Skocz do zawartości

Głośniki sufitowe do Atmos


Niklas

Recommended Posts

Cześć,
proszę o poradę przy doborze 4 głośników sufitowych do Dolby Atmos do systemu 5.1.4.
 

Zestaw będzie składał się prawdopodobnie z ampli Denon AVC-X4700H (lub coś podobnego), kolumn Pylon Audio Diamond. 

Jest to moje 1 podejście przy budowaniu zestawu z Dolby Atmos, dlatego prosiłbym o rady co do głośników sufitowych o podobnej klasie co Pylony.
Czy okablowanie do głośników sufitowych zastosować takie samo jak do surround?

Z góry dzięki za rady!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Niklas napisał:

Czy okablowanie do głośników sufitowych zastosować takie samo jak do surround?

Tak, takie same okablowanie.

Dobrze zaplanuj sobie pozycje montażu wg. zaleceń Dolby. Planujesz instalację nasufitową, a może masz sufit podwieszany i decydujesz się na głośniki instalacyjne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idziesz w kierunku systemu z czterema głośnikami sufitowymi, sugeruję byś się zdecydował na konstrukcje pozwalające na wychylenie membrany od osi mocowania tak, by można było skierować dźwięk w miejsce odsłuchu. U siebie mam 4 x Klipsch PRO-18RC i są wychylone maksymalnie.

Duży masz metraż?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butlerdzięki! 
Znalazłem już tą dokumentację wcześniej jednak szukam jak najwięcej informacji :)

@Piotr Sonidodzięki. Byłem jeszcze wczoraj w sklepie i polecali mi modele Klipscha między innymi KLIPSCH PRO-160-RPC. Jakieś opinie o tej marce? 

Muszę na dniach zakupić okablowanie (ok. 40m). Czy Melodika MDC2250 jest dobrym wyborem?

Dla innych użytkowników, którzy może zajrzą tu w przyszłości polecam dobry filmik, który znalazłem na yt nt. ustawienia atmosów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Niklas napisał:

Jakieś opinie o tej marce? 

Marka globalna. Amerykański moloch na cały świat. Najniższa seria Reference "trochę" ciężka dla ucha, gra skrajami pasma z wycofanym środkiem. Do kina daje radę, ale muzyka na nich to przy bardziej wyrafinowanych gustach krew z uszu. Wyższa seria RP warta rozważenia bo gra dużo bardziej kulturalnie. Mam fronty i central na niej oparte.

 Przy kompletowaniu kina KLIPSCH PRO-160-RPC były u mnie pierwszym wyborem, ale okazało się że są tylko dwa na stanie i musiałbym długo czekać na kolejną parę. Stanęło na 4x KLIPSCH PRO-18RC. Wizualnie to trochę karykaturalnie mi wyszło bo Atmosy mają największe (oprócz subów) bo 8" głośniki w systemie, ale dźwięk z nich jest magią.

16 minut temu, Niklas napisał:

Czy Melodika MDC2250 jest dobrym wyborem?

Przy Klipsch i jego specyfice grania będzie dobrym wyborem, ale wśród audiofili nie cieszą się sympatią. Dyskusje na temat różnicy między kablami ciągle prowadzą do sporów i kontrowersji, jedni słyszą różnice i korzystając z barwnego języka opisują że wręcz można nimi zmieniać kolosalnie barwę dźwięku, drudzy obalają te tezy opierając się na ślepych testach które wyśmiewają tych słyszących. Temat rzeka, nie warto na tym etapie się w to u Ciebie zagłębiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Niklas napisał:

Dla innych użytkowników, którzy może zajrzą tu w przyszłości polecam dobry filmik, który znalazłem na yt nt. ustawienia atmosów.

Ciekawy filmik. Pomijając kwestie techniczne które zostały bardzo przystępnie przedstawione i z którymi się w 100% zgadzam, zwracam uwagę na podniesioną kwestię polecania głośników przez sprzedawców bez uprzedniego sprawdzenie geometrii pomieszczenia. Kupując głośniki trzeba być świadomym celu jaki nam przyświeca i nie można z gorącą głową kupować bezmyślnie produktów, które u nas mogą nie zdać egzaminu.

Punkt czwarty to już trochę kolega odleciał... sześć Atmosów, drugi rząd siedzeń... Wszystko ok, ale takie warunki odsłuchu to już iście amerykańskie, pomijając już koszty które robią się kosmiczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Niklas napisał:

@Piotr Sonidodzięki. Byłem jeszcze wczoraj w sklepie i polecali mi modele Klipscha między innymi KLIPSCH PRO-160-RPC. Jakieś opinie o tej marce? 

Bardzo dobre Atmosy.

Tylko że one brzmią znacznie  jaśniej od pylonów.

Pisząc podobnej klasy chodziło o dźwięk, barwę czy samą klasę, jakość?

23 godziny temu, Niklas napisał:

Muszę na dniach zakupić okablowanie (ok. 40m). Czy Melodika MDC2250 jest dobrym wyborem?

Nie do wszystkich kolumn.

Do Klipscha akurat ok.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.09.2022 o 07:28, Piotr Sonido napisał:

Bardzo dobre Atmosy.

Tylko że one brzmią znacznie  jaśniej od pylonów.

Pisząc podobnej klasy chodziło o dźwięk, barwę czy samą klasę, jakość?

Raczej generalnie - jakość jak i barwę. Nie chciałbym podczas słuchania/oglądania słyszeć, że coś gra inaczej od reszty :)

Co by w takim razie bardziej pasowało do diamondów?
Mam w podwieszanym około 12cm miejsca na montaż głośnika. Fajnie by było jakby była możliwość wychylania membrany.

 

@Butlerdzięki za wszystkie informacje :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Ci szczerze że większość jak już się decyduje na Atmos w suficie, zupełnie pomija lub ignoruje zgodność brzmieniową głośników sufitowych z resztą systemu, a kluczowym wyborem staje się budżet oraz ogólnie pojęty wygląd i możliwości montażu. Inna sprawa że ta różnica w dźwięku niekoniecznie będzie dla Ciebie słyszalna. Mam Klipsch THX na surroundach i jakoś nie odczuwam rozbieżności pomiędzy górą i dołem.

Tanio a dobrze to Magnaty instalacyjne grają. U żony w restauracji zamontowali kilka ich w suficie i aż byłem zaskoczony efektem.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o montażowe głośniki, to wszystko zależy od tego co będzie na suficie, jak rozplanowana elektryka i na ile jest możliwe ich odpowiednie usytowanie, bo o ile będzie to jedna lampa centralnie to ok, ale jak już pojawia się oświetlenie liniowe, czy oczka świetlne, rekuperacja itd. to już nie zawsze jest takie łatwe wrzucenie 4 głośników. Pytanie czy masz już jakieś plany na to, czy też nie? 12 [cm] podwieszenie to już jest wartość przy której wybór jest dość duży i z takich rozwiązań jakie mogą być zastosowane spojrzeć możesz również w kierunku Dali z serii Phantom, czy Monitor Audio (masz wtedy wybór maskownic kwadratowych, lub okrągłych jeżeli również wygląd ma dla Ciebie znaczenie). Polecałbym Ci pomyśleć również nad albo zbudowaniem obudowy do takiego głośnika, albo przynajmniej obłożenie go wełną wokół, żeby efekt był jak należy. Jeżeli miałbyś jakieś pytania, to oczywiście możesz się z nami skontaktować, to pomożemy Ci przemyśleć rzeczy również wokół, żeby było możliwe zaplanowanie całości i było to wykonalne :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Butler napisał:

Przyznam Ci szczerze że większość jak już się decyduje na Atmos w suficie, zupełnie pomija lub ignoruje zgodność brzmieniową głośników sufitowych z resztą systemu, a kluczowym wyborem staje się budżet oraz ogólnie pojęty wygląd i możliwości montażu.

To prawda

19 godzin temu, Butler napisał:

Inna sprawa że ta różnica w dźwięku niekoniecznie będzie dla Ciebie słyszalna. Mam Klipsch THX na surroundach i jakoś nie odczuwam rozbieżności pomiędzy górą i dołem.

Bo masz klipsch + Klipsch :)

19 godzin temu, Butler napisał:

Inna sprawa że ta różnica w dźwięku niekoniecznie będzie dla Ciebie słyszalna

Ale to też prawda

18 godzin temu, STELVIO napisał:

Różnicą w brzmieniu bym w tym przypadku się nie przejmował. Surroundy czy atmos. Nie wyczuwalne. Gorzej z centralną kolumną. Przód jednakowy to na bank. Cała reszta niekoniecznie. 

Ja znowu miewałem inny centralny i zawsze dobrze na tym wychodziłem :)

Bliżej do Pylonów będzie z Dali.

Ale Klipsch i Monitor Audio też będą fajne.

Takie 3 typy.

I tak samo tanie a bardzo dobre to Magnat.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Dnia 23.09.2022 o 07:25, Piotr Sonido napisał:

To prawda

Bo masz klipsch + Klipsch :)

Ale to też prawda

Ja znowu miewałem inny centralny i zawsze dobrze na tym wychodziłem :)

Bliżej do Pylonów będzie z Dali.

Ale Klipsch i Monitor Audio też będą fajne.

Takie 3 typy.

I tak samo tanie a bardzo dobre to Magnat.

Piotr

Witaj,

polecisz jakieś konkretne magnaty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

Witaj,

polecisz jakieś konkretne magnaty?

Tu masz linie wyższa

https://www.magnat.de/en/ceiling-speakers/signature-inwallinceiling/

Ale ta spokojnie wystarczy jeśli cenisz stosunek cena jakość

https://www.magnat.de/en/ceiling-speakers/interior-performance/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...