Skocz do zawartości

Jakie kolumny podstawkowe do 1500 zł. - poradźcie z wyborem


risker

Recommended Posts

Przede wszystkim, jako nowy członek forum, witam wszystkich 🙂

Potrzebuję porady w wyborze nowych kolumn podstawkowych do mojego Denona PMA-700AE.

Słucham każdego rodzaju muzyki, tak więc ładnie powinny wybrzmieć i "Cztery Pory Roku" i żwawe The Prodigy i ciężki trap. Muza u mnie gra często i długo, więc wygenerowany przez kolumny dźwięk powinien być taki, żeby nie męczył po całym dniu (czyli nie dudnimy basem ani nie kłujemy sybilantami).

Po szybkim researchu najbardziej rzuciły mi się w oczy następujące kolumny:

- Elac Debut 2.0 6.2

- Magnat Signature 503

- Indiana Line Tesi 261

- Heco Aurora 300

Ja wiem, że to kwestia odsłuchu i indywidualnych upodobań, pomieszczenia, sprzętu itd, ale może ktoś używa w/w na co dzień i jest w stanie je polecić lub kategorycznie odradzić. A może zaproponować coś zupełnie innego. Budżet jest nieprzekraczalny i wynosi 1500 zł.

Ładnie proszę o wskazówki, bo chciałbym wydać kasę nim się zdematerializuje :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, risker napisał:

Przede wszystkim, jako nowy członek forum, witam wszystkich 🙂

Potrzebuję porady w wyborze nowych kolumn podstawkowych do mojego Denona PMA-700AE.

Słucham każdego rodzaju muzyki, tak więc ładnie powinny wybrzmieć i "Cztery Pory Roku" i żwawe The Prodigy i ciężki trap. Muza u mnie gra często i długo, więc wygenerowany przez kolumny dźwięk powinien być taki, żeby nie męczył po całym dniu (czyli nie dudnimy basem ani nie kłujemy sybilantami).

Po szybkim researchu najbardziej rzuciły mi się w oczy następujące kolumny:

- Elac Debut 2.0 6.2

- Magnat Signature 503

- Indiana Line Tesi 261

- Heco Aurora 300

Ja wiem, że to kwestia odsłuchu i indywidualnych upodobań, pomieszczenia, sprzętu itd, ale może ktoś używa w/w na co dzień i jest w stanie je polecić lub kategorycznie odradzić. A może zaproponować coś zupełnie innego. Budżet jest nieprzekraczalny i wynosi 1500 zł.

Ładnie proszę o wskazówki, bo chciałbym wydać kasę nim się zdematerializuje 🙂

Czesc

Zdecydowanie Heco Aurrora 300

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, risker napisał:

Przede wszystkim, jako nowy członek forum, witam wszystkich 🙂

Potrzebuję porady w wyborze nowych kolumn podstawkowych do mojego Denona PMA-700AE.

Słucham każdego rodzaju muzyki, tak więc ładnie powinny wybrzmieć i "Cztery Pory Roku" i żwawe The Prodigy i ciężki trap. Muza u mnie gra często i długo, więc wygenerowany przez kolumny dźwięk powinien być taki, żeby nie męczył po całym dniu (czyli nie dudnimy basem ani nie kłujemy sybilantami).

Po szybkim researchu najbardziej rzuciły mi się w oczy następujące kolumny:

- Elac Debut 2.0 6.2

- Magnat Signature 503

- Indiana Line Tesi 261

- Heco Aurora 300

Ja wiem, że to kwestia odsłuchu i indywidualnych upodobań, pomieszczenia, sprzętu itd, ale może ktoś używa w/w na co dzień i jest w stanie je polecić lub kategorycznie odradzić. A może zaproponować coś zupełnie innego. Budżet jest nieprzekraczalny i wynosi 1500 zł.

Ładnie proszę o wskazówki, bo chciałbym wydać kasę nim się zdematerializuje 🙂

Wypożycz na odsłuch w domu z salonu Q21 lub S4HOME.Wpałacisz kaucję i wyślą Ci kurierem do domku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Do tej listy pod uwagę dodałbym jeszcze inną opcję.
Pylon Audio Pearl Monitor ciepło grające monitory, muzykalnie mniej detalicznie, ale nie męczące kolumny.
Poziom podobny pokazują Heco Aurora 300, uważam do małych pomieszczeń także sygnatura brzmieniowa bardzo podobna z bardziej podkreślonym basem.
Warto porównać i posłuchać różnice między nimi.
Zapraszamy do salonu w Pabianicach na testy kolumn.
 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Q21 napisał:

Witam.

Do tej listy pod uwagę dodałbym jeszcze inną opcję.
Pylon Audio Pearl Monitor ciepło grające monitory, muzykalnie mniej detalicznie, ale nie męczące kolumny.
Poziom podobny pokazują Heco Aurora 300, uważam do małych pomieszczeń także sygnatura brzmieniowa bardzo podobna z bardziej podkreślonym basem.
Warto porównać i posłuchać różnice między nimi.
Zapraszamy do salonu w Pabianicach na testy kolumn.
 

Pozdrawiam.

 

Dziekuję, przyjrzę się im bliżej 🙂

 

Jeszcze rzuciły mi się w oczy (choć to zupełnie inny gabarytowo model) Indiana Line DJ 308. Czy warto na nie zwrócić uwagę, czy to już raczej dla miłośników zdrowego rąbniecia, niekoniecznie jakościowego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2022 o 13:17, Elizjum7919. napisał:

Wypożycz na odsłuch w domu z salonu Q21 lub S4HOME.Wpałacisz kaucję i wyślą Ci kurierem do domku.

Właśnie tak się zastanawiam nad opcją wypożyczenia i posłuchania na spokojnie.

Tak czy inaczej najbardziej interesuje mnie wybór pomiędzy Indiana Line Tesi 261 a Heco Aurora 300.

Dnia 28.12.2022 o 17:31, Q21 napisał:

Witam.

Do tej listy pod uwagę dodałbym jeszcze inną opcję.
Pylon Audio Pearl Monitor ciepło grające monitory, muzykalnie mniej detalicznie, ale nie męczące kolumny.
Poziom podobny pokazują Heco Aurora 300, uważam do małych pomieszczeń także sygnatura brzmieniowa bardzo podobna z bardziej podkreślonym basem.
Warto porównać i posłuchać różnice między nimi.
Zapraszamy do salonu w Pabianicach na testy kolumn.
 

Pozdrawiam.

 

Dzięki 👍

A które z kolumn (Indiana Line Tesi 261 vs Heco Aurora 300) bedą dawały bardziej energetyczny dźwięk z bardziej zaznaczonym basem?

Tak jak wspomniałem, nie spodziewam się fali basu z monitorów za 1500 zł, ale ograniczony budżetem chce wybrać najlepiej, tak żeby mruczało tam gdzie trzeba przy mocniejszej muzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, risker napisał:

Tak jak wspomniałem, nie spodziewam się fali basu z monitorów za 1500 zł, ale ograniczony budżetem chce wybrać najlepiej, tak żeby mruczało tam gdzie trzeba przy mocniejszej muzie.

Mission QX-2 mają mocny bas, ale grają też dość ciemno:

https://www.tophifi.pl/oferty-specjalne/outlet/qx-2-rosewood-outlet.html

Polk Audio S20 mocny bas i sporo sopranów:

https://nautilus2.pl/kolumny-outlet/31537-polk-audio-signature-s20-outlet-0747192134174.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.01.2023 o 19:39, risker napisał:

Właśnie tak się zastanawiam nad opcją wypożyczenia i posłuchania na spokojnie.

Tak czy inaczej najbardziej interesuje mnie wybór pomiędzy Indiana Line Tesi 261 a Heco Aurora 300.

Dzięki 👍

A które z kolumn (Indiana Line Tesi 261 vs Heco Aurora 300) bedą dawały bardziej energetyczny dźwięk z bardziej zaznaczonym basem?

Tak jak wspomniałem, nie spodziewam się fali basu z monitorów za 1500 zł, ale ograniczony budżetem chce wybrać najlepiej, tak żeby mruczało tam gdzie trzeba przy mocniejszej muzie.

Mamy obie kolumny na stanie więc nie byłoby problemu z wypożyczeniem. 
W mojej ocenie dynamiczniejszy bas zapewnią Tesi 261 ale Heco Aurora 300 zagrają mocniejszym dołem. 

Mocny, mięsisty bas zapewnią Polk Audio ES20 lub starsze s20e. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@riskerdaj znać jak już będziesz miał jakieś wnioski. Sam mam kosmiczny dylemat, czy do starego Denona DRA-335R wybrać Heco Aurora 300 czy Polk Audio ES20. Jak grają Polki, to wiem, zostały też dokładnie przetestowane przez amirm'a na audiosciencereview. O Aurora 300 nie mogę znaleźć żadnych wykresów częstotliwości itd. Czy ktoś może powiedzieć, czym się różni Heco od Polk'a? Jak gra w poszczególnych pasmach, czy jest jaśniejszy czy cieplejszy? Jak ze sceną i muzykalnością? Nie chce się bawić w wypożyczanie przy takim budżetowym zakupie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 15.01.2023 o 23:02, WiDGeT napisał:

@riskerdaj znać jak już będziesz miał jakieś wnioski. Sam mam kosmiczny dylemat, czy do starego Denona DRA-335R wybrać Heco Aurora 300 czy Polk Audio ES20. Jak grają Polki, to wiem, zostały też dokładnie przetestowane przez amirm'a na audiosciencereview. O Aurora 300 nie mogę znaleźć żadnych wykresów częstotliwości itd. Czy ktoś może powiedzieć, czym się różni Heco od Polk'a? Jak gra w poszczególnych pasmach, czy jest jaśniejszy czy cieplejszy? Jak ze sceną i muzykalnością? Nie chce się bawić w wypożyczanie przy takim budżetowym zakupie.

Hej, udało się dylemat rozwiązać? Mam podobny, tylko jeszcze biorę pod uwagę Indiana Line Tesi 261, ze względu na bass reflex z przodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Brute4C napisał:

Hej, udało się dylemat rozwiązać? Mam podobny, tylko jeszcze biorę pod uwagę Indiana Line Tesi 261, ze względu na bass reflex z przodu.

Niestety nie, na forum też zero odzewu, więc zostałem przy moich "zremasterowanych" Tonsil Space '86, które podejrzewam i tak grają 2x lepiej od tych nowoczesnych pudełek z plastikowymi głośnikami i gumowymi zawieszeniami.

Edytowano przez WiDGeT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ów remastering Tonsilów polegał na wymianie kruszących się zawieszeń na nowe, to masz teraz głośniki odnowione. Ale już nigdy nie zagrają tak jak oryginały, nawet jeśli kupisz nowe głośniki, to te produkowane dziś mają już inne parametry, qs, qts, moce. W efekcie już nigdy nie zagrają, tak jak oryginał. Miałem space 86 dwa razy, pierwsze grały spoko, kilka lat temu kupiłem z sentymentu drugie, regenerowane, i to była porażka. Możesz sobie pokpiwać z nowych kolumn, ale kup po prostu jakieś nowe kolumny przez internet z możliwością zwrotu do 14 dni i porównaj. Możesz się bardzo zdziwić. Space 86 to konstrukcja z przed 38 lat, oparta o rozwinięcie licencyjnych  głośników Pioneera z końca lat 60-tych. Najwyraźniej nie masz pojęcia jak bardzo rozwinęła się technika głośników przez te lata do dziś. Spróbuj sam, wyciągnij wnioski z porównań. Jedyny sposób żebyś dobrał sobie kolumny, to ich słuchanie u ciebie w domu. Nikt nie da ci gotowego rozwiązania, bo dziś każde kolumny grają inaczej, dźwięk kolumn ma się podobać tobie, w akustyce twojego wnętrza. Nikt nie zdecyduje lepiej od ciebie, co ci pasuje. Tylko litości, nie pisz, że dzisiejsze kolumny grają gorzej, jeśli nie słyszałeś ani jednych. A Space 86 na tle dzisiejszych, to zabytki techniki, jak Syrena 105, na tle dzisiejszych aut kompaktowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1990 roku odkupiłem altusy 140, i pierwszą rzeczą którą zrobiłem, była wymiana tub na kopułki. Dopiero po tym dało się tego słuchać bez krwawienia z uszu. A jeśli chodzi o gumowe zawieszenia głośników, to mam podłogowe monitory marki Pilot Fun75 z 1993 roku, i do dziś grają bardzo przyjemnie, a ich gumowe zawieszenia są w idealnym stanie. Pojedyńcze basówki 16,5 cm generują więcej znacznie lepszego basu, niż Altusy 140, które odbudowałem niedawno na nowych głośnikach (30cm), na życzenie znajomego właściciela Altusów. Warto posłuchać jakichkolwiek innych kolumn niż Tonsile, to doświadczenia potrafi mocno zmienić układ odniesienia, i być bardzo pouczające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altusy to była kompletna masakra Tonsila i każdy to wie. Altony, ewentualnie Mildtony, grały o niebo lepiej. Co do moich Space '86, to jakieś 18 lat temu, pod koniec życia prawdziwego Tonsila, zdążyłem kupić i wymienić wszystkie głośniki na oryginały. Oprócz tego napakowałem do bud sporo mat z miękkiej wełny tłumiącej i wymieniłem okablowanie. Efekt był taki, że znienawidzone Spejsy grały wg mnie rewelacyjnie. Dwa lata temu musiałem wymienić sypiące się zawieszenie piankowe w GDN'ach, ale to nieuniknione w Tonsilach. A teraz najważniejsza kwestia, która nie daje mi spokoju - zwrotnice. Ja rozumiem, że technologia głośników poszła do przodu, ale czy wy widzieliście jak są one zrobione w Aurorach czy Polk Audio? Cewki z cienkiego drutu nawinięte na rdzeń ferrytowy? Kondensatory elektrolityczne? No sry, ale takie rzeczy były niedopuszczalne w starych Tonsilach. Jestem elektronikiem i sama jakość/konstrukcja zwrotnic w w/w nowych kolumnach mnie odrzuca. Pewnie w droższym segmencie jest już inna bajka, no ale jednak...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W droższych kolumnach nie jest specjalnie lepiej. Bo najłatwiej zaoszczędzić na tym czego nie widać z zewnątrz, tym nie mniej dźwięk tych droższych kolumn potrafi być adekwatny do ceny mimo tych oszczędności. Niejeden już poległ na tuningowaniu fabrycznych zwrotnic, sama wymiana na lepsze elementy nie oznacza automatycznie sukcesu. Dźwięk po tuningu często się "rozjeżdża" i nie przypomina już dobrze złożonej układanki. Tak że zbytnio bym się tym nie przejmował, tym bardziej że znacznie też poprawiła się średnia jakość elementów elektronicznych, spadły tolerancje .Oczywiście mówimy tu o porządnych elementach, a nie o dalekowschodnich podróbkach.

Edytowano przez michaudio
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...