Skocz do zawartości

Subwoofer wyłącza sie po jednej piosence


Piotr B

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu problemu z podłączeniem amplitunera Marantz SR5015 z subwooferem Yamaha NS-SW300.

Od kilku dni jestem posiadaczem amplitunera Marantz SR5015, poprzednio miałem jakąś 12 letnią Yamahę. Posiadam system 5.1.

Na amplitunerze Yamahy subwoofer działał cały czas, jednak po zmianie amplitunera, soubwoofer nie wzbudza się. Jeśli wyłączę i włączę subwoofer to działa przez chwilę (np. przez jedną piosenkę) po czym przechodzi w stan uśpienia.  Zauważyłem, że przy nowym amplitunerze, zdecydowanie mocniejsze są basy na głośniku centralnym oraz pozostałych.

Tak samo dzieje się przy filmach z Netflixa z TV, muzyce z telefonu przez bluetooth jak i sygnału z dekodera CanalPlus.

Próbowałem kablem typu Y oraz pojedynczym chinchem i bez zmian.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady.

 

Manual subwoofera:

https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/yamaha/ns-sw300/instrukcja?p=8

Manual amplitunera:

https://manuals.marantz.com/SR5015/EU/PL/download.php?filename=/SR5015/EU/PL/pdf/SR5015_EU_PL.pdf

Edytowano przez Piotr B
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Piotr B,

16 godzin temu, Piotr B napisał:

Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu problemu z podłączeniem amplitunera Marantz SR5015

16 godzin temu, Piotr B napisał:

Na amplitunerze Yamahy subwoofer działał cały czas, jednak po zmianie amplitunera, soubwoofer nie wzbudza się. Jeśli wyłączę i włączę subwoofer to działa przez chwilę (np. przez jedną piosenkę) po czym przechodzi w stan uśpienia.  Zauważyłem, że przy nowym amplitunerze, zdecydowanie mocniejsze są basy na głośniku centralnym oraz pozostałych.

Wychodzi na to, że amplituner nie został odpowiednio skonfigurowany i subwoofer dostaje za słaby sygnał.

Coś w nim zmieniałeś, konfigurowałeś?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

A co się dzieje jak przestawisz z ' Auto " na " ON" w subie ?

Nic. On nie gra bo to kwestia ustawień w amplitunerze. Jak kolega da na ON to się świeci ale nie gra zapewne.

Musisz zrobić kalibrację w Marantzu. Kolumny ustawić na small, ustawić odcięcie i tam w którejś dalszej opcji jest Double bas czy coś takiego i wtedy powinien grac także przy stereo.

A całkiem inna sprawa to w jakim materiale sprawdzasz sub?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam,

mam podobny problem, obecnie jestem posiadaczem subwoofera velodyne impact 10

Sprzęt podłączony kablem RCA-Y. Głośność w subie ustawiona na jakieś 30-40%, głośność suba na amplitunerze (Onkyo TX-RZ710) na 7db (maks można ustawić 12db). 

Sub zaczyna grać kiedy dam bardzo wysoko w górę volume na całym amplitunerze - co oczywiście powoduje że jest głośno jak na koncercie :D W tym momencie wyciszam wszystko do akceptowalnej dla mnie głośności w czasie oglądania filmu czy słuchania myzyki. Oczywiście gdy przychodzi moment wyciszenia sub się wyłącza i już nie wstaje, trzeba znowu wszystko mocno podgłośnić.

Mało tego, w momencie braku "mocnego sygnału" sub wyłącza się już po około minucie :(

Czy ma ktoś jakieś propozycje? Czy są jeszcze jakieś ważne ustawienia co do częstotliwości które mają wpływ na taką sytuację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2023 o 11:57, eXistenZ napisał:

Witam,

mam podobny problem, obecnie jestem posiadaczem subwoofera velodyne impact 10

Sprzęt podłączony kablem RCA-Y. Głośność w subie ustawiona na jakieś 30-40%, głośność suba na amplitunerze (Onkyo TX-RZ710) na 7db (maks można ustawić 12db). 

Sub zaczyna grać kiedy dam bardzo wysoko w górę volume na całym amplitunerze - co oczywiście powoduje że jest głośno jak na koncercie :D W tym momencie wyciszam wszystko do akceptowalnej dla mnie głośności w czasie oglądania filmu czy słuchania myzyki. Oczywiście gdy przychodzi moment wyciszenia sub się wyłącza i już nie wstaje, trzeba znowu wszystko mocno podgłośnić.

Mało tego, w momencie braku "mocnego sygnału" sub wyłącza się już po około minucie :(

Czy ma ktoś jakieś propozycje? Czy są jeszcze jakieś ważne ustawienia co do częstotliwości które mają wpływ na taką sytuację?

Kwestia ustawień.

Podbij go na amplitunerze ścisz na subie. Dostaje za mały sygnał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, eXistenZ napisał:

Napisałem już w poprzednim poście że mam podbity sub w amplitunerze a ściszony na samym subie. Bez zmian. Odcina go jak tylko przez jakiś czas jest cisza :(

Pytanie 1: czy robiłeś kalibrację całego systemu

Pytanie 2: jak masz skonfigurowane fronty Duże czy Małe

Pytanie 3: jaką masz częstotliwość odcięcia dla frontów i jakie pasmo dla subwoofera (powinno być pełne do 120Hz)

Pytanie 4: czy to wygaszanie suba dzieje się na ścieżkach stereo czy na ścieżkach  z kanałem LFE (5.1, 7.1, DTS-X, Atmos)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2023 o 08:33, tomek72 napisał:

Pytanie 1: czy robiłeś kalibrację całego systemu

Pytanie 2: jak masz skonfigurowane fronty Duże czy Małe

Pytanie 3: jaką masz częstotliwość odcięcia dla frontów i jakie pasmo dla subwoofera (powinno być pełne do 120Hz)

Pytanie 4: czy to wygaszanie suba dzieje się na ścieżkach stereo czy na ścieżkach  z kanałem LFE (5.1, 7.1, DTS-X, Atmos)

1. Tak robiłem całą kalibrację

2. Duże (podłogowe)

3. Fronty ustawione obecnie na full band (amplituner wskazał że full band to prawidłowa opcja dla kolumn podłogowych a takie właśnie posiadam więc tak zostawiłem) - do wyboru było jeszcze 40-80Hz - ale to było przeznaczone dla kolumn podstawkowych

   Subwoofer 120Hz

4. Wygaszanie występuje bez znaczenia czy oglądam film ze ścieżką stereo, czy wielokanałową. W czasie słuchania muzyki w stereo z płyt lub przez apki typu spotify sub tez gaśnie gdy muzyka gra ciszej. 

Obecnie mam suba ustawione prawie na maksa w amplitunerze (+10db) a na samym subie jest przekręcone na godzinę 10:00)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam, masz prawdopodobnie włączoną opcję "Double Bass" - czyli jednoczesne granie suba i frontów, ale to akurat nie ma znaczenia w Twoim problemie, w stereo sub nie powinien się włączać jeżeli masz fronty jako pełne pasmo - jeżeli się włącza to wynika to z Double Bass.

Zmień ustawienie frontów na małe i ustaw odcięcie na 80Hz - automatycznie przekieruje do suba wszystko poniżej 80Hz.

Co do kalibracji powinno się dążyć do takiego wyregulowania suba aby na amplitunerze jego poziom był najlepiej równy, ale może być bliski 0dB. Jeżeli obecnie na amplitunerze po kalibracji masz +10dB, należy zwiększyć moc subwoofera potencjometrem i znowu zrobić kalibrację, aż uda Ci się osiągnąć wyżej wskazaną wartość, przykładowo u mnie wygląda to tak:

IMG_1855.thumb.JPG.0412d7f0f96234807e0fc0a7550379db.JPG

Jeżeli sub wzbudza się późno i szybko przechodzi w stand-by spróbuj włączyć go na stałe i poobserwuj (słuchaj) czy gra, kiedyś miałem sub z TAGA i w automacie to wzbudzanie działało słabo i lepiej było jak był włączony cały czas, teraz na Klipsch działa perfekcyjnie tzn. wzbudza się szybko, a i przy braku sygnału nie wyłącza się zbyt szybko.

Testować najlepiej na ścieżce z kanałem LFE, nie stereo, ale jak przestawisz fronty na małe to i w stereo sub powinien pracować cały czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomek72 napisał:

z tego co czytam, masz prawdopodobnie włączoną opcję "Double Bass" - czyli jednoczesne granie suba i frontów, ale to akurat nie ma znaczenia w Twoim problemie, w stereo sub nie powinien się włączać jeżeli masz fronty jako pełne pasmo - jeżeli się włącza to wynika to z Double Bass.

Zmień ustawienie frontów na małe i ustaw odcięcie na 80Hz - automatycznie przekieruje do suba wszystko poniżej 80Hz.

Co do kalibracji powinno się dążyć do takiego wyregulowania suba aby na amplitunerze jego poziom był najlepiej równy, ale może być bliski 0dB. Jeżeli obecnie na amplitunerze po kalibracji masz +10dB, należy zwiększyć moc subwoofera potencjometrem i znowu zrobić kalibrację, aż uda Ci się osiągnąć wyżej wskazaną wartość, przykładowo u mnie wygląda to tak:

IMG_1855.thumb.JPG.0412d7f0f96234807e0fc0a7550379db.JPG

Jeżeli sub wzbudza się późno i szybko przechodzi w stand-by spróbuj włączyć go na stałe i poobserwuj (słuchaj) czy gra, kiedyś miałem sub z TAGA i w automacie to wzbudzanie działało słabo i lepiej było jak był włączony cały czas, teraz na Klipsch działa perfekcyjnie tzn. wzbudza się szybko, a i przy braku sygnału nie wyłącza się zbyt szybko.

Testować najlepiej na ścieżce z kanałem LFE, nie stereo, ale jak przestawisz fronty na małe to i w stereo sub powinien pracować cały czas.

Tak jak pisałem we wcześniejszym poście mój sub to Velodyne Impact 10 i nie ma żadnego przełącznika aby włączyć się na stałe. Po prostu dostaje sygnał i działa, lub nie dostaje sygnału i przechodzi w tryb stand-by póki znowu nie otrzyma sygnału. Wg mnie również powinno się dążyć do tego aby sub w amplitunerze był ustawiony na 0db. Ale to nie funkcjonuje ponieważ gdy mam ustawione sub na 0db w ampli to strasznie szybko traci sygnał. Użytkownicy pisali aby jak najmocniej tego suba ustawić w amplitunerze i zmniejszyć na samym subie. Teraz to już się sam gubię co i jak najlepiej ustawić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eXistenZ napisał:

Wg mnie również powinno się dążyć do tego aby sub w amplitunerze był ustawiony na 0db.

tak, taki wynik powinieneś osiągnąć podczas kalibracji, jeżeli uznasz że subwoofer gra zbyt cicho można albo zwiększyć moc potencjometrem suba (co w kalibracji da wynik ujemny - amplituner będzie podawał słabszy sygnał), albo w ustawieniach ręcznych amplitunera dodać kilka dB - efekt będzie taki sam.

Zerknąłem do instrukcji tego suba i należy podłączyć go przewodem Y tak aby sygnał docierał do wejścia L i R (wiem, masz tak podłączone), natomiast doczytałem się również, że po utracie sygnału subwoofer powinien być aktywny przez 8 minut zanim przełączy się w tryb oczekiwania. Z tego co piszesz u Ciebie dzieje się to szybciej - może wskazywać na wadę układu wzbudzającego / wyłączającego w samym sub-ie.

Możesz jeszcze sprawdzić prawidłowość wzbudzania odtwarzając plik z sygnałem testowym 5.1, 7.1 czy Atmos, możesz taki plik pobrać stąd lub stąd (Atmos) i niezależnie od poziomu głośności (oczywiści pomijam fakt wyciszenia do 0) gdy przyjdzie sygnał dla LFE subwoofer powinien się włączyć. Również odtwarzając sygnał testowy z amplitunera gdy wybierzesz subwoofer powinien się włączyć. Może być że przy niskim poziomie głośności nie będzie go słychać, ale wyczujesz pracę membrany. I jeszcze jedno - częstotliwość pracy na subwooferze ustawiasz na max czyli 200Hz do 120Hz obetnie go amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...