Skocz do zawartości

Buczenie z kolumny


Patryk89_896

Recommended Posts

Możesz jeszcze spróbować dwa triki.

Listwa zasilająca z gniazdami schuko.

Na przykład taka. Jak znajdę chwilę pokaże jak prosto przerobić ją na listwę z filtrem RFI. 

1) Wszystko połącz normalnie tylko odwróć wtyczkę przewodu zasilającego od Marantza.

2) Pożycz izolator (separator masy) galwaniczny masy i podłącz przez niego przewody RCA. 

Na przykład taki lub inny. Kupisz online to możesz oddać później w określonym terminie jak się nie sprawdzi. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Listwa zasilająca z gniazdami schuko.

Nic ona nie pomoże. Przerabiałem to samo, zastosowałem listwę Isoteka Sirius i dalej była lipa. Tak jak pisałem wcześniej, XLR załatwiło problem. Aczkolwiek znalazłem powód i był nim kabelek HDMI pomiędzy tunerem satelitarnym a profesorem KD i HDMI pomiędzy projektorem a procesorem KD. Użyłem optycznych HDMI plus zasilanie projektora podłączyłem do tej samej listwy co reszta sprzętu. Tak było umnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Butler napisał:

A jest na budynku może fotowoltaika?

nie ma.

 

20 godzin temu, MariuszZ napisał:

To nie jest typowy przydźwięk sieciowy 50Hz. Przerobiłem to wideo na .wav i wrzuciłem do Audacity. Jak widać na spektrogramie są tam wielokrotności 50Hz tj. główny sygnał zakłóceń 350Hz dalej 250, 650, 750 i inne harmoniczne 50Hz.

Może jakiś zasilacz smps sieje i pętlami podaje na wyjście. Może to być lodówka, TV, lampka ledowa itp. 

Dla przykładu kilka spektrogramów zasilaczy smps u mnie w domu na zdjęciach. Ich widmo sieciowe jest podobne. Może tak być, że część zakłóceń filtrują zasilacze kina i ampli, a część gdzieś pętlami przecieka. Trudna sprawa ;) 

brum (Medium).jpg

1 (Medium).jpg

2 (Medium).jpg

3 (Medium).jpg

to już też jakiś trop no ale wszystko odłączone, najdziwniejsze jest to że jak jest sam roksan i sam marantz to jest cisza.

 

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

Możesz jeszcze spróbować dwa triki.

Listwa zasilająca z gniazdami schuko.

Na przykład taka. Jak znajdę chwilę pokaże jak prosto przerobić ją na listwę z filtrem RFI. 

1) Wszystko połącz normalnie tylko odwróć wtyczkę przewodu zasilającego od Marantza.

2) Pożycz izolator (separator masy) galwaniczny masy i podłącz przez niego przewody RCA. 

Na przykład taki lub inny. Kupisz online to możesz oddać później w określonym terminie jak się nie sprawdzi. 

 

patrzałem już listwy z tagi filtrujące faze odwracałem. Tylko kwestia taka że tak nie było, nie wiem co sie podziało.

 

 

Był dziś elektryk i stwierdził że jest wszystko okej;/ zmienił mi nawet fazę zasilania na inną i bez zmian jest. Nie mam pojęcia już co to może być. Jakby tak było od początku to bym stwierdził że tak już musi być, ale wiem że tak nie było, i nie wiem co  sie podziało.

 

Jest to możliwe że po podłączeniu RCA robi się pętla masy? bo jak połączę gdn to jest lepiej. No ale nagle by się wzięła?

Edytowano przez Patryk89_896
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2023 o 10:10, Patryk89_896 napisał:

A ty co wybrałeś? Ale to jest dodatkowe zasilanie ? Nie jestem w temacie 

Nie wiem. Już tego nie mam. A wtedy wybrałem za poleceniem kolegi z IT. Ale ja nie miałem jakiegoś drogie modelu.

To jest takie awaryjne źródło zasilania. Z tym że izolowane od reszty sieci. Jesli dobrze to rozumiem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Jest to możliwe że po podłączeniu RCA robi się pętla masy? bo jak połączę gdn to jest lepiej. No ale nagle by się wzięła?

RCA zamyka obwód masy. Zaczyna żyłą masy płynąć prąd, który dodaje się do sygnału audio. 

Łącząc GND wyrownujesz potencjał masy między urządzeniami. Tworzysz dodatkowe połączenie dla petli masy. Mniejszy prąd popłynie przez ten zabieg masą interkonektów więc spadnie słyszalny poziom zakłóceń. 

Ogólnie chodzi o to by rezystancja masy IC była jak najmniejsza. Mniejszą rezystancja to mniejsze napięcie błędu od prądu zakłóceń się odłoży na tej rezystancji. 

Twoje opisy co zrobiłeś są ogólnikowe. Trudno na odległość doradzić co zrobić nie mając pełnego obrazu sytuacji. 

Napisałeś, że wszystko odłączyłeś od ampli i wzmaka poza RCA i brum dalej jest? Wszystko to znaczy hdmi, inne interkonekty, kablówkę, TV czyli wszystko oprócz kolumn? 

Zmieniając położenie wtyczki przewodu zasilającego od Marantza zmieniałeś pozostawiając wszystkie pozostałe w normalnym położeniu czy wszystkie odwrotnie podłączyłeś? 

To są drobiazgi, które są istotne przy określaniu gdzie jest źródło problemu. 

Trzeba pisać dokładnie i konkretnie. Inaczej będziemy strzelać w ciemno. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

RCA zamyka obwód masy. Zaczyna żyłą masy płynąć prąd, który dodaje się do sygnału audio. 

Łącząc GND wyrownujesz potencjał masy między urządzeniami. Tworzysz dodatkowe połączenie dla petli masy. Mniejszy prąd popłynie przez ten zabieg masą interkonektów więc spadnie słyszalny poziom zakłóceń. 

Ogólnie chodzi o to by rezystancja masy IC była jak najmniejsza. Mniejszą rezystancja to mniejsze napięcie błędu od prądu zakłóceń się odłoży na tej rezystancji. 

Twoje opisy co zrobiłeś są ogólnikowe. Trudno na odległość doradzić co zrobić nie mając pełnego obrazu sytuacji. 

Napisałeś, że wszystko odłączyłeś od ampli i wzmaka poza RCA i brum dalej jest? Wszystko to znaczy hdmi, inne interkonekty, kablówkę, TV czyli wszystko oprócz kolumn? 

Zmieniając położenie wtyczki przewodu zasilającego od Marantza zmieniałeś pozostawiając wszystkie pozostałe w normalnym położeniu czy wszystkie odwrotnie podłączyłeś? 

To są drobiazgi, które są istotne przy określaniu gdzie jest źródło problemu. 

Trzeba pisać dokładnie i konkretnie. Inaczej będziemy strzelać w ciemno. 

Pozdrawiam. 

Odłączyłem wszystko od Marantza zostało tylko zasilanie i RCA , co jest śmieszne Marantz może być wyłączony z sieci a i tak powoduje buczenie, do Roksana tylko kolumny i RCA z marantzem nic więcej. Chodziłem po całym mieszkaniu z przedłużaczem pod różne gniazdka. Robiłem wszystkie możliwe kombinacje z wtyczkami podłączałem odwrotnie i z  przedłużaczem bez bolca... A właśnie a po podłączeniu przedłużacza bez bolca to nie powinno odłączyć pętli?

Zastanawiam się czy jest sens kombinować jeszcze z kondycjonerem z transformatorem? 

 

Ale najdziwniejsze jest to że było wszystko ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

A właśnie a po podłączeniu przedłużacza bez bolca to nie powinno odłączyć pętli?

Nie powinno być pętli w takim przypadku. Wychodzi na to, że prawdopodobnie masz problem w zasilaczu Marantza. Wspominał o takich przypadkach Krzysztof z RS na filmiku o brumie. Może wyschły elektrolity lub coś innego padło. Dziwne tylko, że sam marantz nie buczy. Może tam kilka gałęzi zasilania jest. Trudno oszacować nie zaglądając z sondami jakiegoś miernika do wnętrza. 

Już nie pamiętam czy podłączałeś inne ampli kina ale jeżeli tak i było to samo to ja się poddaję.

Jak masz jakiegoś kolegę z zacięciem do elektroniki to zaproś może niech spojrzy z bliska. Taki problem trzeba organoleptycznie obadać z multimetrem w dłoni. 

Może wystarczyłoby poprawić luty na PCB w okolicach gniazd RCA. Tzw. zimne luty są częstą przyczyną awarii 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, MariuszZ napisał:

Nie powinno być pętli w takim przypadku. Wychodzi na to, że prawdopodobnie masz problem w zasilaczu Marantza. Wspominał o takich przypadkach Krzysztof z RS na filmiku o brumie. Może wyschły elektrolity lub coś innego padło. Dziwne tylko, że sam marantz nie buczy. Może tam kilka gałęzi zasilania jest. Trudno oszacować nie zaglądając z sondami jakiegoś miernika do wnętrza. 

Już nie pamiętam czy podłączałeś inne ampli kina ale jeżeli tak i było to samo to ja się poddaję.

Jak masz jakiegoś kolegę z zacięciem do elektroniki to zaproś może niech spojrzy z bliska. Taki problem trzeba organoleptycznie obadać z multimetrem w dłoni. 

Może wystarczyłoby poprawić luty na PCB w okolicach gniazd RCA. Tzw. zimne luty są częstą przyczyną awarii 😎

Próbowałem pod marantzem 5015 i 8015 na moim roksanie K3 oraz wypożyczonym K3 na mojej starej emotive.  I na każdym to samo. Nie możliwe żeby wszystko było zepsute. Tym bardziej że na K3 i emotive była cisza. stało się tak / zauważyłem,jak przenosiłem suba na drugą stronę, i podłączałem Marantza z gniazdka do listwy i w tym momencie zauważyłem buczenie. No ale co ma przełączanie do buczenia, nawet jakby był zbieg okoliczności i coś by się stało 5015 to nie powinno buczeć na 8015 a buczy, tym bardziej że na starej emotive była cisza a z ciekawości wypożyczylem K3 by wykluczyć uszkodzenie mojego K3.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Rozumiem że teraz odwrotny zabieg już nie pomaga?

ale wpięte jest w to samo miejsce , gabaryt suba poprostu przeszkadzał.

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

A próbowałeś czysty Marantz + kolumny .

Czysty K3 + kolumny np. surroudny tylko żeby były 

No i wtedy dopiero podpięcie RCA z preout do main in w K3 ,no chyba że już obydwa zestawy z kolumnami   buczą równocześnie 🤷

Wszystko solo jest ok. A podpinam RCA preout 8015 i bypass w k3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Poszukaj jeszcze na forach audio opisów "k3 grounding issues". 

Tu przykład Roksana, który buczał bo śrubka od uziemienia była poluzowana. To podobno nagminny problem tych modeli. Marnej jakości gniazdo i uziemienie obudowy co nie wyklucza bardziej złożonej awarii 😎

Bardzo pomocne to jest, na pewno zwrócę na to uwagę. Ale wypożyczony roksan jak i moja emotiva też by musiała być zepsuta ;/

Był dzisiaj u mnie elektryk i pomierzył rezystancje uziemienie i stwierdził że jest wszystko świetnie, podłączał też na krótko uziemienie i nic to nie zmieniło, nie ma żadnych spadków itp, także nie mam pojęcia co może być , pomysły się kończą.

Najlepsza opcja to podjechać do kogoś kto ma też sprzęt i zrobić konfigurację z moim , to chyba jedyna opcja, ale nie mam takiej możliwości .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kolega miał inne egzemplarze rożnych maszyn. Więc problemy tych jego konkretnych sztuk sa na pewno wyeliminowane.

Dnia 31.03.2023 o 19:47, Patryk89_896 napisał:

Najlepsza opcja to podjechać do kogoś kto ma też sprzęt i zrobić konfigurację z moim , to chyba jedyna opcja, ale nie mam takiej możliwości .

nie możesz do jakiegoś kolegi podjechać? Pisałem o tym na wcześniejszych stronach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

No właśnie kolega miał inne egzemplarze rożnych maszyn. Więc problemy tych jego konkretnych sztuk sa na pewno wyeliminowane.

nie możesz do jakiegoś kolegi podjechać? Pisałem o tym na wcześniejszych stronach.

 

Niestety nie mam do kogo, każdy z moim znajomych ma soundbary albo coś do czego nie da się podłączyć ;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.04.2023 o 20:08, Patryk89_896 napisał:

Niestety nie mam do kogo, każdy z moim znajomych ma soundbary albo coś do czego nie da się podłączyć ;/

No ale to bierzesz amplituner, końcówkę i 2 kolumny. Moga być najmniejsze.

No albo dobra jedź do najbliższego salonu. Daj im 50 zł i niech przy tobie podłączą.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

No ale to bierzesz amplituner, końcówkę i 2 kolumny. Moga być najmniejsze.

No albo dobra jedź do najbliższego salonu. Daj im 50 zł i niech przy tobie podłączą.

 

Dzisiaj zabiorę i pojadę do innego mieszkania jeszcze i zobaczę, wezmę podstawkowe.

Dzwoniłem do salonów  to powiedzieli że nie mają czasu na takie coś . Dziś robię ostatnia próbę i koniec bo nie ma już nerwów do tego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patryk89_896 napisał:

Dzwoniłem do salonów  to powiedzieli że nie mają czasu na takie coś . Dziś robię ostatnia próbę i koniec bo nie ma już nerwów do tego.

Nie mają czasu powiadasz...

To im powiedz że jesli bedzie u nich tez buczyć to może od razu kupisz u nich nowy sprzęt! Skoro obecny ma prawdopodobne uszkodzenie.

Ps: z naciskiem na "może" ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie mają czasu powiadasz...

To im powiedz że jesli bedzie u nich tez buczyć to może od razu kupisz u nich nowy sprzęt! Skoro obecny ma prawdopodobne uszkodzenie.

Ps: z naciskiem na "może" ;)

A no takie podejście. Żeby kupić tak , żeby pomóc to już gorzej. Zrobię próbę gdzieś indziej i zobacze 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem cały sprzęt do domu i ja już zgłupiałem trochę. Marantz + końcówka emotiva cisza zero buczenia - u mnie lekkie buczenie było ale to naprawdę było trzeba ucho przyłożyć do głośnika. Marantz + roksan buczy tak samo jak u mnie, ale nie jest to buczenie że słychać z 2 metrów, tylko po przystawieniu głowy pod kolumnę.  I ja już nie wiem czy roksan już tak ma czy gdzieś jest wada, to że emotiva dużo mniej buczy to mogę zrozumieć że to jest typową końcówką bez żadnych przełączników i innych opcji podłączania, a roksan jednak się różni w budowie i dlatego mogą być takie różnice. I teraz nie wiem czy wysyłać ja na serwis czy już olać temat. Z drugiej strony wyśle na serwis to technik nie zrobi takich warunków jak ja , tylko pewnie podłączy pod CD odpali muzykę posłucha i stwierdzi że ok. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...