Skocz do zawartości

Szumiący potencjometr, to normalne?


mateolo2

Recommended Posts

Hej, 

Mam nowego wzmaka z potencjometrem analogowym. Dw alta temu był w autoryzowanym serwisie na czyszczenie, smarowanie, pomierzenie. 
 

Zauwazylem jednak, ze gdy nie gram muzyki żadnej i kręcę szybko potencjometrem od 0 do prawie maksa pojawiają się takie szumy w wysokotonowcy (słyszalne tylko jak się ucho do niego przyłoży). Nie są trzaski. W trakcie słuchania muzyki i zabawa potencjometrem problem nie występuje. Prawdopodobnie gdyby się nie bawił w sherlocka i nie przykładał ucha do kolumn kręcąc potencjometrem to nigdy bym tego nie zauważył. Czy jest się czym martwić? Powinno się go może nasmarować czy tak niektóre wzmaki maja i to olać? Bo brzmi cudownie itd :) 

Ponizej filmik

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mateolo2 napisał:

gdy nie gram muzyki żadnej i kręcę szybko potencjometrem od 0 do prawie maksa pojawiają się takie szumy w wysokotonowcy (słyszalne tylko jak się ucho do niego przyłoży). Nie są trzaski. W trakcie słuchania muzyki i zabawa potencjometrem problem nie występuje. Prawdopodobnie gdyby się nie bawił w sherlocka i nie przykładał ucha do kolumn kręcąc potencjometrem to nigdy bym tego nie zauważył

😳

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Szukasz na siłę problemów ?

Taki mam niestety chatakter… nerwica. Znasz mnie :)  Każdy sprzęt oglądam pod kątem i chce żeby wszystko było idealne. No i się zastanawiam czy takie szumy przy kręceniu nim to oznaka jakiejś awarii… bo mi to spać nie będzie dawało. Bo co jeśli to mi pogarsza jakość brzmienia czy cos… dużo dla mnie kasy te zabawki kosztują wiec chce żeby było z nimi wszystko Ok

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Szukasz na siłę problemów ?

Wiec nie śmiejecie się ze mnie, ale podpowiedzcie koledze. Dotąd wszystkie wzmaki miały potencjometru cyfrowe to nic takiego nie miało prawa się dziać :)

A może się to pogłębić? 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mateolo2 napisał:

Wiec nie śmiejecie się ze mnie, ale podpowiedzcie koledze.

Ale kto się śmieje ?

W większości przypadków to normalne.

Co innego, gdyby przy potencjometrze ustawionym na godz 9 lub 10 szumy było słychać z miejsca odsłuchu.

 

26 minut temu, mateolo2 napisał:

 Bo co jeśli to mi pogarsza jakość brzmienia czy cos

Bardziej pogarsza stan umysłu, bo wiesz, że coś Ci tam szumi jak przytkniesz ucho do kopułki. 

Zatem powtórzę: nie szukaj problemów tam, gdzie ich nie ma.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DiBatonio napisał:

Ale kto się śmieje ?

W większości przypadków to normalne.

Co innego, gdyby przy potencjometrze ustawionym na godz 9 lub 10 szumy było słychać z miejsca odsłuchu.

 

Bardziej pogarsza stan umysłu, bo wiesz, że coś Ci tam szumi jak przytkniesz ucho do kopułki. 

Zatem powtórzę: nie szukaj problemów tam, gdzie ich nie ma.

 

Kocham Cię ❤️ Wiem ze szumią wzmaki. Ale tutaj szumy pojawiają się tylko na konkretnych „etapach” gałki i potem znikają. Tak jakby coś nie tak było z potencjometrem. 
 

A o moim drugim filmiku z lekkim piskiem w jednej kolumnie możesz się wypowiedzieć? Z miejsca odsłuchu nie słyszalne i tylko wtedy gdy znak jest tak głośno rozkręcony, ze gdybym puścił muze to mogło by spalić gwizdki 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mateolo2

Wylewny jesteś wieczorową porą 😁

Z Tym piskiem w jednym kanale, sprawdź połączenia RCA,  może  być gdzieś słaby styk na masie, sprawdź kołnierze masowe wtyków.

Możesz też po kolei wyłączać/odpinać urządzenia jakie tam masz po drodze, streamer, DAC idąc w stronę wzmacniacza.

Zobaczysz z którego punktu może siać.

A może faktycznie wyjdzie na to, że coś z potkiem nie tak.

P.S.

A ja Ciebie pokocham 💘 jak w końcu druty skończysz i się pochwalisz na PW 😁

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DiBatonio napisał:

@mateolo2

Wylewny jesteś wieczorową porą 😁

Z Tym piskiem w jednym kanale, sprawdź połączenia RCA,  może  być gdzieś słaby styk na masie, sprawdź kołnierze masowe wtyków.

Możesz też po kolei wyłączać/odpinać urządzenia jakie tam masz po drodze, streamer, DAC idąc w stronę wzmacniacza.

Zobaczysz z którego punktu może siać.

A może faktycznie wyjdzie na to, że coś z potkiem nie tak.

P.S.

A ja Ciebie pokocham 💘 jak w końcu druty skończysz i się pochwalisz na PW 😁

 

 

Usiadłem właśnie w miejscu odsłuchowym i bawiąc się pilotem głośniej ciszej bez muzy słychać jak szumi z kolumny, wiec chyba potencjometr…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Sprawdź jakość połączeń między urządzeniami, tak jak pisałem i po same kolumny.

 

Czyli po prostu odłączyć wszystkie wtyki RCA od wzmacniacza i zostawić tylko glosnikowe kable i wtedy sprawdzić?

Podlaczone do wzmaka mam daca i cd. Jedno urządzenie i drugie wyłączyłem i szum jest dalej. Ale może w takim razie wypnw kompletnie wszystkie kable 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mateolo2 napisał:

Czyli po prostu odłączyć wszystkie wtyki RCA od wzmacniacza i zostawić tylko glosnikowe kable i wtedy sprawdzić?

 Nie.

A o to znaczy, wszystkie wtyki ile rzeczy masz podpiętych pod wzmak?

 Najpierw odepnij te od źródła, nie wiem co tam masz i idź w stronę wzmaka. Ale mowa o RCA właśnie. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DiBatonio napisał:

 Nie.

 Najpierw odepnij te od źródła, nie wiem co tam masz i idź w stronę wzmaka. Ale mowa o RCA właśnie. 

 

Ale to przecież na to samo wychodzi co odpisać wszystko od wzmaka :)

Chyba trochę nie rozumiem… masz na myśli to, ze styk masy może być słaby gdzieś na RCA. No to jak odepne wszystko od wzmacniacza i zostawię same glosnikowe i szum dalej będzie to znaczy ze potencjometr. A jak go nie będzie to po kolei każdy kabel trzeba sprawdzać. 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mateolo2 napisał:

Ale to przecież na to samo wychodzi co odpisać wszystko od wzmaka :)

Nie. Nie wychodzi na to samo.

Jak zaczniesz od źródła , to po tym sprawdzasz, czy szumi i wiesz, że to nie źródło.

Jak to źródło jest wpięte np. do DACa to w następnej kolejności odpinasz DAC od wzmaka itd. eliminujesz wpływ poszczególnych urządzeń lub przewodów w torze, a tak to wypniesz wszystko i nie wiesz co tak naprawdę może siać.

Tak jak mówiłem, najpierw wykluczasz urządzenia, później sprawdź przewody, kołnierze masy, może są rozgiete jest słaby styk itp.

Kiedyś mialem trochę inny przypadek nie szum, ale wyszło, że kołnierze masowe w RCA Albedo Monolith były lekko rozwarte i nie bylo połączenia masy na połączeniu jednego z kanałów. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem wszystko zostawiałem same kable glosnikowe i bez zmian, wiec to na pewno nic z reszty toru, kabli itd. 

No trudno, chyba będę z tym żył po prostu. Trochę ten wzmak kosztował, ale… W trakcie słuchania muzyki nie słychać kompetnie nic, wiec w normalnym użytkowania będzie to niezauważalne.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mateolo2 napisał:

No trudno, chyba będę z tym żył po prostu. Trochę ten wzmak kosztował, ale… W trakcie słuchania muzyki nie słychać kompetnie nic, wiec w normalnym użytkowania będzie to niezauważalne.

A jaki to wzmak?

Polaryzacja wtyku zasilającego IEC  do urządzenia jest jak trzeba?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam innej polaryzacji do ustawienia bo listwa ma bolec. Ale mam w domu teraz kilka innych wzmakow i z żadnym się to nie dzieje. 
 

Wzmak to Creek Destiny 

Tutaj na filmiku ruszam gala 9-11 w ta i z powrotem - dokładnie taki dzwiek. Plus w lewej kolumnie słychać to dwa razy głośniej.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, J4Z napisał:

Wystaw na Olyks i po problemie. Tylko nie pucuj się ze to Ty, jakby ktoś pytał. 

W życiu! Za ładnie gra - zostaje u mnie. 
 

Ale nie wiem czy to do końca w ogóle uszkodzenie jakies. Poprzedni właściciel mówił, ze nic takiego się nie działó, ale nigdy nie kręcił potencjometrem przy wyłączonej muzyce ;) 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Dedal75 napisał:

Z tego co pamiętam dożywocie już ma jakiś wzmak. A swoją drogą ile ma lat ten Creek? Bo chyba nie nowy 😁

Już po ptakach 😁

No trochę ma -2010 jakoś ?

Najlepsze jest to, ze jest chwile po przeglądzie i czyszczeniu w autoryzowanym serwisie… to na prawdę niezwykle zadbany egzemplarz. Praktycznie już się takich nie spotyka. Ale stał i nie grał teraz przez dwa miesiące, wiec może po prostu ten potencjometr troszkę się zaśniedział i samo przejdzie.

Albo to zupełnie normalne i jak powiedział DiBatonio:

ja się po prostu wsłuchuję i szukam problemów gdzie ich nie ma 😂

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Mój zestaw jest kilkukrotnie starszy i jeszcze servisu nie widział! Nie zastanawiasz się dlaczego tam był?

Na przegląd, czyszczenie i pomierzenie kondensatorów :)  To mój znajomy - gość który każdy swój wzmak raz na pare lat oddaje z dbałości o niego.

Dobra, temat do zamknięcia - potencjometr sprawdzony - wszystko z nim jest Ok :) 

Dzieki wielkie za wszelka pomoc. Idę się cieszyć nowym nabytkiem. 
 

A tak na marginesie - mega wszystkim polecam ten wzmacniacz - SZTOS

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...