Skocz do zawartości

Czy to ma sens? YAMAHA RX-V4A + WHARFEDALE Diamond 10.1 (2.0/2.1 czy 3.1)


Kacper Perek

Recommended Posts

Cześć,

Od jakiegoś czasu szukam pomysłu na nagłośnienie salonu ~50m2. Na początku byłem zdecydowany na jakiś soundbar typu LG SN11, BOSE 700 albo ostatnio Yamaha YSP-2700.
Jednak czytając coraz więcej urosły we mnie obawy o efekt "tych wirtualnych kanałów", ponieważ w połowie powierzchni salonu mam 2x wyższy sufit.

W związku z czym pojawił się pomysł z amplitunerem - a dokładnie Yamaha RX-V4A, ale nie mam gdzie postawić kolumn podłogowych - dlatego potrzebuje Waszej porady. Załączam zdjęcie obecnego umiejscowienia TV, po bokach szafki RTV jest wyjsćieNaTaras oraz korytarz dlatego jednym miejscim na głośniki są w wnęki w RTV-ce.

- posiadam 2 głośniki WHARFEDALE Diamond 10.1, które mogę użyć jako frontowe - ale może widzicie w to miejscie jakieś inne, które lepiej by się wkomponowały w to rozwiązanie
- raczej jestem zdecydowany na amplituner od Yamahy ze względu na MusicCast, resztę pokoi też planuje wyposażyć w głośniki w tej technologii, no i tutaj mam jeszcze pole manewru z bezprzewodowym subem oraz 2x MusicCast 20 na tyły
- dwa głośniki będą dość wąsko rozmieszczone względem siebie, czy głośnik centralny ma tu sens? jeśli tak to jaki?
- bardziej zależy mi na dobrej jakości dźwięku podczas oglądania TV niż słuchania muzyki ale wiadomo grać też musi fajnie ;)

.. a może popłynąłem i lepiej wrócić do soundbara?

 

20221211_131655.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od głośnika centralnego, on jest moim zdaniem jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym w systemie. Przez niego przechodzą wszystkie dialogi i centralna akcja. Chcesz by wszystko było zrozumiałe to nie traktuj tego kanału po macoszemu.

Zanim tak optymistycznie zdecydujesz się na Yamahę ze swoim MusicCast, sprawdź dostępność. MusicCast20 dość ciężko upolować. Trzeba jednak przyznać rację że Yamaha jako jedyna ma zaimplementowany system który bez zewnętrznych dodatkowych akcesoriów jest w stanie zaoferować opcję bezprzewodowej transmisji do tylnych kanałów w kinie domowym.

Frontowe głośniki wąsko... No nie fajnie. No ale tak zaprojektowałeś pomieszczenie że się na da szerzej. Projekt domu na pewno wizualnie bardzo fajny, ale pod kątem rozrywki AV tragedia. Ponadto wysoooki sufit, beton architektoniczny na ścianach, otwarte przestrzenie, entuzjazmu mojego tu nie ma jeśli chciałbyś mieć - w skali szkolnej - dostatecznie dobrze brzmiące kino.

Jak będziesz czynił mimo to próby... Zachowaj chociaż pewne minima. Głośniki poziomu podstawowego (fronty, center, surround) powinny być na tej samej wysokości, około 1,2m od ziemi (poziom odsłuchu). Center będziesz mieć trochę niżej bo nie masz projektora i ekranu z materiału transparentnego za którym ten głośnik byś schował. Nie jestem pewien czy bym się u Ciebie decydował na subwoofer. W tych warunkach lokalowych bas bym chyba odpuścił bo obstawiam że będzie słabo, wykluczam że poświęcisz worek pieniędzy na adaptację akustyczną.

Soundbar niestety może okazać się jedyną sensowną opcją. Jeśli tak zostanie, to zupełnie olej systemy oparte na dźwięku obiektowym (Atmos, DTS-X) opartymi na odbiciach w suficie. Po pierwsze u Ciebie nie miało by się to od czego odbić. Po drugie, tym którym ma się od czego odbić i tak nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jak Atmos to fizyczne głośniki nad głową. Kropka.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaauuuaaa :) ale macie racje, priorytety projektowania salonu skierowałem w całkowicie inne rejony, a system audio, można powiedzieć, że świadomie zlekceważyłem. Czy to najgorsze miejsce na TV - no może, ale też i jedyne mające sens, jeśli TV miał w ogóle zawisnąć w salonie, wszędzie dookoła okna.......

Nie rozprowadziłem również żadnych przewodów audio, bo byłem przekonany że jak będę potrzebował to znajdę coś bezprzewodowego, albo tak postawi się soundbar i też bedzię ok.

@Piotr Sonido zaproponowane satelitki - odpadają przez przewody, oczywiście do zrobienia ale nie chce remontować dopiero co wykończonego pomieszczenia.

Idąc za radą @Butler spróbuje z systemem 3.0 - tylko jaki głośnik zaproponujecie jako centralny?

Soundbar będzie opcją nr 2, a amplituner pójdzie do innego pokoju.

 

 

firanki.effectsResult.png

szklo_koncept.effectsResult.png

szklo_koncept2.effectsResult.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakim etapie jesteś w wykończeniu domu, ale jeśli chciałbyś mieć minimum kina, to małe przemeblowanko by się przydało. Przede wszystkim TV by musiał wylądować na ścianie przy oknach gdzie jest wyro, mniej więcej przy szarej zasłonie. A sofa na środek pomieszczenia. Tam gdzie planowo przewidujesz TV to kina nie zrobisz. Soundbar coś tam polepszy dźwięk, do plumkania wystarczy ale nic więcej.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Piotr Sonido napisał:

nie wieże że to powiem Ale kup soundbar albo system bezprzewodowy BOSE.

Bo w tym salonie design wygrał wygrał z funkcjonalnością.

Każda próba montowania czegokolwiek sensownego będzie ingerująca w wygląd.

Piotr

 

Na soundbar nie posłuchasz muzyki :(

Nie do tego on jest stworzony .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to mi tłumaczysz czy koledze?

To moja wina że

8 godzin temu, Kacper Perek napisał:

priorytety projektowania salonu skierowałem w całkowicie inne rejony, a system audio, można powiedzieć, że świadomie zlekceważyłem.

a potem jednak ma się oczekiwania?

Bez zmian położenia TV zostaje po prostu proteza i zastąpienie dzwięku z TV. To wszystko.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ale to mi tłumaczysz czy koledze?

To moja wina że

a potem jednak ma się oczekiwania?

Bez zmian położenia TV zostaje po prostu proteza i zastąpienie dzwięku z TV. To wszystko.

Piotr

 

Panowie, ja tu zajrzałem do Was wyłącznie po radę, nie mam żadnych wygórowanych oczekiwań, szukam możliwie najlepszego rozwiązania audio do salonu, a nie salonu do najlepszego rozwiązania audio.

Dziękuje Wam za podzielenie się Waszym doświadczeniem, pozostaje mi Was posłuchać i wrócić do opcji z soundbarem

 

Teraz muszę zdecydować czy dalej trzymać się yamahy i brać YSP-2700 + opcjonalnie (2x MusicCast 20) czy zaproponowany wyżej Bose (rozumiem że chodzi o soundbar 700 + tylne głośniki)

Cenowo Yamaha wygrywa, ponieważ w cenie jest już subwoofer Widzicie w tym przypadku sens dopłacać do BOSE? są inne zalety tego zestawu, jakich nie dostrzegłem?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kacper Perek napisał:

szukam możliwie najlepszego rozwiązania audio do salonu, a nie salonu do najlepszego rozwiązania audio.

Szkoda że na etapie projektu zupełnie o tym nie pomyślałeś że salon pełni też funkcję rozrywki audiowizualnej. Teraz już - jak to się mówi - po ptokach - i tą funkcję będzie miał mocno upośledzoną. Nie chcę Ci kadzić, ale dało by się zrobić kino nie rezygnując z tego układu pomieszczenia, ale to trzeba planować wcześniej. I trochę szydery... Rozumiem że elektryk już zrobił oświetlenie i gniazdka ukryte w ścianach? Dało się zaplanować? No dało. I dupa z kinem.

A belkę wybierz taką która Ci wizualnie będzie odpowiadać, w tym budżecie nie ma nic co by wychodziło przed szereg jeśli chodzi o jakość dźwięku.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie wszystko jest stracone i nie jest powiedziane, że nie da się zaprojektować jeszcze w tym pomieszczeniu sensownego stereo, tylko żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba by mieć wymiary konkretnie ścianki na której jest zaplanowany TV i audio, wymiary szafki itd. Tak samo trzeba by wiedzieć czy okno po lewej stronie jest przesuwne itd. Podeślij nam jakiś plan to pomożemy Ci coś wybrać lepszego niż soundbar i co będzie też pasowało do designu (o ile oczywiście wymiary pozwolą na to). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek72

Widzę że masz większe pretensje do projektanta niż ja ...

Panowie dyskusja idzie w złym kierunku... tak jak wspomniałem szukam sposobu na polepszeniu dźwięku w salonie... a nie jak powinien zaprojektować salon dla najlepszego dźwięku...

 

 

 

Edytowano przez Kacper Perek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kacper Perek napisał:

Panowie dyskusja idzie w złym kierunku... tak jak wspomniałem szukam sposobu na polepszeniu dźwięku w salonie... a nie jak powinien zaprojektować salon dla najlepszego dźwięku...

Przepraszam za kolegów , widocznie Cię nie zrozumieli, a sprawa jest dziecinnie prosta. Wystarczy amp. KD i kilka kolumn tak rozmieszczonych 😃

3,1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d157fd9e810ab66cb07a55ffa2702faf.gif

8 godzin temu, Kacper Perek napisał:

Widzę że masz większe pretensje do projektanta niż ja ...

Oby po próbie słuchania muzyki byś zdania nie zmienił.

8 godzin temu, Kacper Perek napisał:

Panowie dyskusja idzie w złym kierunku... tak jak wspomniałem szukam sposobu na polepszeniu dźwięku w salonie...

Stereo - nie masz gdzie rozstawić frontowych kolumn, ograniczenie wynikające z szerokości wyspy na której jest TV wyklucza sensowne ich ustawienie.

Kino - Jeszcze gorzej, w nowo wyremontowanym/wybudowanym mieszkaniu nie masz żadnej instalacji pod kable. Ponadto dosłownie każda kolumna która miała by być w systemie 5.1 mocno koliduje z aranżacją wnętrza. A tu drzwi na taras, tu korytarz, tu aneks/kuchnia. No way.

Chcesz próbować, próbuj. @S4Home zaproponował Ci pomoc. Ja bym odpuścił, kupił soundbar żeby było lepiej jak sam TV, a w sypialni urządził jakieś kino jak pisał wyżej @maciek72

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten układ jest tak asymetryczny, że nawet samo oglądanie TV może być problematyczne. Jakbym miał pod takim kątem patrzeć na TV to może kilka minut bym wytrzymał. Pomijając już  wszelkie odbicia światła. Głośnik pod TV (tj soundbar) to wszystko co tu może mieć sens. Stawianie gdzieś dodatkowych głośników tylko zepsuje wystrój, a efekt zupełnie będzie losowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...