Skocz do zawartości

Kolumny do Yamaha R-N602 - salon 20m2


Łukasz K

Recommended Posts

Witajcie,

Piszę w niecodziennej sprawie a mianowicie, doradźcie coś w wyborze kolumn do salonu z aneksem o powierzchni 20m2. :)
Od razu na wstępie mówię, że muszą to być kolumny z bass-reflexem przednim, kolumny będą dosunięte do ściany. Miejsce w którym będą stały jest niewielkie. Kolumna nie może mieć więcej głębokości jak 35cm, ponieważ za nimi w ścianie znajdują się gniazdka elektryczne.

Głośniki będą podłączone do Yamaha R-N602(nie chce zmieniać). Amplituner służy do słuchania muzyki z spotify/radio internetowe oraz oglądania filmów na TV.
W ostatnich czasach muzyka jaka u mnie gości to Rock, Metal, Pop i nie tylko. Tak na prawdę to jedynie z gatunków muzyki nie gra u mnie Discopolo, Klasyczna oraz Hip-Hop, a ostatnio przerwa od Jazzu oraz Bluesa.

Budżet na obie kolumny to 3tyś, ale mogę naciągnąć do 3,5.

Ostatnio byłem na odsłuchu Indiana Line  Tesi 651 ale czegoś mi w nich brakowało przy niektórych utworach, natomiast PSB Imagine X1T już lepiej się sprawdzało. PSB przekraczają budżet, są za głębokie oraz punkt poniżej :) .
Ważny aspekt, żona wyraża zgodę na kolumny które będą jednolite (bez struktury drewna) białe albo czarne. Cały salon jest na biało jedynie elektronika cała czarna.

Mam nadzieje, że niczego nie pominąłem.

Pozdrawiam,
Łukasz

image.thumb.png.37ea70f2014c5f653deb87ce30f965ba.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

2 godziny temu, Łukasz K napisał:

Witajcie,

Piszę w niecodziennej sprawie a mianowicie, doradźcie coś w wyborze kolumn do salonu z aneksem o powierzchni 20m2. :)
Od razu na wstępie mówię, że muszą to być kolumny z bass-reflexem przednim, kolumny będą dosunięte do ściany. Miejsce w którym będą stały jest niewielkie. Kolumna nie może mieć więcej głębokości jak 35cm, ponieważ za nimi w ścianie znajdują się gniazdka elektryczne.

Głośniki będą podłączone do Yamaha R-N602(nie chce zmieniać). Amplituner służy do słuchania muzyki z spotify/radio internetowe oraz oglądania filmów na TV.
W ostatnich czasach muzyka jaka u mnie gości to Rock, Metal, Pop i nie tylko. Tak na prawdę to jedynie z gatunków muzyki nie gra u mnie Discopolo, Klasyczna oraz Hip-Hop, a ostatnio przerwa od Jazzu oraz Bluesa.

Budżet na obie kolumny to 3tyś, ale mogę naciągnąć do 3,5.

Ostatnio byłem na odsłuchu Indiana Line  Tesi 651 ale czegoś mi w nich brakowało przy niektórych utworach, natomiast PSB Imagine X1T już lepiej się sprawdzało. PSB przekraczają budżet, są za głębokie oraz punkt poniżej :) .
Ważny aspekt, żona wyraża zgodę na kolumny które będą jednolite (bez struktury drewna) białe albo czarne. Cały salon jest na biało jedynie elektronika cała czarna.

Mam nadzieje, że niczego nie pominąłem.

Pozdrawiam,
Łukasz

image.thumb.png.37ea70f2014c5f653deb87ce30f965ba.png

Witaj,

A czy rozmawiałeś z kolegami z Tophifi na temat wypożyczenia do domu tych głośników Tesi lub X1T? Pamiętaj, że w domowych warunkach odczucia mogą być nie co odmienne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Maliik napisał:

Może fyne audio f500 z basreflexem ku dołowi? Problem bliskości ściany zostabie rozwiazany. Nie wiem jak to zagra z Yamachą, ale kolumny same w sobie są bardzo ciekawe. Warto wziąć je pod uwagę.

To za małe kolumny do takiej powierzchni

W tej kwocie także wybrał bym Heco Aurora 700 albo Zensor 7. Obie uzywane dostępne są w świetnych cenach.

Ewentualnie dopisał bym do listy Monitor Audio RX6, czy Heco Metas XT 501 albo Klipsch F2.

Rozumiem że nie kupujesz teraz nowe 602ki tylko już ja masz?

Piotr

Edytowano przez Piotr Sonido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2022 o 17:31, Michał Gałązka napisał:

Widać, że byłeś na odsłuchu w Topkach :D

 

Uzywki wchodzą w grę?;)

Preferuje bycie pierwszym właścicielem sprzętu :)

 

Dnia 20.10.2022 o 17:41, Michał Gałązka napisał:

Z używek brałbym Heco 700 :) yamaha jest dość jasna Heco mogą ją fajnie uspokoić. Sam słuchałem zestawienia ale 803 z Heco 700 i naprawdę brzmiało świetnie, dużo lepiej od Indiana line test 661 moim skromnym zdaniem:)

Niestety ale bass-reflex z tyłu, głośniki będą odsunięte od ściany jakieś 5 - 10 cm.

 

Dnia 21.10.2022 o 07:53, Piotr Sonido napisał:

To za małe kolumny do takiej powierzchni

W tej kwocie także wybrał bym Heco Aurora 700 albo Zensor 7. Obie uzywane dostępne są w świetnych cenach.

Ewentualnie dopisał bym do listy Monitor Audio RX6, czy Heco Metas XT 501 albo Klipsch F2.

Rozumiem że nie kupujesz teraz nowe 602ki tylko już ja masz?

Piotr

Heco 700, Heco Metas XT 501 Bass-reflex z tyłu. Zensor 7, Monitor Audio RX6, Klipsch F2 niestety w żadnym sklepie już nie są dostępne.

Zgadza się 602 już mam, teraz jedynie głośniki muszę dokupić do niej.

 

Dnia 21.10.2022 o 09:30, DaftPunk napisał:

Przetestuj Polskie Pylony z serii Sapphire

Z tego co widzę to mają Bass z tyłu.

 

Dnia 21.10.2022 o 10:33, S4Home napisał:

Możesz jeszcze spróbować Polk Audio XT70, bo do tych gatunków może to być ciekawa opcja, ewentualnie nieco więcej i Fyne Audio ale model F501, co może być "szczęśliwszym" i bardziej uniwersalnym połączeniem.

Polk Audio XT70 spróbuję gdzieś odsłuchać. Dzięki

 

Dnia 21.10.2022 o 12:01, Q21 napisał:

Popatrz na ofertę polskiej firmy Pylon z serii Pearl 27, kolorystycznie i głębokościowo ci przypasuje i do tego mają bass-reflex z przodu. Z używanych Dali Zensor byłyby na pewno dobrym pomysłem.

Pylon Audio Pearl 27 spróbuję gdzieś odsłuchać. Dzięki

Niestety Zensor nigdzie już nie odsłucham :/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łukasz K napisał:

Niestety ale bass-reflex z tyłu, głośniki będą odsunięte od ściany jakieś 5 - 10 cm.

Jeśli na sam czas odsłuchu mógłbyś odrobinkę je wysunąć to nie będzie problemem, generalnie nie ma to większego znaczenia czy kolumna ma bass reflex z przodu czy z tyłu jeżeli odległość od ściany  to 5-10 cm :) w obu przypadkach to i tak nie jest najzdrowsze ustawienie. jednak jeśli na czas odsłuchu możesz je wysunąć choćby dodatkowe 20-30 cm to kompletnie bym się nie przejmował bass reflexem z tyłu :)

Dalej uważam, że lepiej kupić dobrą używkę niż nówkę ale jednak słabiej grającą :) albo szukać promek na HECO Aurora 700 zamiast pakować się w Indiana Line czy PSB :) ale zdecydowanie najważniejsze byś sobie je zamówił na testy i posłuchał u siebie w domu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

jednak jeśli na czas odsłuchu możesz je wysunąć choćby dodatkowe 20-30 cm to kompletnie bym się nie przejmował bass reflexem z tyłu :)

 

Amplituner u mnie gra od samego rana do późnego wieczoru, dlatego wachlowanie kolumnami, nie jest rozwiązaniem :)

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

To nic nie zmienia

W salonie tophifi, doradzili mi otwór na bass z przodu z względu na bliskość ściany.
Dodatkowe moje pytanie jeśli bassreflex jest z tyłu i jest odsunięty od ściany 5-10cm, to czy wtedy niskie tony nie będą za bardzo nosić się po budynku? Mieszkam w bloku i nie chce się niepotrzebnie narażać sąsiadom :)

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Ta kolumna wciśnięta (lewa) pomiedzy te meble źle zagra.

Z basreflexem z tyłu, czy również z przednim? Od razu mówię, że szafka kuchenna która jest przy lewym głośniku jest do samego sufitu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Łukasz K napisał:

W salonie tophifi, doradzili mi otwór na bass z przodu z względu na bliskość ściany.
Dodatkowe moje pytanie jeśli bassreflex jest z tyłu i jest odsunięty od ściany 5-10cm, to czy wtedy niskie tony nie będą za bardzo nosić się po budynku? Mieszkam w bloku i nie chce się niepotrzebnie narażać sąsiadom :)

i pewnie zaproponowali Ci świetne kolumny z bas reflexem z dołu albo z przodu :)

5-10 cm od ściany żadne kolumny nie zagrają tak jak powinny nawet te bez bas reflexu :)

Albo wysuniesz kolumny na czsas słuchania albo po prostu żadna nie zagra tak jak może. Warto tu poczytać trochę o akustyce i zrozumiesz, że to co Top Ci powiedział to taki trochę mit, z którym ludzie starają się walczyć :)

Indiana Line tesi 661 czyli większy brat tego co słuchałeś ma bass reflex w dół i "producent" się wręcz tym chwali :) więc jak to jest, że w kolumnach Indiana Line bass reflex 3 cm od podłogi jest pożądany a kolumna z bass reflexem z tyłu 10 cm od ściany to już zło?:) Jak nie chce Ci się poczytać o akustyce to pomyśl o tym co Ci napisałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Łukasz K napisał:

Mieszkam w bloku i nie chce się niepotrzebnie narażać sąsiadom :)

Kolumny ustawione blisko ścian, narożników podbiją niskie tony ( bez względu na umiejscowienie BR, membrany bierne też ) i sąsiedzi mogą być niezadowoleni.

6 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Indiana Line tesi 661 czyli większy brat tego co słuchałeś ma bass reflex w dół i "producent" się wręcz tym chwali :) więc jak to jest, że w kolumnach Indiana Line bass reflex 3 cm od podłogi jest pożądany a kolumna z bass reflexem z tyłu 10 cm od ściany to już zło?:) Jak nie chce Ci się poczytać o akustyce to pomyśl o tym co Ci napisałem :)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten wpis, ale czy uważasz, że kolumna z dolnym BR nie ma racji bytu, bo ją blokuje podłoga?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lysyrafal napisał:

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten wpis, ale czy uważasz, że kolumna z dolnym BR nie ma racji bytu, bo ją blokuje podłoga?

Źle, źle:) nawiązałem tylko do opinii sprzedawcow w top, którzy odradzają kolumny z tylnym BR a przy okazji zachwalają kolumny Indiana line z dolnym :) . BBardziej mi chodziło o pokazanie albo braku konsekwencji albo parciem na sprzedanie swojego modelu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

i pewnie zaproponowali Ci świetne kolumny z bas reflexem z dołu albo z przodu :)

5-10 cm od ściany żadne kolumny nie zagrają tak jak powinny nawet te bez bas reflexu :)

Albo wysuniesz kolumny na czsas słuchania albo po prostu żadna nie zagra tak jak może. Warto tu poczytać trochę o akustyce i zrozumiesz, że to co Top Ci powiedział to taki trochę mit, z którym ludzie starają się walczyć :)

Indiana Line tesi 661 czyli większy brat tego co słuchałeś ma bass reflex w dół i "producent" się wręcz tym chwali :) więc jak to jest, że w kolumnach Indiana Line bass reflex 3 cm od podłogi jest pożądany a kolumna z bass reflexem z tyłu 10 cm od ściany to już zło?:) Jak nie chce Ci się poczytać o akustyce to pomyśl o tym co Ci napisałem :)

Zupełnie w inny sposób rozchodzi się ciśnienie z dołu kolumny i inaczej z bass reflexu z przodu.

Czasem ustawienie bliżej ściany, niektórym bardziej podchodzi do gustu, gdyż bass staje się bardziej "subwooferowy" - a pamiętajmy, że klienci mają różne potrzeby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Zupełnie w inny sposób rozchodzi się ciśnienie z dołu kolumny i inaczej z bass reflexu z przodu.

Czasem ustawienie bliżej ściany, niektórym bardziej podchodzi do gustu, gdyż bass staje się bardziej "subwooferowy" - a pamiętajmy, że klienci mają różne potrzeby.

Nie wiem z jakiego salonu Pan jest, jednak takie teksty jakie słyszałem z bratem mocno pokrywają się z tym co było tu napisane , przede wszystkim, że kolumny z tylnym bass reflexem nie można ustawiać pod ścianą  ale Indiana line można podsunąć pod sama ścianę;) taką informację usłyszałem w salonie ;) . Swoją drogą spytam tu, jaką jest różnica w rozchodzeniu basu w Indiana line tesi 651 z bass reflexem w dół i np heco aurora 700 z bass reflexem z tylu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Łukasz K napisał:

W salonie tophifi, doradzili mi otwór na bass z przodu z względu na bliskość ściany.

Doradzili Ci tak bo chodzilo im o sprzedaż konkretnego modelu z ich oferty.

To sklep dystrybutora z wybiórczymi produktami na półce.

23 godziny temu, Łukasz K napisał:

Dodatkowe moje pytanie jeśli bassreflex jest z tyłu i jest odsunięty od ściany 5-10cm, to czy wtedy niskie tony nie będą za bardzo nosić się po budynku? Mieszkam w bloku i nie chce się niepotrzebnie narażać sąsiadom :)

Tak czy siak będa się nosić bo pakujesz kolumne pomiędzy meble.

15 godzin temu, Dedal75 napisał:

A to swojego zdania nie macie Panowie ? 😉 

Dużo zależy od pomieszczenia . Pzdr 

Ja mam opisałem to na własnych odczuciach z salonu i z kilku domowych pomieszczeń.

8 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Nie wiem z jakiego salonu Pan jest, jednak takie teksty jakie słyszałem z bratem mocno pokrywają się z tym co było tu napisane , przede wszystkim, że kolumny z tylnym bass reflexem nie można ustawiać pod ścianą  ale Indiana line można podsunąć pod sama ścianę;) taką informację usłyszałem w salonie ;) . Swoją drogą spytam tu, jaką jest różnica w rozchodzeniu basu w Indiana line tesi 651 z bass reflexem w dół i np heco aurora 700 z bass reflexem z tylu

Nie z poznania.

Okazało się że kolega z Topa który jest najlepiej oceniany z Poznania pisze tylko na audiostereo.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...