Skocz do zawartości

Kalibracja


Chyba Miro 84

Recommended Posts

Mam pytanie do znawców amplitunerów KD. Czy po ustawieniu żądanej czestotliwosci pracy na danym kanale w hz-ach, kalibracja "dąży" do liniowej charakterystyki od w/w wybranej częstotliwości? Czyli czy gdy ustawie np. 40hz, to od 40hz jest wyrownywane do liniowego poziomu niwelujac niedoskonałości pasma przenoszenia zestawów głośnikowych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy po ustawieniu żądanej czestotliwosci pracy na danym kanale w hz-ach, kalibracja "dąży" do liniowej charakterystyki od w/w wybranej częstotliwości?

ustawiamy nie częstotliwość pracy, a częstotliwość odcięcia, czyli najniższe pasmo jakie będzie wysyłane do głośnika, jeżeli ustawisz sobie np. 100Hz to jeżeli w ścieżce danego kanału pojawi się niższa częstotliwość nie zostanie ona przesłana ponieważ "obetnie" ją odpowiedni filtr. To co poniżej tej częstotliwości powinien przejąć subwoofer.

W zależności od rodzaju kalibracji (Audyssey, YPAO, AccuEQ, Dirac itd.) każda z nich pracuje inaczej, ponadto często w ramach jednego rodzaju (producenta) systemu kalibracji spotykamy kilka jej odmian od prostych (stosowanych w tańszych amplitunerach) po bardzo zaawansowane. Ogólnym założeniem począwszy od czynności najprostszych jak pomiar odległości i regulacja - wyrównanie poziomów wszystkich kanałów po dość zaawansowane i skomplikowane pomiary (Dirac Live) jest uzyskanie jak najlepszego efektu i dopasowania całego zestawu do pomieszczenia i uzyskanie najbliższego brzmienia do oryginału, czy można to nazwać dążeniem do uzyskania liniowej charakterystyki tego nie byłbym taki pewien. Stąd często można się spotkać z faktem że np. muzyka stereo lepiej wypada w trybie Direct niż z pomocą kalibracji, która jakby nie patrzeć jest raczej dedykowana pod kino.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, tomek72 napisał:

po dość zaawansowane i skomplikowane pomiary (Dirac Live) jest uzyskanie jak najlepszego efektu i dopasowania całego zestawu do pomieszczenia i uzyskanie najbliższego brzmienia do oryginału, czy można to nazwać dążeniem do uzyskania liniowej charakterystyki tego nie byłbym taki pewien. Stąd często można się spotkać z faktem że np. muzyka stereo lepiej wypada w trybie Direct niż z pomocą kalibracji, która jakby nie patrzeć jest raczej dedykowana pod kino.

O to mi właśnie chodzi. Czyli wyrównanie coś "ala" DL. 

Od którego "pułapu" cenowego zaczynają się sprzęty "korzystające" z tego "dobrodziejstwa techniki"? Lub inaczej.... jak rozpoznać ampli mające w/w funkcję?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Od którego "pułapu" cenowego zaczynają się sprzęty "korzystające" z tego "dobrodziejstwa techniki"? Lub inaczej.... jak rozpoznać ampli mające w/w funkcję?

No można powiedzieć że DL zaczyna zaglądać pod "strzechy", Onkyo ma to  w modelu TX-NR7100 - to chyba obecnie najtańszy sprzęt na rynku z tym systemem, pytanie na ile zaawansowana jest jego wersja,  jest "dostępny w ciągu około 3 miesięcy" na stronie @rms.pl  podana cena 6,8K bez złotówki, czy taka się utrzyma? Ja np. 2 godziny temu znalazłem aplikację (darmową 😉) Audyssey MultiEQ-X na PC, ależ się uradowałem, niestety radość skończyła się przy próbie pobrania licencji dla mojego Marantz-a za jedyne 200$ no i tyle się pobawiłem 😒 - tyle nie wydam na licencję pod obecny AVR, zmiana AVR i znowu kupować licencję - niezły biznes, a do tego nie wiadomo czy to cokolwiek więcej wniesie. Czyli żeby skorzystać z bardziej zaawansowanego Audyssey z możliwością ręcznej korekty albo trzeba skorzystać z apki na tablet/smartfona tutaj licencja niecałe 100 zł, albo dokupić do amplitunera licencję za bez mała 1000 zł. A do tego nie wiem czy da się to zgrać z oryginalnym mikrofonem z AVR, czy trzeba dokupić kolejny. Darowałem sobie.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale generalnie tak jest.

Sprawdziłem na YPAO i Audyssey w Denonie i tak to zalezy tez od ustawień bo w YPAO możemy wybrac jak chcemy kalibrowac. FRONT, FLAT itp.

Ale w duzym skrócie jeśli jest to odciecie to tak od tego odciecia kalibracja dazy do zniwelowania górek, dołków.

Też czekam na 7100 co soba zaprezentuje.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.09.2022 o 20:08, tomek72 napisał:

No można powiedzieć że DL zaczyna zaglądać pod "strzechy", Onkyo ma to  w modelu TX-NR7100 - to chyba obecnie najtańszy sprzęt na rynku z tym systemem, pytanie na ile zaawansowana jest jego wersja,  jest "dostępny w ciągu około 3 miesięcy" na stronie @rms.pl  podana cena 6,8K bez złotówki, czy taka się utrzyma?

Prawdopodobnie pojawi się pod koniec roku, cena w dużej mierze zależy ok kursu USD w tym okresie, więc nic nie możemy zagwarantować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to info?

Od modelu serii 3 w górę? Czy wyższe modele rezygnują już z Audysseya?

Piotr

Ok mam

https://www.audioholics.com/av-preamp-processor-reviews/denon-avr-x3800h-receiver

Cena koło 10 000 zł No to się zaczyna inflacja :P

Zastanawia mnie dlaczego na zdjęciu jest zamazany model :P

To chyba nie jest jego prawdziwy wygląd.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...