Skocz do zawartości

Zestaw stereo w budżecie 10-15 000 zł


mellow

Recommended Posts

57 minut temu, engajner napisał:

Nie wyobrażam sobie kalibracji dźwięku w stereo. Dostajesz coś zupełnie innego niż oryginał. Akustyka i jeszcze raz akustyka. Kalibracja to do kina.

Coś innego niż oryginał to dostajesz wtedy, gdy masz room response pozygzakowany jak szwy na żaglu. Akustyką załatwisz tylko najgrubsze wyrwy i góry. Korekcja daje dużo większą precyzję i działanie na wielu domenach. Dlatego współcześnie jest już stosowana w co lepszych wzmacniaczach stereo, w kolumnach aktywnych, czy w subwooferach (tak, tych do stereo). Nie trzeba sobie tego wyobrażać, to już funkcjonuje. Czasy kiedy trzeba było dobierać jasny / ciemny wzmacniacz do ciemnych / jasnych kolumn szczęśliwie minęły.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TomekN napisał:

Akustyką załatwisz tylko najgrubsze wyrwy i góry.

Przepraszam, ale to już są brednie. Chyba że różnimy się co do samej definicji słowa 'akustyka', bo zaraz będzie kombinowanie że co innego adaptacja akustyczna - w skrócie ujmę - za pomocą gąbek na ścianach, a co innego stworzenie pokoju odsłuchowego z założenia do muzyki/kina który uprzednio został przemierzony i zaprojektowany pod kątem akustyki i zbudowany z zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów. Widzę u siebie jaka jest różnica na surowych ścianach vs po skończeniu remontu. To nie są tylko jakieś "najgrubsze wyrwy i góry".

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Butler napisał:

Przepraszam, ale to już są brednie. Chyba że różnimy się co do samej definicji słowa 'akustyka', bo zaraz będzie kombinowanie że co innego adaptacja akustyczna - w skrócie ujmę - za pomocą gąbek na ścianach, a co innego stworzenie pokoju odsłuchowego

A którą definicję przyjąłeś w kontekście tego wątku? Ja tę pierwszą. Być może mylnie zakładam, że mało kto może sobie pozwolić na dedykowany pokój odsłuchowy do stereo. Jeśli jestem w błędzie to przepraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, TomekN napisał:

Być może mylnie zakładam, że mało kto może sobie pozwolić na dedykowany pokój odsłuchowy do stereo.

Kontekście wątku? Akustyka to bardzo obszerny dział fizyki i techniki. Twoja przyjęta definicja "gąbek na ścianie" to tylko bardzo, ale to bardzo wąski i często przez amatorszczyznę niestety nieskuteczny przykład jej zastosowania co później skutkuje takimi wpisami jak Twój. Ponadto, to forum audio a nie kółko gospodyń domowych i posiadanie sali odsłuchowej wcale nie jest oderwane od rzeczywistości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu spytajmy autora co miał na myśli. @engajner czy posiadasz dedykowaną salę odsłuchową pod zestaw stereo, która została uprzednio pomierzona i zaprojektowania od podstaw pod kątem akustyki? O to Ci chodziło gdy wspomniałeś o "akustyce"? Czy raczej chodziło Ci o adaptację akustyczną pomieszczenia ze sprzętem stereo, m.in. za pomocą ustrojów akustycznych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

99,99 % użytkowników instaluje sprzęt i słucha muzyki w największym pomieszczeniu w domu, mieszkaniu. Możliwości adaptacji są baaardzo ograniczone. Przeważnie zasłony dywany coś na ścianach. Takie zabawy z gąbkami które wkleił TomekN to margines.  Nikt  salonu nie zmieni w coś takiego i mało ludzi ma pomieszczenia dedykowane tylko do słuchania muzyki i adaptacji w jakieś studio,  pomieszczenie odsłuchowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co napisałeś filtrujesz przez własną miarę i najbliższe kręgi. To że osobiście nie masz nikogo ze znajomych mającego "adaptację" z prawdziwego zdarzenia nie oznacza że jest ona aż tak marginalna. Fakt, na ulicy jak spytasz to faktycznie mało kto się przyzna że zainwestował w budowę sali odsłuchowej do muzyki czy kina. Ale tu na forum? Albo robiąc ankietę np. przy wyjściu z filharmonii? Kwestia otoczenia. Obstawiam że to nie będą promile ale już konkretne procenty. Nie jestem krezusem, nie mam też prominentnych kontaktów, a mimo to wśród aktywnych znajomych mam dwóch posiadających sale kinowe z pełną adaptacją (oprócz mojej).

36 minut temu, ADAM7 napisał:

Nikt  salonu nie zmieni w coś takiego

Tak, zmieniłem salon w coś takiego. Bo mi był zbędny i stał pusty z wyjątkiem świąt i rodzinnych uroczystości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Butler napisał:

Tak, zmieniłem salon w coś takiego. Bo mi był zbędny i stał pusty z wyjątkiem świąt i rodzinnych uroczystości.

Serio ? A jednak salon to w większości serce domu gdzie spotykają się wszyscy domownicy po pracy, w wolne dni i nie każdemu z domowników taka aranżacja odpowiada.

Często gęsto są to pokoje dzienne z aneksem kuchennym, patrz autor tematu i zresztą większość ludzi którzy piszą tutaj o porady.

Jeżeli ktoś jest bardzo zacięty i zaangażowany to oczywiście może zaadoptować pomieszczenie, wolny pokój i przesiadywać tam najczęściej samotnie słuchając muzyki :)

31 minut temu, Butler napisał:

Nie jestem krezusem, nie mam też prominentnych kontaktów, a mimo to wśród aktywnych znajomych mam dwóch posiadających sale kinowe z pełną adaptacją (oprócz mojej).

Sale kinowe ? Zrób ankietę na forum kto ma takową 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia układu mieszkania czy domu. U mnie ten były "salon" nie dzieli miejsca z kuchnią, nie tworzy otwartej przestrzeni z pozostałą częścią domu i nie jest jego centrum. To stare budownictwo w którym kiedyś trochę inaczej się planowało metry kwadratowe jak teraz. To był kult pokoi, do "salonu" trzeba było wejść dobre 5-6 metrów wgłąb korytarza.

Mam otwartą dużą kuchnię (moja córka z niej korzysta) przy samym wejściu do mieszkania i to tam od zawsze było jak piszesz "serce domu". Kolejny salon z drugą kuchnią mamy na piętrze, sypialnie wyżej...

Ale już trochę odlatujemy od tematu :)

32 minuty temu, ADAM7 napisał:

Sale kinowe ? Zrób ankietę na forum kto ma takową

Mogę pisać tylko za siebie, ale jesteśmy na forum audio i sporo z osób tutaj mi znanych jak i z AS ma bardzo poważnie zrobioną salę odsłuchową. Najczęściej to jednak piwnica lub strych.

32 minuty temu, ADAM7 napisał:

Często gęsto są to pokoje dzienne z aneksem kuchennym

Zgadza się, ale to nie jest 99,99%. 55% mieszka w domach, a tu są inne możliwości.

zNzIwMDc1Ni5wbmciLCJ3Ijo3NzF9.webp

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och te dane statystyczne 😉. Chłopiec 3 letni i dziadek 72 lata  raczej nie słuchają muzyki ale już 37 latek jak najbardziej tak.

Większość ludzi z tych mieszkających w domach to osoby starsze  zamieszkujące na wsi. W miastach powyżej 500 tys. zdecydowana większość mieszka w blokach.  To w większości młodzi ludzie lub w średnim wieku którzy potencjalne są zainteresowani słuchaniem muzyki na dobrym poziomie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ADAM7 napisał:

Większość ludzi z tych mieszkających w domach to osoby starsze  zamieszkujące na wsi.

A skąd masz te dane hę? Znowu filtrujesz przez swoją miarę bo masz prawdopodobnie rodziców albo dziadków w domku na wsi ;)

Co prawda tekst sprzed dekady, ale wiele się nie zmieniło

"W Polsce w budynkach jednorodzinnych znajduje się około 5 mln 250 tys. mieszkań. Mieszkania te są z reguły większe pod względem powierzchni w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, a także charakteryzują się większą gęstością zaludnienia (na mieszkanie, a nie na jednostkę powierzchni). W efekcie okazuje się, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych – na 38 mln mieszkańców ok. 19,5 mln, z tego prawie 6,5 mln w miastach i ponad 13 mln na wsi. W ujęciu procentowym prawie 90% mieszkańców wsi i prawie 30% mieszkańców miast zajmuje mieszkania w budynkach jednorodzinnych."

https://instalreporter.pl/ogolna/w-bloku-czy-domy-jednorodzinnym-gdzie-mieszka-wiecej-polakow/

W-bloku-czy-domu_fot_1.png

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ADAM7 napisał:

Sale kinowe ? Zrób ankietę na forum kto ma takową

Zdziwił byś się jakie sale kinowe mają ludzie w Polsce, może nie z tego forum, ale głową mała.

Realizacje takich sal znajdziesz choćby na stronach firm od akustyki, gdzie w galeriach ze swoimi realizacjami akustyki są takie sale pokazane.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DiBatonio napisał:

Zdziwił byś się jakie sale kinowe mają ludzie w Polsce, może nie z tego forum, ale głową mała.

Można równie dobrze napisać ileż to ludzi ma audi R8 V 10 plus ( no może nie z tego forum ) ale i tak większość jeździ skodami.

Ja nie mam ani jednego znajomego który ma takową salę ale kolega kolegi ma :)

I nie twierdzę że tacy ludzie nie istnieją ale i tak większość jeździ skodami.

30 minut temu, terracan1929 napisał:

Ja akurat mieszkam w domu jednorodzinnym, w mieście.

Ja również ale co z tego ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...