Skocz do zawartości

Co do Lyngdorf tdai-1120 ?


lukluk71

Recommended Posts

6 minut temu, seba3002 napisał:

W ilu metrach ma grać ten zestaw? Może jakieś fotki pomieszczenia, w którym ma grać? No i podstawowe pytanie - czego do tej pory słuchałeś? 

Fotki są w dziale Akustyka. Tam jest temat odnośnie paneli akustycznych. Pomieszczenie w kształcie litery L, około 20m2, więc generalnie ciężkie, ale sprzęt ustawiony w jednej odnodze.
No cóż, czego słuchałem. Sprzętów za wiele milionów złotych dwa dni temu. :)
A tak na poważnie obecnie najsłabszym ogniwem są właśnie monitory. Monitor Audio BR2, te starszej generacji. Poza tym jest właśnie Lyngdorf TDAI-1120 i SVS SB2000 Pro. Ostatni rzut po przemeblowaniach i znalezieniu miejsca to panele akustyczne i właśnie kolumny.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 metrów to już całkiem sporo. Może gdybym miał 20 metrów i większe możliwości w ustawieniu kolumn, do dziś grałyby u mnie dynaudio excite x18 🙂

Nie znam niestety Twoich kolumn, a jedyne monitor audio jakie słyszałem, to te na AVS i na jednym ze zlotów. Mnie nie porwały. Może być tak jak pisał kolega od kefów r3, że na dłuższą metę byłyby męczące. Ale to też kwestia preferencji. 

Jeśli zaś chodzi o kolumny typu gato, dynaudio czy kef r3, ja swego czasu lubiłem słuchać na nich rocka w stylu tool, riverside czy porcupine tree. Fajnie brzmiała na tym stopa perkusji. Ale jednak chyba mimo wszystko nie są to kolumny stworzone do takiej muzyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 ale myślę, że jeżeli pokój ma kształt litery L, to nie należy liczyć całości jako 20m2. Sprzęt stoi w odnodze i w zasadzie odległość kolumny od siebie to około 160 cm. Jest to więc odsłuch bliskiego pola. Więcej znajdziesz w dość świeżym temacie (moim) w dziale Akustyka.

Prawdę mówiąc będąc na AVS i słuchając w pokoju Monitor Audio, które tam grały, a były to z serii Platinium również nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Miałem wręcz odczucie, że wracając do siebie i moje połączenie BR2 + SVS2000 Pro + Lyngdorf  i RoomPerfect brzmiały po prostu lepiej, żywiej, niż te klocki tam z Platinium na czele, ale to być może kwestia repertuaru. Nie wiem.  Brzmi to dziwnie, wiem. Jednak na AVS słuchając najwyższej linii MA miałem odczucie pustki, nijakości. Zwalę to jednak na kwestię doboru repertuaru, bo też było bez szaleństw w pomieszczeniu MA kiedy akurat byłem. A zostałem trochę dłużej, bo MA, to byłem ciekaw tej przepaści, której w zasadzie nie uświadczyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić fajnie by było jak najwięcej możliwości, tylko czy KEF LS50 da radę w materiałach typu Tool, Riverside? Choć jak mówię, to nie jedyny repertuar jaki słucham, bo i Kwiat Jabłoni, Michael Jackson i wiele innych. Pełen przekrój i stąd mam duży problem.
Audio Physic mnie interesuje, jak najbardziej. Ciekaw jestem brzmienia tych kolumn.

Dodatkowo jako, że mam tylko jednego suba, to mam wewnętrzne przeświadczenie, że nadal kolumna powinna mieć swoje basowe dociążenie. Sub jako, że stoi gdzieś z boku w jednym miejscu i jest jedynym źródłem basu, to jest spoko, ale do momentu, kiedy nie jest bezkierunkowy.
Określa się to do około 100 Hz, a mimo wszystko to nadal są okolicę istotnego w wielu gatunkach muzycznych "punch" basu. Więc dobrze, jakby kolumny tu miały swoisty zasięg dobrych niskich tonów w zakresie, kiedy sub je odbiera i są one całkowicie odczuwane bezkierunkowo. Dlatego w konfrontacji LS50 i R3 te drugie wydawały mi się lepsze pod tym kątem. Z drugiej strony jestem przekonany, że bas z samego SVSa w zamkniętej obudowie będzie zdecydowanie lepszy muzycznie. Dużo myśli jednym słowem.

Dodatkowo sam Lyngdorf sugeruje, że w związku z RoomPerfect lepiej wstępnie mieć "przebasowiony" dźwięk (są materiały, w których w związku z tym sugeruje nawet bliższe dostawienie kolumn do ściany), który można po prostu ścinać, by uzyskiwać jeszcze bardziej wyrównaną charakterystykę częstotliwościową. Jak wiadomo, lepiej ścinać, niż kopać dołki w przypadku DSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, zolt napisał:

Określa się to do około 100 Hz, a mimo wszystko to nadal są okolicę istotnego w wielu gatunkach muzycznych "punch" basu. Więc dobrze, jakby kolumny tu miały swoisty zasięg dobrych niskich tonów w zakresie, kiedy sub je odbiera i są one całkowicie odczuwane bezkierunkowo. 

Każda kolumna zejdzie do 100 Hz z palcem w nosie (szczególnie w pomieszczeniu). Nie ma problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Każda kolumna zejdzie do 100 Hz z palcem w nosie (szczególnie w pomieszczeniu). Nie ma problemu.

Wiem, wiem, tylko zastanawiam się czy uzyska te 100 Hz z odpowiednim impetem, by sprostać np. stopie perkusyjnej? Bo to co dalej od 80 czy 60 Hz odbierze sub to już bez problemu.
Choć obecnie tak naprawdę na ten moment co mam, to suba tnę przy 150 Hz przy filtrze 4 rzędu -12 dBLyngdorfa, a MA BR2 przy 120 Hz filtrem górnoprzepustowym Lyngdorfa.

I jak widzę tę grafikę jak zjeżdżają się te krzywe to odnoszę wrażenie, że mam jakąś turbodziurę w charakterystyce, ale tu już pewnie wychodzi jakaś moja niewiedza. :) (stąd przeciągnąłem 150 Hz suba względem 120 Hz monitorów głównych, zamiast podzielić to na np. 120/120 lub 100/100). Zresztą kiedyś ciąłem 100/100 Hz/Hz i dociążenie niższych rejestrów było zdecydowanie gorsze, miałem wrażenie, że właśnie w niektórych utworach brakuje.

obraz.thumb.png.e62ba9191acb92bf81e17bc875ce5bbc.png

obraz.thumb.png.53421d71566d68c823e5321b171f1c77.pngobraz.png

32 minuty temu, terracan1929 napisał:

Że wejdę w słowo....dlaczego nie chcesz podłogówek ? Dużo łatwiej o oczekiwany przez Ciebie bas.....

Nie mówię, że nie chcę. Pokój w kształcie L, miejsce odsłuchowe to odnoga. Z 20m2 w zasadzie "użytkowej' robi się sporo mniej. Natomiast jakaś niekoniecznie mocno szeroka podłogówka wchodzi w grę.
Pytanie tylko czy nie uzyskam lepszej jakości w tej samej cenie monitorem względem podłogówki? Do podłogówki jednak więcej materiału idzie, który wliczony jest w cenę. Przyjąłem wstępnie monitory, bo jednak tego suba mam i wstępnie miały być R3, ale jestem jak najbardziej otwarty na propozycje również podłogówek. :)  Prawdę mówiąc ze standami zajmą mniej więcej tyle samo miejsca.

 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2022 o 07:20, Piotr Sonido napisał:

 

 

 

 

Chodzą mi po głowie goldy 100 

Cena 5.500k 

Może ich problem zostałby rozwiązany jakimś małym subem. Czy jest coś sensownego do 2k PLN z subów ?

 

Ale z drugiej strony jestem akurat blisko Rzeszowa i są tu wystawione za 7k używane Focal Aria 926 - ciekawe jakby to zagrało...

 

A co myślicie Gato FM15 MK2 ?

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zolt napisał:

Stary, wyżej miałeś cały, długi post o Gato. :P

Okej dzięki, gdzieś w przerwie od świątecznych obowiązków wrzucałem swoje przemyślenia. Zaraz ogarnę, widzę że na OLX są w mega cenie.

11 minut temu, lukluk71 napisał:

Okej dzięki, gdzieś w przerwie od świątecznych obowiązków wrzucałem swoje przemyślenia. Zaraz ogarnę, widzę że na OLX są w mega cenie.

Już widzę że Gato mogą nie być dla mnie, pierwszy wpis o elektronice. Ale teraz na grupach FB audio dużo pozytywnych opinii się o nich pojawia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Dedal75 napisał:

Jak będziesz się zastanawiał to niczego się nie dowiesz 😏

A co, mam zamówić wszystkie kolumny świata? Muszę pierw zrobić jakieś rozeznanie i stworzyć listę sprzętów, które mogą dobrze zagrać z Lyngdorfem i dopiero zamówić lub ewentualnie przetestować na miejscu jeżeli lokalny sklep posiada je na stanie.

2 godziny temu, lukluk71 napisał:

Może ich problem zostałby rozwiązany jakimś małym subem. Czy jest coś sensownego do 2k PLN z subów ?

 

Do 2k coś się znajdzie, ale żadna petarda, a w Outlecie na Q21 jest fajny Rel. Tyle, że za 3k. Może wyciągniesz? ;)

https://www.q21.pl/rel-t-5x-czarny-polysk-outlet.html

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, zolt napisał:

A co, mam zamówić wszystkie kolumny świata? Muszę pierw zrobić jakieś rozeznanie i stworzyć listę sprzętów, które mogą dobrze zagrać z Lyngdorfem i dopiero zamówić lub ewentualnie przetestować na miejscu jeżeli lokalny sklep posiada je na stanie.

Do 2k coś się znajdzie, ale żadna petarda, a w Outlecie na Q21 jest fajny Rel. Tyle, że za 3k. Może wyciągniesz? ;)

https://www.q21.pl/rel-t-5x-czarny-polysk-outlet.html

Te goldy 100 co miałem u siebie już poszły, na OLX są od 5.800 - 6.700 zł 

 

Jakbym miał pojechać po te za 5800zł to i tak na paliwo wydać muszę 400 zł 

Więc 6200 + 3000 zł sub to 9200zł 

Za 9200zł  robi się już sporo więcej możliwości, nawet jakieś małe podłogowe, w końcu podstawki zajmują tyle samo miejsca ze standami. Nawet teraz do wzięcia w pięknym stanie Focal Aria 926 za 7k PLN. 

jednak nie kalkuluje mi się interes z goldami 100. Tym bardziej że mocno poszły w górę przez inflację, a ceny używek też wyżej pewnie.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukluk71 napisał:

 

Za 9200zł  robi się już sporo więcej możliwości, nawet jakieś małe podłogowe, w końcu podstawki zajmują tyle samo miejsca ze standami. Nawet teraz do wzięcia w pięknym stanie Focal Aria 926 za 7k PLN. 

 

Tu w jednym francuskim sklepie masz 2x 926 + 2x 906 + centralny CC 900 za około 9k PLN. 906'ek i centralnego możesz się pozbyć u nas, zostają Ci arie w śmiesznej cenie 😉W tym samym sklepie są też większe zesatwy z 936 i 948 i co bardziej absurdalne, zestawy wychodzą taniej niż w tym samym sklepie same podłogówki 😁 (np 2x948 + 2x906 + centraony za jakieś 11,5k PLN). Może pozbywają się stocków, albo coś, ale na pewno ciekawa opcja.

https://www.homecinesolutions.fr/p/17038-focal-pack-aria-926-dark-ebony

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zolt napisał:

 

 

Z tym francuskim sklepem faktycznie okazja. Ale jednak wolę osobiście odebrać sprzęt a tam daleko ;)

 

Ja chyba wezmę te Arie, tam są też używane, może uda się wynwgocjować do 6500 - prawie tyle co są wystawione goldy 100 ;)

 

Kiedyś słuchałem 926 i to było moje marzenie ;)

 

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zolt napisał:

A co, mam zamówić wszystkie kolumny świata? Muszę pierw zrobić jakieś rozeznanie i stworzyć listę sprzętów, które mogą dobrze zagrać z Lyngdorfem i dopiero zamówić lub ewentualnie przetestować na miejscu jeżeli lokalny sklep posiada je na stanie.

 

Jak cię stać , zamawiaj . Z tym radzeniem co może  zagrać , bym się tak nie rozpędzał . Po AVS widzę jakie są rozbieżności .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Dedal75 napisał:

Jak cię stać , zamawiaj . Z tym radzeniem co może  zagrać , bym się tak nie rozpędzał . Po AVS widzę jakie są rozbieżności .

W zasadzie to masz rację. Właśnie dojrzewam do "spontanicznej" decyzji, by zamówić w ciemno Audio Physic Classic 5 i zobaczyć co z tego będzie. Najwyżej zwrócę albo odsprzedam kiedyś i zamienię na coś innego.
No i podoba mi się w zasadzie ta klasyczna forma tych kolumn.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zolt napisał:

W zasadzie to masz rację. Właśnie dojrzewam do "spontanicznej" decyzji, by zamówić w ciemno Audio Physic Classic 5 i zobaczyć co z tego będzie. Najwyżej zwrócę albo odsprzedam kiedyś i zamienię na coś innego.

Może jednak trójki. W Twoim pomieszczeniu spokojnie zagrają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, J4Z napisał:

Aaakustyka, zrobiona!? 🧐

Nie. Nie mogę wytrzymać ze zmianą, korci mnie już. 🤣 Sub SVSa, Lyngdorf, a na standach stare MA BR2, trochę wąskie gardło.

Jako, że panele podrożały to będę je robił chyba po prostu sam, więc trochę z tym jednak zejdzie. Mega Acoustics jeszcze ~2 tygodnie temu były po 290 zł za panel na allegro, a dzisiaj 350 i mnie to zniechęciło do zakupu gotowych, a potrzebuję 4. Lekko się spóźniłem. Więc chyba po prostu zrobię sam, ale z tym już trochę dłużej zejdzie.
Gotowy to kupię dyfuzor na tylną ścianę.

 

29 minut temu, seba3002 napisał:

Może jednak trójki. W Twoim pomieszczeniu spokojnie zagrają. 

Ale to niewiele zmienia. Piątki są dość wąskie, a ze standami to i trójki zajmują tyle samo miejsca, a mniejsze ryzyko strącenia kolumny przez np. koty.

Ja się u siebie nie martwię o dudnienia i tak dalej, bo RoomPerfect to ogarnie. Nawet wskazane jest wstępne "nadmuchanie" basu, by Lyngdorf miał z czego ciąć. Lyngdorf w swoim systemie zaleca nawet testowanie takich układów, by zbliżać właśnie kolumny do ściany i podbijać bas w ramach lepszego wyrównania późniejszej charakterystyki. Generalnie, by obcinać z tonów, a niwelować ryzyko dołków w charakterystyce.
Bas obecnie mam lepszy niż w 95% pokoi na AVS w których byłem. Niemal wszędzie mi na AVS dudniło, były wzbudzenia, było nierówno. No i ciągnie go jednak SVS w obudowie zamkniętej.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...