Skocz do zawartości

Canton Reference 8k


Tomasz Kluczynski

Recommended Posts

Była okazja cenowa, to kupiłem.

Sam jestem ciekaw jak zgrają się z moim Arcamem SA 30.

Chciałem zmienić kolumny,bo do tej pory Arcam gra z T+A Cryterion TS 350 i nie byłem za bardzo zadowolony, brakowało mi takiej detaliczności brzmienia, czyli prosto pisząć za mało słyszałem szczegółow.

Zastanawiałem się cały czas nad wyborem między Elac Vela 407 lub 404 lub Cantonem,ale  w tych kolumnach Elaca ciężko o okazję cenową.

Pomieszczenie odsłuchowe ma około 21,5m2 i kolumny będą stały na dłuzszej ścianie w odległości około 230cm od siebie i podobnej odległości do miejsca odsłuchowego.

Diraca zrobię dopiero za jakiś czas,sprawdzę najpierw jak będzie z basem,czy nie będzie potrzeby dokupić subowefera.

Czy kupiłem okazyjnie,chyba tak w Nimczech sztuka kosztuje normalnie 2100euro,mnie w promce udało się kupić za 1169euro.W P olsce najtańsze okazje są za 7999zł za sztukę.

Czytałem sporo o tych kolumnach,ale jestem ciekaw czy ktoś ma takie i może coś o nich napisć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Songs for Pilots napisał:

Słuchałem chyba tego modelu i trochę brakowało mi basu. Detaliczność na pewno na poziomie dobrych B&W. Chłodne granie.

To mi powinno pasować,bo właśnie detaliczności mi brakuje,a basu gdyby brakowało(z tym się liczyłem bo nawet o modelu większym 7k pisano ,że może go brakować w porównaniu do większych braci),one mają wyjście basrefleksu u dołu a u mnie ta sciana jest trochę nieregularna i to w przypadku basu ,może pomagać.W razie czego dokupię jakiegoś Rela , jeśli będzie go nadal brakować. Są za to bardzo ładne i zgrabe,a przy tym nie za wysokie , zastanawiałem się nad modelem Vento 90,któremu basu na pewno by nie brakowało, ale ceny cały czas są zbyt wysokie.

W porównaniu do poprzednich kolumn są oceniane zdecydowanie wyżej,bo na liście niemieckiego Audio maja 98 punktów ,a T+A tylko 83 punkty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tomasz Kluczynski napisał:

To mi powinno pasować,bo właśnie detaliczności mi brakuje,a basu gdyby brakowało(z tym się liczyłem bo nawet o modelu większym 7k pisano ,że może go brakować w porównaniu do większych braci),one mają wyjście basrefleksu u dołu a u mnie ta sciana jest trochę nieregularna i to w przypadku basu ,może pomagać.W razie czego dokupię jakiegoś Rela , jeśli będzie go nadal brakować. Są za to bardzo ładne i zgrabe,a przy tym nie za wysokie , zastanawiałem się nad modelem Vento 90,któremu basu na pewno by nie brakowało, ale ceny cały czas są zbyt wysokie.

W porównaniu do poprzednich kolumn są oceniane zdecydowanie wyżej,bo na liście niemieckiego Audio maja 98 punktów ,a T+A tylko 83 punkty.

Na pewno zgrabnie wykonane, potwierdzam. To ważne. Ja swoje KEF R7 i B&W 703 też trochę bardziej cenię gdy na nie patrzę :) 
Nie wiem jak grają Arcamy, ale nawet z Marantzem 40n, a on nieco ociepla (okay, czy nieco czy bardziej, to muszę potestować inne wzmacniacze), nadal było analitycznie.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canton jest bardzo podatny na elekotrnikę. Mająć miekszy , czy bardziej solidniejszy wzmacniacz w dolnym aspektach da się z tych kolumn wyciągnąć potężne granie w dole.

To na pewno bardziej detaliczne kolumny od ELACa wiec chyba wybór był trafny.

No i cena za jaką je kupiłeś jest wiecej niż okazyjna :)

W Polsce mniej popularne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda również miałem okazje ich słuchać ale tylko z Denonem, cena jak na te głośniki bardzo dobra! Wzmacniacz tez na pewno da sobie z nimi radę. Fajne kolumny i z Denonem Basu nie brakowało i nie było jakoś przesadnie chłodno ale dla mnie Bowersy również nie są chłodne wiec proszę mieć to na uwadze 😅

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Q21 napisał:

Bardzo ciekawe kolumny :) Pochwal się wrażeniami, gdy już przyjdą. 

Niestety tak szybko to nie nastąpi. Pracuję obecnie w Niemczech i dopiero pod koniec roku jak będę jechał do Polski na urlop to zabiorę je ze sobą.

Tu te kolumny mają tutaj bardzo dobrą markę i na przykład tego modelu w wersji używanej ,choć jest produkowany od pięciu lat,na portalach aukcyjnych ,dosłownie nie można uświadczyć.

Na razie tu żeby nie mieć całkowitego rozbratu z muzą, słucham jej z kolumienek aktywnych Kef LSX.

Udało mi się równocześnie z Cantonami kupić na ebay Kleizingen, półroczne kolumienki Kef LS50II za 950 euro, to powinien być spory progres w porównaniu do LSX.

Przeglądałem teraz Youtuba i widzę że na targach w Monachium zaprezentowano nową wersję serii Reference tym razem będzie to wersja GS.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Przywiozłem kolumny i kabelki  i podłaczyłem około 13 grudnia.

Dzień wczesniej jeszcze chciałem posłuchać Arcama ze starymi kolumnami T+A, by mieć porównanie w stosunku do nowych.

Napiszę, że z początku(wiadomo kolumny i kabelki całkiem nowe i niewygrzane, choć wielu w to wątpi), nie czułem przeskoku jakościowego, pomimo różnicy 15 punktów w tej tabelce z klasyfikacją kolumn. Grały dość podobnie do T+A, czyli bardzo neutralnie.

Po wygrzaniu ciut się cały dźwięk poprawił, ale dalej było to dla mnie granie bardzo neutralne, z dużą ilością szczegółów, ale na górze żadnej ostrości nie było. Brakowało mi trochę takiej muzykalności czy inaczej mówiąc ciepła.

Grały tak jak to już , któryś z kolegów wcześniej napisał(po odsłuchach w salonach), trochę zbyt analitycznie.

Co do basu nie mam zastrzeżeń, osobiście podczas słuchania muzy, nie jestem basolubem. Bas jest, słychać go dobrze jak dla mnie wystarcza.

W dziale Akustyka zadałem pytanie czy ktoś, nie pomógł by mi zrobić Diraca, bo sam wolę się do tego nie zabierać.

Napisał do mnie Adam-"PanKlor" z naszego forum i zaoferował pomoc.

Wczoraj do mnie przyjechał, zrobił wszystkie pomiary i po rozmowach ustawiliśmy trzy krzywe.

Pierwszą z lekkim podbiciem basu, druga taka z programu kinowego, a trzecią chciałem z takim podbiciem środka i góry.

Dzisiaj słucham od rana właśnie z tą trzecią krzywą i powiem wam jestem zachwycony. W wolniejszych nagraniach pomimo mojego nie najlepszego już słuchu, dostrzegam szczegóły, których do tej pory nie słyszałem, poza tym wreszcie jest te ciepełko, to czego mi bardzo brakowało. 

Z tym że ostatnio wykupiłem sobie na rok za 40 euro Qobuza i przeniosłem wszystkie albumy i playlisty z Tidala i muszę przyznać(ja zatwardziały Tidalowiec), że brzmi to teraz ciut przyjemniej, nie chcę pisać lepiej(choć dla mnie tak jest).

Jednak Dirac jest wielki i potrafi zmienić bardzo dużo na plus.

Moje pomieszczenie ma około 21,5m2, nie jest i nie będzie specjalnie adaptowane akustycznie, bo to zwykły pokój dzienny.

Mam dywany, grube zasłony, dużo obrazów na ścianach i sporo mebli. Myślałem o panelach akustycznych za kolumnami, ale sobie na razie daruję. Pułapek basowych też nie potrzebuję bo bas jest i nigdzie nie ucieka, choć jak sprzęt stał na innej ścianie to był z nim problem.

Poniżej zamieszczę parę zdjęć jak wygląda pokój, filmików z granem nie będę wrzucał, bo te nagrywane telefonem nie oddają tego jak gra sprzęt.

Dodam jeszcze , że kolumny stoją od siebie 230cm pomiędzy środkami kolumn, a miejsce odsłuchowe około 240-250cm od kolumn. Napisałem bo na zdjęciu wydaje się że kolumny stoją blisko siebie. Większego manewru w ustawieniu kolumn niestety nie mam.

Jeszcze raz chciałem podziękować Adamowi za pomoc , którą mi za oferował i dzięki , której teraz banan nie schodzi mi z twarzy.

sprzęt na wprost.jpg

sprzęt z prawego boku.jpg

IMG_20240201_105656153.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...