Skocz do zawartości

Gramofon dla nowicjusza


Recommended Posts

@Darek Zuk. Wstępnie od kolegi:

"Niemniej niż 300zl. Kwestia opampow i wyjściowych kondensatorów foliowych. 

300zl na elektrolitycznych nichicon ka, kondy od riaa mikowe 

Do tych 300zl trzeba doliczyć opampy i foliowe na wyjsciu. 

Można się zmieścić w 30zl a można i za 300 

Propozycja obudowy https://www.piekarz.pl/18091-obudowa-hammond-hm1455n1602/

Opampy i kondensatory foliowe mozna dać tanie a potem podmienić. 

Jeśli ma być na stałe to ja bym dał opa1612 bo takie miałem i mi pasowały, ma teraz kolega i jest zadowolony (około stówki para) a foliowe https://allegro.pl/oferta/mundorf-mcap-kondensator-niemiecki-2-2-uf-250v-12670063037

lub

https://allegro.pl/oferta/jantzen-audio-superior-z-cap-kondensator-2-2uf-mkp-7011599575

On się cieszy że gra lepiej, ja różnicy nie słyszę i pozostałbym przy tańszych mundorfach. 

 Jeszcze ewentualnie otwarta jest kwestia kondensatorów elektrolitowych. 

Nichocon ka wymiarami pasują i są bardzo dobre lecz nichicon kz muse są niewiele droższe a wspólnie z kolegą stwierdziliśmy, że jest lepiej na wkładce która uwydatnia wysokie tony. Z tym że są grubsze i trzeba pokombinować żeby je upchnąć. 

Tak liczę i wychodzi to w wersji która mi pasuje najbardziej jak poniżej.

Obudowa - około 100zl z wysylka

Transformator 50zl

Kondensatory elektrolityczne 50-60zl

Kondensatory mikowe 56zl (o ile uda się je zdobyć) 

Pcb 50zl

Opampy 90zl (opa1612) 

Kondy wyjściowe 50zl

Tranzystory, gniazda, wlacznik, rezystory i inna drobnica około 50-60zl. "

 

Darek podaj maksymalny budżet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Co przez to rozumiesz? 

Tak usłyszałem od kolegi, który trochę preampów złożył. 

14 godzin temu, 1Ender napisał:

Jeżeli chodzi o RCA to bym przy nich został. Takie jest moje zdanie. Ale można dać tańsze. Po parę zł.

@Audio Autonomy.

Grzesiu - Jeżeli chodzi o przewody sygnałowe to co proponujesz ? Będę robić u siebie.

No i jakieś specjalne trafo? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, 1Ender napisał:

Tak usłyszałem od kolegi, który trochę preampów złożył

W takim razie to co napisałeś wcześniej jest jednak sporym uproszczoniem. Nie jest tak, że preamp musi być dobrany do jednej konkretnej wkładki. Mało tego - jeżeli ma on regulację obciążenia wkładki (bo o obciążenie wkładki konkretnymi wartościami tu się tak naprawdę rozchodzi), to może on pracować z wieloma ma różnymi wkładkami. Oczywiście jeżeli chodzi o wzmocnienie to musi on być dopasowany do MM lub MC, ale to jest wiadome :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o trafo, to możesz wziąć jakiekolwiek, które będzie miało napięcia wyjściowe takie jak w projekcie. Jeżeli chcesz lepsze i takie, które na 100% będzie ciche, to weź wersję audio z firmy Toroidy. Ja lata temu składałem VSPSa na zwykłym transformatorze toroidalnym i była cisza zupełna (miało spoooory zapas mocy).

I jakie przewody sygnałowe pytasz? Interkonekty czy o przewody do połączeń wewnątrz preampa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek wewnątrz. @Audio Autonomy.

Znajomy mówił że muszą być o odpowiedniej rezystancji. Jak dobrze pamiętam. 

A Trafo Ogonowskiego? Np. TS40? https://muzgaudio.com/produkt/transformator-do-lampizacji-cd-dac-ts40-ogonowski/

Albo  

https://muzgaudio.com/produkt/transformator-na-pcb/

https://muzgaudio.com/produkt/transformator-toroidalny-50va/

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, 1Ender napisał:

@Darek Zuk. Wstępnie od kolegi:

"Niemniej niż 300zl. Kwestia opampow i wyjściowych kondensatorów foliowych. 

300zl na elektrolitycznych nichicon ka, kondy od riaa mikowe 

Do tych 300zl trzeba doliczyć opampy i foliowe na wyjsciu. 

Można się zmieścić w 30zl a można i za 300 

Propozycja obudowy https://www.piekarz.pl/18091-obudowa-hammond-hm1455n1602/

Opampy i kondensatory foliowe mozna dać tanie a potem podmienić. 

Jeśli ma być na stałe to ja bym dał opa1612 bo takie miałem i mi pasowały, ma teraz kolega i jest zadowolony (około stówki para) a foliowe https://allegro.pl/oferta/mundorf-mcap-kondensator-niemiecki-2-2-uf-250v-12670063037

lub

https://allegro.pl/oferta/jantzen-audio-superior-z-cap-kondensator-2-2uf-mkp-7011599575

On się cieszy że gra lepiej, ja różnicy nie słyszę i pozostałbym przy tańszych mundorfach. 

 Jeszcze ewentualnie otwarta jest kwestia kondensatorów elektrolitowych. 

Nichocon ka wymiarami pasują i są bardzo dobre lecz nichicon kz muse są niewiele droższe a wspólnie z kolegą stwierdziliśmy, że jest lepiej na wkładce która uwydatnia wysokie tony. Z tym że są grubsze i trzeba pokombinować żeby je upchnąć. 

Tak liczę i wychodzi to w wersji która mi pasuje najbardziej jak poniżej.

Obudowa - około 100zl z wysylka

Transformator 50zl

Kondensatory elektrolityczne 50-60zl

Kondensatory mikowe 56zl (o ile uda się je zdobyć) 

Pcb 50zl

Opampy 90zl (opa1612) 

Kondy wyjściowe 50zl

Tranzystory, gniazda, wlacznik, rezystory i inna drobnica około 50-60zl. "

 

Darek podaj maksymalny budżet.

 

Przemek jeśli chodzi o budżet to tak do 1000. Myślisz że wyjdzie to fajnie?  Z propozycji którą wrzuciłeś wygląda że powinno to starczyć?😁 Obudowa też wygląda przyzwoicie a reszta to czarna magia dla mnie 😁

Co do gniazd rca  to jak najbardziej te które Ty wrzuciłeś wyglądają ok.Lepiej dorzucić te parę złotych i mieć coś lepszego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te druty Neotecha są w porządku. Ważniejsze jednak od jakości przewodów jest to jak je zamontujesz. Odcinki powinny być jak najkrótsze i powinny być jak najbardziej oddalone od zasilania (szczególnie przewody wejściowe). Najlepiej założyć ekranowane kabelki lub naciągnąć ekran na wspomniane druty SOCP. Wtedy nie powinno być problemu z zakłóceniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli składam preamp. Kupiłem 2x zasilacz symetryczny z transformatorem. 2x Mundorf na wyjście. Kołki dystansowe, gniazda RCA te z linku. Przewody jakieś mam. Montaż na desce. Później pomyślę nad obudową. Trzeba wszystko rozplanować i pomierzyć. A że jestem leń to prawdopodobnie wezmę jakąś obudowę z modoushop'u z otworami. :))) Drożej, ale mniej roboty. Sam nie zrobię tak precyzyjnie otworów montażowych. 

Darek @Darek Zuk. Napiszę później jak to kwotowo wyszło. W tej chwili są polutowane jakieś jamicikony i kondy mikowe. Pomierzę "prądy" i odpalę. Zobaczę jak sonicznie to wyszło. Mam nadzieję, że do końca tygodnia się z tym uwinę. 

Darek chcesz, by w Twoim temacie relacjonować montaż?

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, 1Ender napisał:

Powoli składam preamp. Kupiłem 2x zasilacz symetryczny z transformatorem. 2x Mundorf na wyjście. Kołki dystansowe, gniazda RCA te z linku. Przewody jakieś mam. Montaż na desce. Później pomyślę nad obudową. Trzeba wszystko rozplanować i pomierzyć. A że jestem leń to prawdopodobnie wezmę jakąś obudowę z modoushop'u z otworami. :))) Drożej, ale mniej roboty. Sam nie zrobię tak precyzyjnie otworów montażowych. 

Darek @Darek Zuk. Napiszę później jak to kwotowo wyszło. W tej chwili są polutowane jakieś jamicikony i kondy mikowe. Pomierzę "prądy" i odpalę. Zobaczę jak sonicznie to wyszło. Mam nadzieję, że do końca tygodnia się z tym uwinę. 

Darek chcesz, by w Twoim temacie relacjonować montaż?

Pozdrawiam 

Dzięki Przemek za info. Rób tak żeby było Ci dobrze jeśli chodzi o czas. I tak jestem bardzo mile zaskoczony Twoim zaangażowaniem w temat i jeśli chcesz to pisz tu a jak wolisz zrobić montaż w innym temacie to Twoja wola😉 Mam nadzieję że to jak zagra pre przyniesienie wyraźną poprawę względem tego nada którego posiadam . Jeśli chodzi o koszty to będziemy pisać chyba na priv?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak chcesz. To zależy od Ciebie. Ja nie mam nic do ukrycia. 

Płytki kupiłem złożone. Wersja bardzo budżetowa. Montaż kolegi. Szczerze to wolę sam składać. Ale nie chciało mi się kompletować części.  Koszt około 200 zł. Najwięcej płaci się za wysyłki. Problem jest taki, że nie wszystko można kupić u jednego dostawcy. 

@MariuszZ. Jest problem z zamieszczeniem zdjęć.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 1Ender napisał:

Przyszły zasilacze symetryczne z transformatorem. Wszystko w proszku. :)))

Ale za to niska cena. 95 zł z wysyłką za 2 szt. 

Trzeba polutować. :)))

Szkoda, że nie można zdjęć wstawić. Ktoś ma pomysł jak zamieścić zdjęcia?

 

To super Przemek 😁 Mam nadzieję że się nie rozmyslisz z wysłaniem pre do mnie jak skończysz 😁 Ty będziesz lutował czy kolega? Jeśli chodzi o zdjęcia to może wrzucisz poprostu cały proces w kilku postach jak już zostanie usunięty problem na forum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...