chciałem wymienic amplituner na nowszy model RX-V4A ale jego cena i dostępność to póki co trochę kosmos.

nie widzę sensu zmieniać w tym wypadku skoro masz eARC. Jak już to na 685 albo v6a by zyskać wyższy model YPAO albo obsługę 5.1.2 lub 7.1 co w przypadku gier może Ci się przydać.

50 minut temu, Łukasz Zator napisał:

OLED55B9PLA

jeszcze jedno, nie wiem z którego roku jest ten TV ale sprawdź czy przypadkiem nie łapiesz się na to: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1591857596

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :) Co to TV to firmware jest aktualizowany na bieżąco, ale dzięki za uwagę.

To teraz pytanie czy kabel podłączony z TV do amplitunera musi być w standardzie 2.1? Rozumiem, że wtedy będzie przesyłane tylko audio, zaś sygnał (te 4K120fps) z konsoli do TV po kablu 2.1.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Łukasz Zator napisał:

To teraz pytanie czy kabel podłączony z TV do amplitunera musi być w standardzie 2.1?

nie, nie musi.

2 minuty temu, Łukasz Zator napisał:

Rozumiem, że wtedy będzie przesyłane tylko audio, zaś sygnał (te 4K120fps) z konsoli do TV po kablu 2.1.

kabel z konsoli do TV już powinien być odpowiedni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. 

A jak to wygląda z audio? Dokładnie o połączenie kablem z TV do amplitunera. Przeczytałem w internecie, że użycie kabla 2.1 umożliwia przesłanie bezstratnego sygnału 5.1 itp.

Pytam dlatego, że mam trochę wątpliwości co to oryginalności jednego kabla, który jest niby 2.1 a nie ma żadnego certyfikatu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Łukasz Zator napisał:

A jak to wygląda z audio? Dokładnie o połączenie kablem z TV do amplitunera. Przeczytałem w internecie, że użycie kabla 2.1 umożliwia przesłanie bezstratnego sygnału 5.1 itp.

aby wysłać bezstratnie sygnał z TV do amplitunera nie potrzeba kabla 2.1, wystarczy przewód 2.0 a jak się nie mylę to nawet pod hdmi 1.4

 

5 minut temu, Łukasz Zator napisał:

Pytam dlatego, że mam trochę wątpliwości co to oryginalności jednego kabla, który jest niby 2.1 a nie ma żadnego certyfikatu. 

certyfikaty mają znaczenie w momencie jak potrzebujesz kabel o długości kilku metrów. Ale i tak kończy się zawsze tak samo czyli podpinasz i sprawdzasz czy wszystko działa. Jak działa to jest ok, jak nie działa to kupujesz lepszy.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacje standardów HDMI pewnie już zdążyłeś w internetach zobaczyć. Myk polega na tym że niektóre wersje HDMI w 2.0 mają już w sobie eARC (CEC), a niektóre nie mają. HDMI 2.1 ma eARC na 100%. 2.0 nominalnie pociągnie maksymalnie skompresowane 5.1. A w praktyce są takie kable przez które Atmos przechodzi... Taka Chińska loteria.

Versioni-HDMI.jpg?1631100164295

earc-100743381-large-3f497f7ad97.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Specyfikacje standardów HDMI pewnie już zdążyłeś w internetach zobaczyć. Myk polega na tym że niektóre wersje HDMI w 2.0 mają już w sobie eARC (CEC), a niektóre nie mają. HDMI 2.1 ma eARC na 100%. 2.0 nominalnie pociągnie maksymalnie skompresowane 5.1. A w praktyce są takie kable przez które Atmos przechodzi... Taka Chińska loteria.

to co podlinkowałeś dotyczy standardu HDMI nie wersji kabla. Mam stare kable na których 1080p śmiga i teraz na nich 4k śmiga z ARC. Nie potrzeba wymieniać kabli jeżeli działają, robi się to tylko gdy nie działają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Butler napisał:

Standardy definiują minimum jakie kable mają spełniać. Nic nie stoi na przeszkodzie by kabel w niższym standardzie spełniał niektóre wymagania lepszego, ale jeśli chcesz być pewnym eARC w kablu, kupujesz 2.1.

gdzie tutaj masz informację o eARC?

https://www.hdmi.org/resource/cables

ta informacja znajduje się dopiero tutaj:

https://www.hdmi.org/spec21sub/enhancedaudioreturnchannel

i jest tam napisane:

Cytat

This works with HDMI High Speed Cables with Ethernet and the new Ultra High Speed HDMI Cable.

czyli nie potrzeba specjalnych kabli hdmi 2.1 dla obsługi eARC.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolekdrugi napisał:

@Łukasz Zator ten zestaw pozwoli Ci spokojnie osiągnąć to czego potrzebujesz.

RX-V485 obsługuje eARC nie tylko zwykłe ARC.

Do telewizora podpinasz konsolę do gniazda opisanego hdmi 2.1

Amplituner podpinasz do gniazda w TV opisanego jako hdmi ARC/eARC.

Następnie w TV musisz włączyć tryb eARC i tryb Passthrough. W konsoli ustawiasz tryb PCM.

I to musi zadziałać, czyli amplituner ma pokazać, że dostaje sygnał PCM. Wtedy masz najwyższą jakość dźwięku z konsoli bez kompresji.

nie widzę sensu zmieniać w tym wypadku skoro masz eARC. Jak już to na 685 albo v6a by zyskać wyższy model YPAO albo obsługę 5.1.2 lub 7.1 co w przypadku gier może Ci się przydać.

jeszcze jedno, nie wiem z którego roku jest ten TV ale sprawdź czy przypadkiem nie łapiesz się na to: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1591857596

Zrobiłem tak jak napisałeś. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Wszystko działa jak powinno, zaś PS5 pokazuje już obsługiwany zakres do 120 Hz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

A jaki masz dźwięk po ARC na amplitunerze?

Twój TV przepuszcza bez problemu sygnał multikanałowy?

Piotr

Nie wiem jak to sprawdzić. Gdy uruchamiam film na załóżmy takim HBO MAX na TV to amplituner pokazuje DD+.

Gdy gram na PS5 pokazuje mi PCM ale to dlatego, że w ustawieniach konsoli dałem Linear PCM. Słychać, że dźwięk jest puszczany na 5 głośników.  Choć wydaje mi się, że jak ustawiam Bitstream Dolby, jest głośniej. 

Edytowano przez Łukasz Zator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Łukasz Zator napisał:

Gdy gram na PS5 pokazuje mi PCM ale to dlatego, że w ustawieniach konsoli dałem Linear PCM.

i to jest prawidłowe, ma pokazywać PCM. Nie przestawiaj na Bistream Dolby.

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

A jaki masz dźwięk po ARC na amplitunerze?

Twój TV przepuszcza bez problemu sygnał multikanałowy?

każdy TV obsługujący eARC musi przepuszczać dźwięk PCM gdyż jest to część standardu. Jeżeli tego nie robi to się nadaje na reklamację. Tutaj jedynie może być problem bo producenci mają gdzieś użytkowników. LG długo miało taki problem ale w końcu zrobili aktualizację.

42 minuty temu, Butler napisał:

Już o tym jakiś czas temu dyskutowaliśmy, nie wszystkie TV "zgodne" z eARC wypuszczają w pełni zwrotny dźwięk do amplitunera.

wtedy taki TV należy zwróci ze względu na niezgodność produktu z umową. Nie należy popuszczać bo tak producenci robią wypych na klientów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to 0.005 % osób zapewne zwróci go gdyż nie spełnia kryteriów. :)

2 godziny temu, Łukasz Zator napisał:

Nie wiem jak to sprawdzić. Gdy uruchamiam film na załóżmy takim HBO MAX na TV to amplituner pokazuje DD+.

Gdy gram na PS5 pokazuje mi PCM ale to dlatego, że w ustawieniach konsoli dałem Linear PCM. Słychać, że dźwięk jest puszczany na 5 głośników.  Choć wydaje mi się, że jak ustawiam Bitstream Dolby, jest głośniej. 

Tu masz ok.

Dzięki za informację.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No to 0.005 % osób zapewne zwróci go gdyż nie spełnia kryteriów. :)

dlatego należy ludzi uświadamiać i namawiać by tak robili, inaczej producenci się nigdy nie nauczą.

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Tu masz ok.

w jakim celu potwierdzacie coś co było już potwierdzone?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dużej części tu obecnych kwestia kina jest jest tylko dodatkiem, jakieś "krucjaty" w przypadku niekompatybilności wywołują uśmiech i politowanie bo przecież stereo jest najważniejsze. Fakt jest taki że zdecydowana większość użytkowników TV nie ma żadnych dodatkowych głośników przy nim, jakiś procent ma soundbary które oferują niby Atmos... Taki klient nawet nie będzie świadomy że eARC nie działa wg specyfikacji bo belka i tak tego realnie nie wykorzysta. Zostają promile niedobitków z pełnym kinem domowym którzy mordują się bezskutecznie z ustawieniami TV bo ten Atmos nie chce działać.

Byście dostali do ręki sprzęt stereo który w specyfikacji ma podane 24bit/192kHz a by go nie potrafił obsłużyć to od razu wielkie larum by było. A mnie by to bawiło jak @S4Home problem z eARC. To jest śmieszne jak kupujesz TV za 10K i coś nie pracuje tak jak powinno? Krucjata?

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się z Tobą @Butler całkowicie zgadzam.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Znaczna większość osób nie wie nie potrzebuje kompletu funkcji która powinna być wraz ze sprzętem dostarczana.

Dlatego pisałem o ułamkowym procencie który realnie zareklamuje takowy sprzet.

Mało tego nawet jeśli ktoś chciałby to używać a coś nie działało to z takiej grupy także tylko ułamek go odda. Znam to z doświadczenia.

Moj wpis odnosił się do Lolka gdzie

"dlatego należy ludzi uświadamiać i namawiać by tak robili, inaczej producenci się nigdy nie nauczą."

Na to jest za późno. Na to był czas 5-10 lat temu kiedy sprzęty przechodziły duże zmiany, towar był szeroko dostępny i to producent walczył o klienta.

Teraz? Kupujesz? nie, ok nie ma problemu kupi ktoś inny.

Pisałem o tym 12 lat temu duzy producent TV robił ankiety wśród sprzedawców i klientów w sklepie co powinno być zmieniane , dlaczego, co lubią co nie. Teraz? kto by to robił i po co.

Nie nabijam się. Bo sam bym wiele rzeczy pozmieniał. ale informowanie ludzi słuchaj zareklamuj bo powinieneś mieć a nie masz kiedy ktoś tego nie wykorzysta właśnie nazwałem krucjatą.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...