Skocz do zawartości

Problem z akustyką/kolumnami w salonie Magnat 780+Tannoy


Morfi

Recommended Posts

Prosił bym o pomoc/sugestie co zrobić

Jestem na finiszu remontu starego domu, drewniane stropy, podłogi, stare mury itp.

W salonie mam przewidziane miejsce na sprzęt rtv, delikatnie nie fortunnie bo jedna z kolumn stoi w narożniku pomieszczenia - ale nie było innej możliwości

Salon ma w przybliżeniu 470x550cm

Postawiłem na wzmacniacz Magnat mr780 oraz dokupiłem do niego stare ale kultowe kolumny Tannoy mercury M4 

 

Mój problem polega na tym że: Przy cichym albo średnim graniu oraz spokojniej muzyce wszystko jest super, jednak przy bardziej dynamicznych kawałkach albo muzyce z szerszą sceną mam mocne odczucie, że wszystko się gubi, zanika szczegółowość a bas jest jak by dudniący. Próbowałem poprzestawiać zestaw dla testów ale nie widzę większej różnicy ... więc wnioskuje że jest coś mocno nie tak z samą akustyką w pomieszczeniu albo z doborem sprzętu.

 

Mam aktualnie w innym mieszkaniu kolumny Tannoy mercury M2 spięte ze stara yamahą i sprawują się idealnie - ale generalnie w wiele mniejszym pomieszczeniu. Dlatego postawiłem na większą wersję M4, spodziewałem się podobnego efektu jak mam teraz tyle że "więcej" ... ale coś nie pykło :(

 

Co byście polecili to Mr780 i do mojego układu ? Nie za miliony i możliwy rynek sprzętu z 2 ręki :)

( salon nie jest jeszcze wykończony, brakuje sporo elementów)

 

 

w1.jpg

w2.jpg

w3.jpg

plan.png

Edytowano przez Morfi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny stoją słabo. Nie dość że bardzo wąsko względem siebie to jeszcze na maxa z boku pokoju. Ściany masz gole, nie masz dywanu. Ogólnie słabo z skustyka. Ale z tego co widzę, to nie masz za bardzo pola manewru bo tak zaplanowałeś miejsce na tv. Moim zdaniem na etapie projektowania trzeba było dac media na przeciwległej ścianie gdzie narożnik. Wtedy kolumny mógłbyś postawić szerzej i bardziej środka salonu. Miejsce odsłuchu miałbyś naprzeciw a teraz jak usiądziesz na kanapie to kolumny masz wąsko po lewej. To nie ma prawa zagrać.

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przeciwległej ścianie wcale nie ma wiele więcej miejsca niestety bo są zaraz drzwi wejściowe do salonu, a narożnik by nie wszedł tam gdzie rtv/ Tak więc manewru za wiele nie było i zdaje sobie sprawę, że układ nie jest "łatwy" akustycznie.  Dywan dojdzie pod stołem, dojdą rolety w oknach, dojdzie jakiś stolik przed narożnikiem i pewnie będzie więcej wisieć na ścianach.  Ale jakiś "drastycznych" zmian już nie planowaliśmy...

Co do wąskiego ustawienia kolumn to dla testów przestawiałem je szeroko i nie było większej różnicy w tym przypadku

Wiem, że temat nie jest łatwy :(

Edytowano przez Morfi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Morfi napisał:

Dywan dojdzie pod stołem, dojdą rolety w oknach, dojdzie jakiś stolik przed narożnikiem i pewnie będzie więcej wisieć na ścianach.  

Wszystko ok ale dywan przed kolumnami to dla mnie konieczność. Kiedyś zabrałem dywan u siebie do trzepania i z ciekawości włączyłem muzykę. Była tragedia. Spróbuj sam jak masz jakiś i połóż go między kolumnami a narożnikiem. Rozstawiłeś kolumny ale brak minimalnej adaptacji akustycznej nie pozwolił na poprawę dźwięku. Jeśli położysz dywan, rozstawisz kolumny szerzej i nie będzie poprawy to ja się poddaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Morfi napisał:

Co do wąskiego ustawienia kolumn to dla testów przestawiałem je szeroko i nie było większej różnicy w tym przypadku

Próbowałeś lewą kolumnę wysunąć troszkę do przodu z tego narożnika, a prawą zostawić tak stoi w tej chwili?

Można do BR użyć zatyczek z gąbki, aby ujarzmić bas?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Morfi napisał:

Przy cichym albo średnim graniu oraz spokojniej muzyce wszystko jest super, jednak przy bardziej dynamicznych kawałkach albo muzyce z szerszą sceną mam mocne odczucie, że wszystko się gubi, zanika szczegółowość a bas jest jak by dudniący. 

Mercury tak grają. Spróbuj Tannoy Revolution DC6T - one nie dudnią, a Dual Concentric zapewni Ci szczegółowość. 

No i podłącz Yamahę, z ciekawości.

eyJidWNrZXQiOiJtZWRpYS5hZHNpbWcuY29tIiwia2V5IjoiMjc5MTk2ZDM5MGU4MDY5MTBiY2RhYmM1MzMzMWI0Y2MwNTg4N2Y2ODMzNDRkMGNmMmFmM2YwZmFiYzVlYjk2NC5qcGciLCJvdXRwdXRGb3JtYXQiOiJqcGVnIiwiZWRpdHMiOnsicmVzaXplIjp7IndpZHRoIjoyOTUsImhlaWdodCI6NTI1fX19.jpeg

Oczywiście, to przykładowe zdjęcie z internetu.

1 minutę temu, dorsz napisał:

 

 

Edytowano przez dorsz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lysyrafal napisał:

Próbowałeś lewą kolumnę wysunąć troszkę do przodu z tego narożnika, a prawą zostawić tak stoi w tej chwili?

Można do BR użyć zatyczek z gąbki, aby ujarzmić bas?

próbowałem, nie było większej różnicy

7 godzin temu, dorsz napisał:

Mercury tak grają. Spróbuj Tannoy Revolution DC6T - one nie dudnią, a Dual Concentric zapewni Ci szczegółowość. 

No i podłącz Yamahę, z ciekawości.

eyJidWNrZXQiOiJtZWRpYS5hZHNpbWcuY29tIiwia2V5IjoiMjc5MTk2ZDM5MGU4MDY5MTBiY2RhYmM1MzMzMWI0Y2MwNTg4N2Y2ODMzNDRkMGNmMmFmM2YwZmFiYzVlYjk2NC5qcGciLCJvdXRwdXRGb3JtYXQiOiJqcGVnIiwiZWRpdHMiOnsicmVzaXplIjp7IndpZHRoIjoyOTUsImhlaWdodCI6NTI1fX19.jpeg

Oczywiście, to przykładowe zdjęcie z internetu.

 

podłączałem yamahę :) nie było większej różnicy ... tzn chodzi mi że to nie wina magnata

1 godzinę temu, mariol napisał:

Co masz w podłodze pod tymi deskami?

deski to 4cm drewna a pod spodem jest szlaka

Edytowano przez Morfi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Morfi napisał:

podłączałem yamahę :) nie było większej różnicy ... tzn chodzi mi że to nie wina magnata

Bo to wina akustyki jest. No ale trzeba kombinować, jak nie wzmacniacz to kolumny na pewno dadzą zauważalną różnicę. 

Porównywałem Tannoy Mercury F3 z Tannoy Revolution DC6T - i właśnie Mercury dudniły, a DC6T nie. 

Tylko nie Revolution XT, bo one też mają problem z basem.

14 godzin temu, Morfi napisał:

zdaje sobie sprawę, że układ nie jest "łatwy" akustycznie. :(

Nie tylko akustycznie. Kaloryfery pod oknami uderzą Cię po kieszeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dorsz napisał:

Porównywałem Tannoy Mercury F3 z Tannoy Revolution DC6T - i właśnie Mercury dudniły, a DC6T nie. 

Nie tylko akustycznie. Kaloryfery pod oknami uderzą Cię po kieszeni.

DC6T troszkę drogie ...

Kaloryfery uderzą po kieszeni wszystkich nas tej zimy.  Dlatego z drugiej strony salonu czeka już kominek a pod domem sterta drewna :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz inwestować w sprzęt, to wykonaj kilka korekt pomieszczenia po względem akustyki. I tak to będziesz potrzebował zrobić po wymianie na kolumn tak jak dobrze radzi dorsz. Ja widzę to tak: Na ścianie od kolumny która stoi w kącie powieś grube zasłony, zmień szafkę rtv na "przewiewną" nie zamykaną i bez bocznych ścianek. Chodzi o to, żeby kolumna w kącie nie stała jak w studni. Obowiązkowo dywan na podłogę pomiędzy kolumnami i kanapą. Pytałem o deski w podłodze gdyż drewniana podłoga często gra jak pudło rezonansowe w gitarze akustycznej jeżeli zostawiona jest pusta przestrzeń pomiędzy deskami i legarami. I dlatego możesz słyszeć dudnienie. Tutaj proponuję pod kolumny zastosowanie płyt granitowych o grubości co najmniej 4cm (lepiej 5 cm). Granity postaw na kolcach lub jakiś izolatorach antywibracyjnych. Na ścianie za kanapą może jeszcze jakiś estetyczne ustrojstwo akustyczne. To tak na szybko od czego bym zaczął na Twoim miejscu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem tam była propozycja DC6T. To super kolumny w naprawdę niskiej cenie.

Ale.

Tutaj problem to zdecydowanie akustyka. Kolumny sa ustawione wąsko. Nie ma nic do tłumienia odbić. Cały system jest mocno zepchany do boku.

Wymienisz coś i owsem może coś zagra lepiej ale to nadal będa spore problemy z dzwiekiem tutaj.

13 godzin temu, Morfi napisał:

jakieś propozycje ?

Monitor Audio RX6?

wspomniane DC6T, one moga mieć mniejszy bas niż masz obecnie

Klipsch F2

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy to skręcenie kolumny lewej jest zabiegiem celowym, który wyszedł po prostu po odsłuchu, czy przy odkurzaniu akurat tak się wydarzyło? Na pewno sam układ to jedno (w sensie, że są blisko siebie), a drugie to otwarcie z prawej strony i lewa kolumna bardzo blisko ściany, co również może wpływać na rozmywanie się dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...