Skocz do zawartości

Rozbudowa 5.1 do 5.2 czy 5.1.2?


rosk

Recommended Posts

No tak, rozum podpowiada atmosa tylko byłoby z tym więcej zachodu bo mam strop betonowy, wnętrze mam wyremontowane więc w grę wchodziłyby tylko glosniki w jakiś obudowach pomalowanych na biało. Mam na suficie zabudowy k-g ale tylko 40cm wzdłuż ścian a to za malo. Nie chcę głośników pod sufitem ale na ścianach tylko jak książka pisze na suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o ilość basu a o jego jakość. Dokładając drugi sub zmienia się jego sposób prezentacji oraz wypełnienia w pomieszczeniu.

Tu sa dwie sszkoły.

Pierwsza sprawa. Co masz jako żrodło? Platformy stremingowe? wiele osób uważa że tam Atmos to i tak jest no nieco biedny.

Biorąc pdo uwagę jednak wielkość Twojego pomieszczenia delikatnie ide chyba w kierunku Atmos. Pod warunkiem że będa one ustawione według założeń dolby. Ale cały system. Surroundy też.

Jeśli nie to drugi sub.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, rosk napisał:

Jeśli chodzi o źródło to są to głównie platformy streamingowe gdzie mam świadomość że jakosc dziweku ogólnie jest średnia, tym samym atmos też jest średni. Czasem odpalę coś z bluray 4k i tu wiadomo, że jest o niebo lepiej.

Układ mam taki jak na zdjeciach.

20230407_111750.jpg

20230407_111823.jpg

Właśnie ostatnio testuję np TOP GUNA, Władcę pierścieni, Diuna w wersji stremingowej i na płycie i wydaje mi się, że wersja na stremingu bardzie podkręca bas.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się prosi o drugi sub. Mam podobną ścianę TV i nie dość że kozacko to wygląda to przede wszystkim basy stają się pełniejsze, bardziej równe, zgrane z resztą pasma,  zakładam, że dzięki likwidacji części modów . Ja nie wyobrażam sobie powrotu do 1 suba.  Przewrotnie powiem - przy dwóch subach basu jest "mniej"  tzn. mniej buuuczenia ( a więcej czucia)

2 godziny temu, Artur Mądry napisał:

Właśnie ostatnio testuję np TOP GUNA, Władcę pierścieni, Diuna w wersji stremingowej i na płycie i wydaje mi się, że wersja na stremingu bardzie podkręca bas.

 

Pamiętam nowego "blade runnera" jak porównywałem wersję 30GB plik z pełną ścieżką 7.2 vs netflix, to pierwsze 5 minut powodowało opad szczęki jak wielka to była różnica na korzyść tego pierwszego

@rosk a możesz napisać coś więcej o współpracy AVR10 z klipschami? Co miałeś wcześniej ? Jak soft AVR, nie masz problemów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Arek_Gd napisał:

Aż się prosi o drugi sub. Mam podobną ścianę TV i nie dość że kozacko to wygląda to przede wszystkim basy stają się pełniejsze, bardziej równe, zgrane z resztą pasma,  zakładam, że dzięki likwidacji części modów . Ja nie wyobrażam sobie powrotu do 1 suba.  Przewrotnie powiem - przy dwóch subach basu jest "mniej"  tzn. mniej buuuczenia

@rosk a możesz napisać coś więcej o współpracy AVR10 z klipschami? Co miałeś wcześniej ? Jak soft AVR, nie masz problemów?

A jakie masz pomieszczenie i jakie suby?

Przed avr10 miałem denona x2600. W kinie było całkiem ok ale ponieważ dostałem dobrą ofertę na arcama to sprzedałem x2600 i kupiłem brytola:) Arcam gra o niebo lepiej w stereo a w kinie czuć że ma więcej mocy, daje więcej energii i dynamizmu. Z klipschami na moje ucho gra fajnie. Ma fajny streamer wiec np spotify smiga przyjemnie. Trzeba się przyzwyczaić do innego menu w arcamie, innego sterowania, dłuższego wlaczania i czasami bywa kapryśny w takim sensie ze np ze dwa razy w ciągu 8mcy jakby się zawiesił i musiałem go wyłączyć przyciskiem na obudowie bo nie reagował na pilota, poza tym nie zawsze daje dźwięk z tv po earc (display) ale mam tv sony i chyba to bardziej wina sony. Mam wgrany najnowszy soft, chyba 1.54.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat został mi z czasów kiedy miałem denona x2600 i wtedy magnat grał o niebo lepiej w stereo niż x2600. To oczywiste. A teraz w porównaniu do arcama to myślę że jakiejś mega przepaści nie ma ALE mimo wszystko na moje ucho arcam gra trochę lepiej, bardziej żywiołowo, bardziej soczyscie, wydaje mi się że średnica jest lepsza, pełniejsza, wokale są bardziej wyeksponowane. W arcamie mam wszystko ustawione na zero, w magnacie średnie i wysokie mam lekko podciągnięte (pokrętła na godz 13). Basy na zero bo magnat i tak daje ich sporo podobnie jak klipsche:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Też jestem za dwoma subami o ile tylko są takie możliwości finansowe i lokalowe. Ale nie mają stać obok siebie na jednej ścianie, warto kombinować by były naprzeciw siebie w układzie typu przód/tył albo lewa/prawa. Różnica jest kolosalna.

Mam dwa możliwe miejsca na suba: albo na przedniej scianie, miedzy prawą kolumną a centralnym albo na przeciwległej ścianie, obok kanapy po przeciwległej stronie względem obecnego suba.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rosk napisał:

Mam dwa możliwe miejsca na suba: albo na przedniej scianie, miedzy prawą kolumną a centralnym albo na przeciwległej ścianie, obok kanapy po przeciwległej stronie względem obecnego suba.  

Lepsze takie opcje niż żadne :) Przenoszenie suba nic nie kosztuje, a efektami można się zdziwić. 
Z mojej strony też głos na suba, zwłaszcza w takiej cenie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że przenoszenie suba nie kosztuje (poza bólem pleców bo on waży 20kg:) ) i wskazane jest szukanie najlepszego miejsca metodą prób i błędów ale układu pokoju nie mogę za bardzo zmienić, w takim sensie, że nie mam go gdzie postawić na żadnej ze ścian bocznych. Ale te dwa położenia możliwe u mnie, to chyba tak ma 90% osób, które ma 2 suby. Tzn albo symetrycznie na przedniej ścianie albo przód - tył po przekątnej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Symetrycznie na przedniej ścianie ładnie wygląda. Kropka. Jak ma ładnie grać to przekątna lub vis a vis. Kropka.

Ustawienie w jednej linii na tej samej ścianie niewiele wniesie?

Odległość pomiędzy sub-ami 2m .

Ja niestety nie wcisnę w taki sposób, chociaż bardzo bym chciał :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Artur Mądry napisał:

Ustawienie w jednej linii na tej samej ścianie niewiele wniesie?

Nie chcę tu robić za alfę i omegę, ale dwa suby na jednej linii wniosą w 90% przypadków tyle, że tam gdzie bas jest to będzie go więcej, a tam gdzie go nie ma będzie jeszcze mniej. Mam na myśli mody pomieszczenia i strzałki/węzły z nim związane. Miałem przez kilka miesięcy dwa suby na froncie. @tomw swoimi testami zainspirował mnie do kombinowania i po wstawieniu drugiego suba za kanapę dopiero odczułem co to znaczy bas. Pomiary to zresztą potwierdzają.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym DOBRY bas daje o wiele wiekszy efekt niz atmosy, rzekl bym nawet ze dobry bas to 80% sukcesu kina domowego 🙂 Problemem w Twoim przypadku jest to, ze nie uzyskasz dobrego basu ani jednym ani dwoma SPL120, tym bardziej postawionymi tak jak bys chcial, pod przednia sciana 🙂 W obecnej chwili jesli nie zrobiles kalibracji Dirac to slyszysz tylko mocno podbite okolice 30Hz i niewiele wiecej, jak dolozysz drugi sub symetrycznie do pierszego, to jak @Butler wspomnial powyzej, tylko te problemy poglebisz 🙂 Do tego SPL120 z tego co pamietam schodzi do 24Hz -3dB, w kinie to o wiele za malo, jako ze bas ponizej 20Hz sprawia ze zaczynasz na prawde czuc te efekty w filmie, co daje ogromna roznice w odbiorze tego co ogladasz 🙂 Ja osobiscie na Twoim miejscu nie kupowal bym drugiego SPL120, tylko zamienil tego co masz na SVS PB2000PRO 🙂 Dzieki wbudowanemu DSP bedziesz mogl nieco powalczyc z wplywem pomieszczenia na bas i efekt koncowy bedziesz mial znacznie lepszy niz 2 x SPL120 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...