Skocz do zawartości

REGA Elicit MK5


kaczadupa

Recommended Posts

Dzień dobry.

Doczekaliśmy się wakacji, urlopów i udanego lata. 

Wszystko to razem sprawiło, że naładowany pozytywną energią postanowiłem wrócić do testów wzmacniaczy czyli tego co sprawia mi ogromną przyjemność. 

Mam to szczęście, że świeżo po premierze będę mógł osobiście poznać  brytyjski wzmacniacz Rega Elicit MK5. 

Firma Rega została założona w 1973r. a sama nazwa to skrót od inicjałów jej założycieli ( RElph oraz GAndy). Rega znana jest głównie jako producent bardzo dobrych gramofonów. 

Czy tak samo udany  jest wzmacniacz Elicit MK5?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie ( mam nadzieję, że Kolega Wojtek "lpomis", który udostępni do testów swoje monitory,  również napisze kilka zdań od siebie. Wojtek - tym razem tylko słuchamy, żadnych wspólnych komentarzy i rozmów na temat brzmienia, chcę aby nasze wrażenia były tylko nasze, żebyśmy dowiedzieli się o nich dopiero jak opiszemy je tu, na forum AUDIO, co Ty na to? Będzie ciężko ale jest to do zrobienia.

Rega Elicit MK5 będzie łączona w systemie z monitorami ATC scm7v3, Dynaudio Excite X14, JMR Lucia oraz genialnymi Dali Menuet (wersja obecnie produkowana). Sprawdzę zarówno wbudowany we wzmacniacz przetwornik jak i połączenie z Chordem Qutest. 

Do roboty! :) 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lpomis napisał:

Ale że co? Myślisz, że ja znów będę tarmolił wszystkie swoje klamoty do Ciebie żeby posłuchać przez kilka godzin jakiejś Regi? No to dobrze myślisz ;)

Jeśli żona Adama Was pogoni, a powinna tak uczynić 😀, to jak by co, możecie do mnie z klamotami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po orgietce. Odsłuchy były mocno krytyczne. Przesłuchaliśmy Regi Elicit MK5 z Dynaudio Excite X14, ATC SCM7, JMR Lucia, Dali Menuet. Oto jak ją odebrałem:

- granie analogowe pełną parą
- mało oddechu, mało życia, niesamowity wręcz ścisk, niewiele swobody, do tego efekt kompresji
- ciepły bas z baaaaaaardzo solidnym niskim zejściem, zejście było naprawdę imponujące w precyzyjnej elektronice jak np. Aes Dana - Inks
- wysokie tony niby nasycone, a jakieś takie suchawe, ubita najwyższa góra
- delikatnie podkreślone głoski syczące
- pasmo 400-600Hz dziwnie podbite, odrealnione co bardzo dobrze było słyszalne na kawałku Seal - Colour
- granie odrobinę przypominało mi słuchanego niegdyś u Adama Naima XS3, aczkolwiek Naim miał dużo bardziej rozwleczony i żyjący swoim życiem basior, ale już górę zdecydowanie bardziej otwartą i soczystą
- najlepszym towarzyszem dla Regi były bez dwóch zdań ATC SCM7 -> techniczne, precyzyjne kolumny okiełznały nieco przesadzoną analogowość wzmaczniacza
- najgorsze combo z Dali Menuet -> wszystko się pozlepiało, monitorki straciły swoją magię

Na odsłuchy zabrałem też obecnie testowany przeze mnie wzmacniacz Dayens Menuetto. Wniosek jaki wyciągnąłem ze spotkania jest taki, że ten sam sprzęt i kolumny które mam u siebie, zagrały u @kaczadupa zupełnie inaczej niż w moim pokoiku. Poglądy o wpływie akustyki na brzmienie nie są absolutnie przesadzone. Aktualnie rozpisałbym to tak: 35% kolumny, 30% akustyka, 25% wzmacniacz, 10% przetworniki (aczkolwiek tu zdarzają się wyjątki - nie zapomnę jak taki Denafrips Ares II wywrócił mój system do góry nogami) i pozostałe audioduperele. Gdyby ktoś postawił u Adama w pokoju sprzęt na którym gram u siebie obecnie, to jestem na 99% pewien, że nie odgadłbym jakich klamotów słucham. Hmm, czy ja właśnie napisałem, że wszelkie forumowe wywody o tym jak co gra nie mają kompletnie sensu? :|

O zaletach Regi niech napisze Adaś ;)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już napisałeś? Człowiek nie zdążył zjeść kolacji a tu proszę :)

Tak, Rega i dla mnie dzisiaj nie zagrała wybitnie z Dali Menuet, Dynaudio X14 i JMR Lucia. Zwyczajnie nie lubię aż tak miękkiego grania ale wiem, że większość osób właśnie tego szuka i takie ciepłe i zmiękczone granie lubi - to trzeba wyraźnie podkreślić. 

Dwa, że z Wojtkiem preferujemy chyba granie bardzo, bardzo otwarte, na granicy przejaskrawienia.

A teraz niech sobie piecyk jeszcze parę dni pogra bo egz. otrzymany od Q21 jest praktycznie nowy. Salon Q21 miał  2 dni, żeby pograć moim egzemplarzem... i go Im "zabrałem".

W sumie piec grał 3 dni.

Jedni wierzą w wygrzewanie wzmacniaczy, inni uważają, że trzy dni wystarczy. Poczekam, zwłaszcza że w połączeniu z ATC gra mi to na teraz bardzo komfortowo.

Nie ma mega zachwytów jakimś wybranym elementem brzmienia ale może czasem w audio troszkę mniej, przy dłuższym poznaniu, znaczy więcej? 

Jest coś wyjątkowego w połączeniu Regi z ATC7. 

Cdn.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli widzę, że jeszcze będziesz szukał tych 5 gwiazdek z What Hi-Fi w Redze :P

7 minut temu, kaczadupa napisał:

preferujemy chyba granie bardzo, bardzo otwarte, na granicy przejaskrawienia.

Może nie aż tak. Ja po prostu lubię słyszeć niuanse, które są na nagraniach. Nie lubię jak wzmacniacz zamiast pokazywać detal, robi z dźwiękiem jakieś "bulb bulb" i skleja wszystko w jakąś paćkę. I niech sobie tam czaruje, wygładza, upraszcza, robi to jak chce, ale niech nie wycina informacji zawartych w muzyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kaczadupa napisał:

A co, gdy te informacje są, tylko są podane w subtelny, ładnie wpleciony w całość sposób? 

Oczywiście, nie mam z tym problemu. To jest sposób na granie. Tylko niech te informacje po prostu będą!

5 minut temu, kaczadupa napisał:

Naim, potem długo, długo nic a potem reszta brytyjskich producentów.

Jasna sprawa. Pinionszki muszo się zgadzać.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega cały czas gra, słucham muzyki z przyjemnością i ciekawością ale zanim dojdę do finału (bardzo możliwe, że dla niektórych będzie to małe, audiofilskie trzęsienie ziemi  :) ) dwa zdjęcia i parę słów o wykonaniu. 

Wykonanie, spasowanie elementów jest perfekcyjne, płacimy bardzo duże pieniądze ale oczy się cieszą, dostajemy 12,5kg świetnie wykonanego urządzenia, dla mnie 10/10. 

Sprawdzam Regę zarówno po jej wbudowanym przetworniku jak i prywatnym Chordziku.

Również wyjście słuchawkowe Regi trochę popracuje, moje nauszniki to Oppo PM3 i mogę już zdradzić, że nie słyszę żadnej różnicy między graniem z  DAPa A&K SR25 a Elicit MK5. 

 

IMG20220718131031.jpg

IMG20220718131432.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...