Skocz do zawartości

Wzmacniacze - powrót do przeszłości, lata 80'-90'


Izera

Recommended Posts

Jakie modele klasycznych wzmacniaczy posiadacie i - na nic ich nie zamienicie?

Proszę o polecajki klasycznych wzmaków, ewentualnie nowszych, ale brzmiących po "staremu". Kupiłam Marantz p7000n i brzmi on dla mnie nijako. Postanowiłam poszukać czegoś o ciepłym brzmieniu w "dawnym stylu", czyli raczej używanego, co nie będzie zbyt skomplikowane/obarczone ryzykiem, że po zakupie trzeba wymienić w nim wszystko/, nie generujące monstrualnej ilości ciepła, o mocy zdolnej zapełnić 30m kw. pomieszczenia i możliwości podpięcia streamera i tv.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to każdy zakup 30-40 letniego sprzętu wiąże się ze sporym ryzykiem. Ale nie znaczy to wcale, że jestem przeciwnikiem zakupu takich zabawek, ba, nawet przez sentyment z dawnych czasów nabyłem dopiero co leciwego Denona Pma 925r ;)

Przede wszystkim sprzęt trzeba sprawdzić osobiście i nie potrzeba tu wcale żadnych specjalnych umiejętności. Sprawdzasz organoleptycznie stan ogólny, czy wszystkie wejścia i przełączniki działają, a potencjometry przy regulacji nie powodują trzaskow czy innych dziwnych dźwięków w kolumnach i tyle. 

Inna sprawa, że jeśli chcesz taki klocek na dłużej zatrzymać u siebie, to nie od rzeczy będzie wizyta u dobrego fachowca.... 

Powodzenia! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2023 o 22:09, Izera napisał:

...Postanowiłam poszukać czegoś o ciepłym brzmieniu w "dawnym stylu", czyli raczej używanego, co nie będzie zbyt skomplikowane/obarczone ryzykiem, że po zakupie trzeba wymienić w nim wszystko/, nie generujące monstrualnej ilości ciepła, o mocy zdolnej zapełnić 30m kw. pomieszczenia i możliwości podpięcia streamera i tv.   

Czy wzmacniacze z lat 80-90 grają ciepło?
Wszystkiego nie trzeba będzie wymieniać, ale niektóre elementy już tak (była już mowa o kondensatorach, że mogą być kiepskie), poza tym - czyszczenie i regulacja się przyda.
Do tego mogą się pojawić problemy z potencjometrami (regulacja głośności, balansu, wysokich i niskich tonów) i przełącznikami źródeł.

Problemów może być sporo - ale nie musi. Choćby wtedy, gdy kupisz coś po serwisie. Można wydać 500zł, ale i 5 tysięcy.  Trudno powiedzieć ile chcesz wydać, model Twojego Marantza może coś sugerować, ale niewiele 😞

A na koniec: napisałaś "mam wrażenie, że jest tu jakaś stypa, ewentualnie konkurs kto ma więcej racji "
Zaś ktoś inny mógłby napisać: nie ma podanej maksymalnej kwoty zakupu, informacji o kolumnach itd - a info, że ma to nagłośnić 30metrów kwadratowych to i prosty i tani wzmacniacz to potrafi, z tym że skutek może być różny w zależności od oczekiwanego poziomu głośności i jakości. Początek wątku dość niedbały i mało w nim konkretnych informacji, więc o czym tu gadać?

Zaś co do możliwości podpięcia streamera i TV - to jak odpowiedzieć na to pytanie, gdy nie wiadomo jakie masz wyjścia w TV (od paru lat standardem jest wyjście optyczne - a wtedy potrzebujesz albo wzmacniacz z wbudowanym przetwornikiem DAC, albo dodatkowy zewnętrzny DAC). Niektore TV mają również klasyczne wyjście stereofoniczne. Streamer zazwyczaj ma wyjście analogowe (dwa razy cinch: lewy i prawy kana). Co to jest DAC nie będę pisał, bo w razie potrzeby doktor Google szybko Ci na to odpowie.

Poza tym - czy Twój nowy zakup to sprzęt po konserwacji, czy jakiś zapuszczony sprzęt garażowy który nie grał parę lat i potrzebuje czasu i serwisu?
 

Pozdrawiam
PS. Temat jest pojemny, tak samo jak i całe nasze Forum jest pojemne.
PSS. Witaj na Forum 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubie i miałe mstare Denony serio 560/860 i 1060. Polowałem na 1560 ale jego cea była za wysoka dla testów.

Yamahy AX 700 i AX900

starsze Harmany brzmią dla mnie dobrze.

Marantz PM 80 w klasie A może ten Ci się spodoba?

Onkyo 8850 i 8870

11 godzin temu, Izera napisał:

dziekuje za odpowiedzi.

Jak sie tutaj usuwa konto?

 

Napisz do moderacji.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, RoRo napisał:

A na koniec: napisałaś "mam wrażenie, że jest tu jakaś stypa, ewentualnie konkurs kto ma więcej racji "
Zaś ktoś inny mógłby napisać: nie ma podanej maksymalnej kwoty zakupu, informacji o kolumnach itd - a info, że ma to nagłośnić 30metrów kwadratowych to i prosty i tani wzmacniacz to potrafi, z tym że skutek może być różny w zależności od oczekiwanego poziomu głośności i jakości. Początek wątku dość niedbały i mało w nim konkretnych informacji, więc o czym tu gadać?

Nie chciałam wszystkiego sprowadzać do komercjalizacji, ciekawa byłaby sama dyskusja na temat wzmacniaczy z tamtych lat. Brzmienia, co kosztem czego. Kwestii jak zagra np. Nad 3020, który ma ok 20 W.

Niemniej, skoro nie napisałam "500 zł", to można uznać, że to nie jest sztywne kryterium. Kwestia jest ciekawa do dyskusji w kontekście dylematu czy np. Hegel 70 czy Luxman 500? Chodzi mi o tego wybory. A reasumując, nie chciałabym wydać na wzmacniacz więcej niż na 10-letniego diesla.

Cenię jakość i jestem w stanie za nią zapłacić, ale mam też wrażenie, że można popaść w rabbit-holes w szukaniu sprzętu i mając piecyk o wartości 70 tys. chcieć - droższy. 

To, co piszesz o nagłośnieniu 30 m kw. mnie nieco zdziwiło. Myślałam że wszyscy tu szukamy sprzętu, który będziemy słyszeć przy niskiej głośności... Ok, ja takiego szukam.

Kolumny. Używam podstawek i mam Dali Opticon mkII. Dość je cenię, ale nie powiedziałam im wiecznego "tak". Niemniej raczej zostanę przy podstawkach.

 

Ps. Jeszcze trochę wyciągniesz kijek z d: i może się całkiem fajnie rozmawiać :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2023 o 22:09, Izera napisał:

Jakie modele klasycznych wzmacniaczy posiadacie i - na nic ich nie zamienicie?

Proszę o polecajki klasycznych wzmaków, ewentualnie nowszych, ale brzmiących po "staremu". Kupiłam Marantz p7000n i brzmi on dla mnie nijako. Postanowiłam poszukać czegoś o ciepłym brzmieniu w "dawnym stylu", czyli raczej używanego, co nie będzie zbyt skomplikowane/obarczone ryzykiem, że po zakupie trzeba wymienić w nim wszystko/, nie generujące monstrualnej ilości ciepła, o mocy zdolnej zapełnić 30m kw. pomieszczenia i możliwości podpięcia streamera i tv.   

Hej!

 

Jestem totalnym amatorem w kwestii audio. Rok temu miałem podobny dylemat do Twojego. M.in. na tym forum i na audiokarma przeczytałem sporo przychylnych opinii nt starych wzmacniaczy i amplitunerów japońskich producentów z końcówki lat 70-tych i postanowiłem zaryzykować.

 

Znalazłem amplituner Yamaha CR-820. Pojechałem po niego osobiście, przetestowałem i kupiłem.

 

Połączyłem go z niewiele młodszymi kolumnami Yamaha NS-500Ma. To duże 3-drożne monitory o zamkniętych obudowach z wooferami o średnicy 300 mm.

 

Gra to od roku w salonie o pow. ok. 35 m2. Moim zdaniem gra ponadprzeciętne dobrze. Niczego nie brakuje, żaden fragment pasma nie wybija się przed inne, detale, stereofonia, wszystko ok. Po roku nic się nie zepsuło, niczego nie mam ochoty wymienić na inne. Brzmienie nie nuży i można tego słuchać całymi godzinami. Jestem bardzo zadowolony z dokonanego wyboru. Ten stary sprzęt miał pancerną jakość wykonania i zastosowanych materiałów. Coś, czego we współczesnym sprzęcie audio z tej półki cenowej nie sposób znaleźć.

 

Oczywiście są i minusy. Z wiadomych względów amplituner nie ma pilota, więc jego obsługa odbywa się wyłącznie z poziomu panelu frontowego. Kolumny w porównaniu z współczesnymi odpowiednikami to olbrzymie kloce. Nie każdemu też będzie się podobał ten retro-look starego sprzętu. I to chyba tyle... Więc w sumie nie tak źle.

 

Na Twoim profilu napisałaś, że jesteś z Wwy. Zajrzyj w takim razie tutaj: iviteraudio.pl . Sama strona internetowa to kopalnia wiedzy na temat starego (i nie tylko) sprzętu audio, a na miejscu u nich możesz obejrzeć, posłuchać i kupić wzmacniacz, który Cię interesuje.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...