Skocz do zawartości

Rega Elex MK4


Grzesiek202

Recommended Posts

 Moooże minimalnie  łagodzi żywość i namacalność średnicy samego wzmacniacza. Ale generalnie dla 99% posiadaczy tego piecyka będzie aż nadto. Dla mnie wszystko do siebie pasuje i nic bym nie zmieniał. Energetyczność i nasycenie spotykają się w połowie drogi. Jest też trochę ciepła. Nie ma za to tak fantastycznej rozdzielczości w całym paśmie  i otwarcia góry jak u Hegla ale ten zawodnik jest na tym polu chyba nie do pokonania. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, rajdek napisał:

Jak daje radę wbudowany DAC ?

Po moich doświadczeniach Node'a z Rotelem (duży wzrost jakości po przepięciu z analogu po RCA na digital po coaxial), od razu podpiąłem Bluesound Node coaxialem do DAC'a Elexa. Od tego momentu nic nie porównuję, nie przepinam, nie testuję różnych innych opcji, po prostu słucham i mam z tego przyjemność. Czyli krótko mówiąc, wbudowany DAC daje radę:) 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem u sąsiadów.

> Trafa nie słychać - jak makiem zasiał.

> W głośnikach nie ma żadnego szumu czy brumu, cisza.

> Regulacja głośności jest bardzo płynna, gałka nie "jedzie" za szybko do góry.

> Kanały grają równo od dołu. 

> Obudowa jest zbudowana i złożona, jak czołg, znajdźcie mi drugi wzmacniacz tej wielkości, Made in England i o tej wadze. Za podobne pieniądze za nówkę. Marne szanse.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na próbę potek na 12 wylądował;) Tak na kilka minut. Bowersy dziarsko to zniosły, ale podejrzewam, że ok. 13 byłyby już jakieś zniekształcenia. Ale nie będę ich tak katował, zresztą to nie ma sensu w bloku. W ciągu dnia na 9 jest "normalnie", ale 10 to już naprawdę głośno w moim pokoju.

Rega nie jest idealnym wzmacniaczem. Zresztą pokażcie mi taki w jej cenie. Ale ma te specyficzne, fajne kolory, taką kwiecistość dźwięku, przyjemność ze słuchania. O dziwo góry momentami jest dużo, zależnie od utworu, ale nie jest "ciężkostrawna". Wokale super, gitara elektryczna i klasyczna też, saksofon też fajnie, z emocjami. Bas bardziej z funem i mocniejszym przyłożeniem, bardziej soczysty, niż techniczny i mega zdefiniowany. Ale nie klucha, fajnie nabija rytm, nie ma ostrych krawędzi, ale jest w sam raz i do tego nieźle różnicowany. Pewne syntetyczne infradźwięki są jednak mniej słyszalne, niż z niektórych innych piecyków w podobnej cenie. Tylko na co dzień, przy tzw. "normalnej" muzyce zalety średniego i wyższego basu Regi ewidentnie biorą górę i powodują, że wygrywa ona w tym (i nie tylko) względzie z innymi piecykami. Moim zdaniem bas jest lepszy, niż w Naim XS2. Tam był trochę mniej zróżnicowany i jednocześnie bardziej starał się zaznaczyć swoją obecność, co przy lekko przygaszonej i też uproszczonej górze dawało efekt za dużego "dobrobytu". Ale Naima już dawno nie mam, jest Rega. 

Aha, pilot do Elexa jest bardzo przyjemny, poręczny, nie za duży, nie przesadzony z ilością przycisków, jak np. w Elicit MK5 czy Rotelu A14. Na cholerę tam tyle guziczków? Ja nie rozumiem tej "filozofii" kompletnie. Sami zobaczcie:

image.png.02c5190240afa7ad58283a50535a6512.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

Ale Naima już dawno nie mam, jest Rega. 

Są też zupełnie inne paczki?

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

przyjemność ze słuchania. 

Trochę żartem - człowiek, który w Redze odpowiada za wzmacniacze jest miłośnikiem lampy. A że "każą" mu słuchać tranów, nadawać im "brzmienie" i jeszcze za to płacą to daje nam tak ciekawie podbarwione wzmacniacze. 

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

Rega nie jest idealnym wzmacniaczem.

Na tle Hegla od pierwszego strzała słychać jak wiele na Redze nie słychać (ujednolica, gubi, pogrubia, zaokrągla, jest wręcz ubogo i momentami "prostacko"...)  ale co poradzić jak tak FAJNIE mi się na niej słucha każdego "muzycznego łomotu". Idzie tu jak przecinak, ściana dźwięku napędzana dość mocno jednowymiarowym ale rytmicznym basikiem. 

Akustyka, jazz, klasyka to dla mnie znowu królestwo Hegla. Można się rozsmakować w bogactwie wybrzmień. 

Może to "wina" paczek ATC a może braku profesjonalnej adaptacji akustycznej a może jeszcze  pracującej właśnie suszarki u sąsiadki ale tak to odbieram u siebie. 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomasz1w napisał:

@kaczadupaPrzypomnij, ten Hegel u Ciebie to H95?

Odnośnie ATC, z tą Regą spróbowałbym SCM11.

A może KEF R3 Meta.

Albo Gato Audio FM 8. 

MA Gold 100 5G?

Dynaudio Evoke 20?

Adam, jakieś inne zajawki?

Tak, H95. Cały czas mi się myli i mówię znajomym, że mam H90 heh

Z pamięci zupełnie nie widzę Elexa mk4 z ATC scm 11. Absolutnie.

Wszystkie znane mi Dynaudio kompletnie odpadają.

Ogólnie nic co gra bez rozdzielczości, ociężale, z podbitym i podgrzanym basem.

Osobiście do Elexa widziałbym paczki otwarte, szybkie, rozdzielcze. Może nawet lekko rozjaśnione. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Spendora ale te małe Classic 4/5 bardzo bym chciał właśnie z Regą posłuchać. Tak samo małe Audiovectory (każde). ProAc Tablette (niemożliwe bo Top ich nie sprowadza). No i małe PMC, każde. 

Jednak jestem bardzo zadowolony z tego co mam z ATC scm7 i Elex więc nie szukam paczek pod Rege. Idę w paczki pod Hegla bo to cały czas mój nr 1 i ciekawość nie daje mi spokoju co można jeszcze z Heglem zrobić. I tu będę słuchał MA Gold 50, Sonus Faber Sonetto 1 gen. 2 i naszych Pylon Diamond 15mk2. Przy okazji oczywiście posłucham ich też z moim Naimem i Regą. A jak nic nie przebije dla mnie SCM7 to patrz avatarek. Top znowu na mnie zarobi, teraz już konkretnie :)

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kaczadupa napisał:

Z pamięci zupełnie nie widzę Elexa mk4 z ATC scm 11. Absolutnie.

Wszystkie znane mi Dynaudio kompletnie odpadają.

Ogólnie nic co gra bez rozdzielczości, ociężale, z podbitym i podgrzanym basem.

Osobiście do Elexa widziałbym paczki otwarte, szybkie, rozdzielcze. Może nawet lekko rozjaśnione. 


Dzięki Adam. W takim razie może spróbuję większe Bowersy 706 S2. Ciągle mnie kuszą i skoro 707 S2 tak się "skleiły" z Elexem, to może wrażenia z 706 S2 będą jeszcze lepsze.

S3 są trochę za drogie i chyba już nie tak szybkie, jak S2. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomasz1w napisał:


Dzięki Adam. W takim razie może spróbuję większe Bowersy 706 S2. Ciągle mnie kuszą i skoro 707 S2 tak się "skleiły" z Elexem, to może wrażenia z 706 S2 będą jeszcze lepsze.

S3 są trochę za drogie i chyba już nie tak szybkie, jak S2. 

Patrz tylko na swój gust. Jak podoba się Bowers z Elex to sprawdź większe. Zawsze to teoretycznie lepsza dynamika itd. Z pewnością śmiało można iść w głośniki z efektownie wyciągniętą, wyeksponowaną i bardzo detaliczną górą oraz lekką średnicą (żeby otrzymać jak najwięcej napowietrzenia środka i góry)  i konturowym basem. 

Czekam na wrażenia po przesiadce na większy monitor. 

Może za ostro napisałem o Elex przy porównaniu z Heglem. Muszę dodać, że moim zdaniem wszystkie znane mi "brytole" będą na tle Hegla grać trochę  zamulonym i podgrzanym  dołem pasma oraz ciepło, duszno i bez tak kapitalnie pokazanego detalu i napowietrzenia na wysokich.

No i Spendor Classic z Regą, chwalą niemiłosiernie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.

Jest nas już trzech, świeżo upieczonych posiadaczy Elexa. 

Zapraszam następnych. :)

 

 

36 minut temu, Ketrab78 napisał:

Najważniejsze, że już na tym etapie jestem z niej zadowolony  :)

Jak chcesz, żeby i Elex był zadowolony to rozważ inne jej ustawienie. Obudowa pracuje jako radiator. Zwłaszcza boczne ścianki wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

 

 

Jak chcesz, żeby i Elex był zadowolony to rozważ inne jej ustawienie. Obudowa pracuje jako radiator. Zwłaszcza boczne ścianki wzmacniacza.

Ta, chyba zorganizuje dla niej stolik. Nie nagrzewa się co prawda jakoś mocno, ale zawsze to zdrowiej dla elektroniki jak radiatory mają wolną przestrzeń z każdej strony  ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wymiana na fabrycznie zamknięty a więc nowy egz. (to zasługa Salonu Audio Q21 za co oczywiście bardzo dziękuję).

W moim pechowym egz. Elexa trafo brumiło cały czas i tak głośno, że przy wieczornym cichym słuchaniu muzyki dało się wyraźnie z odległości nawet 2,5m słyszeć buczenie transformatora. Do tego pokrywa górna wzmacniacza była na samym jej środku wyraźnie wybrzuszona. Coś ewidentnie poszło nie tak w fabryce ponieważ też dostałem egz. fabrycznie zamknięty, nowy. 

Porównałem też numery seryjne obu egz. i obecny jest ewidentnie z nowszej partii. I pokrywa górna jest równa :)

 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FreddieMercury napisał:

Słuchał ktoś tego wzmacniacza z Elac’ami Vela BS403? Nie będzie za duszno? No i jak z trafami, brumią u was?

Miałem Vele 403 z Regą Elex R (mk4 jest ponoć cieplejszy) i grało to dobrze, ale przesiadka na Dynaudio Special 40 dało znacznie lepszy, bardziej wyrafinowany dźwięk. W bezpośrednim porównaniu Vele trochę ujednolicają / upraszczają przekaz. Wiadomo że Dynaudio droższe, ale może warto poszukać czegoś z drugiej reki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FreddieMercury napisał:

No i jak z trafami, brumią u was?

Trafo - kompletna cisza, poza tym w głośnikach też nie słychać żadnych "niechcianych" dźwięków. Dostałem z Q21 nówkę fabrycznie zapakowaną, numer seryjny mojego Elexa bardzo blisko egzemplarza @kaczadupa, czyli pewnie z tej samej serii produkcyjnej;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FreddieMercury napisał:

Słuchał ktoś tego wzmacniacza z Elac’ami Vela BS403? Nie będzie za duszno? No i jak z trafami, brumią u was?

U mnie gra z Elac Carina bs243.4 wyrazisty piękny i gleboki bass , piękna średnica, górą przyjemna i wystarczająco szczegółowo jak dla mnie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...