Skocz do zawartości

Zestaw stereo dla początkującego


smirek

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie i z góry przepraszam za pytanie, których macie setki. Czytałem posty, również takie z przed kilku lat, testy sprzętu. Ale niestety niewiele to pomogło. Muzykę bardziej znam z nut, niż z danych "technicznych". Mimo średniego wieku mam potrzebę złożenia zestawu stereo. Wcześniej miałem m.in.Diorę, Tonsil. Później zamieniłem to na kino domowe z kiepskim skutkiem. Dziś stoję przed wyborem używanego zestawu (wzmacniacz+cd+kolumny) do pokoju ok. 30m2 w symbolicznej kwocie ok 3tys zł. Pokój umeblowany z dużym narożnikiem i dywanem. Nagłośnienie ma stać przy ścianie, na środku pokoju. Odległość odsłuchu od głośników ok 2-3m. Słucham głównie CD, ale coraz częściej Spotify, Tidal. Gatunki muzyki - różne, głównie lata 70-90 - Dire Straits, Clapton, Queen, ale też Nirvana, Metallica, Kortez, Herman - bardziej cenię jakość niż głośność. Mam tez pewne ograniczenie techniczne - wysokość wzmacniacza nie może być większa niż 13cm (wnęka w komodzie, później jest więcej miejsca na chłodzenie ok17cm). Mieszkam w małej miejscowości i z odsłuchem sprzętu jest taki kłopot, że muszę podjechać minimum 90km do większego miasta, aby coś rozsądnego słyszeć. Z góry dziękuję za podpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzymaj wzmacniacza w komodzie bo będzie się grzał. Będzie problem z zakupem dobrego używanego wzmacniacza pracującego w klasie D.

Chyba że jakiś Topping MX5 albo coś takiego.

Ja bym wolał postawić gdzie indziej i iśc w system na przykład:

Mission M34i, Klipsch F3 + Denon PMA 860 / Yamaha AX 900 (do missiona) itp

Tidal i Spotify możesz załatwić przez Wiim mini

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

 

Chyba że jakiś Topping MX5 albo coś takiego.

 

W tym budżecie też bym typował Topping MX5 (którego osobiście posiadam) lub SMSL A300, jako wzmacniacze zapewnią bardzo fajny dźwięk. Resztę przeznacz na kolumny. Wiim Mini jako transport. Po jakimś czasie jak będziesz chciał coś poprawić to możesz pokombinować sobie z zewnętrznym DACiem. 

Edytowano przez pawlardo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie do 30m2 z używanych możesz wziąć pod uwagę zestaw Exposure 1010 + kolumny Melodika BL40. 30m2 to idealne warunki dla tych kolumn i odpowiednio wypełnią dźwiękiem takie pomieszczenie. Mają solidną podstawę basową, brzmienie delikatnie ocieplone, niskie tony są dosyć dokładnie, ale przyjemnie w odbiorze, co sprawdza się w starszych nagraniach, ponieważ nie eksponują nadmiernie detali. Przy tym w tej klasie cenowej mają bardzo dobrą przestrzenność grania. Z używanych wzmacniaczy do Melodiki warto poszukać też Muscial Fidelity M2si.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę 3tys zł to wcale nie mało na solidne stereo pod warunkiem że weźmiesz pod lupę uzywki. 1tys na wzmacniacz i 2tys na kolumny. Wzmacniacze np xindak a06, Nad 326bee, hk 970, 980, onkyo 9030, 9050, cambridge audio 640a, 640a v2. Jest z czego wybierać w zależności od kolumn. Nie sugeruj się bluetoothem bo kupisz go osobno za 100zl. Kolumny to np monitor audio bx5 lub 6, dali zensor 5 lub 7 ikon 6, qacoustic 3050, coś z jbla czy kefa też się znajdzie. Nie daj sobie wmówić że 3tys to mało bo jest w czym wybierać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc.

Najchętniej kupił bym klasyczny wzmacniacz tranzystorowy np. CA 640a, CA axa35 (da radę?), NAD 326bee + kolumny. Ale mimo wszystko zastanawia mnie Taga Harmony hta 600b. Zastanawiam się czy warto iść w stronę tej hybrydy czy rozsądniej kupić klasyczny wzmacniacz używany w cenie do 1tys zł?? CD póki co mogę odpuścić mam stare, które jeszcze może służyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, smirek napisał:

Bardzo dziękuję za pomoc.

Najchętniej kupił bym klasyczny wzmacniacz tranzystorowy np. CA 640a, CA axa35 (da radę?), NAD 326bee + kolumny. Ale mimo wszystko zastanawia mnie Taga Harmony hta 600b. Zastanawiam się czy warto iść w stronę tej hybrydy czy rozsądniej kupić klasyczny wzmacniacz używany w cenie do 1tys zł?? CD póki co mogę odpuścić mam stare, które jeszcze może służyć.

To fajny wzmacniacz ale nie poziom CA640, AXA 35 czy NADA 326

 

I zgadzam się Arturem, ale MUSISZ zmienić ułożenie wzmacniacza.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK półka opanowana 😀

Plany się konkretyzują. Najchętniej pójdę w CA. Modeli 640 jak na lekarstwo, axa35 również niewiele. Trochę używanych Topazów oraz Sonata. Myślę, że najlepiej będzie kupić nowy CA axa35+używane kolumny. Pytanie jakie podłogówki czy monitory? Jak zawsze będę wdzięczny za opinie praktyków. Mam nadzieję, że ogarniemy to 30m2

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, smirek napisał:

Kupiłem CA 650a

Dobrze zrobiłeś, bo AXA35 to nie ta półka - wyraźnie brakuje mu mocy i gra małym dźwiękiem, szczególnie na dole. Sam go na poczatku kupiłem i skorzystałem z prawa zwrotu w ciągu 2 tyg. Przejście na wyższy model CA ( u mnie były to CXA 61, a potem 81) to był ogromny skok jakościowy. Gratuluję zakupu. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...