Skocz do zawartości

Rel t5i + onkyo 686 buczenie, nie wybudza się ze standby


zelojarozelo

Recommended Posts

Mam problem z subwooferem Rel T5i. Jest on podłączony do ampli Onkyo 686, w ampli wyjście Subwoofer pre out, w subie wejście 1.LFE. Kabel chinch, zwykły, nieekranowany.

Problem jest nastepujacy: po wyłączeniu źródła dźwięku (wyłączony amplituner, w trybie standby) po kilku sekundach subwoofer zaczyna buczeć. Nie jest to głośny dźwięk, ale wciaz słyszalny. Rośnie wraz z podkręcaniem głośności na subie.

Parę uwag:

- problem nie występuje, gdy ampli jest włączony, a dźwięk np. zapauzowany.

- problem ustaje gdy odłączę kabel RCA z wejścia LFE,

- gdy odłączę ampli z prądu, Sub na chwilę się wycisza, by po kilku sekundach znów zacząć buczeć,

- po wejściu suba w tryb standby (po 30 minutach od nieużywania) buczenie ustaje.

 

Oczywiście będę próbował wymienić kabel na jakiś inny, ekranowany. Ale być może macie jakieś inne pomysły ( brum z sieci? Interferencja z anteną tv?)

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc!

 

Problem drugi - subwoofer nie wybudza się z trybu standby, po podaniu sygnalu(np. włączenie ampli i włączona zwykla TV). Dodam, że jak włączę ręcznie to pracuje on normalnie, a więc nie zakładam tu winy jakiś ustawień Ampli(typu kolumny LARGE, odpowiednie odcięcie itd). Połączony jest tylko kablem RCA, opis powyżej.

 Gdzieś czytałem że po podłączeniu kablem Speakon będzie się wybudzał normalnie. Spróbuję, jak tylko będę miał wolną chwilę.

Jakies pomysły o co tu może chodzić? A może ten typ tak ma?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień kabel.

Czy ona są oba wpiete do tego samego gniazdka?

22 godziny temu, zelojarozelo napisał:

Problem drugi - subwoofer nie wybudza się z trybu standby, po podaniu sygnalu(np. włączenie ampli i włączona zwykla TV). Dodam, że jak włączę ręcznie to pracuje on normalnie, a więc nie zakładam tu winy jakiś ustawień Ampli(typu kolumny LARGE, odpowiednie odcięcie itd). Połączony jest tylko kablem RCA, opis powyżej.

 Gdzieś czytałem że po podłączeniu kablem Speakon będzie się wybudzał normalnie. Spróbuję, jak tylko będę miał wolną chwilę.

Jakies pomysły o co tu może chodzić? A może ten typ tak ma?

Dostaje za słaby sygnał to jest kwestia ustawienia.

Ile masz w dB ustawionego suba na ampli?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Zmień kabel.

Czy ona są oba wpiete do tego samego gniazdka?

Dostaje za słaby sygnał to jest kwestia ustawienia.

Ile masz w dB ustawionego suba na ampli?

 

Hej, dzięki za odpowiedź. Kabel wymienię, myślę, że to rozwiąże problem. Urządzenia są wpięte do innych gniazdek, ale leżących na tej samej ścianie, więc zakładam, że są jakoś spowinowacone względem siebie. Na ampli Subwoofer na 0 dB.

Na razie podłączyłem (na próbę) kabel RCA, ekranowany, jednostronnie pod subwoofer (akurat miałem nieużywany RCA-mini jack) i brumu nie ma. Kwestia wybudzania chyba też rozwiązana (podłączyłem Suba również kablem Speakon i wybudza się bez problemu podczas uruchomienia Ampli).

Natomiast zidentyfikowałem inny problem - podczas porządkowania kabli za szafką rtv nagle wzbudził się sub - głośne buczenie. Pierwsza myśl - zwarcie, więc odsuwam szafke - ustało... Zacząłem robić dochodzenie i okazało się, że Sub reaguje tak na zmianę położenia kabla antenowego telewizji naziemnej cyfrowej, dostarczanej z instalacji w bloku. Natężenie tego buczenia jest zależne od konkretnego ułożenia kabla antenowego w gnieździe. Występuje nawet, gdy amplituner jest odłączony od prądu. Kable i gniazdo antenowe znajdują się blisko amplitunera i przebiegającego tam kabla Speakon. Jakieś pomysły co z tym zrobić? Na tą chwile udało mi się tak ułożyć wtyczkę antenową w gnieździe, że wspomniane sprzężenie się nie robi, ale nie chcę tego tak zostawić. Nie wykluczam, że w przyszłości albo obruszy się ten kabel, albo wyrobi jeszcze bardziej kabel lub gniazdo antenowe w ścianie i nie będzie się już dało "zatrzymać" tych zakłóceń poprzez inne ułożenie tego kabla...

Any idea? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dodatkowego wzmacniacza brak, korzystam jedynie z podanego sygnału w gniazdku. Myślisz, że zgłoszenie tego do zarządcy budynku ma sens? Chodzi mi o jakąś interwencje w całej instalacji, a nie u mnie w mieszkaniu. Czy oni są w stanie jakoś odizolować te gniazdka galwanicznie od reszty instalacji (zakładam, że tu jest problem...)?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zelojarozelo napisał:

. Czy oni są w stanie jakoś odizolować te gniazdka galwanicznie od reszty instalacji (zakładam, że tu jest problem...)?

ale które gniazdka, antenowe od zasilających? One fizycznie nie są połączone. Nawet nie mają jak. Może na upartego ktoś mógłby się doszukać jakiegoś połączenia w sytuacji gdy jest wzmacniacz antenowy podpięty ale na to bym nie liczył bo czegoś takiego nie stosuje się w budynkach wielorodzinnych. Są inne rozwiązania.

Zatem zarządca Ci tutaj nic nie pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

ale które gniazdka, antenowe od zasilających? One fizycznie nie są połączone. Nawet nie mają jak. Może na upartego ktoś mógłby się doszukać jakiegoś połączenia w sytuacji gdy jest wzmacniacz antenowy podpięty ale na to bym nie liczył bo czegoś takiego nie stosuje się w budynkach wielorodzinnych. Są inne rozwiązania.

Zatem zarządca Ci tutaj nic nie pomoże.

Tak, tak, ja wiem, ze nie są połaczone fizycznie. Bardziej zakładam jakąś interferencje, zakłócenia. Sam nie wiem z resztą - stad pytania ;)

Budynek ma 13 mieszkań, jest nieduży.

Widzisz jeszcze jakiś pomysl inny niż wymiana kabla antenowego + kontrola gniazda w ścianie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz sobie kabel Speakon i problem z buczeniem i wzbudzaniem suba powinien zniknąć. W KD należy podłączyć kabel Spekaon do terminali głośnikowych i kabel RCA do wyjścia SUB out amplitunera. W stereo kabel Speakon tylko do terminali głośnikowych.

U mnie w stereo jak odłączę kable głośnikowe od kolumn, to REL T5i też buczy.

Poniżej cytat z instrukcji subwoofera:

"Połączenia niskopoziomowe za pomocą wejść RCA (lub XLR w niektórych modelach) mogą być wykonane, gdy połączenie wysokopoziomowe jest niemożliwe lub w systemie kina domowego, gdzie powinniśmy skorzystać zarówno z połączenia wysokopoziomowego jak i niskopoziomowego".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2023 o 08:05, Piotr Sonido napisał:

Możesz spróbować zastosować filtr na kabel antenowy. Sa takie gotowe do kupienia.

Albo spróbuj jakimś przedłużaczem na chwile podłączyć do innego dalszego gniazdka.

 

Generalnie subwoofer stoi juz w innym kącie, podłączony do innego gniazdka, na kablu ekranowanym. Buczenia nie ma. 

Co do kabla antenowego - póki co nie ruszam, bo nie niesie, ale jak mi się znow zacznie sprzęgać to zastosuje ten filtr, sprobuje poprawic zarobienie gniazda.

Dnia 3.03.2023 o 16:49, tomek72 napisał:

@zelojarozelo miałem podobny problem, ale nie tyle z subem co ogólnie po podłączeniu kabla HDMI do dekodera kablówki - pojawiał się przydźwięk w głośnikach, przed główne gniazdo kablówki wstawiłem taki izolator galwaniczny i jak ręką odjął, można też je stosować do instalacji antenowych.

Dzięki! Spróbuję, gdy problem się nasili na nowo.

23 godziny temu, Inżynier RD napisał:

Podłącz sobie kabel Speakon i problem z buczeniem i wzbudzaniem suba powinien zniknąć. W KD należy podłączyć kabel Spekaon do terminali głośnikowych i kabel RCA do wyjścia SUB out amplitunera. W stereo kabel Speakon tylko do terminali głośnikowych.

U mnie w stereo jak odłączę kable głośnikowe od kolumn, to REL T5i też buczy.

Poniżej cytat z instrukcji subwoofera:

"Połączenia niskopoziomowe za pomocą wejść RCA (lub XLR w niektórych modelach) mogą być wykonane, gdy połączenie wysokopoziomowe jest niemożliwe lub w systemie kina domowego, gdzie powinniśmy skorzystać zarówno z połączenia wysokopoziomowego jak i niskopoziomowego".

Dokladnie tak zrobiłem. Pomijając że faktycznie nie ma buczenia, to jakość sygnalu/ praca subwoofera naprawdę jest dużo lepsza po kable speakon. 

BTW. Kawal dobrego subwoofera!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2023 o 19:50, Inżynier RD napisał:

W KD należy podłączyć kabel Spekaon do terminali głośnikowych i kabel RCA do wyjścia SUB out amplitunera.

a to jest ciekawe, bo według strony firmy REL, w systemach surround należy skorzystać z "LFE/.1 input" a terminale głośnikowe można podłączyć dodatkowo by bezproblemowo przełączać się pomiędzy stereo a surround, źródło:

https://rel.net/blog/2015-07-23/connection-guides/determine-whether-to-use-high-level-low-level-and-lfe-1/

 

Cytat

 

LFE/.1 input:

The LFE/.1 input is only used when connecting your REL to a surround sound system. The LFE/.1 input can be used simultaneously with the High Level or Low Level input for seamless transition from Stereo to surround sound.

 

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lolekdrugi napisał:

a to jest ciekawe, bo według strony firmy REL, w systemach surround należy skorzystać z "LFE/.1 input" a terminale głośnikowe można podłączyć dodatkowo by bezproblemowo przełączać się pomiędzy stereo a surround, źródło:

https://rel.net/blog/2015-07-23/connection-guides/determine-whether-to-use-high-level-low-level-and-lfe-1/

 

 

Zgadza się, w KD kanal LFE jest dedykowany do suba, nie zawsze w 100% pokrywa się z niskimi tonami podawanymi np. na fronty. Stąd też REL zaleca podłączenie zarówno LFE jak i High Level (wlasnie po to żeby zgarniać też pasmo z frontow). A do stereo - niektóre Ampli, np mój Onkyo potrafi wypuścić sygnał niskiej czestotlislwosci na subwoofer, ale brzmieniowo to wciąż nie to samo co przyłącze high level i bezpośrednie "zgarnięcie" sygnalu z terminali głośnikowych. Nie wiem z czego to wynika, być może z braku opóźnienia w fazie, większej dynamice, mniejszym przetworzeniu sygnalu, ale różnica jest naprawdę duza!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jasiek88 napisał:

Od tego masz dodatkowe opcje do włączenia w ampli a nie żadne dodatkowe kable. 

I ustawiasz to samo odcięcie?

Oczywiście mogę włączyć taka opcję (w onkyo się nazywa DoubleBass), która kopiuje sygnały niskich tonów na subwoofer, ale w REL T5i wejście LFE nie podlega regulacji Crossoverem, zatem punkt odcięcia jest nieznany i szczerze mówiąc nie współgra on pomiędzy frontami a subem. 

Drugą opcją jest ustawienie odcięcia  na dole pasma na frontach w ampli - wtedy po prostu fronty nie graja poniżej, bo idzie na subwoofer.

Zatem najlepszą opcją jest podpięcie się Speakonem, pozwolenie frontom grać całym pasmem oraz korekcja punktu odciecia crossoverem na subie, tak, by calosc sie uzupelnila. Tam gdzie fronty sobie nie poradzą, zagra subwoofer.

Sorki, odpisałem z drugiego konta ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to w żadnym wypadu najlepsza opcja tylko ci się tak wydaje po prostu masz u siebie coś nie tak. Cały świat kina domowego operuje na kanale LFE i wyjściu niskopoziomowym .. seria HT rela nie ma żadnych wejść wysoko-poziomych ani SVS ponieważ niczemu to nie służy w kinie wielokanałowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jasiek88 napisał:

Nie jest to w żadnym wypadu najlepsza opcja tylko ci się tak wydaje po prostu masz u siebie coś nie tak. Cały świat kina domowego operuje na kanale LFE i wyjściu niskopoziomowym .. seria HT rela nie ma żadnych wejść wysoko-poziomych ani SVS ponieważ niczemu to nie służy w kinie wielokanałowym.

Ja rozumiem i się zgadzam, że do KD najlepiej LFE. Niemniej ja nawiązuje głównie do odluchu stereo, do współgrania z frontami, dynamiki dźwięku. KD u mnie mocno sporadycznie stąd wlasnie wybór serii T5, a nie HT, która się w KD sprawdza duzo lepiej. Wykastrowanie frontów crossoverem na ampli, i przerzucenie niskich tylko na Sub powoduje braki w basie, w dość dużym pomieszczeniu - 40m2. 

Kończmy offtopic, temat dotyczy zakłóceń, ale wydaje się rozwiązany;) pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

wybacz, ale ja na stronie REL nie widzę "zalecenia" jest tylko informacja, że można tak zrobić a nie, że się zaleca. Mowa o KD oczywiście.

20230306_131617.jpg.9d7b194084309dd5c59ae37718fb0975.jpg

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

wybacz, ale ja na stronie REL nie widzę "zalecenia" jest tylko informacja, że można tak zrobić a nie, że się zaleca. Mowa o KD oczywiście.

 

20230306_131844.jpg

20230306_131523.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zelekzelek to jest tłumaczenie z oryginału. Oryginał wkleiłem powyżej. Jak widać, tłumaczenie przekłamuje bo w oryginale nie ma słowa o tym, że należy zawsze tak podłączać.

Mało tego, wszystkie trzy opcje podłączenia są rozdzielone i każda jest dokładnie opisana. Natomiast w polskiej wersji instrukcji co sam wykazałeś, ktoś poszedł na skróty i zapewne to jest powodem tych informacji w sieci. W sumie to nic nowego. Często zdarza się, że tłumaczenia są kiepskie i wprowadzają błędy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lolekdrugi napisał:

@zelekzelek to jest tłumaczenie z oryginału. Oryginał wkleiłem powyżej. Jak widać, tłumaczenie przekłamuje bo w oryginale nie ma słowa o tym, że należy zawsze tak podłączać.

Mało tego, wszystkie trzy opcje podłączenia są rozdzielone i każda jest dokładnie opisana. Natomiast w polskiej wersji instrukcji co sam wykazałeś, ktoś poszedł na skróty i zapewne to jest powodem tych informacji w sieci. W sumie to nic nowego. Często zdarza się, że tłumaczenia są kiepskie i wprowadzają błędy.

Panowie, pozwolę się nie zgodzić. Mam również oryginał instrukcji RELa. Zgadzam się ze tłumaczenia nie zawsze są ok, ale to jest w miarę trafione. 

20230306_135420.jpg

Przed chwilą, zelekzelek napisał:

Panowie, pozwolę się nie zgodzić. Mam również oryginał instrukcji RELa. Zgadzam się ze tłumaczenia nie zawsze są ok, ale to jest w miarę trafione. 

20230306_135420.jpg

 

20230306_135239.jpg

20230306_134723.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...