Skocz do zawartości

Denon AVR X2600H i Dolby Atmos


xroma

Recommended Posts

Jako, że to mój pierwszy post, mówię wszystkim Dzień dobry :) 

Planuję rozbudowę mojego systemu 5.1 do 7.1 + Atmos. Chciałem zaplanować sobie rozłożenie kabli i znalazłem zagwozdkę. Szukałem odpowiedzi, ale nie znalazłem takiej wprost. Być może jest ktoś kto posiada podobny amplituner rozbudowany o głośniki Atmos. 

Jak to podłączyć?

Widzę wyjścia na 6 głośników + sub (a właściwie 2 suby) Ale nie widzę osobnych na głośniki Atmos. Gdzieś mi się obiło, że powinny być podłączone pod wyjście "front" no ale tam mam już duże kolumny podłogowe. Nie chcę by zakłócały one odtwarzanie stereo :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć  w ampli masz 7 wyjść . Front Left , front right , center , surround Left , surround right , rear surround Left oraz rear surround right. 
W te 2 ostatnie wejścia podłączasz 2 głośniki do Atmosa. Z tym ampli możesz mieć maxymalnie setup 7.2 lub 5.2.2 . Mam sam właśnie taki. 

Edytowano przez W-3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zależne od warunków lokalowych i zasobności portfela. Bywali tu tacy to mając ponad 50m2 salony nie byli w stanie prawidłowo głośników rozstawić ;)

Kluczową sprawą jest to czy masz możliwość odsunięcia kanapy od tylnej ściany o co najmniej 1m, bo taka jest zalecana minimalna odległość od głośnika do najbliższego miejsca odsłuchu. Jeśli tak, to 7.x.x lub x.x.4 nie stanowi problemu. W zwykłym 5.1 surround masz po bokach lekko z tyłu. Przy 7.1 dochodzą Ci tylne surround za Tobą. Podstawowy Atmos x.x.2 to dwa głośniki nad głową lekko z przodu. Rozszerzony x.x.4 to dwa na suficie przed Tobą 45 stopni i dwa za Tobą 45 stopni.

18 minut temu, xroma napisał:

Czy 7.1 lub 5.1+Atmos jest wystarczający?

Jednemu wystarczy najtańszy Fiat, drugi musi bawarkę jeszcze tuningować bo 300KM to za mało ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś na etapie remontu , to polecam położenie kabli dla 13 głośników :)

Zgodnie z zaleceniami Dolby dla Atmos lub Auro 3D

Zawsze możesz wystające przewody przykryć obrazem :) Uwierz mi , ta pasja nie ma końca :)

Usytuowanie głośników Auro , bardzo dobrze spisuje się przy odtwarzaniu ścieżki Atmos . Jedyny głośnik w suficie VOG , który możesz , ale nie musisz montować , bo jest bardzo mało

materiału dźwiękowego dla tego kanału .

Ale jak uruchomisz kodek Neural X , wtedy zagra z każdym kodekiem 

Ja mam w pokoju 25m 19 monitorów:) dla 2 kodeków . Atmos 7.2.6 i 13.2 dla Auro 3D 

7 dolnych głośników i 2 suby są wspólne dla obu kodeków . Dzięki pomocy kolegi Tomasza , który zbudował spliter , mogę przełączać między dwoma kodekami Atmos i Auro .

Za kalibrację odpowiedzialny jest Denon AVC 6700 z dwoma bankami pamięci .

Jestem teraz na etapie wpięcia w system 18 i 19 głośnika :)

Dla spójności brzmienia wykorzystałem wszystkie takie same przetworniki . W suficie zrobiłem dla nich kopię 1/1 ( takie same wymiary i grubości ) skrzynek z HDF

Zapraszam na demo :)IMG_20220130_095131.thumb.jpg.1a3699b81dcd9b99d4e11d27c7dba204.jpgIMG_20220130_095213.thumb.jpg.3eec956766fcfd8cbaa9213397644f8f.jpgIMG_20220926_122440.thumb.jpg.9c64f6cf5d58543e58496e1432b636b0.jpg

 

Pokój 25m2 ,  wydzielona cześć relaxu 16m2

 

IMG-20210610-WA0000.jpeg

IMG-20210610-WA0002.jpeg

Ściana frontowa zbudowana na listwach meblowych , pomiędzy nimi schowane i poprowadzone przewody głośnikowe.

I przykryta 3 płytami meblowymi ciętymi na wymiar 

Odpowiadając na Twoje pytanie , warto jak najwięcej i jak najbardziej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny zestaw. Jednak u mnie kino domowe jest dodatkiem. To znaczy oglądam sporo i lubię dobry dźwięk, jednak musiałem iść na kompromis.  Kompromis polega na jednym systemie dla stereo i surround. Dlatego podstawą są fronty. Satelity nie zagrają muzyką jak bym chciał.  Ze stereo jestem bardzo zadowolony. 

Dwa osobne zestawy nie przeszły by przez moją drugą połowę. :) a wiem, że to by było optymalne. Jednak udało mi się osiągnąć na tym ampli satysfakcjonującą jakość stereo dzięki zastosowaniu "starych" klocków. CD, korektor, grmofon, oddzielny tuner a nawet deck kasetowy :) 

Tidal Hifi też całkiem nieźle daje. Spotify już lekko w tyle. Chyba, że weźmie się którąś playliste "HiFi" lub "Audiophile" 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję budować jak najwięcej efektów na takich satelitach .

Najważniejsze , aby centralny równał do frontów . Efekty mogą być z innej stajni .

Wybrałem takie jakie mam , bo i tak odcinam po kalibracji na 80hz . Także jakbym zainwestował w konstrukcje 5-10 x droższe i tak nie przyniosą poprawy efektów x 5-10 

To są tylko efekty .

Mam do oddania 5 takich monitorów .

Zapraszam na PW  , jakbyś chciał tanim kosztem zbudować górną warstwę Atmos/Auro 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, xroma napisał:

Warto dla 7.1 + Atmos zmieniać ampli? Czy 7.1 lub 5.1+Atmos jest wystarczający? Pomieszczenie 28m2 w prostokącie.

Jesli to będzie dobrze ustawione dobrze zaplanowane to warto. W sensie żadne odbicia itp.

Z tym że teraz "warto" to musisz sprawdzić koszty. bo 7.1 + Atmos to nie będzie tani amplituner.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2023 o 09:50, maciek72 napisał:

Jak jesteś na etapie remontu , to polecam położenie kabli dla 13 głośników :)

Zgodnie z zaleceniami Dolby dla Atmos lub Auro 3D

Zawsze możesz wystające przewody przykryć obrazem :) Uwierz mi , ta pasja nie ma końca :)

Usytuowanie głośników Auro , bardzo dobrze spisuje się przy odtwarzaniu ścieżki Atmos . Jedyny głośnik w suficie VOG , który możesz , ale nie musisz montować , bo jest bardzo mało

materiału dźwiękowego dla tego kanału .

Ale jak uruchomisz kodek Neural X , wtedy zagra z każdym kodekiem 

Ja mam w pokoju 25m 19 monitorów:) dla 2 kodeków . Atmos 7.2.6 i 13.2 dla Auro 3D 

7 dolnych głośników i 2 suby są wspólne dla obu kodeków . Dzięki pomocy kolegi Tomasza , który zbudował spliter , mogę przełączać między dwoma kodekami Atmos i Auro .

Za kalibrację odpowiedzialny jest Denon AVC 6700 z dwoma bankami pamięci .

Jestem teraz na etapie wpięcia w system 18 i 19 głośnika :)

Dla spójności brzmienia wykorzystałem wszystkie takie same przetworniki . W suficie zrobiłem dla nich kopię 1/1 ( takie same wymiary i grubości ) skrzynek z HDF

Zapraszam na demo :)IMG_20220130_095131.thumb.jpg.1a3699b81dcd9b99d4e11d27c7dba204.jpgIMG_20220130_095213.thumb.jpg.3eec956766fcfd8cbaa9213397644f8f.jpgIMG_20220926_122440.thumb.jpg.9c64f6cf5d58543e58496e1432b636b0.jpg

 

Pokój 25m2 ,  wydzielona cześć relaxu 16m2

 

IMG-20210610-WA0000.jpeg

IMG-20210610-WA0002.jpeg

Ściana frontowa zbudowana na listwach meblowych , pomiędzy nimi schowane i poprowadzone przewody głośnikowe.

I przykryta 3 płytami meblowymi ciętymi na wymiar 

Odpowiadając na Twoje pytanie , warto jak najwięcej i jak najbardziej :)

Co to za głośniki masz na tej ścianie za tv /gra to w ogóle ?

 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fluid81 napisał:

Dzięki pomocy kolegi Tomasza , który zbudował spliter

o jakim spliterze piszesz?

 

P.s. prawdopodobnie zamiast tych wszystkich pilotów co tam leżą wystarczyłby pilot firmy OneForAll który zastąpiłby wszystkie inne.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2023 o 09:50, maciek72 napisał:

Jak jesteś na etapie remontu , to polecam położenie kabli dla 13 głośników :)

Zgodnie z zaleceniami Dolby dla Atmos lub Auro 3D

Zawsze możesz wystające przewody przykryć obrazem :) Uwierz mi , ta pasja nie ma końca :)

Jeżeli to ma być solidny remont to ja również proponuję położenie jak największej ilości kabli. Co do wystających kabli - ja prawie wszystko mam zakończone puszkami (dla głośników wiszących) lub gniazdami (dla stojących). Jedyny wyjątek to fronty i centralny, gdzie kable leżą, ale i tak ich prawie nie widać, bo większość komoda zasłania. Na nieużywane (jeszcze) przewody w puszkach mam położoną gładź, więc tego w ogóle nie widać. Co do sufitu to nieużywane kable mam wyprowadzone na strop, w każdej chwili można wywiercić otwór i zamontować głośnik. To takie moje tipy na przyszłą rozbudowę.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Jakie ma do tego pomieszczenie?

W sensie wielkości? I jest to zaadoptowane jedynie pod sale kinową ?

Salon wielofunkcyjny większy niż mój cały parter... haha, nowomoda na otwartą przestrzeń. Ale przynajmniej miejsce na głośniki zaplanowane z głową i dość przyjazne materiały na wykończeniu więc nie powinno być źle z akustyką. Kumpel kumplem, ale to z tych co zawsze chcą mieć więcej i lepiej i lubią się tym chełpić. Zawsze tak miał. No ale na 9.2.6 to się porwał trochę zbyt nonszalancko i sam przyznał że może być ciężko, do tego rodzina wkrótce mu się o bliźniaki powiększy :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...