Skocz do zawartości

Telewizor 55 cali OLED, QLED, NANO LED?


eMBe

Recommended Posts

Witam,

Wymieniam stary TV LCD na pierwszy telewizor 4K. Zastosowanie głównie kino domowe ale też jakieś mecze.
Budżet 4/5k.
Rozmiar 55 cali.

Jest sens w tej kwocie kupować OLEDa czy jednak kupić jakiś wyższy model LCD QLED/NANO LED?
Mam na testach Philips 55OLED706/12 i nie wiem co myśleć.
Gradacja kolorów jak na moje oko paskudna. Schodkowe przejścia. Szumy/ziarno w niektórych jaśniejszych częściach obrazu.
Mogę go jeszcze bez problemu zwrócić. Pytanie czy ten model ma tak średnią matrycę czy ja mam zbyt wygórowane oczekiwania co do OLEDów?

Jakby ktoś z OLEDem mógł sprawdzić poniższe filmy byłbym wdzięczny.
Poniższy filmik i scena z szarą plamą za butelką. Przejście z jasnego do ciemnego szarego schodkowe. Na Samsung QLED to wyglądało zdecydowanie lepiej.


Disney +: Luke Cage - S1 E10 - Czas: 23:37 - światła za kolesiem. Ale ogólnie w tym serialu takie miejsca są paskudne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat, zależy co i w jakich warunkach oglądasz. U mnie w salonie jest sporo przeszkleń, a wieczorami nigdy nie oglądamy w zupełnej ciemności, więc w tym roku wymieniłem mój 5-letni Sony LCD 4K na... nowszy Sony LCD 4K. Podobnie jak Ty na start wałkowałem twórczość Belsky'iego i na moim aktualnym 75X95J jego materiały w HDR wyglądają niesamowicie. W w/w materiale nie ma absolutnie żadnych problemów z gradacją kolorów - przed chwilą przyjrzałem się temu konkretnemu materiałowi z odległości pół metra. Wg testów wykonanych przez serwis rtngs jasność tego Sony w rzeczywistych scenach filmowych dochodziła do 1,257 cd/m² - nic dziwnego, że materiały w HDR robią wrażenie. W połowie roku wszedł tegoroczny następca X95K i jest jeszcze lepszy. Nad OLEDem bym się zastanawiał jakbym miał budżet na Sony A90. Ale to mówię o swoich warunkach i potrzebach. Dla innych pewnie nawet OLED z budżetowej półki będzie lepszy, bo w końcu każdy LCD też ma wady wrodzone. W końcu OLEDy wygryzą całkiem LCD, ale ja jeszcze teraz nie zdecydowałem się na przejście na nowszą technologię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, przemeklbn napisał:

Nad OLEDem bym się zastanawiał jakbym miał budżet na Sony A90.

Sorry, że się wcinam w dyskusję, ale czy OLED od LG - LG OLED83C17LA - to jest najnowszy model? Niecałe 2500 Euro w jednym ze sklepów. Albo coś przespałem, albo to jakaś ściema, albo tyle kosztują?

Okej, poszukałem, C24 jest chyba ostatni ;)

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko : naczytałem się różnych opinii i testów ,niejednokrotnie sprzecznych i takich gdzie wyraźnie tzw. tester wskazywał konkretny model co później okazywało się iż to marketing !.

1- OLED ? nigdy chyba ż tylko i wyłącznie filmy ! żadna telewizja (TVP INFI, POLSAT NEWS ,TVN ) wypali pasek.

2- Niby matryca  Samsung VA najlepsza lecz QE55QN91BAT powala ceną ,a QE55QN90 to tylko model na USA czy AZJĘ bo te mają VA  a na Europę  IPS, w dodatku 90 i 91 tylko powystawowe i wybrakowane.

3-IPS. jakoś nie przeszkadza nikomu w monitorach !

4- Niedawno kupiłem Neo QLED QN85AATT z IPS.ni nie narzekam pokój słoneczny Południowo -Zachodnia ekspozycja  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, P-na napisał:

(TVP INFI, POLSAT NEWS ,TVN ) wypali pasek.

Ktoś to w ogóle ogląda?

4 minuty temu, P-na napisał:

3-IPS. jakoś nie przeszkadza nikomu w monitorach !

Ale pojechałeś po całości. Nikiemu może nie, ale wielu osobom tak :D

4 minuty temu, przemeklbn napisał:

Tak, w ubiegłym roku wyszedł C1, a model na ten rok to C2

Zajebista cena, i to na te średnie czasy. 83 cale to już kawał TV.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to być tv do sali kinowej. Do salonu ale przeznaczenie głównie filmy, piłka nożna, F1, sporadyczne granie. Czasami kobieta coś obejrzy na HGTV :>>>
Salon do oglądania filmów może być zaciemniony praktycznie całkowicie. Przy oglądaniu w dzień też raczej zasłaniam okna no ale nie całkiem.
Dlatego też mam dylemat czy nie pójść w jakiegoś bardziej zaawansowanego LCD tylko to też już są ceny raczej bliższe 5k albo nawet 6k.

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eMBe napisał:

Salon do oglądania filmów może być zaciemniony praktycznie całkowicie. Przy oglądaniu w dzień też raczej zasłaniam okna no ale nie całkiem.
 

Pytanie było bardziej w jakich warunkach lubicie przebywać. My lubimy słońce w pokoju, w dzień okien w ogóle nie zasłaniamy i ten sony daje sobie spokojnie radę. Mam rolety zewnętrzne i jak chcę to mogę zrobić, żeby było ciemno jak... ale my tak za dnia nie funkcjonujemy. Ale jak ktoś tak lubi to OLED jest dla niego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu dnia TV używane jest bardzo mało albo wcale. Jak już to w weekendy ale do oglądania filmów i tak wtedy zasłonki idą w ruch albo rolety.
Mam czas jeszcze do zwrotu tego OLEDa Philipsa. Poszukam innych opcji jeszcze.
Widziałem na żywo obok siebie OLEDa, Qleda i mini LED Qleda Samsunga. Zwykły Qled wyglądał przy pozostałych blado ale ceny mini LEDowych QLEDów do małych nie należą.
Samsung 7k, TLC 6k.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eMBe napisał:

W ciągu dnia TV używane jest bardzo mało albo wcale. Jak już to w weekendy ale do oglądania filmów i tak wtedy zasłonki idą w ruch albo rolety.
Mam czas jeszcze do zwrotu tego OLEDa Philipsa. Poszukam innych opcji jeszcze.
Widziałem na żywo obok siebie OLEDa, Qleda i mini LED Qleda Samsunga. Zwykły Qled wyglądał przy pozostałych blado ale ceny mini LEDowych QLEDów do małych nie należą.
Samsung 7k, TLC 6k.
 

Jeżeli chodzi o lepszej klasy TV LCD to produkcja nie jest wcale tania. Żeby zrobić taki porządny TV to trzeba dać warstwę antyodblaskową, warstwę poprawiającą kąty widzenia (dla VA), lepszą warstwę podświetlenia (FALD / miniled), szybki procesor m.in. do obsługi wygaszania LED. I dobra, czyli droga kontrola jakości. Samsung odkłada premierę swoich nowych miniledów w rozmiarach 80'' i więcej właśnie ze wględu na problemy z zapewnieniem jakości na linii produkcyjnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ciężko znaleźć złoty środek a podejście do tematu takie jak przy wybieraniu audio nie pomaga :|
Jutro jadę oddać tego Philipsa 55oled706. No nie mogę po prostu wytrzymać jakości obrazu jaki ten tv serwuje niezależnie od źródła.
Co dalej? Aktualnie nie mam pojęcia :D

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie własnych doświadczeń na świeżo sprzed dwóch miesięcy, (w salonie mam QN90B Samsunga, w sypialni Oleda) to szczerze mówiąc wybrałbym mini leda za każdym razem. Tak, są pewne mankamenty ledów, np delikatna poświata przy bardzo jasnych elementach, szczególnie pod kątem, ale szczerze mówiąc jasność  tego tv rekompensuje wszystko. Nawet przy nocnym oglądaniu filmów czernie są super, a do tego światła, wybuchy itp. czasem wypalają gałki oczne, efekt przezarąbisty.

Oled od LG który mam jest fajny, ale powiedziałbym do ciemniejszego pomieszczenia, jest gigantyczna różnica pod tym względem, choć jakość obrazu jest super no i oledowe czernie i kolory. Faktycznie lepiej nie oglądać 24 na dobę kanałów informacyjnych z paskami, ale poza tym wypalenie raczej nie grozi z tego co czytałem.

Ciekawie wyglądają nowe QD Oled (np s95B), które łączą zalety obu rodzajów, ale na razie nie było większych rozmiarów więc spasowałem.

Także dostosowałbym do pomieszczenia, im jaśniej i im bardziej chcesz mieć efekt "wow" przy porządnym hdr to powiedziałbym mini led, qd oled, a jeśli ciemniej to można dostać nieco starsze oledy w naprawdę dobrych cenach. Zależy jak ważna jest dla Ciebie też cena itp. mini ledy tcl nie wyglądają też pod tym względem, a mają niezłe opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 4/5k.
Rozmiar 55 cali.

Nie ma to być tv do sali kinowej. Do salonu ale przeznaczenie głównie filmy, piłka nożna, F1, sporadyczne granie. Czasami kobieta coś obejrzy na HGTV :>>>
Salon do oglądania filmów może być zaciemniony praktycznie całkowicie.
W ciągu dnia TV używane jest bardzo mało albo wcale. Jak już to w weekendy ale do oglądania filmów i tak wtedy zasłonki idą w ruch albo rolety.

Kanałów informacyjnych nie oglądamy w ogóle :>>>
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W na prawdę dobrej cenie jest wyprzedawany zeszłoroczny Sony 55X90J, rozmiar 55'' jak widzę jest jeszcze dostępny w sklepach. W tej serii trzeba się jednak liczyć z pewnymi kompromisami, przede wszystkim podświetlenie to nie miniled, a FALD z niewielką liczbą stref, zwłaszcza przy wyświetlaniu napisów będzie to widoczne. Jednym to bardzo przeszkadza, innym nie, a jeszcze inni się przyzwyczajają. Ogólnie Sony ma bardzo dobre algorytmy przyciemniania dla ekranów z niewielką liczbą stref. Osobiście x90j nie widziałem, odnoszę się do tego TV z perspektywy mojego modelu. Ważna sprawa: te TV fabrycznie mają ustawienia bardzo 'eko', czyli obraz ciemny i nieciekawy. Koniecznie trzeba kilka rzeczy poustawiać w konfiguracji obrazu (nie mówię tu oczywiście o tzw kalibracji obrazu), żeby TV pokazał co potrafi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...