Skocz do zawartości

jaki amplituner


Józef67

Recommended Posts

witam
Używam skromnego zestawu kina domowego Panasonic SC-BTT405 i kolumn TAGA Harmony 506. Pisze, że moc na każdym kanale 100W. Nie mam pewności jak to się przekłada do mocy amplitunerów np. Pioneer VSX-326D. Do filmów używam kodeka Dolby Pro Logic II.
Brzmi w miarę, ale na pewno może lepiej. Pomieszczenie jest małe 3,5x 4,5 m.
Pytanie brzmi na jaki ewentualnie zmienić amplituner.
Yamaha HTR-2071 ? wygląda poważniej, ale jego cena jest porównywalna, a nawet niższa niż od mojego Panasonica .
Pioneer VSX-326D ? ma przyzwoite parametry. Czy jego zakup dostatecznie do ceny zmieni jakość dźwięku mojego kina ?
Pioneer VSX-S520 ? to raczej graniczna wartość kasy jaką chciałbym zapłacić.
Wybór miałbym łatwiejszy np. Pioneer 531 nawet używany, gdybym miał miejsce na aktywnego saba. Muszę skorzystać z tego od Panasonica.
Proszę o podpowiedź.
pozdrawiam
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 6.05.2023 o 22:00, Piotr Sonido napisał:

Na żaden z tych.

Poczekaj i dozbieraj do czegoś sensownego.

Tak z 700-1000 zł by się przydal.

Chyba że ceny używanych aż tak poszły.....

 

A jaki proponujesz bo te które wymieniłem to przedział 2200 do 2700 zł, a piszesz że 1000 wystarczy ... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rzeczywiście nie chcesz zmienić sub-a to wyboru wielkiego nie ma. Praktycznie żaden z "poważniejszych" amplitunerów (nawet dolna półka) nie ma na pokładzie końcówki mocy napędzającej pasywny subwoofer. W przedziale jaki podałeś (2200-2700) z nowych masz Onkyo TX-SR494 obsługuje 7 kanałów i Dolby Atmos/DTS-X czyli gdybyś chciał dołożyć głośniki w suficie masz Atmos 5.1.2, ma niestety najskromniejszy system korekcji pomieszczenia AccuEQ. Z 5-cio kanałowych Yamaha RX-V4A z korekcją YPAO lub Denon AVC-660 z korekcją Audyssey EQ. Oczywiście zapewne YPAO jak Audyssey są tutaj w "najlżejszych"  wariantach więc ich możliwości są też ograniczone. Ale to jest absolutnie budżetowa półka.

Nasuwa mi się jednak pytanie, czy chcesz iść rzeczywiście do przodu, czy zrobić krok w bok. Może warto przemyśleć dołożenie kasy do lepszego nowego ampli i subwoofera. Ewentualnie coś z używek z średniej półki. Jak wyżej napisał Piotrek - te modele jakie wskazałeś nie wniosą wielkiej zmiany, pewnie coś zmienią ale czy na pewno na + warty tego wydatku?

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek72 napisał:

Jeżeli rzeczywiście nie chcesz zmienić sub-a to wyboru wielkiego nie ma. Praktycznie żaden z "poważniejszych" amplitunerów (nawet dolna półka) nie ma na pokładzie końcówki mocy napędzającej pasywny subwoofer. W przedziale jaki podałeś (2200-2700) z nowych masz Onkyo TX-SR494 obsługuje 7 kanałów i Dolby Atmos/DTS-X czyli gdybyś chciał dołożyć głośniki w suficie masz Atmos 5.1.2, ma niestety najskromniejszy system korekcji pomieszczenia AccuEQ. Z 5-cio kanałowych Yamaha RX-V4A z korekcją YPAO lub Denon AVC-660 z korekcją Audyssey EQ. Oczywiście zapewne YPAO jak Audyssey są tutaj w "najlżejszych"  wariantach więc ich możliwości są też ograniczone. Ale to jest absolutnie budżetowa półka.

Nasuwa mi się jednak pytanie, czy chcesz iść rzeczywiście do przodu, czy zrobić krok w bok. Może warto przemyśleć dołożenie kasy do lepszego nowego ampli i subwoofera. Ewentualnie coś z używek z średniej półki. Jak wyżej napisał Piotrek - te modele jakie wskazałeś nie wniosą wielkiej zmiany, pewnie coś zmienią ale czy na pewno na + warty tego wydatku?

Dzięki za ciekawą i wyczerpująca odpowiedź.
67 w moim loginie to wiek, więc czas na "szaleństwa" raczej za mną i zbyt długich kroków nie planuję. W wyborze sprzętu nie kasa jest największym ograniczeniem. Gdybym zrealizował swoje "marzenia" potocznie mówi się że żona by mnie zabiła a niepotocznie byłaby duża wojna domowa. 
Lubię dynamiczną muzykę więc zgodnie z opiniami powinienem wybrać ampla Yamaha. Zastanawiam się czy sub samochodowy nie rozwiązałby mojego problemu ograniczonej przestrzeni.

pozdro :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Józef67 napisał:

A jaki proponujesz bo te które wymieniłem to przedział 2200 do 2700 zł, a piszesz że 1000 wystarczy ... 

 

No bo ja pisze o używanym. To sa mocno podstawowe modele.

Gra to tak sobie.

9 godzin temu, Józef67 napisał:

Dzięki za ciekawą i wyczerpująca odpowiedź.
67 w moim loginie to wiek, więc czas na "szaleństwa" raczej za mną i zbyt długich kroków nie planuję. W wyborze sprzętu nie kasa jest największym ograniczeniem. Gdybym zrealizował swoje "marzenia" potocznie mówi się że żona by mnie zabiła a niepotocznie byłaby duża wojna domowa. 
Lubię dynamiczną muzykę więc zgodnie z opiniami powinienem wybrać ampla Yamaha. Zastanawiam się czy sub samochodowy nie rozwiązałby mojego problemu ograniczonej przestrzeni.

pozdro :) 

Nie. Sub samochodowy jest do samochodu.

Jeśli chcesz nowy ampli to przy najmniej Denon serii X1700.

Onkyo 6100?

Yamaah 6A

Albo starsze używane modele ale właśnie tych serii.

Co do suba tani dobry mały to Magnat RS8. Albo Cambridge Minx Tu nieco drożej ale jest malutki.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2023 o 21:27, Józef67 napisał:

67 w moim loginie to wiek, więc czas na "szaleństwa" raczej za mną i zbyt długich kroków nie planuję.

tym bardziej nie ma sensu "inwestować" w coś co wiele, albo nic nie zmieni. Może spróbuj umówić się w jakimś salonie na odsłuch, a najlepiej gdyby dysponowali TAG-ami 506 bo takie posiadasz, posłuchać zaproponowanych wyżej i wybrać. A subwoofer pewnie też dopasujesz.

Dnia 15.05.2023 o 21:27, Józef67 napisał:

Lubię dynamiczną muzykę więc zgodnie z opiniami powinienem wybrać ampla Yamaha.

albo Onkyo, ja miałem TX-NR686 (nie wytrzymało uderzenia pioruna) i jak dla mnie dynamiką i żywiołowością biło mojego obecnego Marantz-a (kupionego w pandemii z powodu pustych półek) zarówno w kinie jak i muzyce, ten drugi za to okazał się lepszy (bardziej poukładany) w stereofonii, ale najlepiej posłuchać. Miałem z Onkyo fronty TAGA 606SE, po zmianie na Marantz-a zmieniłem na Klipsch - Marantz jest bardzo równy i delikatny, nie potrafił z moich 606 wycisnąć niskich tonów i dynamiki, Onkyo nie miał z tym problemu - wyobrażam sobie co by się działo na obecnych Klipsch, ale przyjdzie czas na powrót 😉

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasjonaci wszelkich dziedzin to odrębny gatunek. Gotowi zapłacić każdą cenę za sprzęt. Zdaję sobie sprawę że sprzęt za 25 tysięcy to kosmos w porównaniu z takim za 2500 zł. Ale ja nie mam zamiaru konkurować z estradą narodową ani Uriah Heep. Większość ludzi nie wie co to soundbar, oglądają tv bez korzystania z jakichkolwiek dodatkowych głośników. Trochę mnie przemaglowaliście (pozytywnie), chyba skłonię się do kupienia ONKYO TX-SR494DAB.
pozdrawiam zakręconych audiofilów 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie brałbym pod uwagę Sony STR-DH790.

Też jestem na etapie poszukiwania nowego raczej budżetowego amplitunera. Teraz mam Denona AVR-2312. Dopóki miałem kolumny Dali Zensor 7 wszystko było okay. Po wymianie na FyneAudio F501 nie mogę dojść do ładu z kalibracją Audyssey, po której brakuje basu - mimo że F501 są bardzo utalentowane w tym zakresie (może za bardzo - przez co kalibracja dławi ten zakres o 12-16dB !!! - co widać na podglądzie ch-ki). Koniec końców słucham bez kalibracji i basów jest pod dostatkiem ale mam wrażenie, że z poprawną kalibracją było by jeszcze lepiej (szczególnie środek i wysokie rejestry) . Dodatkowo Denon drażni mnie skomplikowanym menu z nieczytelną strukturą opcji - z tego co widziałem niewiele w tym zakresie poprawili do dzisiaj.

Pod koniec 2020 kupiłem Sony STR-DH1080, który dźwiękowo zarówno w kinie jak i stereo był genialny (kalibracja działała bezproblemowo). Jednak zwróciłem go przed końcem terminu 14 dniowego, gdyż w trybie czuwania był ciągle ciepły - pomiar multimetrem wykazywał 30W (czasem 60W !) w czuwaniu (Denon bierze 3,5W - 4W przy HDMI passtrough). Nie podobało mi się też menu ekranowe (ale i tak lepsze od tego w Denonie). Po Sony przyszedł Onkyo TX-NR575. Przez jakiś tydzień byłem nim zachwycony, dopóki nie przesłuchałem kilku utworów Billie Eilish, które są bardzo wymagające dla dolnych rejestrów. Niby energii w basie było wystarczająco, ale niektóre momenty brzmiały nienaturalnie . Zacząłem drążyć temat i przesłuchiwać innych wykonawców i sam do dzisiaj nie wiem czy były to moje urojenia - tak czy owak wolałem zwrócić przed końcem 2 tygodni niż zostać w niepewności.

Do dzisiaj jestem z moim Denonem, ale nachodzi mnie znowu ochota na polepszenie zestawu.

W głowie zostało mi bardzo dobre wrażenie po Sony jeśli chodzi o dźwięk. Przejrzałem chyba wszystkie recenzje i testy i mam ochotę spróbować Sony STR-DH790, który zawsze zbiera co najmniej pozytywne recenzje (a w większości bardzo dobre) i dodatkowo kosztuje niewiele. Nie napotkałem na informacje o podwyższonym zużyciu energii STR-DH790 w czuwaniu (z kolei takie informacje można znaleźć o STR-DH1080). Na podstawie rzeczywistych pomiarów mocy na audiovision.de STR-DH790 niemal dorównuje Onkyo TX-NR686, więc jest to poziom wyżej niż ONKYO TX-SR494 czy TX-NR575. Na YT można znaleźć reckę, gdzie autor napędza STR-DH790 duże kolumny Canton Vento 896.2 - 180W (4-8 Ohm) i nie narzeka na brak mocy. Ewentualnie w grę wchodzi Onkyo tx-nr6100 - podejrzewam, że mocniejsza wersja nie będzie miała żadnych niedostatków w porównaniu do TX-NR575. Onkyo jest jednak 1000 zł droższe, ale jest lepie wyposażone i usieciowione (nie wszystkim to potrzebne).

Tyle z moich amatorskich porównań i lektury zawartości różnych stron www/YT.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PanKlor napisał:

Miałem avr1611 (podobna generacja co Twój Denon), teraz mam współczesny model (970h). Menu jest dużo czytelniejsze i nie uważam, żeby było skomplikowane. Może warto spróbować? 

Okay, przyjmuję do wiadomości (miałem tylko sposobność pobawić się chwilę Denon AVR-X2700H u kolegi - ale to jest chyba 3-letni model). Być może kalibracja zadziałałaby też lepiej w nowym modelu, ale z tych 3 marek Denon potencjalnie gra najmniej porywająco tzn. grzecznie i bardzo gładko. Być może obiektywnie najlepiej robi co ma robić, ale odbiór muzyki jest zawsze subiektywny. Mnie najbardziej przekonywał amplituner Sony.

Ponadto Denon 970h to jednak nie ten budżet.

Tak czy owak, jeśli czytelność menu byłoby głównym kryterium to polecałbym Onkyo. Polecony przez ze mnie pod rozwagę Sony DH790 ma z kolei bardzo ubogie menu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie różne kryteria, czytelność, bogactwo menu, kalibracja, dynamika dźwięku. Dla mnie dynamika jest najważniejsza. Kalibracja, nie wiem jak wyjdzie bo np. z powodu umiejscowienia kolumn głównych, kąty między nimi a centralnym są nieco ponad 40 stopni. Rozkminiałem ostatnio sprawę wysokości obudowy ampla. ONKYO TX-SR494 jest wysoki, Yamaha RX-V4A to kobyła. Niektórzy może będą zdegustowani, ale coraz bliżej mi do Sony STR-DH790.
aaa ... one thing more, jak mawiali ruskie ... dojrzewam do kupienia suba ... Edifier T5 70 W ... wydaje mi się czy już wyczuwam na plecach krytykę ?

 

Edytowano przez Józef67
uzupełnienie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Józef67 Sony STR-DH790 - żeby nie było jak w przysłowiu "zamienił stryjek siekierkę na kijek", mnie to Sony jakoś nie przekonuje, a tanie nie jest. Nie sugeruj się mocą tego ampli - WOW 1015W - przy poborze 240W - czyżby, wiadomo, że wszyscy producenci naciągają, ale np. Onkyo 494 bierze 2 x tyle (480W) przy czym podają maksymalną moc 1120W (też głupoty), piszę o tym dlatego, że w pierwszym poście zwróciłeś uwagę że w Panasonic-u piszą 100W/kanał i jak to się ma do rzeczywistości. Żeby oddać moc, musi ją pociągnąć z sieci inaczej nie będzie. Ja bym w to nie szedł - może i Onkyo jest wysokie, ale jest i tańsze (model 494) i z pewnością o wiele lepiej zagra od tego STR-DH790.

Może jeszcze warto przemyśleć sprawę, bo moim zdaniem niewiele więcej wniesie od obecnego Panasonic-a. Jeżeli coś z używek, jak pisał @Piotr Sonido Onkyo 696 lub nieco starszy 686, ewentualnie Yamaha 685 (bezpośredni konkurent Onkyo 686), chciałeś mieć żywo i dynamicznie tutaj nie zawiedzie Onkyo i powinna sprawdzić się Yamaha - z Denonem może być trochę brzmienie bardziej utemperowane, łagodniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...