Skocz do zawartości

Gramofon dla nowicjusza


Recommended Posts

Właśnie widziałem że posiadasz 120 także możesz o niej powiedzieć sporo. Jest dobre kilkaset złotych różnicy w cenie między nimi i jestem ciekaw czy jest ona warta.Sam mam mętlik w głowie zwłaszcza że temat gramofonów generalnie jest mi obcy i tak naprawdę czytam teraz jakieś informacje tudzież oglądam jakieś materiały wideo. Jeśliby się okazało że warto dopłacić a dostać sporo lepszy oraz bardziej rozwojowy gramofon. Nie zamierzam go sprzedawać w niedalekiej przyszłości także wolałbym zrobić to z głową i z dostępnymi finansami.Zobaczymy może ktoś się wypowie na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek Zuk napisał:

Właśnie widziałem że posiadasz 120 także możesz o niej powiedzieć sporo.

dodam 120X, bo to jest różnica, o ile o poprzednikach było sporo negatywnych opinii, to podobno te przypadłości miały już być zażegnane w modelu 120X. Ja na swój nie narzekam, ale jak pisałem nie miałem okazji żeby porównać, no poza wspomnianym GS-461 😄. A nie chcę wprowadzić nikogo w błąd na zasadzie - ja to mam, mnie pasuje to Tobie też będzie pasowało i nic lepszego w tych pieniądzach nie znajdziesz. Poczekajmy, może ktoś coś więcej podpowie. Bo jak dobrze patrzę różnica to +/- 500 zł drożej za AT, a to 50% ceny Lenco, więc sporo, chociaż wypatrzyłem za 1308 zł. Pozostaje szukać w miarę rzetelnych opinii w sieci, bo z tym też bywa różnie. Ach z tymi zakupami to zawsze problemy 😁, ja zostałem postawiony przed faktem dokonanym w tym wypadku i nie powiem bo było trafione i rozczarowany ani zawiedziony nie byłem, a do dziś jestem zadowolony więc sponsorki też zadowolone 😉.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie też mam sponsorki tylko że zaznaczyłem żeby nic nie robiły same.Za kilka dni mam urodziny z tej okazji ma być ten prezent. Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie gramofon tylko zawsze było później.Tym razem jednak pójdę za ciosem i go kupię. Mam nadzieję że ktoś się wypowie odnośnie budowy i różnicy tych dwóch gramofonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 AT-LP120X nie posiada regulacji VTA - ale ja to załatwiłem dystansem między wkładką a koszykiem-główką no niech będzie po polsku "headshelem" 😁 tak żeby ramię było równoległe do płyty, AT-LP120 posiadało regulację, ale w tym nowszym modelu odeszli od tego, podobnie jak od innych "bajerów" dla DJ-ów, gdzieś czytałem że ponoć jest to bardziej "domowa" wersja pozbawiona pewnych funkcji z korzyścią dla dźwięku, ile w tym prawdy nie wiem. Następcą dla 120 typowo dla DJ jest model 140XP tam jest dostępny Reverse i regulacja VTA w podstawie ramienia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomek72 napisał:

AT-LP120X nie posiada regulacji VTA - ale ja to załatwiłem dystansem między wkładką a koszykiem-główką

Tej metody nie znałem. Zwykle w przypadku braku ustawienia wysokości ramienia korzysta się z dodatkowych mat. Stosuje ciężarki między headshelem, a wkładką, ale cel jest inny. Sprawdzałeś jak taka podkładka wpływa na zmianę wartości rezonansu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Sprawdzałeś jak taka podkładka wpływa na zmianę wartości rezonansu ?

Tego akurat nie sprawdzałem. Nie pamiętam dokładnie gdzie, ale znalazłem materiały w sieci w których były opisywane "sposoby" radzenia sobie z VTA gdy nie ma tej regulacji w gramofonie i właśnie było o zmienianiu maty tzn. jej grubości, albo zastosowaniu odpowiednich dystansów, nawet zakupiłem takowe o różnej grubości, bodaj od 0,2 do 1mm wykonane z pleksi. I o ile na oryginalnym headshelu HS6 i wkładce AT-VM95 różnica jest prawie niesłyszalna, to na dokupionym headshelu i Ortofon-ie 2MRed po zastosowaniu dystansu i uzyskaniu równoległości ramienia do płyty zdecydowana poprawa pasma szczególnie dołu, którego niemal nie było gdy zamontowałem wkładkę bez dystansu i ramię nawet bez przykładania bloczka wyraźnie było skośnie do płyty, tzn. opadało od osi obrotu do główki. Wstawiając dystans uzyskałem równoległe ułożenie ramienia do płyty. Poniżej foto jak to wygląda, kolorem żółtym zakreśliłem ten dystans. Tomek czy my tutaj nie zaczynamy OT?

dystans1.thumb.jpg.a8861e69bfde3b8d1c3d5a3c36851479.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Tomek czy my tutaj nie zaczynamy OT?

I tak i nie :) 

Przy okazji wskazówek co do zakupu drapaka , wspominamy o problemach z którymi kupujący może się zderzyć i sposobach ich rozwiązania.

Taki poradnik kalibracji był już zamieszczany wielokrotnie na Forum. 

A co do VTA to najważniejsze jest by headshell / wkładka / był równolegle do płyty. U mnie wygląda to tak :

 

 

20220104_184328.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja żeby tak ustawiać po pierwsze muszę zaopatrzyć się w "maciupeńkie oczko", po drugie zmienić headshell na którym mam Ortofona (AT-HS6 ma płaską poziomą powierzchnię u góry), bo mój jakiś garbaty jest, ale ustawiam na bloczek i też jest OK, chociaż czasem te kreseczki mi się zlewają - starość nie radość 😉

IMG_2137m.thumb.jpg.3e835f2e532de70411e01717ba360647.jpg

16 godzin temu, tomek4446 napisał:

Taki poradnik kalibracji był już zamieszczany wielokrotnie na Forum. 

może by zrobić taki osobny temat i poprosić Administratora o podpięcie, w działce Kino Domowe mamy coś takiego w kwestii kalibracji systemów kina, wtedy na początku poradnik, a dalej dyskusja, łatwy dostęp szczególnie dla szukających

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Krzysiek , Ty sobie odpuść to jeżdżenie do Lublina , bo chyba Ci nie służy :) 

Tomku, tak na poważnie to poziomowanie headshella ma tylko wtedy sens, kiedy cały gramofon będzie wypoziomowany, w innym przypadku nie gwarantuje nam to odpowiedniego ustawienia w stosunku do płyty. Tak jak pisze @tomek72 szablon tutaj również powinien spełnić swoją rolę.

PS Co do Lublina to byłoby Ci miło, bo wiele ciepłych słów padło o Tobie🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Chilli napisał:

Co do Lublina to byłoby Ci miło, bo wiele ciepłych słów padło o Tobie

Nagrywałeś może ? Bo wiesz , puściłbym żonie ....... 😂

A co do wypoziomowania gramofonu to miałem to napisać ,ale jakoś odpuściłem. A jak się już tak bawimy, to samo wypoziomowanie  gramofonu to jeszcze nie koniec , należałoby sprawdzić poziom talerza :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/d/oferta/sansui-sr-211-g-gramofon-automatyczny-CID99-IDMMPyb.html

Proszę bardzo 😉

https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-dual-1249-vintage-automat-bdb-stan-po-serwisie-audio-technica-CID99-IDPFX9p.html

I jeszcze ten😉

Wiem że musiałbym kupić przedwzmacniacz. Zostało by trochę kasy na niego a z czasem zainwestował bym w jakiś lepszy.

 

Edytowano przez Darek Zuk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 1Ender napisał:

Darek jak daleko masz do Legnicy? Może chcesz telefon do mojego znajomego który ma mnóstwo odrestaurowanych gramofonów z epoki? 

Do Legnicy mam jakieś 80 km więc żaden problem. Z miłą chęcią wybrałbym się do kogoś sprawdzonego po urzywany gramofon. To napisz mi numer telefonu do niego na pw i jak możesz to zadzwoń i uprzedz że będę dzwonił 😉 Dziękuję z góry 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...