Skocz do zawartości

Kolumny do Yamaha rn 803


Carmion

Recommended Posts

Witam, posiadam kolumny teufel Ultima 40. Wcześniej słuchałem na odtwarzaczu.

Teufel 62 cr. Lecz za bardzo grało basowo i brakowało mi funkcji sieciowych. Zmieniłem na Yamahę 602. Grało to całkiem fajnie. Następnie udało mi się kupić w dobrych pieniądzach. 

Bardzo spodobała mi się ypao volume. Z kalibracji ypao jakoś do końca nie jestem zadowolony bo nam wrażenie że trochę zabiło kolumny. 

Posiadam również subwoofer teufel t10 ale go używam głównie do filmów i raczej też sprzedam na rzecz lepszych kolumn. Bo trochę irytuje co chwilę odłączanie go i podłączanie do filmów. (Cenie prostotę) 

Miałem okazje u brata posłuchać heco Aurora 700 u brata z amplitunerem do kina od Yamahy i wydawało mi się że gra to lepiej od moich Teufel z Yamahą 803. Bardzo podobał mi sie bass. Schodził nisko i byłem zaskoczony że tak potrafi schodzić i nie buczeć.  Myślę że do filmów też by wystarczyło. Lecz miałem wrażenie że trochę wysokie tony za bardzo się narzucają. ( Będę jechał w najbliższym czasie na odsłuch z Yamaha 803 i 602 bo jeszczs 602 nie zdążyłem sprzedać. Więc ocenię jak zagra z amplitunerem stereo.  

Mam dość ciężkie pomieszczenie do odsłuchu. Bo salon z aneksem z 5 oknami do samej podłogi. Mam dywan, zasłony i rolety.  Lecz nigdy idealnie nie będzie.  Dodam że jest mieszkanie dość wysokie bo ma 277cm wysokości. Salon niecałe 21m2 otwarty na przedpokój 8m2. 

Słucham głównie pop, electro house, trap, dubstep, imprezowe jakieś łupanki, a czasem nawet i jazz. W 70% słucham muzyki a 30% jakieś filmy/granie na konsoli. 

Nie chciałbym wydawać nie wiadomo jakiej kwoty na kolumny. Tylko kupić kolumny które będą współgrały z Yamahą rn 803. Będę wdzięczny za jakieś propozycje kolumn które będą się łączyć.  Budżet nie chciałbym przekroczyć 4 tysięcy. 

Pozdrawiam 

 

Screenshot_20221220-165824.jpg

Screenshot_20221220-165844__02__01.jpg

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniane Oberony to dobry trop, mogą się spodobać. Tam basu nie braknie i góra też jest przejrzysta. Mi w nich brakowało trochę środka ale co kto lubi. Wg mnie lepiej z tą Yamahą wypadły Fyne Audio F501. Tam średnica była lepsza i całe pasmo bardziej wyrównane. Heco też słuchałem (700) ale mnie nie urzekły tak jak Kefy Q750.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Heco.

Jeśli nowe. Póki nie poszły jeszcze do góry a mają iść.

Używane Zensor 7. Do nabycia znacznie taniej. Albo Monitor Audio RX6

Nieco drożej nowe Q750.

Chyab że moga być białe. To bierz i pozamiatane.

https://www.tophifi.pl/oferty-specjalne/outlet/q750-bialy-outlet.html

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem na Yamaha rn 602 pylon pearl 25 i w ogóle mi nie podeszły. Wysokie tony mocno się narzucały i męczyły ucho. Teufel grał lepiej. 

Oraz pylon opal 23 na Yamaha 602.  Tylko że w znacznie mniejszym pomieszczeniu i zrobiły na mnie wrażenie. Był bas szybki nie dudniący i czysta góra. Takie brzmienie mi się spodobało. Ale nie jest różnica na tyle duża od teufela. 

Heco Aurora 1000 myślę że będą za duże. Miejsce odsłuchu jest 3,2m od kolumn. 

 

Brat mi doradza pylon sapphire 25. Podobno też z Yamaha 803 dobrze współpracuje. 

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Zdecydowanie Heco.

Jeśli nowe. Puki nie poszły jeszcze do góry a mają iść.

Używane Zensor 7. Do nabycia znacznie taniej. Albo Monitor Audio RX6

Nieco drożej nowe Q750.

Chyab że moga być białe. To bierz i pozamiatane.

https://www.tophifi.pl/oferty-specjalne/outlet/q750-bialy-outlet.html

Piotr

 

Miałem zestaw RN 803 z MA RX6. W tym zestawieniu bas grał słabo. Żeby w miarę coś uzyskać loudnes miałem skręcony do połowy. Już miałem wymieniać kolumny, ale wymieniłem wzmacniacz i dopiero zobaczyłem potencjał MA RX6. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Artur Charicki napisał:

Potwierdza się że Yamahy są słabymi piecykami. Też miałem na początku ultimy z as301 a później 501. Tragedia była, płasko sucho i jasno. Dopiero nady rozbujały te kolumny. 

hehe no dobre, dobre....Nad powiadasz rozbujał.....no, masz prawo....

Może zestawienie komponentów miałeś niezbyt udane ?  No i przerabiałeś najsłabsze modele ze stajni.  Ja mam Yamaszkę z Dali i nie jest ani płasko, ani sucho. Jest potęga dźwięku i basu.... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, Artur Charicki napisał:

Ja nie mówię o serii ponad as700. Do tej to słabe wzmacniacze nie warte pieniędzy które kosztują. 

One są słabe mocowo. Sprawdziłem teraz parametry tych kolumn o których pisałeś.

Te Taufele mają niską skuteczność - 86 dB . Potrzebują mocniejszego wzmaka aby mocniej zagrać.

Ten Nad o którym wspominałeś pewnie taki był...?

Ja kiedyś grałem Nad'em. Później przyszła Yamaszka i pozamiatała :) także tak to bywa  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Carmion napisał:

Brat mi doradza pylon sapphire 25. Podobno też z Yamaha 803 dobrze współpracuje. 

Szafiry są mocniejsze na basie.

12 godzin temu, leonII napisał:

Miałem zestaw RN 803 z MA RX6. W tym zestawieniu bas grał słabo. Żeby w miarę coś uzyskać loudnes miałem skręcony do połowy. Już miałem wymieniać kolumny, ale wymieniłem wzmacniacz i dopiero zobaczyłem potencjał MA RX6. 

No nie dziwię. się. RN 803 jest fajny ale nie w obecnej cenie i nie ze wszystkim.

11 godzin temu, jirkash napisał:

Yamaha r-N602, R-N803, A-S501: Monitor Audio Bronze 500, piękny i mocny dźwięk, w tym bas i niemęczący dźwięk.

To podłącz do tych kolumn Roksana, Musicala, Atolla to zobaczysz o czym kolega pisze.

I też uważam że przed wzrostem tych cen akurat modele AS 501 i 701 to były fajne klocki do niektórych kolumn.

Taka stabilna maszynka.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Szafiry są mocniejsze na basie.

No nie dziwię. się. RN 803 jest fajny ale nie w obecnej cenie i nie ze wszystkim.

To podłącz do tych kolumn Roksana, Musicala, Atolla to zobaczysz o czym kolega pisze.

I też uważam że przed wzrostem tych cen akurat modele AS 501 i 701 to były fajne klocki do niektórych kolumn.

Taka stabilna maszynka.

Piotr

Przy teufel to basu zawsze będzie duży. Ale jak nisko schodzi to czasem jest dudniący. Akurat yamaha 602 musiałem dać trochę na - bass bo niestety było za dużo. Przy 803 nadmiar basu jest tylko że był taki jakby bardziej mięsisty ale ypao załatwiło sprawę i w moim pomieszczeniu poprawiło znacznie dźwięk.   602 gra bardziej przestrzennie (co akurat było zaletą), ale mniej dokładniej.  Po prostu, u brata na Amplitunerze do kina domowego też od Yamahy Rx-v4a heco Aurory 700 zagrały czyściej tylko że mniej basu było. Więc uznałem że cię jest nie tak. Skoro tak mała różnica jest pomiędzy amplinterem do kina a do stereo. Po prostu chcę w pełni wykorzystać amplituner 803 i dobrać coś żeby ze sobą współgrało. 

A słucham zazwyczaj na -20/-25db przy-15db jest już głośno i Yamaha 602 się zaczynała gubić. A 803 pokazuję dopiero pazur i swoją moc. Tylko że niestety jest już za głośno wtedy dla mnie.  

Ale zrobiło na mnie duże wrażenie ypao kalibracja i ypao volume. Bo praktycznie przy cichym słuchaniu jest podobna charakterystyka brzemienia. Dlatego myślę że Yamaha 803 zostanie już bo dałem niecałe 3tysiace i za to raczej nic lepszego nie kupię. 

Ogólnie kiedyś miałem małe wymagania i liczyło się tylko żeby było basu dużo. Czyli myślałem że typowy soubdbar za 3k gra super bo robi bum bum. Teraz im więcej słucham to niestety soundbar drażni ucho przy muzyce. Przy filmach jeszcze w miarę to wychodzi. Ale do muzyki kompletnie się nie nadaje. 

A decyzję podejmę dopiero jak będę miał czas i pojadę z kolumnami i Amplitunerem do brata. Prawdopodobnie zrobię to jutro. A chciałbym wiedzieć na jakie kolumny jeszcze zwrócić uwagę które będą dobrze współgrały z Yamahą 803. 

Dlatego dziękuję panowie za propozycję 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem ale widzę parę rzeczy do poprawy w obecnej sytuacji. Po pierwsze rozstaw kolumny szerzej po ok 0.5m od szafki rtv lub jeszcze wiecej. Po drugie wysuń je do przodu przynajmniej te 30cm lub jak możesz do testów to 0,5m i skieruj je troche do srodka.Trzecia sprawa to wywal oryginalne zworki z kolumn I daj kabelki. Powtarzam to każdemu bo sam wiem ile się na gimnastykowałem z kolumnami żeby osiągnąć to co mam. Ultimy potrafią zagrać tylko trzeba się postarać. Dodam że miałem MA BX6, Quadral Rhodium 500 czy Heco music style 900 i poszły na olx bo nie grały jak Teufle a porównajcie ceny tych kolumn. Ostatnia sprawa to wzmacniacz. Miałem Po drodze 6 i smsl a300 zgrywał się z nimi optymalnie. Tryb SDB i przy cichym słuchaniu i jest po prostu pięknie. Jeden minus tego wzmacniacza to to, że źle zrealizowane nagrania brzmią fatalnie. Za to te dobrze zrealizowane to bajka. Oczywiście źródło to cd bądź streamer a nie żadne bluetoothy. Ultimy 1300zl rok temu + smsl a300 prawie nowy 700zl + wiim 180zl + topping d30 350zl. Nie sądzę żeby ktoś wydając tak śmieszne pieniądze miał takie granie. Chętnie zaproszę na demo przy kawie. A słucham muzyki od ponad 20lat od altonow i altusow począwszy.

Może mój wywód się komuś przyda 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Heco Aurora 700 Ci się spodobały ale chciałbyś uzyskać nieco spokojniejszą górę to koniecznie posłuchaj Dali Oberon 7 oraz Fyne Audio F501. 

Pylon Audio Sapphire 25 to także dobre rozwiązanie w przypadku Yamahy ale tutaj także może być nieco za dużo góry ale oczywiście warto sprawdzić. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur Charicki napisał:

wywal oryginalne zworki z kolumn I daj kabelki. Powtarzam to każdemu bo sam wiem ile się na gimnastykowałem z kolumnami żeby osiągnąć to co mam.

A słucham muzyki od ponad 20lat od altonow i altusow począwszy.

Miłośnik audio-voodoo z zaburzoną równowagą tonalną? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2022 o 09:44, Carmion napisał:

Oraz pylon opal 23 na Yamaha 602.  Tylko że w znacznie mniejszym pomieszczeniu i zrobiły na mnie wrażenie. Był bas szybki nie dudniący i czysta góra. Takie brzmienie mi się spodobało.

Z wyższym modelem amplitunera Yamaha więcej wyciągniesz z tych kolumn. Warto posłuchać wyższego modelu kolumn tej serii czyli Opal 30.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Carmion napisał:

 A słucham zazwyczaj na -20/-25db przy-15db jest już głośno i Yamaha 602 się zaczynała gubić.

Jeśli pamiętasz, to jakie "nastawy" miałeś na R-N602 ?

Miałeś ustawione na ampli "fabryczne" 8 ohm czy zmieniłeś na 4 ?

I czy kolumny miałeś podłączone pojedynczym kablem + zworki na kolumnach czy podłączenie do kolumn było bi-wire ?

Jeśli bi-wire to w Yamaszce miałeś podłączone kable tylko pod sekcję A czy rozdzielone na A+B (przy bi-wire) ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rokownik napisał:

Audio Academy Hyperion IV lub IVv2.

To oni jeszcze żyją?

 

Kupiłeś 80ke za 3K no to zupełnie inna rozmowa. W tej cenie to jest dobry kombajn. I warto o niego budować.

Ja bym sprawdził jeszcze ELACi F5 albo F6 bo one pasują do niego.  Albo jaśniejsze AE109

Czy te Teufele już zostawiasz?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Sonido napisał:

To oni jeszcze żyją?

 

Długa i raczej pokręcona historia. Nie mam legitymacji, by się nią dzielić publicznie.

Ale konstruktor telefony odbiera i może spokojnie kolumny zrobić. Nie wiem dokładnie ile one teraz kosztują, trzeba pytać. Wiem natomiast, że w swojej cenie biją wszystko co spotkają na swojej drodze (nowe-nowe). Szukając nowego zestawu słuchałem już sporo. Nadal wracam do domu i kiedy włączam 803 z AA jestem pełen podziwu dla tego co zrobili Japończycy i AA.  Słuchałem też kilku dużo droższych wzmacniaczy z Hyperionami u siebie w domu.  Owszem grało w pewnym zakresie zdecydowanie lepiej, ale w pewnym było gorzej. Ten zestaw, który teraz ujeżdżam jest niebywale spójny pod względem przekazu. Ten zestaw po prostu niebywale do siebie pasuje. Przed kupnem przesłuchałem sporo kolumn i z 602 i z 803. Z tych, które wówczas słuchałem tylko jedne przebiły Hyperiony. Były od nich prawie dwukrotnie droższe.

Niestety część glosatorów dobiera do Yamahy przypadkowe kolumny, część idzie na odsłuchy i porównuje z innymi klockami. I te inne, to Panie grają, a ta Yamaha to.... Pytam: czy po ustawieniu kolumn była zrobiona kalibracja YPAO? Zapada cisza.

 

Reszta pytań kolegi to chyba nie do mnie?🧐

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...