Skocz do zawartości

Amplituner KD z korekcją : Anthem / Arcam / Onkyo ?


Kubakk

Recommended Posts

Od 5 lat dobrze służy onkyo 676 , niemniej może warto zrobić lekki upgrejd.

Szukam sprzętu który będzie mieć zbliżona ergonomię użytkowania do obecnego , czyli

- dobrze działający eARC , 95% czasu leci sygnał z tv (sterowanie volume z pilota tv wymagane)

- opcje dźwięku : direct / stereo (2.0 , 2.1) / dolby / dts / imax ench - z możliwością przełączenia na dany wg uznania

- fajnie gdyby tak jak obecnie przy wyłączeniu najpierw ampliaka , później tv , przy ponownym odpaleniu tv , nie odpalał się ampliak

- apka na telefon do podstawowego sterowania np. głośnością

Na co zwróciłem uwagę :

  1. Onkyo RZ-50 : najwyższy model ,ale chyba bez fajerwerków patrząc na następne ?
  2. Anthem mrx540/740 : nie wiem czy jest sens modelu 5.1 by później dopinać jakiś mały wzmacniacz , i właśnie czy jest oprócz dodatkowych 2ch w klasie D (mrx740) jakaś poważniejsza zmiana w jakości brzmienia (różnica w cenie ~7000zł) ? Przeczytawszy wiele zagranicznych for są problemy z użytkowaniem (ew. może już poprawione?). Jak z głośnością wiatraków ? Podobno są mocno słyszalne nawet podczas oglądania filmów (mam parę urządzeń z wiatrakami i nie jest to przyjemne kiedy pracują podczas oglądania/słuchania muzyki) - niby super pomiary separacji kanałów itp. a tu głośny wiatrak który to niweluje . Obecnie wchodzi wersja 8k chociaż chyba poza EU
  3. Arcam avr10/11 : tutaj mamy już więcej kanałów na wstępie , w przeciągu miesiąca cena poszła 1500zł w górę , co daje prawie 3000zł więcej między avr11 a avr10 , gdzie zmienili jedynie płytkę z portami hdmi na 2.1 8k - i tutaj też czytałem ,że największy problem jest z hdmi które się "wieszają". Rozumiem iż jest w std dirac , ale bez jakiegoś bass czegoś ? Że niby bez wydania 349$ ampliak nie bierze pod uwage kalibracji subwoofera ? Niby mam sub svs z dsp ,ale jednak ~1500zł dopłaty ...

Branża czy też osoby które miały styczność z w/w mogą podzielić się spostrzeżeniami co warto wziąć pod uwagę , podstawą ma być efekt "wow" w kinie + ew. fajne stereo na czas reklam ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Arcama. W obsłudze podobny, kilka Onkyo miałem przed nim. 

1) Sterowanie działa z każdego pilota: TV, Nvidia shield

2) Przełączanie działa jak w Onkyo

3) Nie wiem odpalam wszystko osobno bo tak się przyzwyczaiłem

4) Apka jest i działa dobrze, zarówno music live jak i arcam control.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy onkyo rz-50 to byłby jakościowo/dźwiękowo odczuwalny przeskok względem obecnego (tam jest pełen dirac?) ? Czy te nowe nie "pstrykają" po 30minutach jak stare ?
Ciekaw jestem jak u branży z reklamacjami arcam/anthemów zgodnie z w/w problemami jakie opisałem. Oraz czy rz-50 są w ogóle dostępne ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z RZ50 nie miałem styczności ale miałem 840 i 686 z Aurora 700. Po przesiadce z 686 na 840 różnica w graniu u mnie była duża. Największa przy kontroli basu. 686 wcale go nie kontrolował i dudniło wszystko. RZ bardziej to kontrolowało i ogólnie grało lepiej. 

 

Edytowano przez MASX
  • Lubię to 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, essewissa napisał:

Mnie Onkyo  686 służył bez problemu 4 lata, sprzedałem i kupiłem 7100.

Jest poprawa?

Bo one raczej brzmią tak samo. Pytam jaki finalnie wynik po kalibracji w domu.

19 godzin temu, Kubakk napisał:

Tylko czy onkyo rz-50 to byłby jakościowo/dźwiękowo odczuwalny przeskok względem obecnego (tam jest pełen dirac?) ? Czy te nowe nie "pstrykają" po 30minutach jak stare ?
Ciekaw jestem jak u branży z reklamacjami arcam/anthemów zgodnie z w/w problemami jakie opisałem. Oraz czy rz-50 są w ogóle dostępne ?

 

Rz50 są dostępne. Obiło mi sięo uszy znowu o pykaniu. Ale to by było dziwne bo mają wentylatory. A to był powód wtedy.

50 względem serii 6 bedzie przeskok. Chyba że tak bardzo zepsuli względem starszych 8mek.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jest poprawa?

Bo one raczej brzmią tak samo. Pytam jaki finalnie wynik po kalibracji w domu.

Raczej brzmią  tak samo :). Na razie zrobiłem tylko zwykłą kalibrację Onkyo, ale jest o wiele dokładniejsza niż w 686, dłuższa, inne tony, na słuch bardzo dobra. Dirac jeszcze nie odpalałem bo raz, że jestem w trakcie wymiany sprzętu, a dwa to jednak trochę z tym zabawy jest i wymaga czasu. Ja głównie kupiłem ten ampli ze względu na Dirac.

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Rz50 są dostępne. Obiło mi sięo uszy znowu o pykaniu. Ale to by było dziwne bo mają wentylatory

7100 też pyka, ale ma też wentylator. Zabawna sprawa z tym pykaniem, używałem 4 lata 686 i mi to wisiało, przełączał końcówki i tyle. Dopiero jak o tym przeczytałem to zauważyłem to zjawisko :) wisi mi nadal. Tylko ja nie słucham muzyki na ampli, dla mnie to bez sensu. Kiedyś miałem wzmacniacz za 20k i też pykał, trochę mnie to wk....

Moim  zdaniem to pykanie nie ma nic wspólnego z wentylatorem, to jest jakieś przełączanie końcówek, pyka np jak przechodzę z Netflixa 5.1 na Youtube 2.0 (ampli jest w trybie  direct) Muszę się przyjrzeć temu zjawisku :)

7100 jest bezgłośny, jak się załączył wentylator podczas instalacji aktualizacji to był głośny, ale myślę, że to standardowa procedura, załącza wtedy wentylator na max. Poza tym jest cichutki jak 686 i tak samo się praktycznie nie nagrzewa. Fajny ampli.

Ja bym się bał kupować tych Anthemów, ta akcja z tymi wentylatorami to przegięcie, mnie by wkur... podczas sensu takie wycie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, essewissa napisał:

Raczej brzmią  tak samo :). Na razie zrobiłem tylko zwykłą kalibrację Onkyo, ale jest o wiele dokładniejsza niż w 686, dłuższa, inne tony, na słuch bardzo dobra. Dirac jeszcze nie odpalałem bo raz, że jestem w trakcie wymiany sprzętu, a dwa to jednak trochę z tym zabawy jest i wymaga czasu. Ja głównie kupiłem ten ampli ze względu na Dirac.

k rozumiem. No to tu jestem ciekaw właśnie różnic.

Dzięki daj znać jak będziesz po

21 godzin temu, essewissa napisał:

7100 też pyka, ale ma też wentylator. Zabawna sprawa z tym pykaniem, używałem 4 lata 686 i mi to wisiało, przełączał końcówki i tyle. Dopiero jak o tym przeczytałem to zauważyłem to zjawisko :) wisi mi nadal. Tylko ja nie słucham muzyki na ampli, dla mnie to bez sensu. Kiedyś miałem wzmacniacz za 20k i też pykał, trochę mnie to wk....

No to powiem Ci szczerze że jak ludzie zaczną je kupować chętniej to będą zwroty. To jest niedopuszczalne że po przerwie 696 gdzie był spokój znowu to jest. I to nie jest kwestia przełączania końcówek z tego co wiem. Hmmm albo nie tylko.

21 godzin temu, essewissa napisał:

Moim  zdaniem to pykanie nie ma nic wspólnego z wentylatorem, to jest jakieś przełączanie końcówek, pyka np jak przechodzę z Netflixa 5.1 na Youtube 2.0 (ampli jest w trybie  direct) Muszę się przyjrzeć temu zjawisku :)

AAAAA to nie. To mówisz o innym pykaniu dekodera. to nie o tym mowimy.

Mówimy kiedy grasz nie dotykając amplitunera. Czy co 30 minut jest takie "pyk" mimo że nic nie robisz.

W 7100 właśnie o tym nie słyszałem ale w RZ50 już tak.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę Arcam avr10 dorzucił wersję z hdmi 2.1 8k avr11 - podwyżka 3200zł , Anthem wg polpak dystrybutora , wymiana płytki 2600zł , natomiast mrx 740 z 8k 19999 (4700 mniej) - pytam wtf ;) 

Ile mamy obecnie kanałów 4k ? Nawet na streamingu nie wszystko jest w tej rozdziałce , UE niedługo zakaże sprzedaży tv 8k z uwagi na podobno większe zużycie energii , także jaki sens 8k poza tym by "mieć" ? Nie wspominam o tym ,że są tam jakieś błędy i pewnie będzie rok użerania z niedziałającym 8k hdmi 2.1 zanim nie ogarną firmware-u.

W onkyo chodziło o pstryknięcie po 30 minutach od załączenia , to ,że głośno między źródłami pyka też bywa denerwujące

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

W onkyo chodziło o pstryknięcie po 30 minutach od załączenia , to ,że głośno między źródłami pyka też bywa denerwujące

Serio Cię tak to denerwuje? Oglądam Youtube, przełączam na Neflix, pyknie, oglądam 3h film, zero pyknięć. Gdzie jest problem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.11.2022 o 18:07, Kubakk napisał:

 

  1. Anthem mrx540/740 : nie wiem czy jest sens modelu 5.1 by później dopinać jakiś mały wzmacniacz , i właśnie czy jest oprócz dodatkowych 2ch w klasie D (mrx740) jakaś poważniejsza zmiana w jakości brzmienia (różnica w cenie ~7000zł) ? Przeczytawszy wiele zagranicznych for są problemy z użytkowaniem (ew. może już poprawione?). Jak z głośnością wiatraków ? Podobno są mocno słyszalne nawet podczas oglądania filmów (mam parę urządzeń z wiatrakami i nie jest to przyjemne kiedy pracują podczas oglądania/słuchania muzyki) - niby super pomiary separacji kanałów itp. a tu głośny wiatrak który to niweluje . Obecnie wchodzi wersja 8k chociaż chyba poza EU

Mam MRX540 od ponad roku, wiatrak się włącza jak jest głośno słuchane, ale wtedy go nie słychać. Jak jest cicho słuchane to nie słyszałem wiatraka.

23 godziny temu, Kubakk napisał:

 

Ile mamy obecnie kanałów 4k ?

Może być 0, ale zostają konsole, płyty lub torrenty jak ktoś lubi.

  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.11.2022 o 14:57, Kubakk napisał:

Ile mamy obecnie kanałów 4k ? Nawet na streamingu nie wszystko jest w tej rozdziałce , UE niedługo zakaże sprzedaży tv 8k z uwagi na podobno większe zużycie energii , także jaki sens 8k poza tym by "mieć" ? Nie wspominam o tym ,że są tam jakieś błędy i pewnie będzie rok użerania z niedziałającym 8k hdmi 2.1 zanim nie ogarną firmware-u.

Przy dużych przekątnych ekranu 8k pewnie ma sens, nawet jeżeli wykorzystanie tego obecnie to praktycznie tylko skalowanie z niższej rozdzielczości (poza tym to chyba tylko treście na youtube i jakieś jaskółki w streamingu jak pewien serial na Amazon udostępniony tak specjalnie dla Samsunga). Co do 4K to chyba tutaj nie ma kontrowersji co do sensowności. Ja od początków użytkowania telewizora 4K, czyli już od 5 lat zdecydowaną większość materiałów jakie oglądam to są źródła 4K, czyli 100% streaming. Już 5 lat temu standardem np na Netfliksie było publikowanie nowych materiałów właśnie w 4K. Anteny telewizyjnej, a innej formy linearnej telewizji nie podłączałem do... wczoraj 🙂 W związku z uruchomieniem na czas mistrzostw FIFA kanału TVP 4K kupiłem antenę telewizyjną, żeby sprawdzic jak działa taka telewzja. I Faktycznie udało się wyszukać  się ten kanał TVP 4K z dźwiękiem Dolby Atmos. Zobaczymy jak to im wyjdzie ceremonia otwarcia mistrzostw. Po mistrzostwach odpinam antenę 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, przemeklbn napisał:

Przy dużych przekątnych ekranu 8k pewnie ma sens

Ma sens? No to zależy od tego co traktujesz jako dużą przekątną i z jakiej odległości masz zamiar to oglądać. 85″ z 1,7m by szukać różnic? Ja dziękuję.

https://hdtvpolska.com/roznica-w-jakosci-pomiedzy-4k-a-8k-jest-niezauwazalna-analizujemy-kolejne-badania/

https://hdtvpolska.com/po-co-nam-8k-i-wiecej-nowe-badania-empiryczne-nad-odlegloscia-od-tv/

Dla mnie na tym poziomie technologii większa różnicę robi implementacja bardziej zaawansowanego HDR10 czy Dolby Vision. Ponadto bardzo ważna jest też jakość samego masteringu. Zapytaj jakiegoś wytrawnego kinomana z projektorem w domu, czy woli 4K w słabej realizacji, czy FHD w bardzo dobrej. Nawet przy np. 150". Odpowiedź będzie oczywista.

 

Edytowano przez Butler
  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ma sens? No to zależy od tego co traktujesz jako dużą przekątną i z jakiej odległości masz zamiar to oglądać. 85″ z 1,7m by szukać różnic? Ja dziękuję.

Celowo użyłem ogólnego określenia 'duża przekątna', bo nie mam pojęcia przy jakiej wielkości widać różnicę. Ale na pewno taka granica istnieje, gdzie to ma sens. Może 100'', może 120'', moze jeszcze więcej. Nie wiem. To tyle o filmach. Co do grania z bliskiej odległości to pewnie szybciej zauważymy różnicę.

1 godzinę temu, Butler napisał:

Zapytaj jakiegoś wytrawnego kinomana z projektorem w domu, czy woli 4K w słabej realizacji, czy FHD w bardzo dobrej. Nawet przy np. 150". Odpowiedź będzie oczywista.

FHD skalowane do 4K, czy faktyczne FHD? I nie wiem co tu ma udowodnić porównanie słabej realizacji 4K z dobrą FHD. Jak porównywać to dobrą z dobrą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez skalowania kolego - zwykłe FHD. Niektórzy celowo modyfikują nawet odtwarzacze BR zoptymalizować obraz w tym formacie i olewają 4K mimo iż mają projektory zdolne do takich rozdzielczości. Kina nie ogląda się "z metra". Jeśli jesteś w stanie zrobić sobie na ścianie ekran wielkoformatowy, to oglądasz go z odległości dającej satysfakcję. Sam przy skromnych 107" 21:9 mam obraz niecałe 3 metry od siebie i trudno by mi było objąć więcej bo to już 2,5 metra szerokości oglądanego materiału. A to i tak mała przekątna biorąc pod uwagę realizacje salek kinowych jakie mają co niektórzy tutaj obecni na forum.

7 minut temu, przemeklbn napisał:

I nie wiem co tu ma udowodnić porównanie słabej realizacji 4K z dobrą FHD. Jak porównywać to dobrą z dobrą.

Zapewniam Cię że nie jeden film FHD wygląda lepiej jak w 4K. Rozdzielczość nie jest w pełni synonimem jakości. Nie chce przez to jednak powiedzieć że FHD jest lepsze od 4K. Nie nie nie... Chodzi mi tylko o to że jest wiele realizacji które to jednak potwierdzają, a w obecnej technice wizyjnej są składniki które subiektywnie dają o wiele wyższą jakość odbioru niż rozdzielczość, choćby kontrast czy podwyższona rozpiętość tonalna.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Zapewniam Cię że nie jeden film FHD wygląda lepiej jak w 4K.

Ten sam film w FHD wygląda lepiej niż w 4K? Hmmm

Nie jestem fanem sztuki dla sztuki, jeżeli wyższa rozdzielczość na danym materiale źródłowym, sprzęcie odtwarzającym i warunkach do oglądania nic nie wnosi to sprawa jasna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Netflixa mam w FHD i wiele treści miewają w wizualnej jakości lepszej niż 4K na Amazonie ;) 

Wracając do ampli to chciałem jedynie zaznaczyć ,że obecnie ale i w najbliższej przyszłości 8k nie ma sensu , sprawdźcie jak mocna musiała by być karta graficzna by puścić na tv 8k 60fps , zresztą z 4m i tak nie widzę różnicy poza lepszymi kolorami/ostrością z hdr/dv , niekiedy na jutubie można zauważyć 1080 z hdr i też jest elegancko.

Przy takim anthemie mrx 740 dopłata za 8k to 2600-4700zł , a przecież eARC i tak załatwi temat dźwiękowo - w razie czego podpinacie konsole 8k do tv 8k przez hdmi a eARC robi muzyczkę na ampliaku z 4k ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...