Skocz do zawartości

Wejście coaxial czy zwykły cinch ?


TOMtor

Recommended Posts

Witajcie.

Mam jakiś stary odtwarzacz DVD Manta (który w tej chwili służy mi do odtwarzania płyt z CD) który podłączyłem do amplitunera zwykłymi kablami cinch (line out <--> line in).

Ale co ciekawe ta Manta (i ampli też) mają gniazdka coaxial.

Zapytam jako laik.

Coaxial to chyba sygnał cyfrowy ?

Z stereo w jednym kablu ?

Czy uzyskam słyszalną poprawę dźwięku jak użyję gniazd i kabla coaxial w stosunku do obecnego podłączenia cinchami ?

I kolejna kwestia.

Czy jak podłączę (jeśli to technicznie możliwe) wyjście coaxial w DVD z wejściem coaxial w ampli wykorzystując np. jedną "żyłę" z kabla cinch to uzyskam dźwięk stereo ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ROBIXXX napisał:

Coaxial najlepsza jakość (...) to sygnał cyfrowy bezstratny podobnie jak po optyku (...) bo przetwornik dac dekoduje ten sygnał w wzmacniaczu. 

A jak to "technicznie" się odbywa teraz jak mam podłączone zwykłymi tzw. "chinchami" ?

Dlaczego gra ?

Co dekoduje albo nie dekoduje sygnał ???

I czy "poprawa" jakości dźwięku będzie na tyle duża (np. + 30%) że warto wydać te ~ 50 pln na kabel coaxial ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TOMtor napisał:

A jak to "technicznie" się odbywa teraz jak mam podłączone zwykłymi tzw. "chinchami" ?

Dlaczego gra ?

Co dekoduje albo nie dekoduje sygnał ???

I czy "poprawa" jakości dźwięku będzie na tyle duża (np. + 30%) że warto wydać te ~ 50 pln na kabel coaxial ?

Technicznie to wyglada tak ze w Twojej Mancie jest DAC i on korwertuje sygnal cyfrowy na analogowy i poprzez chinch do wzmacniacza ,jezeli podlaczysz do wzmacniacza poprzez coaxial to przetwarzanie sygnalu z cyfrowego na analogowy (DAC ) odbedzie sie we wzmacniaczu i od jakosci DAC we wzmacniaczu zalezy jakosc koncowa .Moim zdaniem roznicy duzej nie odczujesz ,wszystkoz zalezy od sprzetu i od Twojego sluchu

Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TOMtor napisał:

Czy uzyskam słyszalną poprawę dźwięku jak użyję gniazd i kabla coaxial w stosunku do obecnego podłączenia cinchami ?

Jeżeli ampli ma lepszy przetwornik to tak, wtedy warto zainwestować w coaxa. Najlepiej wypożycz taki kabelek jeżeli boisz się kupować w ciemno. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kubad napisał:

Nie wiedząc jaki kolega posiada wzmacniacz wiesz że nie będzie żadnej różnicy w dźwięku między rca a coaxem szanuje. 

......."od jakosci DAC we wzmacniaczu zalezy jakosc koncowa .Moim zdaniem roznicy duzej nie odczujesz ,wszystkoz zalezy od sprzetu i od Twojego sluchu"-----

Nie napisalem ze wiem ... ,nie napisalem ze nie ma zadnej roznicy ,napisalem ze  moim zdaniem ....

Do przetestowania wyjscia coaxialnego mozna smialo uzyc kabli chinch ,nie potrzeba nic wypozyczac

Edytowano przez Himling
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

A nie jest tak przypadkiem , że kabel coaxialny winien mieć impedancję 75 Ohm , którą to niekoniecznie musi posiadać kabelek ,który jest w użytkowaniu pytającego ? 😂

 

Tak ,dokladnie powinien miec 75 Ohm ale zapytam tak ,czy podejmiesz sie testu ,"slepego" testu ktory kabel jest podlaczony ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

Czyli rozumiem , że impedancja kabla może być dowolna , a te 75 Ohm to tylko sugestia lub bezczelne wyłudzanie kasy , bo i tak nie słychać ?

 

Sprawdzales czy slychac ? a czy bezczelnie wyludzaja kase ? , 🙂 ...juz jest post na forum  odnosnie dlaczego sprzet jest tak drogi ....idac dalej mozna dyskutowac czy kable graja .....wiadomo jak sie to konczy 🙂 Sugestia 75 Ohm ? a gdzie w jakiej instrukcji jest napisane ze trzeba uzyc specjalnego kabla 75 Ohm ? i bez niego dzialac nie bedzie a uzycie nieodpowiedniego skutkowac bedzie pogorszeniem jakosci dzwieku ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

I dlatego nie ma sensu o tym dyskutować.

Dyskusję warto prowadzić z osobami doświadczonymi :)

Piotr

Audiovoodoo cz2 odc 11 na Youtub.....e  test wplywu kabli na jakosc sygnalu cyfrowego ,mysle ze ten czlowiek  ma duuuzo wieksze doswiadczenie niz Ty z calym szacunkiem panie Piotrze do tego poparte testem  . Czy jest roznica w dzwieku ? byc moze jest zauwazalna  ale na bardzo wysokiej klasy sprzecie  ,To nie antena na dachu  gdzie jakosc kabla miala wplyw na sniezenie obrazu ...tylko czysty sygnal cyfrowy ,zera i jedynki ......takie jest moje zdanie ,kazdy moze miec swoje ...

 

Edytowano przez Himling
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😆😆😆

RS ch… wykazał tym swoim oscyloskopkiem.

Wziąl na tapetę kabelki praktycznie z jednej szpulki zaplątanej w Chinach.

Najdroższy z nich chyba 50zl jak dobrze pamietam ten odcinek, pomierzył bramki i przebiegi  prostokątne i co tam jeszcze by nie wymyślił .

Co nie ma żadnego odwzorowania w audio.

A zera i jedynki to …. eeech wole nie kończyć .

Zapominasz, że ten sygnał cyfrowy jest przesyłany w całkiem analogowej wersji, czyli domenie napięciowej, bądź prądowej chyba w i2s.

Różnice w dźwięku są słyszalne, czasem subtelne, czasem bardzo mocno zaznaczone, jak to w audio systemach, podobnie jak z IC, czy głośnikowymi.

Tutaj ktoś pokusił się o tak ulubione ślepe testy, warto przeczytać całość tak z ciekawości:

http://wstereo.pl/czy-kable-cyfrowe-wplywaja-na-brzmienie/

A w tym blogu gość podaje nawet odnośniki do naukowych opracowań na temat wpływu kabli na brzmienie, co prawda nie cyfrowych, ale jednak.

https://high-end.com.pl/czy-kable-graja/

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, DiBatonio napisał:

Różnice w dźwięku są słyszalne, czasem subtelne, czasem bardzo mocno zaznaczone, jak to w audio systemach, podobnie jak z IC, czy głośnikowymi.

Dokładnie i tu także w zależności od klasy sprzętu. Zmiennych wpływających na finalny efekt jest dość sporo więc nie można przyjmować z założenia że nie ma różnic. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, DiBatonio napisał:

😆😆😆

RS ch… wykazał tym swoim oscyloskopkiem.

Wziąl na tapetę kabelki praktycznie z jednej szpulki zaplątanej w Chinach.

Najdroższy z nich chyba 50zl jak dobrze pamietam ten odcinek, pomierzył bramki i przebiegi  prostokątne i co tam jeszcze by nie wymyślił .

Co nie ma żadnego odwzorowania w audio.

A zera i jedynki to …. eeech wole nie kończyć .

Zapominasz, że ten sygnał cyfrowy jest przesyłany w całkiem analogowej wersji, czyli domenie napięciowej, bądź prądowej chyba w i2s.

Różnice w dźwięku są słyszalne, czasem subtelne, czasem bardzo mocno zaznaczone, jak to w audio systemach, podobnie jak z IC, czy głośnikowymi.

Tutaj ktoś pokusił się o tak ulubione ślepe testy, warto przeczytać całość tak z ciekawości:

http://wstereo.pl/czy-kable-cyfrowe-wplywaja-na-brzmienie/

A w tym blogu gość podaje nawet odnośniki do naukowych opracowań na temat wpływu kabli na brzmienie, co prawda nie cyfrowych, ale jednak.

https://high-end.com.pl/czy-kable-graja/

 

 

Dzieki za wyjasnienie ,przyznaje ze moge sie mylic ,u mnie roznicy nie slysze ,albo sprzet nie z tej polki albo sluch nie ten .Czytalem rozne opinie na forach i bardzo czesto ludzie tez nie slysza roznicy  🙂 Dalej uwazam ze aby sprawdzic czy po coaxialu podlaczajac Mante bedzie lepiej niz po RCA mozna uzyc zwykly kabel Chinch

Pzdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Długo nie odpisywałem , brak czasu 😄

Dziękuję wszystkim za aktywny udział 👍

Nie chciałem tym tematem wywołać burzy w szklance wody.

Mój amplituner to R-N602 , więc ma pewnie lepszego DAC-a niż ta Manta Eperor "coś tam"

Z tego co poczytałem wasze odpowiedzi to wkraczamy w rozważania akademickie w stylu ile diabłów zmieści się na główce szpilki.

Może (???) "coś" tam bym usłyszał przechodząc na coaxiala , ale z drugiej strony z tego co zrozumiałem potencjalny "zysk" nie jest raczej wart wydania 30-50 pln na kabelek coaxial.

Czyli na razie zostaję na cinchach

 

A tak jeśli już jesteśmy przy kablach.

Ta Yamaha ma wyjście na subwoofer

Mam też jakieś głośniki komputerowe Creative z aktywnym subwooferem

I chodzi mi po głowie mały "eksperyment" - podłączyć tego suba do ampli.

I teraz pytanie: jakiego kabla (typ , symbol wtyczek , itp.) się używa do tego celu ?

Wiem, mogę zobaczyć jakie w ampli jest gniazdko ale ponieważ się na tym nie znam nie wiem jaki typ kabla jest potrzebny ?

PS

Czy takie podłączenie aktywnego subwoofera będzie bezpieczne dla ampli ?

Nie chciałbym sfajczyć nowej zabawki 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...