Skocz do zawartości

5.1.2 czy 5.1.4? Kino domowe - planowanie na etapie budowy domu


ponczo1985

Recommended Posts

Dzień dobry,

po obowiązkowej lekturze bodaj połowy Internetu zdecydowałem się zadać kilka pytań szanownemu gronu licząc jednocześnie na garść użytecznych informacji.

Stan obecny: kupiłem dom w stanie surowym otwartym, gdzie będziemy mieć salon oraz jadalnię połączoną w jedno duże pomieszczenie o metrażu ok. 37m2. Na załączonej wizualizacji przedstawiłem układ pomieszczeń - ściany oznaczone kolrem żótym zostaną wyburzone natomiast pozostanie oznaczony kolorem czerwonym filar nośny. W kwestii zakupu sprzętu to temat dość odległy (najwcześniej to koniec 2023 roku/początek 2024) natomiast mając na uwadze fakt, że zaczynamy już planowanie wszystkich instalacji chciałbym z wyprzedzeniem zaplanować również układ głośników i podciągnięcie do nich kabli oraz zrobić wstępne rozeznanie czy mój tok myślenia jest poprawny (instalacje + wstępnie wytypowany sprzęt). Przechodząc zatem do metrium:

 

Budżet jaki zakładam na w/w: max 12k (amplituner + komplet głośników). 

 

1. 5.1.2 czy 5.1.4? Czy warto inwestować w wersję z czterema sufitowymi głośnikami Dolby Atmos przy będzie to przerost formy nad treścią? Przymierzam się do głośników Magnat IC82 - czy to dobry wybór czy lepiej poszukać czegoś innego? Zakładam też, że wypada je osadzić w jakiejś skrzyni/obudowie (sufit podwieszany nie będzie okładany wełną bo na stropie będzie styropian pod wylewkę), racja? Dodatkowo jakie kable należy do nich doprowadzić - jakiś specjalny typ, przekrój, grubość?

2. Sprzęt - czy amplituner Denon AVR-X1700H będzie dobrym wyborem czy celować w jakiś wyższy model? Priorytetem jest obsługa Dolby Atmos oraz rozbudowane funkcje sieciowe (typu radio internetowe, którego dość dużo używamy obecnie i nie chcemy montować w nowym domu żadnych anten). W kwestii źródła obrazu to tradycyjnie mowa o filmach z popularnych platform typu Netflix, HBO Max, etc.

3. Głośniki tylne - postawienie ich na standach zdecydowanie odpada ze względu na dzieci oraz estetykę pomieszczenia. Moim pomysłem jest umieszczenie jednego głośnika na ścianie obok kanapy a drugiego na rzeczonym wcześniej filarze. I tutaj właśnie pytanie: na jakiej wysokości je umieścić oraz jakie kable doprowadzić? Druga sprawa to jakich głośników użyć? Podejrzewam, że dobrym pomysłem byłoby posiadanie jakichś głośników obrotowych umożliwiających ich precyzyjne skierowanie na kanapę stąd pomysł na Focal Dome Flax natomiast estetycznie kompletnie mi się nie podabają. Drugim pomysłem był Dali Oberon On-Wall ale te z kolei się nie obracają. Mając na uwadze, że jeden będzie wisiał na filarze za kanapą a drugi na przeciwległej ścianie to czy konieczne jest ich obrócenie w stronę kanapy czy wystarczy, że będą zwyczajnie "grały" przed siebie? Bardzo proszę o sugestie zarówno w zakresie instalacji oraz ew. innych modeli, które warto rozważyć w tej materii.

4. Głośniki przednie - tutaj jeszcze nie zbadałem terenu, niemniej jednak wiadomym jest, że głośnik centralny znajdzie się pod TV a kolumny podłogowe po jego obu stronach wraz z subwooferem. Czy są Państwo w stanie coś zaproponować mając na uwadze powyższe aby zmieścić się ze wszystkim w założonym budżecie? Dodatkowo pytanie czy wszystkie głośniki (zarówno przednie, jak i tylnie oraz sufitowe) muszą być z tego samego zestawu/firmy czy nie ma to większego znaczenia?

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie oraz jako nowicjusz proszę o odrobinę wyrozumiałości, jeśli błądze w moim toku myślenia:)

salon.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ponczo1985 napisał:

2. Sprzęt - czy amplituner Denon AVR-X1700H będzie dobrym wyborem czy celować w jakiś wyższy model? Priorytetem jest obsługa Dolby Atmos oraz rozbudowane funkcje sieciowe (typu radio internetowe, którego dość dużo używamy obecnie i nie chcemy montować w nowym domu żadnych anten). W kwestii źródła obrazu to tradycyjnie mowa o filmach z popularnych platform typu Netflix, HBO Max, etc.

Nie wiem, czy budżetowy model da radę nagłośnić tak duże pomieszczenie przy podłączeniu tak dużej ilości głośników. I pamiętaj, że x1700h obsługuje maksymalnie 5.x.2. Rozumiem, że na razie tylko szacujesz koszty, bo zakup będzie dopiero po wprowadzeniu się do domu.

1 godzinę temu, ponczo1985 napisał:

3. Głośniki tylne - postawienie ich na standach zdecydowanie odpada ze względu na dzieci oraz estetykę pomieszczenia. Moim pomysłem jest umieszczenie jednego głośnika na ścianie obok kanapy a drugiego na rzeczonym wcześniej filarze. I tutaj właśnie pytanie: na jakiej wysokości je umieścić oraz jakie kable doprowadzić? Druga sprawa to jakich głośników użyć? Podejrzewam, że dobrym pomysłem byłoby posiadanie jakichś głośników obrotowych umożliwiających ich precyzyjne skierowanie na kanapę stąd pomysł na Focal Dome Flax natomiast estetycznie kompletnie mi się nie podabają. Drugim pomysłem był Dali Oberon On-Wall ale te z kolei się nie obracają. Mając na uwadze, że jeden będzie wisiał na filarze za kanapą a drugi na przeciwległej ścianie to czy konieczne jest ich obrócenie w stronę kanapy czy wystarczy, że będą zwyczajnie "grały" przed siebie? Bardzo proszę o sugestie zarówno w zakresie instalacji oraz ew. innych modeli, które warto rozważyć w tej materii.

Jako głośniki surround w układzie 5.1, zwłaszcza w takich trudnych pomieszczeniach dobrze radzą sobie naścienne głośniki dipolowe np Monitor Audio FX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyburzenie 

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Ja bym zostawił te ściany i w tym pokoju zrobił ,,diabelnicę" :)

 

W tak dużych otwartych przestrzeniach jest problem z akustyką .

Nie jest niczym przyjemnym oglądać film , słuchać muzyki jak najbliższy krząta się po kuchni.

 

 

 

 

 

Dzięki za info ale koncepcja jest taka a nie inna - zależy nam na przestrzeni stąd takie a nie inne podejście do tematu:)

 

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Nie wiem, czy budżetowy model da radę nagłośnić tak duże pomieszczenie przy podłączeniu tak dużej ilości głośników. I pamiętaj, że x1700h obsługuje maksymalnie 5.x.2. Rozumiem, że na razie tylko szacujesz koszty, bo zakup będzie dopiero po wprowadzeniu się do domu.

Jako głośniki surround w układzie 5.1, zwłaszcza w takich trudnych pomieszczeniach dobrze radzą sobie naścienne głośniki dipolowe np Monitor Audio FX

Co ew. innego proponujesz? Jakiś wyższ model Denona czy inna marka? Co do głośników zależy ma na maksymalizacji efektów względem ich gabarytów - im mniejsze, płaskie tym lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ponczo1985 napisał:

 

Co ew. innego proponujesz? Jakiś wyższ model Denona czy inna marka? Co do głośników zależy ma na maksymalizacji efektów względem ich gabarytów - im mniejsze, płaskie tym lepiej.

Denon to popularny i bezpieczny wybór. Natomiast przy 7 głośnikach wzmacniacz w x1700h na takiej powierzchni może być niewystarczający. Ale tu niech wypowie się ktoś kto takiego zestawu słuchał, ja mam tylko doświadczenia z x4700h.

29 minut temu, ponczo1985 napisał:

 

Co do głośników zależy ma na maksymalizacji efektów względem ich gabarytów - im mniejsze, płaskie tym lepiej.

 

Jakbym słyszał swoją żonę. Niestety, zachodzi odwrotna zależność, maksymalizacja efektów jest proporcjonalna do gabarytów 😄 Niestety, to jest wyzwanie w salonie.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ponczo1985 nad sprzętem zastanawiałbym się za rok, nie wiadomo co i za ile będzie można kupić - chociaż moim skromnym zdaniem X1700 w takim pomieszczeniu może "zniknąć". Nie wiem gdzie zakładasz ustawienie TV, ale jeżeli miałby być (tak zakładam) jak na rysunku czyli lewa ściana górna część (powyżej tego stołowego), a po wyburzeniu ściany środkowej uzyskasz pomieszczenie długości 8m to gdzie planujesz kanapę/sofę do oglądania tego TV. Jeżeli kanapa byłaby tam gdzie teraz jest rogówka to tak TV (kolor niebieski), pod nim centralny i po bokach fronty wolnostojące (czerwone), na pozostawionym słupie i na ścianie surround (kolor czerwony), nad kanapą atmos (zielony). Nie zachowałem proporcji rozmiaru głośników, ale chodzi o lokalizację, w ten sposób masz układ 5.1.2, gdybyś chciał 5.1.4 to "zielone" przednie trochę do przodu względem obecnej pozycji, a tylne trochę za kanapą, kąty i szczegóły w linkach do instrukcji. Amplituner moim zdaniem co najmniej X2700 jeśli chodzi o Denon-a, ja bym jednak widział tutaj Onkyo TX-NR6100 lub wyższy, a głośniki zdecydowanie o dużej efektywności, ja bym polecił Klipsch seria RP, ale zanim dojdziesz do zakupu to jeszcze trochę czasu minie. Na efektowe i atmos możesz użyć głośników innego producenta, mogą mieć trochę inne brzmienie ale są takie rozwiązania (sam tak mam póki nie znajdę wolnych środków na wymianę) nie jest to zalecane dla centralnego ze względu na spójność z frontami.

Niestety jak pisze @maciek72 w takiej "stodole" z akustyką będziesz miał jazdę jak na sali gimnastycznej w szkole.

salon2.JPG.1c04f225e40b1c8bbafba770957d1e74.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek72 napisał:

@ponczo1985 nad sprzętem zastanawiałbym się za rok, nie wiadomo co i za ile będzie można kupić - chociaż moim skromnym zdaniem X1700 w takim pomieszczeniu może "zniknąć". Nie wiem gdzie zakładasz ustawienie TV, ale jeżeli miałby być (tak zakładam) jak na rysunku czyli lewa ściana górna część (powyżej tego stołowego), a po wyburzeniu ściany środkowej uzyskasz pomieszczenie długości 8m to gdzie planujesz kanapę/sofę do oglądania tego TV. Jeżeli kanapa byłaby tam gdzie teraz jest rogówka to tak TV (kolor niebieski), pod nim centralny i po bokach fronty wolnostojące (czerwone), na pozostawionym słupie i na ścianie surround (kolor czerwony), nad kanapą atmos (zielony). Nie zachowałem proporcji rozmiaru głośników, ale chodzi o lokalizację, w ten sposób masz układ 5.1.2, gdybyś chciał 5.1.4 to "zielone" przednie trochę do przodu względem obecnej pozycji, a tylne trochę za kanapą, kąty i szczegóły w linkach do instrukcji. Amplituner moim zdaniem co najmniej X2700 jeśli chodzi o Denon-a, ja bym jednak widział tutaj Onkyo TX-NR6100 lub wyższy, a głośniki zdecydowanie o dużej efektywności, ja bym polecił Klipsch seria RP, ale zanim dojdziesz do zakupu to jeszcze trochę czasu minie. Na efektowe i atmos możesz użyć głośników innego producenta, mogą mieć trochę inne brzmienie ale są takie rozwiązania (sam tak mam póki nie znajdę wolnych środków na wymianę) nie jest to zalecane dla centralnego ze względu na spójność z frontami.

Niestety jak pisze @maciek72 w takiej "stodole" z akustyką będziesz miał jazdę jak na sali gimnastycznej w szkole.

salon2.JPG.1c04f225e40b1c8bbafba770957d1e74.JPG

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz - plan na rozmieszczenie TV i glosnikow jest dokladnie taki, jak kolega opisal. Kanapa bedzie stala w tym samym miejscu gdzie obecnie na planie. W miejsce rzeczonego pokoju powedruje z kolei stol, tj. bedzie tam jadalnia. Otwarcie przestrzeni jest tutaj priorytetem dlatego jestem swiadom, ze nie stworze warunkow idealnych do modelowego kina domowego i biore to na klate. Szukam jednak wsparcia w optymalizacji rozwiazan, poki jest na etapie kucia w scianach i ukladania kabli. Wyglada zatem na to, ze moj tok myslenia co do rozmieszczenia glosnikow jest poprawny.

Do tematu sprzetu rzeczywiscie powroce za rok odswiezajac watek ale niezmiennie nurtuje mnie pytanie:

1. warto pakowac 4 glosniki w sufit czy zostac przy 2?

2. satelity - na jakiej wysokosci pozostawic kable do docelowego montazu?

3. jakich kabli uzyc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A , żebyś odwrócił pozycje tv ?  Duże przeszklenie nie sprzyja ani dla dźwięku  , ani obrazu tv ( projektora) 

Ścianka 192 cm z otworem na drzwi  ( do zamówienia ) będzie tłumić pogłos na klatkę schodową 

Obejrzyj zalecenia Dolby /Auro 3D i  puszczaj jak najwięcej  kabli pod różne konfiguracje . 7 kabli w suficie - 6 dla Atmos i jeden centralnie nad głową dla Auro / VOG  , nad tv 3 kable pod górną warstwę Auro 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby pakować 4 głośniki w sufit musisz iśc w amplituner który nie pozwoli Ci zbudować kina później. Zje cały budżet.

Jest to na przykład Denon X 3700. Chyba że używane tez wchodza w gre? Ale to nadal będzie drogi sprzet.

Idź w Denona X 2700 , Yamaha 6A, Onkyo 6100 są do dostania w dobrych (?) czasem cenach. 3500 zł na allegro, amazonie i promocyjnych cenach.

Do tego Heco Aurora 700, QAcustic 3050i, Monitor audio Bronze 200, ELAC F5.2

Sub REL HT 1205 i masz fajny system kinowy

Co do kolumn Atmosowych to tu dobre cenowo wychodzi Magnat i Melodika. Nieco lepiej ale trochę drożej Monitor Audio albo Klipsch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maciek72 napisał:

Gabaryt i tak odcinasz na 80 Hz , nie jestem pewien czy , to jest wyznacznikiem szczęścia . Sub daje lepsze efekty niż gabaryt głośników .

 

Ostatnie zdanie o gabarytach: uwierz, że duży centralny jak centralny MA Gold c250 5G robi różnicę. A i tak ten jest mniej opasły niż poprzednia generacja (MA gold c350 4g) 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Żeby pakować 4 głośniki w sufit musisz iśc w amplituner który nie pozwoli Ci zbudować kina później. Zje cały budżet.

Jest to na przykład Denon X 3700. Chyba że używane tez wchodza w gre? Ale to nadal będzie drogi sprzet.

Idź w Denona X 2700 , Yamaha 6A, Onkyo 6100 są do dostania w dobrych (?) czasem cenach. 3500 zł na allegro, amazonie i promocyjnych cenach.

Do tego Heco Aurora 700, QAcustic 3050i, Monitor audio Bronze 200, ELAC F5.2

Sub REL HT 1205 i masz fajny system kinowy

Co do kolumn Atmosowych to tu dobre cenowo wychodzi Magnat i Melodika. Nieco lepiej ale trochę drożej Monitor Audio albo Klipsch

Piotr

Rozumiem, że kolega miał na myśli amplituner, który "pozwoli" zbudować kino - racja? Czy wspomniane przez Ciebie amplitunery obsługują taki układ? Tak czy inaczej kable położyć mogę a czy potem wytnę 2 czy 4 dziury pod głośniki to już inna sprawa. Podejrzewam jednak, że na etapie zakrywania sufitu musiałbym już osadzić skrzynie pod głośniki więc chyba jednak należy podjąć decyzję teraz. Hmm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym miejscu masz dwa Atmosy (nad głową, lekko przed sobą) a w innym miejscu cztery (dwa 45 stopni  przodu, dwa 45 stopni z tyłu).

Skrzynek nie musisz robić jeśli będzie sufit podwieszany. Wypełniasz wolna przestrzeń szczelnie wełna mineralna, wycinasz otwór na głośnik, przykręcasz do GK i voilà.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

W innym miejscu masz dwa Atmosy (nad głową, lekko przed sobą) a w innym miejscu cztery (dwa 45 stopni  przodu, dwa 45 stopni z tyłu).

Skrzynek nie musisz robić jeśli będzie sufit podwieszany. Wypełniasz wolna przestrzeń szczelnie wełna mineralna, wycinasz otwór na głośnik, przykręcasz do GK i voilà.

Sęk w tym, że na tak dużej przestrzenie nie planują wykładania wełną całości bo pod sufitem idzie jeszcze rekuperacja, etc. Rozumiem, że miałeś na myśli wylożenie jedynie najbaliższego otoczenia głośnika czyli jakby jego "zatopienie" w wełnie, tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ponczo1985 napisał:

Rozumiem, że kolega miał na myśli amplituner, który "pozwoli" zbudować kino - racja?

Pozwoli lub nie pozwoli. Teo których tu mowimy nie pozwalają.

20 godzin temu, ponczo1985 napisał:

Czy wspomniane przez Ciebie amplitunery obsługują taki układ?

No właśnie nie.

Dlatego mowie jeśli chesz taki który to wspiera to nie ten budżet.

18 godzin temu, przemeklbn napisał:

Myślę, że to słuszny kierunek 🙂

Wystarczy 404 albo 440C juz gra świetnie a kosztuje 3 razy mniej.

MA Gold to inna liga centralnego.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tytułem podsumowania:

1. Celem wrzucenia 5.1.4 trzeba nieco zmodyfikować potrzebny amplituner czyli zwiększyć budżet - zostawiam to do namysłu dla siebie na przyszły rok.

2. Tak czy inaczej przeciągne 4 kable 2,5 mm pod sufitem aby je mieć gotowe - czy wsadze 2 czy 4 to już określą śroki jakie zostaną (lub nie) po wykończeniu domu.

3. Odpuszczę skrzynie lub back-boxy na rzecz wełny - wyjdzie taniej. Posiada ktoś jakieś przykładowe zdjęcia takiej otuliny wokół głośnika?

4. Głośniki front, centralny i sub - melodia na przyszły rok.

5. Głośniki tylne - tak czy inaczej muszę doprowadzić kable na ścianę i filar - jaką konkretna wysokośc tych głośników? Gdybyście mieli wybierać znając moją sytuację to w które stronę byście poszli - Dali Oberon On-Wall czy jakieś bipole lub dipole? Dodatkowo kable puścić luzem przez tynk czy zrobić jakieś gniazdko audio (jeśłi wogole coś takiego istnieje... ) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...