Skocz do zawartości

Regulacja Subwoofera | Audyssey vs Pokrętło


Gumowe Ucho

Recommended Posts

Cześć! Mam Denona AVR-2113, i kino z subem Magnat Alpha RS8.

Po kalibracji (pokrętło Volume suba na środku), w większości kontentu sub jest za głośny. Zazwyczaj sięgam po pokrętło i sobie go skręcam. Ale w amplitunerze jest też opcja regulacji subwoofera, bass level +- dB itp.

Zatem co najlepiej jak ustawić? Bawiłem się już wieloma ustawieniami a Audyssey to był jedynie punkt wyjściowy, natomiast subwooferowe ustawienia zostawiłem jak jest (crossoverami trochę się bawiłem), a reguluję tylko na subie (który mam blisko przy kanapie). Czy to ma w ogóle znaczenie?

W muzyce pure direct (tylko stereo, Pylony perły 25) vs stereo z subem jest bardzo duża różnica, najczęściej na korzyść suba (odciąża pylonki), ale niejednokrotnie muszę kręcić sub żeby dopasować do utworu, bo czasem mi dominuje dudnieniem. Akustycznie nie jest idealnie bo jest między kanapą a ścianą (choć mogło być gorzej, kanapa pewnie coś absorbuje)

Jakieś złote rady?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło poziomu na subie powinno być punktem wyjściowym. Audyssey w początkowym etapie procesu korekcji powie Ci, na jakim poziomie je ustawić i potem już go nie dotykasz. Jeśli chcesz wprowadzić tymczasową korektę - używasz bass level w AVR. Jeśli Ci coś dudni, to prawdopodobnie masz złe ustawienie suba albo może ten sub jest po prostu badziewny (nie znam).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nie ma większego znaczenia czym regulujesz , ale...

Regulacja w amplitunerze odbywa się skokowo,a w subie jest jednak płynna. wydaje mi się też ,że zbyt niska wartość sygnału LFE z amplitunera nie będzie powodować wzbudzenia suba w trybie "auto on" .

A zatem , skoro masz za dużo basu po kalibracji to spróbuj go wyregulować na subie, zmniejszając głośność , tak aby wydawało ci się że jest go za mało. Wtedy powinno być ok.

Przed epoką kalibracji tak się ustawiało suba wg mądrych poradników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TomekN napisał:

Jeśli Ci coś dudni, to prawdopodobnie masz złe ustawienie suba albo może ten sub jest po prostu badziewny (nie znam).

@Gumowe Ucho może być też tak, że ten sub który masz obecnie znajduje się w niewłaściwym miejscu w tym pomieszczeniu. Albo samo pomieszczenie jest trudne akustycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lolekdrugi napisał:

@Gumowe Ucho może być też tak, że ten sub który masz obecnie znajduje się w niewłaściwym miejscu w tym pomieszczeniu. Albo samo pomieszczenie jest trudne akustycznie.

Właściwie w filmach jestem super zadowolony, w muzyce też (perkusja i gitara basowa), ale niektóre utwory R&B lub hiphopowe, które w produkcji niekiedy mają przeciągający się głęboki bas, albo jakieś stutter beats, czasami brzmią muliście. Może to być i sub, i pomieszczenie - ale fizycznie pomimo przyzwoitego rozstawienia kina 5.1, sub akurat dosłownie nie ma gdzie pójść (a 80% czasu jest super).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

Właściwie w filmach jestem super zadowolony, w muzyce też (perkusja i gitara basowa), ale niektóre utwory R&B lub hiphopowe, które w produkcji niekiedy mają przeciągający się głęboki bas, albo jakieś stutter beats, czasami brzmią muliście.

no to pytanie czy to nie jest problem z tymi nagraniami? Mam takie gdzie zwykle jest ok ale odpalę jedną specyficzną płytę i muszę praktycznie wycinać suba bo się nie da tego słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lolekdrugi napisał:

no to pytanie czy to nie jest problem z tymi nagraniami? Mam takie gdzie zwykle jest ok ale odpalę jedną specyficzną płytę i muszę praktycznie wycinać suba bo się nie da tego słuchać.

Całkiem możliwe. Producenci mogą słuchać na swoich aktywnych studyjnych głośnikach, potem na słuchaweczkach do iPhona, potem na głośniku bluetooth żeby to zoptymalizować. A potem sub robi BRRRRRRRR. Tego problemu nie ma przy klasykach hiphopu, większości dance, ani rocku z lat 70. Dopiero post-2010 produkcje typu KAYTRANADA, niezwykle zmysłowe, z turbo głębokimi, długimi kawałami basu, zaczynają dudnieć.

Niewykluczone, że jakiś sub za 10 tysięcy by czyściutko te aranżacje emitował, że by mi kiszki przearanżował :D

Na samych kolumnach to brzmi mniej basowo. Mimo Pure Direct jakoś podejrzewam że trochę i tak wycina crossover ale to może być efekt kontrastu, bo wiadomo, że aktywny sub przy tych 20-40Hz ma wyższe dB niż kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, TomekN napisał:

@Gumowe Ucho, Próbowałeś Denonowej opcji Dynamic Volume?

Tak, sporo się tym bawię - do nocnego oglądania Heavy, do gier zazwyczaj Off w ogóle bo strasznie podbija surroundy, więc odłosy za mną w grze są o wiele głośniejsze niż przede mną.

To działa też w trybie Stereo? Jakie ustawienie wybrać? Mocno to spłaszczyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

To działa też w trybie Stereo? Jakie ustawienie wybrać? Mocno to spłaszczyć?

Ja mam takie ustawienia:

Kino (Netflix, Apple TV+, HBO Max, itp), kanały 7.2.4

  • MultiEQ XT32: Reference
  • Dynamic EQ: On
  • - Reference Level Offset: 0 dB
  • Dynamic Volume: Medium
  • Audyssey LFC: Off

Muzyka (głównie streamowana, sporadycznie pliki), kanały 2.2

  • MultiEQ XT32: Reference
  • Dynamic EQ: On
  • - Reference Level Offset: 5 dB
  • Dynamic Volume: Off
  • Audyssey LFC: Off
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TomekN napisał:

Ja mam takie ustawienia:

Kino (Netflix, Apple TV+, HBO Max, itp), kanały 7.2.4

  • MultiEQ XT32: Reference
  • Dynamic EQ: On
  • - Reference Level Offset: 0 dB
  • Dynamic Volume: Medium
  • Audyssey LFC: Off

Muzyka (głównie streamowana, sporadycznie pliki), kanały 2.2

  • MultiEQ XT32: Reference
  • Dynamic EQ: On
  • - Reference Level Offset: 5 dB
  • Dynamic Volume: Off
  • Audyssey LFC: Off

Kurczę fajnie by było gdyby te ustawienia się zapisywały chociaż na każdy tryb Game, Music, Movie i Pure, ale niestety w moim modelu jeszcze nie ma takich profili zdaje się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie pamiętam jak było w 2113

obraz.png.2e9ab907a201ff5a88bf66322b5595e2.png

Czy to jedynie wybór źródła czy 4 setupy do zapisywania ustawień. Faktycznie później Denon odgapił to od Yamahy i dał taką możliwość. Dość użyteczną.

Ale zobacz w instrukcji czy to jedynie szybki wybór źrodła czy całe gotowe "presety" do zapisywania.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Szczerze nie pamiętam jak było w 2113

obraz.png.2e9ab907a201ff5a88bf66322b5595e2.png

Czy to jedynie wybór źródła czy 4 setupy do zapisywania ustawień. Faktycznie później Denon odgapił to od Yamahy i dał taką możliwość. Dość użyteczną.

Ale zobacz w instrukcji czy to jedynie szybki wybór źrodła czy całe gotowe "presety" do zapisywania.

Piotr

 

Poobserwuję w takim razie, dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...