Skocz do zawartości

Zestaw do filmow do malego pokoju z materacem


Tenfilip

Recommended Posts

2 godziny temu, Tenfilip napisał:

Przy odzielnnych kolumnach trzymam sie po prostu zasady trojkata rownobocznego, i dziala to dobrze. Nie bardzo rozumiem, czemu mialbym miec ta dziure po srodku (oczywiscie zakladajac, ze zestaw jest odpowiednio skalibrowany etc.).

Ze względu na zbyt duże przejście między głośnikiem prawym a lewym (i vice versa). Chociaż w sumie jeśli mówimy tylko o jednym słuchaczu, to oczywiście mamy tylko dwoje uszu, więc w praktyce nie jest to znaczna różnica, ale jednak z jakiegoś powodu nawet małe kina domowe z procesorami Trinnov czy JBL Synthesis mają nawet 32 kanały i z samego przodu jest nawet 7 pozycji głośników (centralny, szeroki centralny lewy/prawy, główny lewy/prawy i szeroki lewy/prawy), potem jest surround boczny, boczny tylny, tylny i czasem centralny tylny. Gdyby nie było z tego żadnej korzyści, to w małych (<10 widzów) kinach nikt by takich procesorów nie instalował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tenfilip napisał:

Jest duzo "belek" z dzwiekiem przestrzennym, moze nie takie najtansze za 1000 zl, ale juz za 2k-3k cos sie znajdzie. Mysle,ze uzywke wyrwe ponizej 2k. 

To że producent tak podaje to nei znaczy że tak jest. Wiesz o tym?

20 godzin temu, Tenfilip napisał:

Soundbarow z dd+ jest cale mnostwo:

Jesteś pewien?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, yahoo111 napisał:

Ze względu na zbyt duże przejście między głośnikiem prawym a lewym (i vice versa). Chociaż w sumie jeśli mówimy tylko o jednym słuchaczu, to oczywiście mamy tylko dwoje uszu, więc w praktyce nie jest to znaczna różnica, ale jednak z jakiegoś powodu nawet małe kina domowe z procesorami Trinnov czy JBL Synthesis mają nawet 32 kanały i z samego przodu jest nawet 7 pozycji głośników (centralny, szeroki centralny lewy/prawy, główny lewy/prawy i szeroki lewy/prawy), potem jest surround boczny, boczny tylny, tylny i czasem centralny tylny. Gdyby nie było z tego żadnej korzyści, to w małych (<10 widzów) kinach nikt by takich procesorów nie instalował.

No tak, ale ja nie bede mial 10 ludzi :D

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tenfilip przyznam się szczerze, że kiedyś z ciekawości porównywałem u siebie 4 kolumny w kinie i 5 kolumn w kinie ( właśnie czasowe odłączenie centralnego) i przyznam się szczerze, że różnica w odbiorze dźwięku była ogromna i nie wyobrażam sobie oglądać kina bez centralnego, już wolałbym chyba wtedy zostać przy zestawie stereo. 

Co do soundbarów dających przestrzenne doznania DD+ na podstawie belki z przodu to się nie wypowiadam bo wg mnie to jest świetny patent na dodatkowy zarobek dla producentów bo przestrzenności za wiele tam nie ma :)

No ale to moje zdanie, choć widzę, że większość Ci odradza opcję 4.X.X ale Twój dom i zrobisz jak uważasz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Michał Gałązka napisał:

@Tenfilip przyznam się szczerze, że kiedyś z ciekawości porównywałem u siebie 4 kolumny w kinie i 5 kolumn w kinie ( właśnie czasowe odłączenie centralnego) i przyznam się szczerze, że różnica w odbiorze dźwięku była ogromna i nie wyobrażam sobie oglądać kina bez centralnego, już wolałbym chyba wtedy zostać przy zestawie stereo. 

Co do soundbarów dających przestrzenne doznania DD+ na podstawie belki z przodu to się nie wypowiadam bo wg mnie to jest świetny patent na dodatkowy zarobek dla producentów bo przestrzenności za wiele tam nie ma :)

No ale to moje zdanie, choć widzę, że większość Ci odradza opcję 4.X.X ale Twój dom i zrobisz jak uważasz 

Tez u siebie robilem takie testy, i to lacznie z uzyciem 2 kolumn jako centrlany, 1 kolmny takiej jak prawy i lewy, or oczywiscie centralny dedykowany etc., za kazdym razem ponawiajac kalibaracje.

Dalej uwazam, ze siedzac po srodku bylo spoko, jesli faktycznie miales kolumny w trojkacie rownobocznym. Nie mialem korzysci z dodatkowe centralnego, przy czym zaznaczam, ze mialem duzo mocy na prawym i lewym kanale. Warto zauwazyc, ze duzo moze tez zmienic akurstyka pomieszczenia.

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tenfilip ja bym się po prostu nie zamykał na wersję 4.x.x . Najlepiej jakbyś wypożyczył do testów w tym konkretnym pomieszczeniu gdzie będziesz słuchać i odpalił z odpowiednią hmm głośnością, bo to potem też mocno zmienia odbiór :)

Co do trójkąta to u mnie tak właśnie jest jakieś 3,6m ma każdy bok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie zniechęcam do eksperymentowania. Ale trzeba się liczyć z tym, że efekty mogą nie być zachwycające*.

Osobiście i tak lubię eksperymentować. U mnie jeden kabel musiał się gdzieś przyciąć i nie będę go już przed remontem ruszał, dlatego z 5.1.2 zamierzam zrobić 6.1, a głośniki, które były używane jako górne, dać z tyłu nieco nad głowami połączone równolegle, żeby żaden nie był bezpośrednio z tyłu. W najgorszym razie je po prostu odłączę.

--

*) W ogóle głośniki centralne to temat mało wdzięczny. Nie jestem takim purystą jak niektórzy, więc mi to aż tak nie przeszkadza, ale żaden producent nie robi kolumn centralnych, które byłyby odpowiednikami kolumn głównych i różnice są zawsze. Dosłownie jedyny sposób, żeby mieć jednakowy dźwięk z kanałów LCR to trzy identyczne kolumny umieszczone w taki sam sposób na takiej samej wysokości, i nie chodzi o wysokość tweetera, tylko dosłownie jednakowe kolumny. Jeśli kolumny lewa i prawa mają przetworniki umieszczone pionowo, jeden nad drugim, a centralny poziomo (praktycznie 100% rynku), to nie ma mowy o takim samym wydobywaniu się dźwięku. Jeśli L/R mają bas refleks z tyłu, a centralny z przodu (np. Dali), to samo. Jeśli L/R mają bas refleks, a centralny ma obudowę zamkniętą (np. Monitor Audio), dalej to samo. Jeśli L/R są dwuipół- lub trójdrożne, a centralny dwudrożny (większość modeli), to znów to samo. I tak dalej. Nie ma centralnych jednakowych z L/R, chyba że ktoś dokupi kolumny jednakowe, jak ma boczne, co oczywiście jest kosztowne, bo żaden producent nie sprzedaje pojedynczo, wyłącznie w parach. Ale jak wspomniałem, ja szczęśliwie purystą nie jestem 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl link, ktory uzupelnial i uzasadnial wypowiedz, w Twoim cytacie go nie ma.

17 godzin temu, yahoo111 napisał:

*) W ogóle głośniki centralne to temat mało wdzięczny. Nie jestem takim purystą jak niektórzy, więc mi to aż tak nie przeszkadza, ale żaden producent nie robi kolumn centralnych, które byłyby odpowiednikami kolumn głównych i różnice są zawsze. Dosłownie jedyny sposób, żeby mieć jednakowy dźwięk z kanałów LCR to trzy identyczne kolumny umieszczone w taki sam sposób na takiej samej wysokości, i nie chodzi o wysokość tweetera, tylko dosłownie jednakowe kolumny. Jeśli kolumny lewa i prawa mają przetworniki umieszczone pionowo, jeden nad drugim, a centralny poziomo (praktycznie 100% rynku), to nie ma mowy o takim samym wydobywaniu się dźwięku. Jeśli L/R mają bas refleks z tyłu, a centralny z przodu (np. Dali), to samo. Jeśli L/R mają bas refleks, a centralny ma obudowę zamkniętą (np. Monitor Audio), dalej to samo. Jeśli L/R są dwuipół- lub trójdrożne, a centralny dwudrożny (większość modeli), to znów to samo. I tak dalej. Nie ma centralnych jednakowych z L/R, chyba że ktoś dokupi kolumny jednakowe, jak ma boczne, co oczywiście jest kosztowne, bo żaden producent nie sprzedaje pojedynczo, wyłącznie w parach. Ale jak wspomniałem, ja szczęśliwie purystą nie jestem 🙂

Momencik, no nie robia identycznych wlasnie dlatego, ze mozna dokupic taka sama kolumne jak L/R. Skoro dzwiek ma byc dokladnie taki sam, to musi byc taka sama konstrukcja - zalozenie centralnych jest takie, ze maja byc zblizone brzmieniowo, ale nie zaslaniac obrazu i - o ile sie nie myle - propagowac dzwiek nieco szerzej. Inna sprawa, ze czesto sa to duzo slabsze konstrukcje i niz L/R (choc nie zawsze). Co do kupowania pojedynczych kolumn - jest to utrudnione, ale czasem sie udaje (choc glownie przy monitorach profesjoalnych), albo po prostu trzeba polowac na kogos, kto jedna zepsul a druga sprzedaje (co nie musi sie udac). 

Dochodzi jeszcze problem tego, ze ciezko (choc da sie czasem) o to, zeby dzwiek dochodzil z centrum obrazu, nie spod niego. Tutaj fantomowy centralny ma ta zalete, ze jednak jest pozycjonowany pomiedzy L/R, a wiec dochodzi wlasnie z ekranu.

 

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Z tym że kolumny LCR to nieco inne granie. Tam nacisk położony jest na brzmienie centralnego a boki grają po prostu tak samo. W takim systemach sub albo i 2 to konieczność.

Filip my Cie nie przekonamy.

:)

Buduj jak chcesz, nasze zdanie znasz.

Piotr

Wasze czyli kogo? Jestes jakas zbiorowa tozsamoscia czy tez masz mandat mowienia w imieniu calego forum? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tenfilip napisał:

Wasze czyli kogo? Jestes jakas zbiorowa tozsamoscia czy tez masz mandat mowienia w imieniu calego forum? 

Filip ale Ty serio nie czytasz swojego wątku?

Przecież każdy kto Ci tutaj odpisał nawiązał do tego że centralny jest najważniejszą kolumną w kinie!

Weź prześledź jeszcze wątek od początku.

Nie obrażaj się. Wiem jak to działa. Gdybyśmy poparli Twój pomysł to był bys spokojniejszy, ale jak wyszło że nie to jest niewielka ilośc złości. To taka psychologia. Ale ja mówiłem serio. To Twój system chodzi o to żebyś Ty był zadowolony.

Bez spiny :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tenfilip napisał:

Wasze czyli kogo? Jestes jakas zbiorowa tozsamoscia czy tez masz mandat mowienia w imieniu calego forum? 

Ale weź się nie obrażaj bo nikt nie chce poprzeć Twojego super pomysłu z brakiem centralnego.
Szukałeś potwierdzenia/poparcia? Nie wyszło. Zaakceptuj to. I tak zrobisz co będziesz chciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...