Skocz do zawartości

SVS SB-1000 PRO - wykorzystanie w stereo i kinie domowym + rozbudowa 2.0 do 5.1


kocurek7

Recommended Posts

Witam,

Pytanie do znawców tematu. Obecnie mam taki zestaw stereo:

- Advance Paris Playstream A5 - amplituner stereo z main-in
- Audio Physic Classic 5 - 2 kolumny frontowe

Powierzchnia pomieszczenia to 19,5 m2.

Zamarzyło mi się rozbudować ww. zestaw o zestaw kina domowego 5.1, a ponieważ nigdy nie miałem amplitunera kina domowego ani subwoofera, to na razie teoretycznie próbuję zestawić klocki razem i wymyśliłem coś takiego:

- Onkyo TX-NR696 - amplituner kina domowego z pre-out
- głośnik centralny - najlepiej Audio Physic Classic Center, ale jest bardzo drogi (poza budżetem!) i czy można go zastąpić innym modelem? Jeśli tak, to jakim?
- subwoofer - SVS SB-1000 PRO

Razem za te trzy ww. klocki wychodzi ok. 12 tys. zł
Mój budżet na rozbudowę ww. zestawu stereo do kina to 10 tys. zł - tak więc coś trzeba tutaj skorygować i najchętniej zmieniłbym drogi głośnik centralny.

Podłączenie głośnika centralnego do amplitunera kina domowego i połączenie pre-out z ampli 5.1 do main-in stereo to raczej nie problem.
Problem mam odnośnie subwoofera - tzn. - czy można do SVS SB-1000 PRO podłączyć jednocześnie stereo i kino (stereo high level, kino jako LFE) - tak jak np. w REL T5x, gdzie producent nawet poleca takie rozwiązanie. Jeśli takie coś byłoby możliwe, to wolałbym tego SVSa niż RELa, bo ma 12-calowy przetwornik, ma sterowanie z aplikacji i jest tańszy od RELa T5x.

Inna opcja jaką rozważam to olanie subwoofera do stereo i podłączenie go tylko do kina.

A jeszcze inna opcja, to sprzedanie Advance Playstream A5 i zastąpienie go jednym klockiem - amplitunerem kina 5.1, ale tutaj boję się o jakość stereo.

Co o tym sądzicie? Wszelkie sugestie / pomysły mile widziane.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

kocurek7

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kocurek7 napisał:

- Onkyo TX-NR696 - amplituner kina domowego z pre-out

nowy? Nie ma sensu, jest za drogi na to co oferuje w stosunku do wieku. Np brak obsługi eARC brak obsługi hdmi 2.1. Pomimo tego, że te funkcjonalności są głównie dla graczy to jednak reszta producentów ma to w swojej ofercie i jest tylko 10% droższa. Można zawsze poszukać używki rocznej itp ale ludzie czasami wariują z cenami.

 

1 godzinę temu, kocurek7 napisał:

- głośnik centralny - najlepiej Audio Physic Classic Center, ale jest bardzo drogi (poza budżetem!) i czy można go zastąpić innym modelem? Jeśli tak, to jakim?

na forum polecane są centralne od Klipscha ale nie kojarzę które, musisz poszukać. Tak naprawdę to jaki Ci pasuje. Ja bym pewnie dopasowywał pod kątem wizualnym by się z frontami zgrywało.

 

1 godzinę temu, kocurek7 napisał:

A jeszcze inna opcja, to sprzedanie Advance Playstream A5 i zastąpienie go jednym klockiem - amplitunerem kina 5.1, ale tutaj boję się o jakość stereo.

teoretycznie w tej samej półce cenowej wzmacniacze stereo oferują lepszą jakość niż amplitunery ale pytanie czy ją usłyszysz? Można spróbować wypożyczyć amplituner (gdzie?) i posłuchać by się przekonać albo zabrać swój wzmacniacz do sklepu i podpiąć by porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kiedyś te rozterki, bo jest kilka możliwych setupów zestawu hybrydowego i praktycznie każdy ma jakieś wady i zalety. U Ciebie wybór jest nawet trudniejszy, bo masz podłogówki i one mogą nawet nie wymagać suba do samej muzyki (choć nie znam ich). Ja jestem użytkownikiem kolumn podstawkowych i suba/suby do muzyki używam (choć na dobrą sprawę też nie muszę). Ostatecznie, po bardzo głębokich przemyśleniach poszedłem jednak w stronę amplitunera jako komponentu centralnego, ale używam go ograniczonego do roli procesora dźwięku. Do niego mam podłączone fronty na dodatkowej końcówce mocy i dwa subwoofery. W trybie stereo używam układu 2.2, a w trybie kina - 7.2.4 (wszystko na zewn. końcówkach). Zaletą jest jedna spójna korekcja wszystkiego i brak konieczności przełączania czegokolwiek. Wad na razie nie stwierdziłem. Może oprócz takiej, że jest mocno ograniczony wybór amplitunerów obiektywnie dobrych (sonicznie), a dodatkowo ich dostępność jest słaba. Stereo w każdym razie gra bardzo dobrze. W światku audiofilskim zawsze będą panować opinie/legendy, że "do stereo to tylko stereo", a DAC w amplitunerze "nie ma szansy" dobrze grać muzyki. To są wg mnie przesądy i uprzedzenia, nie mające silnych podstaw we współczesnej rzeczywistości. No ale to jeszcze zależy od amplitunera, bo jeden drugiemu zdecydowanie nierówny. W każdym razie, wg mnie komplikacje wynikające z okresowego wplatania w system hybrydowy dodatkowego stereo DACa czy czegoś lepszego typu MiniDSP SHD (dla objęcia korekcją jeszcze subwoofera/subwooferów), są w obszarze "diminishing returns".

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lolekdrugi napisał:

na forum polecane są centralne od Klipscha ale nie kojarzę które, musisz poszukać.

Te szerokie serii RP grają fajnie. RP-404C większe RP-504C

8 godzin temu, TomekN napisał:

W każdym razie, wg mnie komplikacje wynikające z okresowego wplatania w system hybrydowy dodatkowego stereo DACa czy czegoś lepszego typu MiniDSP SHD (dla objęcia korekcją jeszcze subwoofera/subwooferów), są w obszarze "diminishing returns".

Też odpuściłem zakup wzmacniacza z main-in, a fronty napędza mi zewnętrzna stereofoniczna końcówka mocy po pre-out z amplitunera. Jakość dźwięku jest dla mnie całkowicie satysfakcjonująca. U mnie to wyszło dla zwykłej wygody, nie mam zamiaru szukać odpowiednich pilotów, przełączać źródło na kilku urządzeniach, pamiętać co było przełączone, tym bardziej że sprzęt jest nie tylko dla mnie, ale całej mojej rodziny.

10 godzin temu, kocurek7 napisał:

czy można do SVS SB-1000 PRO podłączyć jednocześnie stereo i kino (stereo high level, kino jako LFE) - tak jak np. w REL T5x, gdzie producent nawet poleca takie rozwiązanie.

Nie wiem czy tak można, nie będę próbował. Osobiście raczej bym użył audio-switch jak proponował @Kubakk

10 godzin temu, kocurek7 napisał:

Inna opcja jaką rozważam to olanie subwoofera do stereo i podłączenie go tylko do kina.

Stereo bez suba jest dla Ciebie wystarczające? Jeśli tak to podłącz suba wyłącznie do kina i nie ma tematu.

10 godzin temu, kocurek7 napisał:

A jeszcze inna opcja, to sprzedanie Advance Playstream A5 i zastąpienie go jednym klockiem - amplitunerem kina 5.1, ale tutaj boję się o jakość stereo.

Albo korzystanie z A5 tylko w trybie końcówki mocy gdzie źródłem dla stereo będzie amplituner kina i sub będzie mógł grać bez kombinowania w różnych trybach bez przełącznika. Sam musisz ocenić co lepiej u Ciebie gra.

Dla melomanów amplituner kina jako sprzęt do stereo to czysta herezja, sugestie że to może grać dobrze są tu często wręcz wyśmiewane. Spróbuj wypożyczyć ANTHEM MRX 540 albo Arcam AVR5 (lub wyższe).

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Butler napisał:

Dla melomanów amplituner kina jako sprzęt do stereo to czysta herezja, sugestie że to może grać dobrze są tu często wręcz wyśmiewane.

No niestety. Nie raz tutaj słyszałem, że "co ja mogę wiedzieć o audio, skoro słucham muzyki na amplitunerze KD😉 Ale wydaje mi się, że wraz z penetracją rynku przez coraz lepszą i doskonalszą elektronikę, takie mity powoli wymierają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają rozmaite oczekiwania, skrajnie różne budżety, inne drogi do osiągnięcia satysfakcji. Łatwo to zauważyć np. tematach o HI-RES w wypowiedzi choćby @meloman który jak tylko przeczytał o Dolby Atmos to go wręcz wstrząsnęło jak Korwina w avatarze @kaczadupa :D A ten album o którym napisałem jest wręcz referencyjny, wybitna realizacja.

 Choćby amplituner grał nadzwyczaj poprawnie, to i tak podprogowo będzie deprecjonowany, podstawowe modele do home cinema nie pomagają by to się zmieniło.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Choćby amplituner grał nadzwyczaj poprawnie, to i tak podprogowo będzie deprecjonowany, podstawowe modele do home cinema nie pomagają by to się zmieniło.

i można by powiedzieć, że to jest właśnie problem bo taki x3700 wykastrowany z końcówek spokojnie jako pre by się sprzedał za mniejsze pieniądze ale wtedy kto kupowałby typowe pre za trzy razy większą kasę?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...