Skocz do zawartości

Prąd prosto ze ściany czy potrzebna listwa/filtr/zabezpieczenie?


Recommended Posts

Cześć. Mam Naim Uniti Nova, wpięty w  listwę z bezpiecznikiem. Miałem na weekend kabel zasilający Wireworld i bardzo mi się podoba to, co robi z dźwiękiem z Naima, kiedy jest wpięty bezpośrednio do gniazdka w ścianie. No i do rzeczy - czy mogę tak to zostawić - to znaczy kabel prosto z gniazdka ze ściany, z pominięciem listwy z bezpiecznikiem?

 

Czy sprzęt typu Naim ma w sobie jakieś zabezpieczenia? W sensie jak wstawię zmywarkę, pralkę, żelazko i jeszcze Naima i "wywali korki" - to nic się Naimowi nie stanie?

 

Dzięki z góry za wsparcie dla zupełnego laika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, J4Z napisał:

Który konkretnie model wireworld? Jakie paczki? Jeśli to nie problem. Z ciekawości pytam. Też niedawno zakupiłem WW, najniższy model - stratus 7

No dokładnie właśnie ten sam :) miałem na testach streamer Lyngdorf i sprzedawca przy okazji dał mi w pakiecie ten kabel. Lyngdorfa oddaję, ale kabel zostawię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, obrok napisał:

Cześć. Mam Naim Uniti Nova, wpięty w  listwę z bezpiecznikiem. Miałem na weekend kabel zasilający Wireworld i bardzo mi się podoba to, co robi z dźwiękiem z Naima, kiedy jest wpięty bezpośrednio do gniazdka w ścianie. No i do rzeczy - czy mogę tak to zostawić - to znaczy kabel prosto z gniazdka ze ściany, z pominięciem listwy z bezpiecznikiem?

 

Czy sprzęt typu Naim ma w sobie jakieś zabezpieczenia? W sensie jak wstawię zmywarkę, pralkę, żelazko i jeszcze Naima i "wywali korki" - to nic się Naimowi nie stanie?

 

Dzięki z góry za wsparcie dla zupełnego laika.

W wielu przypadkach zasilanie wzmacniacza prosto ze ściany wydaje się lepsze sonicznie niż z listwy, ale nie zawsze.

Rozumiem, że sprawdzałeś też zasilanie Naima z listwy?

Poza tym dobra listwa do audio nie ma bezpieczników, zazwyczaj te komputerowe miały i starsze wersje listew do audio, jak Power Audio Lab, chyba wcześniejsze Gigawatta, wcześniejsze Enerry.

Jak spojrzysz na Naima z tyłu,  to przy gniazdku zasilającym IEC jest taki "hebelek" tam jest bezpiecznik, zdaje się, że Twój Naim ma gniazdo IEC z bezpiecznikiem.

Ponad to masz zabezpieczenie w skrzynce rozdzielczej , jak to nie jest stara instalacja na bezpiecznikach wkręcanych z gwintem E27, to masz wyłączniki nadmiarowo prądowe tzw "S"-ki.

Nie musisz się obawiać specjalnie.

A przy tej okazji, warto wiedzieć,  że polaryzacja wtyku IEC w kablu zasilającym, czyli tzw. faza powinna być  z prawej strony wtyku.

Patrz piktogram.

post-10924-0-12006200-1495788051.jpg

20220713_191459.jpg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DiBatonio napisał:

Jak spojrzysz na Naima z tyłu,  to przy gniazdku zasilającym IEC jest taki "hebelek" tam jest bezpiecznik, zdaje się, że Twój Naim ma gniazdo IEC z bezpiecznikiem.

Ponad to masz zabezpieczenie w skrzynce rozdzielczej , jak to nie jest stara instalacja na bezpiecznikach wkręcanych z gwintem E27, to masz wyłączniki nadmiarowo prądowe tzw "S"-ki.

Nie musisz się obawiać specjalnie.

A przy tej okazji, warto wiedzieć,  że polaryzacja wtyku IEC w kablu zasilającym, czyli tzw. faza powinna być  z prawej strony wtyku.

Patrz piktogram.

 

Bardzo dziekuje!

Tak, faktycznie mam z tylu przy gniazdku "hebelek: z bezpiecznikiem. Uff!  

Mam tez nowoczesna skrzynke z bezpiecznikami. Ufff 2!

 

Tej czesci niestety nie rozumiem

 

A przy tej okazji, warto wiedzieć,  że polaryzacja wtyku IEC w kablu zasilającym, czyli tzw. faza powinna być  z prawej strony wtyku.

- czy to znaczy, ze jesli kabel zasilajacy wpinam do gniazka w scianie i to gniazko nie ma bolca, to ma znaczenie jak wloze te wtyczke do kontaktu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, obrok napisał:

przy tej okazji, warto wiedzieć,  że polaryzacja wtyku IEC w kablu zasilającym, czyli tzw. faza powinna być  z prawej strony wtyku.

- czy to znaczy, ze jesli kabel zasilajacy wpinam do gniazka w scianie i to gniazko nie ma bolca, to ma znaczenie jak wloze te wtyczke do kontaktu?

Ale czy to oznacza, że masz gniazdo schuko, czy normalne bez uziemienia.

Zdaję się, że Twój Naim jest w I klasie ochronności,  czyli ma wgniazdku zasilającym IEC bolec uziemienia PE, zatem bezpieczniej jest by taki wzmacniacz był zasilany z instalacji/gniazda z żyłą PE, czyli z uziemieniem. 

Czy Twoja listwa ma gniazda z uziemieniem? Myślę, że tak, więc listwa też powinna być wpieta w gniazdko z uziemieniem.

Najlepiej schuko, by móc dowolnie obracać wtyk, żeby polaryzacja była z właściwej strony na kablach zasilajacych urządzenia audio.

Na zdjęciu masz zaznaczone gdzie powinna być faza we wtyku IEC i wgniazdku IEC urządzenia.

 

 

 

IMG_20221207_104507.jpg

pol_pl_Supra-SWF-10S-wtyk-IEC-C15-1790_4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Ale czy to oznacza, że masz gniazdo schuko, czy normalne bez uziemienia.

Najlepiej schuko, by móc dowolnie obracać wtyk, żeby polaryzacja była z właściwej strony na kablach zasilajacych urządzenia audio.

Dziekuje znowu.

Mam w scianie gniazko z bolcem - zakladam wiec, ze jak kupie porzadny kabel (np. Wirewold Stratus) to kwestia fazy w przewodzie i wtyczkach bedzie rozwiazana, prawda?

 

Edytowano przez obrok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, obrok napisał:

Dziekuje znowu.

Mam w scianie gniazko z bolcem - zakladam wiec, ze jak kupie porzadny kabel (np. Wirewold Stratus) to kwestia fazy w przewodzie i wtyczkach bedzie rozwiazana, prawda?

 

No niekoniecznie, nie wiem, czy ten kabel jest zrobiony z tzw przeplotem, czy nie.

Powyżej pokazałem dwa rozwiązania jak są zaprawiane kable i gdzie powinna a być faza od strony wtyku schuko pa5rz piktogram Elecaudio i SolidCore.

To zależy z której strony gniazdka w ścianie jest faza, w/g standardów i norm w Polsce faza powinna być z lewej strony. 

Ale znając życie i podejście co poniektórych elektryków, może być odwrotnie. 😁

 

 

 

gniazdko.jpg

Lepszym w tym wypadku jest gniazdo schuko, wtedy bez problemu można obrócić wtyczkę o 180°, by faza od strony wtyku IEC była z prawej strony.

Gniazdko schuko

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, J4Z napisał:

Kup sobie kontrolkę za 6zł i sprawdź gdzie masz fazę w gniazdku. 

Pozostałe elementy systemu też chyba powinny być podpięte zgodnie z fazą?

Probówki elektryczne w każdym OBI, Leroy, czy innym takim sklepie.

Tak, wszystkie urządzenia audio z gniazdem IEC powinny mieć właściwą polaryzację z prostego powodu...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Dnia 7.12.2022 o 14:57, lysy napisał:

Dokładnie tak.

Pozwolicie, że podrążę: dlaczego zasilanie wzmacniacza ze ściany jest lepsze?

I kontynuując: mam Yamahę AS-701 podłączoną do listwy Taga Harmony PF-400. Jakość dźwięku na pewno nie jest gorsza niż przy wpięciu bezpośrednio do sieci. Ale tu mam jeszcze kolejne pytanie: czy warto wymienić fabryczny kabel zasilający tę yamahę na jakiś lepszy, żeby przez niego wpiąć się w tę listwę? Czy to już sztuka dla sztuki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_gda Nie ma poprawy brzmienia z listwą to dla mnie jest ona zbędna. Ogólnie wychodzę z założenia, że im mniej elementów w torze, tym lepiej dla brzmienia. Jedno na drugie działa w mniejszym lub większym stopniu i może psuć dźwięk. Co do wymiany kabla zasilającego, po prostu przetestuj kilka różnych i sprawa będzie jasna tzn. czy warto lub nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin_gda napisał:

czy warto wymienić fabryczny kabel zasilający tę yamahę na jakiś lepszy, żeby przez niego wpiąć się w tę listwę? Czy to już sztuka dla sztuki?

Idziesz do najbliższego Salonu Audio. Wypożyczasz kabel w maksymalnym osiągalnym budżecie. Wpinasz , słuchasz i już wiesz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.12.2022 o 10:57, DiBatonio napisał:

Na zdjęciu masz zaznaczone gdzie powinna być faza we wtyku IEC i wgniazdku IEC urządzenia.

Słuchaj , mnie się już wszystko porąbało z tymi podłączeniami :) Póki nie zacząłem czytać wszystko było dziecinnie proste i logiczne :) 

Mam Suprę na wtykach ....Supry. IEC taki jak na Twoim zdjęciu , gdzie mamy oznaczenie fazy "L" po prawej stronie patrząc od czoła wtyku. Wtyk sieciowy zaś ma oznaczenie fazy po lewej patrząc od tyłu wtyku. Kurna , nie spina mi się to !

S1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Słuchaj , mnie się już wszystko porąbało z tymi podłączeniami :) Póki nie zacząłem czytać wszystko było dziecinnie proste i logiczne :) 

Mam Suprę na wtykach ....Supry. IEC taki jak na Twoim zdjęciu , gdzie mamy oznaczenie fazy "L" po prawej stronie patrząc od czoła wtyku. Wtyk sieciowy zaś ma oznaczenie fazy po lewej patrząc od tyłu wtyku. Kurna , nie spina mi się to !

S1.jpg

Jak to nie odwróć wtyk do siebie i masz L z prawej strony wtyku, brakuje Ci orientacji przestrzennej widzę. 

 

 

pol_pl_Supra-SWF-10S-wtyk-IEC-C15-1790_4.jpg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...