Skocz do zawartości

Amplituner i kolumny do salonu 18m2 do 3 000 zł


damianopl9

Recommended Posts

Cześć,

Szukam swojego pierwszego zestawu, który będzie w salonie około 18m2. Salon ma kształt L-ki, połowa jednej ściany to okna (być może jest to ważne). Głośniki byłyby ustawione na komodzie lub oknie obok telewizora, załączam zdjęcie.

340714626_934741684315323_9220706314916928226_n.jpg.b19a19088c6e1b82f4508544f26d5857.jpg

 

Sprzęt będzie wykorzystywany przede wszystkim do muzyki puszczanej ze Spotify. Dodatkowo filmy i sport z TV, okazjonalnie gry PC/konsola. Muzyka jakiej słucham to praktycznie każda, oprócz mocnego metalu i disco-polo. Zależy mi na dobrym basie, nie żeby trząsł jelita, ale żeby było go fajnie czuć, żeby płynął. 

Budżet to około 3 000 zł. Wiem, że nie dużo, dlatego wchodzi w grę sprzęt używany.

Rozważałem amplituner Yamaha R-N602, na OLX widziałem w dobrym stanie używane za 2 200 do tego Line Nota 260 za około 700 zł i jakoś bym się zmieścił. Myślałem też nad Onkyo TX 8150, ale przeczytałem kilka opinii, że jest problem z połączeniem bezprzewodowym. Natomiast R-N402d ma podobno słabą jakość dźwięku i już lepiej wybrać R-N602. Z drugiej strony trochę się naczytałem, że niby lepiej większą część budżetu przeznaczyć jednak na kolumny, no i finalnie nic nie wiem, stąd ten post. 

Fajnie jakby udało się znaleźć kolumny podstawkowe, żebym mógł postawić je na komodzie lub jedną z nich na parapecie obok z uwagi na niezbyt dużo miejsca, ale jeśli lepszym wyborem będą podłogowe to nie ma problemu.

Raczej nie myślę nad samym wzmacniaczem, chcę mieć urządzenie all in one. 

Byłem już krok od zakupu, ale przeczytałem wątek na forum jednego z forumowiczy, który wybrał podobne rozwiązanie, dokładnie ten wątek https://forum.audio.com.pl/topic/89437-stereo-yamaha-r-n-602-tesi-261/ i zwątpiłem, bo jednak finalnie nie był zadowolony ze sprzętu i ustawienia, które u mnie byłoby całkiem podobne.

Dajcie znać, co myślicie i co możecie mi doradzić. Zastanawiam się też nad tym podziałem budżetu, jak bardzo istotny jest amplituner, a jak kolumny na finalne brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny na parapecie? No nieeee, nie rób tego. Pokój ma trudny kształt, ale nie wierzę, że nie dasz rady zrobić jakiegoś sensownego, niewielkiego przemeblowania pod małe stereo. Za 3000 spokojnie można kupić coś co zagra więcej niż przyzwoicie. Przy obecnym układzie nie poleciłbym Ci nic innego niż głośniczek na bluetooth.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lpomis napisał:

Przy obecnym układzie nie poleciłbym Ci nic innego niż głośniczek na bluetooth.

No właśnie mam aktualnie taki głośniczek na bluetooth 🥲 ale chciałbym w końcu coś konkretniejszego.

Jeśli chodzi o przemeblowanie to będzie z tym bardzo ciężko. Myślałem nad tym i nic sensownego nie przychodzi mi do głowy. Mogę przesunąć komodę max o 5cm, bo później zaczyna się już parapet. 

Na przeciwko TV i komody jest narożnik, a po lewej stronie, tam gdzie na zdjęciu widoczna jest niebieska zasłona, to zaczyna się dłuższa i węższa część wspomnianej L-ki. Stoi tam stół, krzesła, półka na książki, roślinki itp. Nie ma opcji, żeby tam przenieść narożnik, bo wtedy komoda z telewizorem stałaby zakrywając okno, które jest od podłogi do sufitu.

Jeśli przeniosę narożnik na przeciwną ścianę, na której jest TV, to balkon otworzę jedynie na około 20cm i dodatkowo dłuższa część narożnika spowoduje, że będzie wąskie przejście. Poza tym zakryłbym widoczny na zdjęciu kaloryfer. 

Edit: Chyba że kolumny podłogowe po obydwu stronach kaloryfera i amplituner tam gdzie jest lampek i konsola na zdjęciu, co o tym myślicie?

Edytowano przez damianopl9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, damianopl9 napisał:

Jeśli chodzi o przemeblowanie to będzie z tym bardzo ciężko.

Moje sugestie :

- wieszasz TV na tej ścianie gdzie teraz stoi na szafce. / wywalasz obecną/

- robisz lub kupujesz niską szafkę audio bez "pleców" i stawiasz tam gdzie kaloryfer.

- stawiasz na standach monitory po obu stronach szafki.

Jak często wychodzisz na balkon ? Ma on funkcję uchyłu ? W najgorszym przypadku jak będziesz chciał się przewietrzyć, to przestawisz stand , co nie wymaga zatrudnienia firmy Skanska :)

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, kwestię przemeblowania jeszcze przemyślę. Nieważne jak finalnie będzie wyglądało przemeblowanie, to sprzęt będzie właśnie na tej ścianie.

Natomiast jak wygląda kwestia sprzętu? Co polecacie? 

Ewentualnie jak ustosunkujecie się do moich planów, czyli:

Yamaha R-N602 + Line Nota 260
Yamaha R-N402d + lepsze kolumny
Słabszy amplituner + wyraźnie lepsze kolumny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, co myślicie o kombinacji kolumn 1 szt. Line Note 260 i 1 szt. Line Note 550 X? Czy takie połączenie dzięki zastosowaniu jednej kolumny podłogowej będzie miało lepszy bas niż 2 kolumny podstawkowe? Czy takie połączenia się stosuje? Nie jestem bardzo wdrożony w temat, ale nie spotkałem się, żeby ktoś pytał o taką kombinację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem proporcje finansowe są złe. Ja bym wolał kolumny za 2tys i wzmacniacz za tysiac bądź po równo 1.5tys za to i za to. Kwestia dwóch różnych kolumn to pomysł conajmniej dziwny. Jak sobie to wyobrażasz? Jedna kolumna da inne brzmienie od drugiej. Poza tym kto Ci sprzeda jedna kolumne?? Jeśli boisz się braku basu to dokupujesz subwoofer albo od razu takie kolumny które Cie zadowolą niskimi tonami. Dlatego zawsze radzimy na forum kupować świadomie po odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, damianopl9 napisał:

Jeszcze jedno, co myślicie o kombinacji kolumn 1 szt. Line Note 260 i 1 szt. Line Note 550 X? Czy takie połączenie dzięki zastosowaniu jednej kolumny podłogowej będzie miało lepszy bas niż 2 kolumny podstawkowe? Czy takie połączenia się stosuje? Nie jestem bardzo wdrożony w temat, ale nie spotkałem się, żeby ktoś pytał o taką kombinację.

tu totalnie nie. 

Pomysł Tomka, to chyba dość dobra opcja bo każde inne rozwiązanie może okazać się  mocno średnie w Twoim miejscu. Też zmieniłbym szafkę pod TV i kolumny podstawkowe na jakichś standach, i ten przy drzwiach po prostu przestawisz. 

Ja bym poszedł na jakieś ustępstwa i nie trzymał się tych yamah( 2 200 to dziś fajna cena za tą Yamahę choć i tak szalona) ale 700 zł na kolumny to wg mnie będzie za mało w takim budżecie, ja osobiście bym poszedł bardziej w podział 1500-2000 zł kolumny a wzmacniacz 1000-1500 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur Charicki napisał:

Kwestia dwóch różnych kolumn to pomysł conajmniej dziwny. Jak sobie to wyobrażasz? Jedna kolumna da inne brzmienie od drugiej. Poza tym kto Ci sprzeda jedna kolumne??

W sumie nie zastanawiałem się nad tym, tylko tak rzuciłem luźny pomysł. Dzięki za wybicie pomysłu z głowy.

2 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

Pomysł Tomka, to chyba dość dobra opcja bo każde inne rozwiązanie może okazać się  mocno średnie w Twoim miejscu. Też zmieniłbym szafkę pod TV i kolumny podstawkowe na jakichś standach, i ten przy drzwiach po prostu przestawisz. 

Ok, dzięki za potwierdzenie.

 

2 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

Ja bym poszedł na jakieś ustępstwa i nie trzymał się tych yamah( 2 200 to dziś fajna cena za tą Yamahę choć i tak szalona) ale 700 zł na kolumny to wg mnie będzie za mało w takim budżecie, ja osobiście bym poszedł bardziej w podział 1500-2000 zł kolumny a wzmacniacz 1000-1500 zł

Jasne, dzięki za sugestię. 

To jeśli mowa o tańszym amplitunerze kosztem droższych kolumn, to znalazłem Onkyo TX-NR636, Denon AVR-X2000 i Denon AVR-X1200W, ale nie jestem pewien czy nie są one dedykowane pod 7.1 i czy sprawdzą się pod zwykłe stereo. Co o nich myślicie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, amplitunery kina domowego do stereo to będzie zły pomysł. Lepiej wziąć wzmacniacz. Z czego chcesz puszczać muzykę na tym stereo? Cd? Aplikacje streamingowe z tv? Jeśli TV jakie masz wyjścia audio w tv ? Czy masz wyjście optyczne? Jeśli tak to na początek bym szukam wzmacniacza z wyjściem optycznym a w przyszłości można dozbierać i za 400-500 zł kupić wiim mini który będzie dobrym streamerem w Twoim przypadku. Co do kolumn to bym unikał indiana line;). Zobacz może elac debut 2.0 b 6.2 , albo heco Aurora 300 albo kef q350. Chyba, że lubisz troszkę jaśniejsze bardziej dynamiczne brzmienie to klipsch rp160M lub nowsza wersję rp600m albo poszukał okazji na monitor audio bronze 100. A jaki wzmacniacz? To ustalimy jak będziemy wiedzieć jakie kolumny będą;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Z czego chcesz puszczać muzykę na tym stereo? Cd? Aplikacje streamingowe z tv?

Głównie streaming ze Spotify i YouTube z telefonu. Pewnie będzie się zdarzać, ale rzadziej bezpośrednio z aplikacji z TV. Generalnie to najlepiej jakby cały dźwięk z TV, też z innych aplikacji, mógł być wysyłany do kolumn.
Czasami podłączam lapka do TV przez HDMI jako obraz, więc super byłoby wysyłać od razu dźwięk z lapka do kolumn, ale to już nie wiem czy jest taka możliwość, bo w lapku wiadomo nie mam wejść optycznych.

10 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Jeśli TV jakie masz wyjścia audio w tv ? Czy masz wyjście optyczne?

HDMI ARC, Digital Audio Out (Optical) oraz AV/Component (jeśli to też jest ważne).

11 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Jeśli tak to na początek bym szukam wzmacniacza z wyjściem optycznym a w przyszłości można dozbierać i za 400-500 zł kupić wiim mini który będzie dobrym streamerem w Twoim przypadku.

Szczerze mówiąc wolałbym już mieć ten streaming wbudowany w jeden sprzęt, ale do rozważenia.

 

Mam możliwość umówienia się na odsłuch elac debut 2.0 b 6.2, heco Aurora 300, kef q350 oraz monitor audio bronze 100. Z jakimi wzmacniaczami/amplitunerami je sprawdzić? Może wchodzą w grę jakieś podłogowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, damianopl9 napisał:

Szczerze mówiąc wolałbym już mieć ten streaming wbudowany w jeden sprzęt, ale do rozważenia.

Czemu?

Takiego Wiim mini malucha chowasz z tyłu za sprzetem i nikt go nie widzi nawet.

13 godzin temu, damianopl9 napisał:

Mam możliwość umówienia się na odsłuch elac debut 2.0 b 6.2, heco Aurora 300, kef q350 oraz monitor audio bronze 100. Z jakimi wzmacniaczami/amplitunerami je sprawdzić?

Sprawdź fajne opcję.

Magnat MR 780, Cambridge AXR 100.

13 godzin temu, damianopl9 napisał:

Może wchodzą w grę jakieś podłogowe?

A gdzie je postawisz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Magnat MR 780, Cambridge AXR 100.

to może być ciężkie przy budżecie 3000 zł na kolumny i wzmacniacz:/ tu trzeba lecieć w jakieś używki w budżecie myślę 1500 zł by mieć te pare złotych na kolumny. Tak powalona sytuacja na rynku, że ciężko nawet mini all in one  polecić by zmieścić się w budżecie. Tu ratunkiem tylko używki i to przy jakichś dobrych okazjach. Może jakaś używana Yamaha A-S501  do ciemniejszych kolumn  albo używany Denon PMA600 do jaśniejszych kolumn. Nie wiem może jeszcze coś od TAGI typu all in one w alternatywie do tego Denona?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, damianopl9 napisał:

Po obu stronach kaloryfera widocznego na zdjęciu. Tomek zaproponował, żeby postawić podstawkowe na standach, ale może podłogowe też byłyby dobrym wyborem.

A balkon się wtedy otworzy?

Ta szafka idzie wtedy out tak?

Audio ponad wszystko :)

Dnia 14.04.2023 o 09:55, Michał Gałązka napisał:

to może być ciężkie przy budżecie 3000 zł na kolumny i wzmacniacz:/ tu trzeba lecieć w jakieś używki w budżecie myślę 1500 zł by mieć te pare złotych na kolumny. Tak powalona sytuacja na rynku, że ciężko nawet mini all in one  polecić by zmieścić się w budżecie. Tu ratunkiem tylko używki i to przy jakichś dobrych okazjach. Może jakaś używana Yamaha A-S501  do ciemniejszych kolumn  albo używany Denon PMA600 do jaśniejszych kolumn. Nie wiem może jeszcze coś od TAGI typu all in one w alternatywie do tego Denona?

No to tak to uzywki.

AS 501 to fajny wzmak. Z Ciemniejszych faktycznie Denon albo MA600 używany od Magnata :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, damianopl9 napisał:

Po obu stronach kaloryfera

jeżeli już to jedno bliżej ściany po lewej a drugą obok kaloryfera bliżej balkonu.  Bo domyślam się, że kaloryfer to ma pewnie z max 1m szerokości a to za mało trochę na sensowne rozstawienie stereo, ale inna sprawa, że Komoda obowiązkowo wtedy stamtąd musi wylecieć  i faktycznie TV na ścianę 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kolumnach podłogowych w obawie, że podstawkowe nie będą miały dostatecznego basu, ale jestem właśnie świeżo po odsłuchu kilku par podstawkowych w podobnym pomieszczeniu do mojego i bas był na luzie, więc nie ma co mieszać z podłogowymi. 

Jeśli chodzi o odsłuch, to testowałem Monitor Audio Bronze 100, Deli Oberon 3 i Pylon Dimond 18, wszystkie pary na wzmacniaczu Cambridge AXR 100. Niestety w sklepie, w którym byłem nie mieli wszystkich, które polecaliście czyli: Elac Debut 2.0 b6.2, Heco Aurora 300, Kef Q350.

Wrażenia:
Deli Oberon 3 - moim zdaniem zbyt duża różnica między wokalem i wysokimi tonami a niższymi i basem. Wokal bardzo dobrze, ale bas widocznie słabiej niż w Bronze 100.
Bronz 100 - dobre, wszystko na poprawnym poziomie, wysokie, niskie tony wszystko współgra, bas też konkretny. Gdybym nie posłuchał Pylonów, to miałbym już faworyta.
Pylon Dimond 18 - mega! Bardzo dobre, wszystkie dźwięki współgrają ze sobą, a jednocześnie są wyraziste, konkretne, a bas to jest sztos. Czuć było każdą nutę. Utwory, które słuchałem już wiele razy prezentowały nowe dźwięki. No ale największy minus, to cena, praktycznie dwa razy droższe od Bronz 100 i dodatkowo brak używanych w necie. 😢

Finalnie jestem trochę w kropce, bo teoretycznie mógłbym brać już Bronz 100, bo dźwiękowo i finansowo są w porządku, ale mam teraz świadomość ich braków. Niepotrzebnie pozwoliłem sobie słuchać Pylonów, mogłem żyć i być szczęśliwy w niewiedzy. 😂

PS. Odsłuch na żywo daje naprawdę lepsze zrozumienie jakich kolumn się szuka. Tym bardziej dla nowicjuszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pylonach się zauroczyłem, ale muszę podejść racjonalnie do zakupu. Pierwsza rzecz to $, a druga to fakt, że za rok, dwa będę zmieniał mieszkanie na własne, więc dopiero tam będzie mi zależało na topowym sprzęcie. Teraz porównując z moim JBL 5 to Monitory będą dużym przeskokiem.

Dnia 19.04.2023 o 08:40, Piotr Sonido napisał:

Gdzie to będzie stało?

Zwróciłeś uwagę jak stały te monitory kiedy ich słuchałes w salonie?

Najpierw planuję postawić je na komodzie, po obydwu stronach telewizora, a jeśli nie będzie zadawalających efektów, to jeden na komodzie po lewej stronie, a drugi na podstawce obok komody/drzwi balkonowych. 

Tak, zwróciłem uwagę. Były rozstawione nieco szerzej niż szerokość mojej komody, więc najpierw tak jak pisałem wyżej, zobaczę węższe rozstawienie, a później będę szukał docelowego, gdyby to nie spełniało moich oczekiwań.

Wybór padł na Monitor Audio Bronze 100. Teraz pytanie, jaki amplituner/wzmacniacz do nich dobrać? Chciałbym, żeby miał już usługi sieciowe (słyszałem, że po Wi-Fi jest lepsza jakość niż po Bluetooth) i wyjścia optyczne, żebym mógł podłączyć pod TV. Widziałem, że używane Bronzy znajdę za około 1000 zł, więc reszta około 2000-2500 zostaje na amplituner/wzmacniacz.
Przy okazji jeszcze jakbyście mogli wskazać jakie okablowanie wybrać, jaką firmę brać pod uwagę, a jaką nie to byłoby świetnie. :)

W necie znalazłem informacje, że do tych kolumn rekomendowany jest wzmacniacz Cambridge CXA 60, Piotr także pisał wcześniej o Cambridge AXR 100 i Magnat MR 780. Magnat trochę droższa opcja, ale do rozważenia. Z tym, że mają on tylko bluetooth. Zdaję sobie sprawę, że w tym budżecie może być ciężko ze znalezieniem sprzętu z Wi-Fi, ale może jakieś modele posiadają tę funkcję. Co proponujecie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...