Skocz do zawartości

zestaw wzmacniacz sieciowy + kolumny za 6-7tys


kretson

Recommended Posts

Cześć, gorąca prośba o pomoc w wyborze sprzętu do salonu. 

Czytałem trochę forum i wyłapałem kilka propozycji które będę chciał sprawdzić ale na pewno wszystkiego nie uda mi się odsłuchać a też pewnie sporo pominąłem więc wszelkie porady mile widziane. 

Co chcę kupić? Najlepiej urządzenie all-in-one i to najlepiej niewielkich rozmiarów. Mam mało miejsca na szafce i chcę uniknąć plątaniny kabli. Tutaj pod tym względem idealnie pasuje mi Bluesound Powernode. Do tego kolumny podstawkowe, podłogowych raczej nie zmieszczę. 

Pomieszczenie: salon z otwartą kuchnią z boku, sam salon to mniej więcej 15m2 (5x3), doliczając otwarta kuchnie i korytarz (otwarty w większości ten dłuższy bok 5m) to razem będzie z 25m2 (ale przestrzeń w której będą kolumny i ja podczas słuchania to jakieś 3x4m 🙂 ). Kolumny chcę postawić na krótszej ścianie, po bokach szafki rtv o szerokości 2m, jakieś 2,5m przed kanapą. Za kanapą jest jeszcze około 1,5m przestrzeni a z tyłu firanka i okno. Za kanapą mam biurko ustawione bokiem do kolumn i tam często siedzę w dzień, więc chciałbym żeby tak też było w miarę przyjemnie słuchać, wiadomo że to kiepskie miejsce i nie oczekuję tam cudów siedząc bokiem do źródła, ale po prostu chciałbym żeby coś w miarę przyjemnie leciało w tle do pracy zamiast siedzenia w słuchawkach.   

Źródło to przede wszystkim streaming z tidala, czasami souncloud. Do tego dźwięk z TV i konsoli. 

Muzyka to głównie różnej maści elektronika, trochę rapu, soulu, jazzu i starszego lżejszego rocka. 

Zależy mi na fajnej dynamice, żeby muzyka brzmiała energicznie i pobudzająco niekoniecznie przy dużej głośności. Nie musi to być super neutralne brzmienie jak w studiu, nie przeszkadza mi jeżeli będzie lekko 'podkoloryzowane', chodzi o przyjemność ze słuchania. 

Nie potrzebuję wejścia phono, masy innych analogowych - chcę tylko podłączyć urządzenie do internetu, do TV przez HDMI i mieć spokój 🙂 

Na razie sprawdziłem zestaw Powernode + B&W 606 S2. I bardzo podobała mi się szczegółowość i przestrzeń, ale wydawało mi się że jest tam trochę mało basu, być może u mnie w mniejszym pomieszczeniu i kolumnach ustawionych tyłem 15-20cm od ściany byłoby go trochę więcej, oprócz tego nie wiem czy ta szczegółowość nie byłaby męcząca przy dłuższym odsłuchu. 

Oprócz tego myślałem o Marantzu PM7000N (chociaż on wydaje się już trochę sporym klockiem), Octavio AMP i Audiolabie 6000a Play. Tylko jakie kolumny do tego mogą fajnie zagrać? Dali OBERON 3 sprawdziły by się w takim połączeniu?

Trochę się napaliłem na tego Powernoda, idealnie pasuje mi rozmiarami i funkcjonalnością, z jakimi jeszcze kolumnami warto go zestawić w tym budżecie dla porównania? 

Całość chciałbym zamknąć w 6-7k (bez kabli i podstawek), ale jak uda się kupić coś co mnie zadowoli za 5 to tym lepiej 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/zestaw-stereo-bluesound-powernode-elac-carina-bs243-4.html

Tak, budżet przekroczony o 399 zł, ale cena za ten zestaw wydaje się niezła i przeskakujesz z kolumnami na zupełnie inny poziom.  Nota bene będę miał okazję posłuchać tego zestawu😉

A przy okazji porównać z Elacami Vela 403 i B&W 707 S3🙂

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kretson napisał:

A jak wypada Uni-Fi Reference B6 w porównaniu do Debut? Będę chciał na pewno przesłuchać któreś z nich a nie wiem czy uda mi się oba modele. 

Posłuchaj obu modeli kolumn z Powernode i wyrobisz sobie swoje zdanie. Oczywiście, kwestia czy będą je mieli na stanie, aczkolwiek umawiając się na odsłuch, warto zapytać o nie sprzedawcę.

Droższy model to brzmienie bardziej wyrafinowane, mniej podbarwione w stosunku do tańszego modelu. Zastosowanie innych materiałów z których wykonane są przetworniki obu kolumn oraz ich konstrukcji , powoduje, iż są to brzmienia dla różnych odbiorców.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretne wnioski z odsłuchu Powernode poniżej. Pokój, z tego co pamiętam ok. 25-27 m2.

1) Powernode + B&W 707 S3 - przepraszam, ale te kolumny są w pytę dobre, niezależnie od tego, kto jak nie lubi Bowersów, a te historie z ich nielubieniem i jak B&W są złe to już trochę legendami obrosły;) Ja nigdy nie miałem takich obiekcji, ale jak się poczyta w sieci... opinie napisane chyba przez tych, co ich nigdy nie słuchali. Cóż, lepiej czasami nie czytać, tylko posłuchać. Pierwsze wrażenie to absolutna kontrola, przejrzystość, ogniskowanie źródeł, "powietrze", zebrany, czytelny, szybki bas, tutaj naprawdę Bowers jest dobry. Liniowa średnica, bez czarów, za to bardzo czytelna. Bardzo czytelne wysokie, ale wcale nie kłujące. Dużo powietrza, znowu to piszę. I wcale to jest nie suche brzmienie, choć detali tu dużo. Trochę żałuję, że nie spróbowałem B&W 706 S3, być może większa obudowa i woofer dałyby więcej "romantyczności", ale znowuż, 707 wg mnie to są bardzo dobre małe monitory, gdybym miał pokój powiedzmy 10-15 m2, to pewnie byłyby już moje.

2) Powernode + Elac Carina BS243.4 - przepięcie kolumn i noż k...a m.ć, ile to ma pozytywnego "soku", ile drive'u, ile uczuć płynie z tych przecudownie wyglądających głośników. Od razu chce mi się je kupić. Słucham i utwierdzam się w tym przekonaniu. Szczegółów w pewnych utworach jest nawet więcej, niż z Bowersów, tylko są bardziej gładkie i że tak powiem lekkostrawne. Bardzo "przyjemne" granie, ale jednocześnie na wysokim poziomie, dużo moim zdaniem robi tu wysokotonowy JET. Bas jest bardzo przyjemny, momentami nawet lekko niewiarygodny, jak z tak relatywnie małej (ale wcale nie najmniejszej) obudowy. Jednak kontrola i trzymanie za pysk basu w Bowersach były wzorowe, tutaj Elac lekko poluzował ten zakres ale jednocześnie jest więcej "mięsa", więc do większych pokoi, jak mój, jednak chyba lepiej będzie z Elaciem. Poza tym, średnica ma moim zdaniem więcej "ducha" w Elacach. Ale znowuż, Bowersy były bardzo dobre i w tym zakresie.

3) Powernode + Elac Vela 403. Cóż, nawet jeżeli Powernode to nie jest najwłaściwszy partner do Vela 403, to po prostu było słychać, że Vela to inna, wyższa klasa, niż Bowersy i Cariny. Kontrola w pełnym paśmie, większy rozmach, niżej schodzący bas. Wydawało mi się też, że wysokie były inne, bardziej szczegółowe i jednocześnie bardziej szlachetne. Bas był bardziej żylasty, na pierwsze ucho może mniej atrakcyjny, niż w Carinach, ale zaraz było słychać, że zdecydowanie lepszy. Powernode wyciągnie z Vela 403 może 60-70% ich możliwości. Inne (lepsze) piecyki z pewnością wyciągną z nich więcej... I na lepszy piecyk 403 zasługują zdecydowanie. 

Podsumowanie:

> Bowers 707 S3 - bardzo dobre monitory do 10-15m2,

> Elac Carina BS243.4 - mega przyjemne granie, lekko dopalone brzmienie, da radę i na 20m2, albo i trochę więcej, można się w nich zakochać, naprawdę fajny sznyt.

> Elac Vela 403 - monitory naprawdę wysokiej klasy, z Powernodem zagrały najlepiej z ww. (ale z lepszą elektroniką zapewne będzie jeszcze lepiej).

 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomasz1w dzięki za relację, posłucham sobie też tego zestawu z Elac Carina w następnym tygodniu. Chciałbym sobie też porównać z Uni-Fi Reference B6  i Debut Reference ale raczej nie będzie na stanie i nie uda się za jednym zamachem. 

Chcę też posłuchać Audiolaba 6000a Play z tymi Debut Reference B6 bo tam akurat powinny być i jeszcze dla porówania np. Polk Audio Reserve R200. Ale pod względem funkcjonalności i rozmiarów Powernode bardziej mnie przekonuje. 

Szkoda, że nie da się nigdzie porównać w jednym pomieszczeniu zaraz po sobie Audiolaba i Powernoda :) Tak samo nie ma jak sprawdzić Powernoda np. z Polk Audio Reserve R200 a wydaje się że to byłoby spoko zestawienie, jak myślicie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kretson napisał:

Tak samo nie ma jak sprawdzić Powernoda np. z Polk Audio Reserve R200 a wydaje się że to byłoby spoko zestawienie, jak myślicie? 

Podejrzewam, że u nas mało osób miało okazję posłuchać tego zestawienia, ale faktycznie na zagranicznych kanałach jest ono chwalone. Nie podoba mi się jednak ten woofer z "turbiną", słabo to wygląda. Poza tym gwizdek ze szpilką to chyba też przerost formy nad treścią, przynajmniej w tym zakresie cenowym. Dzieci i domowe zwierzątka na pewno się nim zainteresują;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

No właśnie ale za 700 zł nie kupisz stremera pokroju Blusounda.

Kupisz Wiim mini.

Ok pod kątem funkcjonalności też jest fajnie.

Oba grają w klasie D

Delikatnie inaczej.

Może warto wyjść poza salony Top Hi Fi w wyborem?

Co sądzisz?

 

 

Oczywiście, że warto, dzisiaj się wybieram do innego salonu posłuchać Audiolaba 6000A z różnymi kolumnami, po prostu brzmienie powernoda z Elacami Carina mi podpasowało ale jeszcze poszukiwania trwają :) 

Czy jeżeli podłączyłbym Toslinkiem np. Wiim Pro z NADem C368 to byłaby różnica względem wbudowanego modułu z blueOS? No logikę wydaje mi się, że nie powinno być skoro w obu przypadkach DAC w NADzie dostaje taki sam sygnał cyfrowy.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kretson napisał:

Czy jeżeli podłączyłbym Toslinkiem np. Wiim Pro z NADem C368 to byłaby różnica względem wbudowanego modułu z blueOS? No logikę wydaje mi się, że nie powinno być skoro w obu przypadkach DAC w NADzie dostaje taki sam sygnał cyfrowy.  

Moim zdaniem będzie. Node nawet jako transport gra łagodniej.

14 godzin temu, tomasz1w napisał:

Ja Powernode'a już kupiłem, jutro wypożyczam Cariny odsłuchane w salonie w ostatnią sobotę. Albo zostaną albo nie;)

No i prosze. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.03.2023 o 10:23, kretson napisał:

Oczywiście, że warto, dzisiaj się wybieram do innego salonu posłuchać Audiolaba 6000A z różnymi kolumnami, po prostu brzmienie powernoda z Elacami Carina mi podpasowało ale jeszcze poszukiwania trwają :) 

Daj znać, jakie połączenie najbardziej Ci się spodoba. W razie czego możemy zasugerować jeszcze inne połączenia :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cariny BS 243.4 zostają. Bardzo podoba mi się ich szczegółowość, ale taka gładka, rozpylona. Przesłuchałem ileś płyt, niby mi dobrze znanych i wyszło, że jest tam masa szczegółów, których wcześniej nie słyszałem. Ale jest to podane w tak fajnie lekkostrawny sposób, że aż żal byłoby mi te kolumny oddawać. Są do słuchania na długo. Zwłaszcza dęciaki wypadają fajnie (np. Chris Botti, Marion Meadows, Chet Baker), poza tym gitara akustyczna, wokale męskie i damskie, za te pieniądze mega to brzmi moim zdaniem. Tak, bas jest lekko dopalony i zaokrąglony, ma to oczywiście swoje minusy i plusy. Minusy są takie, że jak jest dużo basu w utworze, to lekko on dominuje i nie ma bardzo ostrych krawędzi, itd. Ale nie jest to też jakiś dramat, poza tym bas ma bardzo fajną barwę. Schodzi równo do 44Hz, 40Hz też ogarnia z lekkim spadkiem dB. Przy 35Hz coś tam minimalnie słuchać, ale w muzyce ten zakres już zginie, nie ma cudów... Ale dół i tak bardzo sprawnie notuje naprawdę niskie zakresy. Plusy biorą górę, bo słuchając na niskich poziomach dźwięk ma ciało i nie jest suchy, ma fajną barwę i wypełnienie. Cóż, za te pieniądze (i z tym piecykiem, czyli Powernode) trudno oczekiwać ideału, ale w tej kwocie nie słyszałem też lepiej grającego głośnika. I do 27m2 mi wystarczy, uwierzcie. Poza tym Cariny przepięknie wyglądają i są wykonane/wykończone, jak monitory za 10K. Może i kiedyś spróbuję Vela 403 z NAD V10 M2. Nawet miałem je plan wziąć jutro do domu na odsłuch. Ale skoro miało być uproszczenie systemu, bo mam coraz mniej czasu na słuchanie muzyki, to po co kombinować, skoro mi się podoba? Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2023 o 03:50, kretson napisał:

@tomasz1w dzięki za relację, posłucham sobie też tego zestawu z Elac Carina w następnym tygodniu. Chciałbym sobie też porównać z Uni-Fi Reference B6  i Debut Reference ale raczej nie będzie na stanie i nie uda się za jednym zamachem. 

Chcę też posłuchać Audiolaba 6000a Play z tymi Debut Reference B6 bo tam akurat powinny być i jeszcze dla porówania np. Polk Audio Reserve R200. Ale pod względem funkcjonalności i rozmiarów Powernode bardziej mnie przekonuje. 

Szkoda, że nie da się nigdzie porównać w jednym pomieszczeniu zaraz po sobie Audiolaba i Powernoda :) Tak samo nie ma jak sprawdzić Powernoda np. z Polk Audio Reserve R200 a wydaje się że to byłoby spoko zestawienie, jak myślicie? 

Miałem Audiolaba Play i pozbyłem się go bo to są wzmacniacze z wadą , o której branża jakoś nie wspomina przy sprzedaży. Słuchanie brzęczącego transformatora było ponad moje siły. Aplikacja jest upierdliwa i ne ma porównania do aplikacji BluOs. Zamieniłem na Powernoda i jak dla mnie, dla laika, gra on przyjemniej i muzykalniej niż Audiolab. Czy lepiej nie wiem bo nie znam się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kaczadupa napisał:

A nie szkoda Ci oddawać XS2? Dla mnie to zupełne przeciwieństwo NADowego Hypexa. Taki analogowy czaruś z fajnym uderzeniem, który wszystko pokaże w swój wyjątkowy, magiczny sposób :)

A nie szkoda Ci było SN3? :)  No chyba, że jeszcze skitrany w bokówce na czarną godzinę...

Po prostu podoba mi się nowy system, jest inaczej, ale mam fun. Szanuję Naima, ale na tym świat się nie kończy, nota bene sam mógłbyś o tym coś powiedzieć;)

5 godzin temu, Rafał S napisał:

Tomek napisał, ze miało być uproszczenie systemu. No i jest. :) 

O to to;)

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...