Skocz do zawartości

kino domowe - pomoc przy skompletowaniu pierwszego zestawu


lion

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Jako świeży forumowicz potrzebuję porady przy kompletowaniu kina domowego.

Przeznaczenie sprzętu:

70% filmy (głównie platformy typu hbomax, disney+, netflix), reszta to xbox + muzyka (w zasadzie pełna gama klimatów w zależności od nastroju domowników, bez disco polo), trochę radia też się pojawi. Tu od razu dodam, że zależy mi na amplitunerze z wifi (pod kątem współpracy ze smartfonem na androidzie)

Pomieszczenie:

salon o pow. 44m2 i do tego jeszcze otwarty hall o dodatkowej pow. 17m2

natomiast sama strefa RTV wydzielona z salonu to ok 17m2, wysokość 2,81m, otoczona trzema ścianami bez żadnych przeszkleń, z jednej strony całkowicie otwarta - rzut w załączeniu wszystko wyjaśnia.

W ścianie, za narożnikiem, położone pod tynkiem przewody - wychodzą na wysokości niecałych 160cm.

Inne:

Do tej pory pyrkał sobie zestaw SONY DAV-DZ340, więc to już sugeruje, że cokolwiek nowego przyjdzie będzie lepsze - co do Sony dygresja taka, że to pierdziawki mogące jakiś tam hałas zrobić i próbować imitować przestrzeń, w pewnym zakresie są na pewno lepsze od głośników w TV, ale dźwięk jak dla mnie mają sztuczny, tj. nienaturalna, "plastikowa" barwa, pozbawiona ciepła (żeby stukanie sub'a nie drażniło to musiałem go programowo przydławić, a centralny podbijać, bo ciężko było dialogi zrozumieć, więc na niższym poziomie głośności lepiej było już przejść na głośniki TV). Takie same wrażenia odsłuchowe miałem przy fabrycznym radiu Sony w aucie - plastikowe brzmienie.

Piszę o tym, bo mimo, że to tylko słaba imitacja kina, to może da jakiś punkt zaczepienia w kwestii doboru kolumn (sorry, ale odniesienia do "prawdziwego" sprzętu niestety nie mam i ciężko mi opisywać coś tak subiektywnego jak dźwięk). Zastanawiam się przy tym, czy warto jeździć po salonach (Poznań i okolice) i próbować posłuchać czegokolwiek, skoro moja przestrzeń i warunki będą totalnie odmiennie od tych sklepowych.

Finanse:

5-6 tys pln

Fora śledzę już jakiś czas i dopuszczam też proponowane przez wiele osób rozwiązanie w postaci dwóch kolumn i ampli na start, chociaż zdecydowanie ciągnie do pełnego kompletu 5.1 lub 5.0 - może być również rynek wtórny, przy czym takie teraz czasy, że na popularnych serwisach ogłoszeniowych ceny używek są często wyższe niż w dniu ich zakupu sprzed kilku lat.

To co znalazłem do tej pory z rynku wtórnego to propozycje 2 szt. kolumn:

- Tannoy M4 - 1100pln

- KEF IQ7 - 1700pln

- Dali Zensor 5 - 1500pln

Z "pełnych" zestawów 5.1 czy nawet 5.0 jeszcze nic wartego uwagi nie znalazłem (albo podrapany, zaniedbany sprzęt albo cena z kosmosu)

A idąc wyżej z kosztami to widziałem zarówno kolumny Bowers & Wilkins CM8 jak i model CM9 w cenie 4,5k pln za parę (w takim przypadku na używany ampli by jeszcze coś zostało i na tym koniec).

W kwestii amplitunera to z używek mam na oku np. Yamaha Rx V681 za 1,6k pln.

Z nowego sprzętu to budżet ogarniałby coś pokroju Tagi 606/607 i pewnie niecieszące się dobrą sławą Teufele...

Podsumowując - czekać na spadek cen chyba nie ma sensu, do tego dostępność sprzęt i tak słaba, więc od czego radzicie zacząć, żeby nie żałować na starcie? może podpowiecie czego z czym nie warto żenić, a jakie połączenie sprzętu (ampli + kolumny) będzie optymalne?

 

parterS.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Szukałem pozostałych elementów zestawu do kolumn Tannoy i chwilowo ciężko, ale przynajmniej jakiś punkt zaczepienia już mam.

W kwestii całego zestawu czy w cenie niecałych 6tys warto obejrzeć AVANTO HTS 5.0 + Marantz SR5011 ? Sam Marantz wydaje się ok, nie zamyka też opcji Atmos, pytanie tylko czy te Avanto dałaby tu radę / bez suba ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednej recenzji pojawiła się uwaga, że "problemem systemu Avanto nie jest wcale brak najniższych składowych pasma, a kwestia regulacji jego ilości", czyli w zasadzie brak możliwości regulacji stosunku do zewnętrznego sub'a, ale zestaw (wg autora recenzji) tylko w niewielkim stopniu ustępuje brzmieniem zestawom 5.1. (no to wiadomo, że mojemu DAV-DZ340 to na pewno nie ustępuje ;), więc mógłbym się niepotrzebnie zachłysnąć na starcie) 

W odniesieniu do moich możliwości ustawienia kolumn  (tak jak na rzucie w pierwszym poście jest wolne po 60cm z każdej strony szafki rtv) wydaje się to wystarczającą ilością miejsca na taką konstrukcję (8-calowe woofery na bocznej ściance), ale wolę dopytać. Jeśli jednak miałby dojść później sub to już w linii z kolumnami będzie pewnie za ciasno. Sprzedawca zestawu jest z moich okolic, więc z odsłuchaniem nie będzie problemu tylko proszę jeszcze o komentarz czy warto się tym interesować przy kwocie niecałych 6tys. czy odpuścić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lion napisał:

zestaw (wg autora recenzji) tylko w niewielkim stopniu ustępuje brzmieniem zestawom 5.1

Jasne ;) haha. Nie ma kina bez suba. Zapamiętaj sobie, wydrukuj, napisz na czole.

20 minut temu, lion napisał:

Jeśli jednak miałby dojść później sub to już w linii z kolumnami będzie pewnie za ciasno.

Sub nie musi być w linii kolumn. Może być gdziekolwiek, dosłownie. Dźwięku poniżej pewnego zakresu częstotliwości ludzie ucho nie jest w stanie zlokalizować i nie musisz suba stawiać bacząc na symetrię. Istotna jest jednak odpowiedź pomieszczenia i jego akustyka. Sub musi stać w taki miejscu który zapewni w miejscu odsłuchu po prostu najlepszą odpowiedź.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie "w linii" wynika z układu pomieszczenia/mebli, dzieciaki czasem odpalają kinecta na starszej wersji konsoli, więc sub w tej przestrzeni odpada, zresztą ma to też jakoś spójnie wyglądać, natomiast w okolicy kanapy nie chcę żadnego sprzętu, bo wiem co może na nim się znaleźć..

Kuszą mnie te Tannoy'e, ale jak mam poszukiwać miesiącami do kompletu tyłu, centralnego i suba to mnie odstrasza.. Może ktoś jeszcze coś zaproponuje ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lion napisał:

Dzięki za odp.

Szukałem pozostałych elementów zestawu do kolumn Tannoy i chwilowo ciężko, ale przynajmniej jakiś punkt zaczepienia już mam.

W kwestii całego zestawu czy w cenie niecałych 6tys warto obejrzeć AVANTO HTS 5.0 + Marantz SR5011 ? Sam Marantz wydaje się ok, nie zamyka też opcji Atmos, pytanie tylko czy te Avanto dałaby tu radę / bez suba ?

To były tak popularne modele swego czasu :)

Ale 5.0 nie.

Sub ma być.

Bas w Avanto możesz okiełznać an amplitunerze i tam go tez suatwiac , pobijć i tak dalej.

Ale to nie będzie bas który powinien lecieć z suba.

Inna sprawa to problem ich ustawienia ze względu na boczny glośnik basowy.

16 godzin temu, lion napisał:

Kuszą mnie te Tannoy'e, ale jak mam poszukiwać miesiącami do kompletu tyłu, centralnego i suba to mnie odstrasza.. Może ktoś jeszcze coś zaproponuje ? 

Cześto oferowane są kompletne zestawy Klipsch z serii Synergy.

F1 albo F2

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad Klipsch - również je brałem pod uwagę, chociaż częściej trafiałem na reference. Czytałem porównanie  @S4Home i z tego co pamiętam F-ki zostały lepiej ocenione.

Zestaw 5.0 synergy  F-1 szt2, B-2 szt2 i C-1 to jakieś 2,4tys. Pytanie czy to wybredne kolumny - tj. czym najlepiej je napędzić, gdyby to one trafiły w moje ręce? Suba dokupiłbym jako ostatni element.

Ad Marantz - w ofercie w zestawie z Avanto właściciel nie pisał, że sprzedaje tylko komplet, więc temat jeszcze do uzgodnienia. Cenowo z tego co widzę gdzieś w okolicach 2,4tys za używki teraz krzyczą.

A gdyby ugryźć temat od strony nowych zestawów to zakładam, że coś pokroju Taga 606 5.1 zostanie zawstydzone możliwościami używek typu Klipsch synergy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lion napisał:

Czytałem porównanie  @S4Home i z tego co pamiętam F-ki zostały lepiej ocenione.

Coś przekręciłeś - Synergy (F-ki) to niższa i słabsza seria względem starej (z tego samego okresu) Reference oznaczanej w modelach RFxx (front) RC (centralny) i RS (efektowe), obecnie produkowane Reference (Rxx) zastąpiły Synergy (F), a w miejsce Reference (R) mamy Reference Premiere (RP). Jeżeli chodzi o używki w rozsądnej cenie z Klipsch-a to patrzyłbym w kierunku RF62 RF82 na fronty do tego dopasować centralny z starej serii Reference, albo coś z nowszych Reference Premiere, a i jeśli chodzi o głośniki efektowe tutaj mamy większą swobodę - albo Klipsch (serie jak poprzednio), albo można zastosować nawet innego producenta jeżeli przekraczałoby budżet. Charakterystyczną cechą serii Reference "starej" i Reference Premiere obecnej (wyższych) są membrany niskotonowe cerametaliczne, niższe serie mają membrany z grafitu malowanego na miedziany kolor.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam skąd się to wzięło - padło na forum pytanie dot. brzmienia synergy w porównaniu do ref. - poniżej wycinek z tego posta:

"Czy seria Synergy (jak F20, F30) brzmi inaczej od Reference (jak R26F, R28F) czy to delikatne zmiany w dżwięku?

Brzmi inaczej. Starsze synergy o dziwo to ciepłe kolumny. Idlch tuba była wycofana, granie bardziej melodyjne ale mniej dokładne. Z kolei ich następca to granie skrajami pasma, ostre, krzykliwe. "

Są akurat dostępne RFy w zestawie jak poniżej, stan wizualny opisany jak nowe, kwota ~3tys.:

2x R-26F + 2x R14S1 + 1x R25C 

to już cena porównywalna z nówkami Taga 606 v3 czy kompletem 5.1 od Teufel (tu nawet pierwotnie myślałem o skorzystaniu z opcji testu/zwrotu, ale musiałbym ampli jeszcze zdobyć). Coś jednak podpowiadało, że zakupu mogę szybko żałować, więc na razie oddaliłem ten plan.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lion napisał:

Są akurat dostępne RFy w zestawie jak poniżej, stan wizualny opisany jak nowe, kwota ~3tys.:

2x R-26F + 2x R14S1 + 1x R25C

Dalej błądzisz w modelach Klipsch, to jest właśnie "nowa" seria Reference (aczkolwiek modele już kilkuletnie) jest to właśnie następca Synergy - i tutaj się zgodzę że względem nich Reference grają bardziej skrajami i ja bym się w to nie pchał, z nowszych modele RPxxxx, R26F które pokazałeś powyżej to nie jest RFxxx np. RF62, które były "prawdziwą" serią Reference. Klipsch zrobił bardzo sprytny zabieg marketingowy (co mnie się osobiście bardzo nie podoba bo mocno wprowadza w błąd) i gdy prawdziwa stara seria Reference zdobyła popularność na rynku w jej miejsce, a raczej pod ich nazwą zaczął sprzedawać modele niższe, a serię która jest następcą Reference sprzedaje jako Reference Premiere oznaczenie RP. Przeczytaj dokładnie ten wątek w nim Piotrek bardzo fajnie opisał zmiany modeli i ich znakowania i chociaż pisał to 5 lat temu jest to bardzo pomocne przy modelach Klipsch-a. Jak pisałem wcześniej najprostsza metoda to rodzaj membran niskotonowych - tańsze (gorsze) modele mają grafit w kolorze miedzi (co też wprowadza skutecznie w błąd), a modele "prawdziwe" Reference i nowsze Reference Premier mają cerametaliczne. Możesz też spotkać się z nazwą Reference Basic - to też jest niższy model - następca Synergy.

Jednak jakby nie patrzeć to Klipsch-e (szczególnie nowa seria Reference) grają dość charakterystycznie i jest to tzw. V-ka czyli podkreślone skraje pasma (modele RP i stara Reference jest jednak zdecydowanie mniej "natarczywa" i męcząca) o nie każdemu takie granie odpowiada. Najlepiej gdybyś miał możliwość posłuchania obydwu serii i porównania do innych zestawów.

Nówki TAGA 606 - miałem 606 SE (Specjal Edition), został mi jeszcze po zestawie centralny i surround (wkrótce do wymiany) i to po prostu nie ta liga. U mnie z Onkyo grały fajnie (bo nie słyszałem innych 😉), z Marantz-em okazało się, że już nie jest tak różowo i padła decyzja o konieczności zmiany frontów, jak kupiłem RF82 to okazało się, że dzieli te zestawy ogromna przepaść oczywiście na korzyść Klipsch-a i to pod każdym względem.

Na szybko zerknąłem na OLX i znalazłem coś takiego https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-kolumn-klipsch-rf-62-iv-rc-62-ii-rb-61-ii-CID99-IDShCIw.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=7 to jest stara seria Reference - ale nie wiem jak teraz kształtują się ceny, jednak za ~3K zł raczej zestawu 5.0 Klipsch-a Reference (prawdziwy - stary) lub Reference Premier RP nie kupisz. Za to Synergy jak najbardziej tak, można coś znaleźć.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, po to tutaj jesteśmy, żeby dzielić się posiadaną wiedzą i chronić mniej doświadczonych kolegów przed błędami. Co do TAGA nie chciałbym żebyś odebrał je jako jakieś dno totalne. Są to tanie głośniki i powiedzmy na swoją cenę pewnie nie najgorsze - myślę że też warto posłuchać, umówić się w salonie i będziesz mógł wtedy porównać. Trudno w bezpośrednim pojedynku stawiać głośniki za ~1700 zł para z głośnikami za ~7000 zł para (RP8000). Ale jeżeli rozważasz używki to jak najbardziej szukać czegoś lepszego w powiedzmy podobnej lub nieco wyższej cenie do tych nowych, a jednak grających o wiele lepiej dla Ciebie, bo najważniejsze w tym wszystkim jest żebyś to Ty był zadowolony.

Dlatego w miarę możliwości odsłuch (najlepiej u siebie jak to możliwe), nie kupować "w ciemno" na podstawie tylko opisów i recenzji - każdy z nas ma swoje preferencje dźwiękowe i coś co zadowoli jednego absolutnie może nie spełnić oczekiwań drugiego z nas. Naprawdę spróbuj umówić się w jakimś salonie i posłuchać "nówek" różnych marek - to na pewno ułatwi nakreślić kierunek poszukiwań.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lion

To pod nosem w Poznaniu u jednego gościa masz w tym samym kolorze tylko nie wiem czy Ci ten kolor spasuje:

Mission m31i jako front (M32i byłoby lepiej) albo surround

Mission M30i jako surround

M3c2i - centralny

Ma takżeL

Mission Mx4

Wharfedale jakieś ma i Klipsche, Kefy

tylko nie bierz od niego amplitunera bo chyba tylko starocie ma.

 

Jak poszukasz to znajdziesz jeszcze więcej Missionów w Wielkopolsce, zerknij sobie na OLX tylko nie filtruj po kategoria bo niektóre są wrzucone zamiast w audio to w hobby :(
 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2023 o 17:31, lion napisał:

Ad Klipsch - również je brałem pod uwagę, chociaż częściej trafiałem na reference. Czytałem porównanie  @S4Home i z tego co pamiętam F-ki zostały lepiej ocenione.

To czytałeś mój "artykuł" o nich.

Tak starsze Synergy F to lepsze kolumny niż nowsze reference.

Dnia 10.02.2023 o 17:31, lion napisał:

Zestaw 5.0 synergy  F-1 szt2, B-2 szt2 i C-1 to jakieś 2,4tys. Pytanie czy to wybredne kolumny - tj. czym najlepiej je napędzić, gdyby to one trafiły w moje ręce?

To łatwe kolumny do napędzenia i nie są wybredne.

Dnia 11.02.2023 o 08:29, tomek72 napisał:

Coś przekręciłeś - Synergy (F-ki) to niższa i słabsza seria względem starej (z tego samego okresu) Reference oznaczanej w modelach RFxx (front) RC (centralny) i RS (efektowe), obecnie produkowane Reference (Rxx) zastąpiły Synergy (F), a w miejsce Reference (R) mamy Reference Premiere (RP).

Względem nowej Reference. Tak to opisałem. Starsze Fki są lepsze od nowszej Reference. Premier to co innego.

Klipsch specjalnie pokrecił te nazwy żeby sztucznie podnieść jakość niższej serii.

Missiony M tez ciekawa opcja. Chodż one lubia mcniejsze amplitunery.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze F-ki mam też na liście obserwowanych, ale ostatnio skupiłem się na nówkach od Klipsch z uwagi na możliwość skorzystania z karty upominkowej w jednej z popularnych sieciówek rtv. I tu pytanie czy taki gotowiec, tj. Pioneer VSX-934B w mariażu z R-610F ma sens (do tego R-52C, R-41M)? 610-tki na mój metraż powinny wystarczyć i zostanie jeszcze na suba, jednak nawet mimo znacznego zbicia ceny zestawu nie  chciałbym pakować się w coś co pasuje jak do świni siodło. Jakie jest Wasze zdanie? Wiem, że pytanie bardziej do mnie, tj. czy moje uszy to zaakceptują, ale od czegoś trzeba zacząć, a tu na pewno dwa plusy: a)nowe, b) gwarancja.

Edytowano przez lion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Update: miałem okazję posłuchać zestawu Klipsch 5.1 z kolumnami rp260 (z kolei central to wiem tyle, że to model z tych "czterookich" R-3xC). Sub w kinie robił największą robotę, ale nie wiem czy na dłuższą metę bym wytrzymał przy nim, tj przy jakimś dwugodzinnym seansie obawiam się, że narządy wewnętrzne byłyby poprzestawiane + ból głowy. Co ciekawe surround'y nie dawały znaku życia - właściciel wspomniał, że nie wie z czego to wynika, że czasem je słychać, a czasem nie (podłączone fizycznie były, a źródło na pewno 5.1, więc zacząłem się zastanawiać czy może być jakiś problem z ampli). Nie wnikając w szczegóły, z uwagi na ograniczony czas, skupiłem się na kolumnach i tu myślałem, że doznam szoku, efektu wow, ale nie - przy muzyce po prostu poprawnie, bez zachwytu, przy takim codziennym, normalnym poziomie głośności / nie imprezowym. Ad kino to bez suba jakby wykastrowane z emocji, a z drugiej strony sub wydał mi się zbyt nachalny, tzn.jakby  zabijał wszystkie inne pasma swoją mocą i człowiek skupiał się bardziej na masażu siedziska. Potęga była, ale takie młucenie to chyba kierunek nie dla mnie. W "spokojnej scenie" dialogi wydawały się wycofane, zanikały gdzieś. Jako laik nie wiem czy miałem za duże wymagania czy to kwestia konfigu/kalibracji/ampli/ akustyki pomieszczenia lub wszystko razem wzięte (zwróciłem jedynie uwagę, że jak na tylny bass reflex to kolumny były blisko ściany), ale ogólnie nie porwało mnie nic. Będę słuchał jeszcze innych Klipsch'ow i wtedy ocenię czy to moje klimaty,, ale zacząłem mieć obawy co by było przy tych najprostszych R-610 razem z VSX-934B ( nawet jak zestaw wychodziłby za "pół darmo"). Podjadę też do jednego z salonów, żeby pogadać, posłuchać i może lepiej określić swój gust.

Zapytam na zapas - czy idąc w kierunku nówek to taki zestaw Fyne Audio F303 / F301 / F300C do mojej powierzchni by się nadawał?

Może ktoś zaproponuje jeszcze coś w okolicy 4tys wartego odsłuchania? (tj. w tej kwocie nowy zestaw minimum 5.0, bez amplitunera, a sub dojdzie na spokojnie później).

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli tak grał to był źle ustawiony.

Słuchałes u jakiegoś baso luba

Po opisie tyłów coś sięwydaje że to wogole nie było ustawione.

No i nie było wow na 260tkach które sa znacznie lepsze od 610.

22 godziny temu, lion napisał:

Zapytam na zapas - czy idąc w kierunku nówek to taki zestaw Fyne Audio F303 / F301 / F300C do mojej powierzchni by się nadawał?

Z subem tak.

22 godziny temu, lion napisał:

Może ktoś zaproponuje jeszcze coś w okolicy 4tys wartego odsłuchania? (tj. w tej kwocie nowy zestaw minimum 5.0, bez amplitunera, a sub dojdzie na spokojnie później).

Quadral Argentum 6000, Heco Victa 702,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pozostałe propozycje. Sprawdzę co będę mógł odsłuchać, bo w przypadku F303 Fyne mam info ze sklepu, że tylko zakup przez www wchodzi w grę (bez możliwości odsłuchu w salonie).

A z tym umiłowaniem basów to masz rację, dlatego nie chcę skreślać tych 260-ek.

Ze stajni Klipscha radzisz odpuścić R-610F, a jak z innymi modelami tj. R-620F lub R-26F (również nowe) ? czy jest tu przepaść względem tych używek RP260? 

Bo jeśli R-620 lub R-26F nadawały by się na start to bym dokupił np. R-34C (zapominając o R-52C) + R-41M ...i na koniec  R-100SW / R-120SW  ?

Mam jeszcze w Poznaniu używane Synergy F3, ale to już raczej nie na moją powierzchnię oraz R-24F.

 

Czy mógłbyś jeszcze dopisać jakie ampli warto brać pod uwagę, a czego unikać dla tych zestawów:

1)  Fyne Audio F303 / F301 / F300C

2)  Klipsch R-620F / R-26F lub używki RP260 (czy tu mógłby zostać VSX-934B ?) 

3) Quadral Argentum 6000

4) Heco Victa 702

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...