Skocz do zawartości

Wymiana dwóch subwooferów na jeden


Dawid Szumilas

Recommended Posts

Dnia 29.06.2023 o 08:46, Sandor Clegane napisał:

Mi jeździł na tych kwadratowych z logo rela na każdym boku... zmieniłem na te mniejsze, gumowe i jest ok.

A mógłbyś wkleić fotkę jak masz te gumowe nóżki wkręcone tj. czy cały gwint idzie wkręcić? Mi też ht 1003 odjechał kawałek aż kolumna go zastopowała i wykręciłem te podkładki z logo, ale nóżki gumowe to jakieś kiepskie chyba trafiłem - gwint wkręca się na jakieś 2mm a potem już opór i dalej nie idzie, bo guma zaczyna się obracać. Nie wiem czy to reklamować - sprzęt swoje kosztuje, więc samemu grzebać i poprawiać nie powinienem..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2023 o 19:46, Dawid Szumilas napisał:

Witam

Posiadam dwa subwoofery Klipsch Reference R-112SW ale za nic nie mogę ich ustawić by grało to tak jak sobie wymarzyłem. Wpadłem na niecny plan zamiany tej dwójki na jeden z kalibracją co może mi pomóc w ustawieniu go. Czy ma to sens? Mój budżet to okolice 6k może być nowy luz tańszy używany. Pomieszczenie ma 20m^2. Do tej pory miałem SVS sb 1000 oraz rel HT 1205 (obydwa trochę wydawały mi się za ciche a rel dodatkowo urządzał sobie spacery po pokoju) , 2 sztuki magnatów, jakieś jamo, nawet  legendarny subwoofer VK na początku u mnie gościł i nigdy nie byłem w pełni zadowolony. Niestety nie mogę sobie pozwolić na wędrówki z subwooferem i ma on swoje z góry ustalone miejsce. Do tej pory zastanawiałem się nad SVS PB2000 Pro (używka), Paradigm DSP 3400 (używka, bo nowych brak), Definitive Technology Descend DN12 (wiem, że nie ma kalibracji ale ma jakieś tam tryby pracy), Martin Logan Dynamo 1500X ( używka), Magnat Omega CS 12, ELAC Sub 2070. Zdaje sobie sprawę, że do niektórych musiałbym jeszcze dokupić mikrofon PBK za jakieś 600 zł. Subwoofer w połowie do muzyki (D'n'B, House, Hardstyle, Trance ) w połowie do filmów. Nadmienię, że uwielbiam słuchać muzyki bardzo głośno. Proszę o odpowiedź czy takie coś ma w ogóle sens. Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Potężne suby w małym pomieszczeniu to niekoniecznie jest gwarancja sukcesu. Nie wiem czy to jest dom czy mieszkanie, ale jeśli mieszkanie to nie zdziwiłbym się gdyby więcej basu słychać było u sąsiada niż u Ciebie. Na sto procent są takie miejsca w tym pokoju, w których ustawienie subów rozwiąże problem. Musisz poeksperymentować. To ewidentnie kwestia modów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po długiej nieobecności. Sporo czasu zajęło mi testowanie różnych ustawień. Sporo nerwów też natraciła się małżonka. Najlepiej z tych moich testów wyszło przeniesienie jednego subwoofera za kanapę, tylko że najlepiej nie znaczy wcale bardzo dobrze. Z tyłu pokoju bas stał się teraz bardzo dominujący a w miejscu odsłuchowym się pojawił, ale jest on jakby buczący, może to charakterystyka subwooferów. Myślę, czy nie zmienić tych dwóch sztuk na 2 sztuki Elac Sub 3030, mają kalibrację i może by to jeszcze pomogło bo przyznam, że już jestem zmęczony tym kombinowaniem (nie tylko ja). Zastanawiałem się już nawet ponownie czy nie opchnąć tego w piguły wszystkiego i zakupić jakiś wypasiony soundbar. Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi

Dnia 10.07.2023 o 13:25, S4Home napisał:

Potężne suby w małym pomieszczeniu to niekoniecznie jest gwarancja sukcesu. Nie wiem czy to jest dom czy mieszkanie, ale jeśli mieszkanie to nie zdziwiłbym się gdyby więcej basu słychać było u sąsiada niż u Ciebie. Na sto procent są takie miejsca w tym pokoju, w których ustawienie subów rozwiąże problem. Musisz poeksperymentować. To ewidentnie kwestia modów.

Najlepiej to słychać na przedpokoju, chociaż sąsiadka mówiła, że też jej podłoga gra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dawid Szumilas napisał:

Z tyłu pokoju bas stał się teraz bardzo dominujący a w miejscu odsłuchowym się pojawił, ale jest on jakby buczący, może to charakterystyka subwooferów.

To spróbuj w takim ustawieniu wykonać powtórnie kalibrację w ampitunerze, wyreguluj poziomy. Suby Klipscha są spoko, no ale to typowe kinowe zabawki, buczenie mamy w nich przyjęte z dobrodziejstwem inwentarza.

Sam się przekonałeś jak różny dźwięk występuje gdy tylko przeniesiesz suba w inne miejsce.

21 minut temu, Dawid Szumilas napisał:

Zastanawiałem się już nawet ponownie czy nie opchnąć tego w piguły wszystkiego i zakupić jakiś wypasiony soundbar.

Nie... To byś dopiero przeklinał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

To spróbuj w takim ustawieniu wykonać powtórnie kalibrację w ampitunerze, wyreguluj poziomy. Suby Klipscha są spoko, no ale to typowe kinowe zabawki, buczenie mamy w nich przyjęte z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Dzięki za odpowiedź. Kalibracji w ciągu ostatnich dwóch tygodni chyba już wykonałem z 15. Za każdym razem jak przenosiłem subwoofer to robiłem kalibrację, nawet jeśli to było przestawienie o pół metra. Przed chwilą zrobiłem kalibrację z mikrofonem w 6 punktach i zaś coś nie tak bo ściął subwoofery na -7 i -5 a basu prawie nigdzie nie ma. Tragiczne mam to pomieszczenie pod względem akustyki. Na zdjęciu jest jak to teraz wygląda. Najlepiej jest tam gdzie jest komputer, czyli tam gdzie nie siedzę podczas słuchania muzyki i oglądania filmów. Zauważyłem też, że lepszy bas jest wyżej tzn. gdy stoję a nie siedzę, ale może mi się wydaje. Pozdrawiam

IMG_20230722_230119422.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dawid Szumilas napisał:

Najlepiej jest tam gdzie jest komputer, czyli tam gdzie nie siedzę podczas słuchania muzyki i oglądania filmów.

to może spróbuj przestawić komputer i w to miejsce wstawić jeden sub. Jest taka metoda co do ustawiania subwofera, że stawia się sub w miejscu odsłuchu, włącza kawałek z dobrym basem i "biega na czworaka" po pokoju - tam gdzie najlepiej wypada bas stawia się suba. Później ewentualnie drobne korekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek72 napisał:

to może spróbuj przestawić komputer i w to miejsce wstawić jeden sub.

Jeśli to nie było wypróbowane to jestem za. Pomijając kwestie dźwiękowe, to nawet będzie ergonomicznie lepsze rozwiązanie bo teraz to będziesz się ciągle potykał o niego, nie wspominając o sprzątaniu itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skończyłem testowanie na miejscu komputera, obecnie komputer dałem sobie na plecy bo innego miejsca dla niego nie ma. Szczerze to nie zauważyłem dużej zmiany, przynajmniej w miejscu odsłuchowym. Najgorsze, że ustawiłem ponownie subwoofer na miejscu za kanapą, Puściłem kalibrację i jest gorzej a przecież znowu stoi w tym samym miejscu. Odnoszę wrażenie, że mózg plata mi figle. Nawet nie mam skąd zasięgnąć drugiej opinii bo małżonka to twierdzi, że dla niej to zawsze brzmi tak samo a koledzy mają soundbary i dla nich to jest super (nawiasem mówiąc kolega ma soundbar JBl z subwooferem i gdyby u mnie w pokoju był taki bas jak u niego to bym chyba skakał z radości a on sobie przyszedł ze sklepu, wyciągnął sprzęt z kartonu, pierdyknął tam gdzie mu najmniej przeszkadza i zadowolony. Życie jest niesprawiedliwe :(

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dawid Szumilas napisał:

Dobra, skończyłem testowanie na miejscu komputera, obecnie komputer dałem sobie na plecy bo innego miejsca dla niego nie ma. Szczerze to nie zauważyłem dużej zmiany, przynajmniej w miejscu odsłuchowym. Najgorsze, że ustawiłem ponownie subwoofer na miejscu za kanapą, Puściłem kalibrację i jest gorzej a przecież znowu stoi w tym samym miejscu. Odnoszę wrażenie, że mózg plata mi figle. Nawet nie mam skąd zasięgnąć drugiej opinii bo małżonka to twierdzi, że dla niej to zawsze brzmi tak samo a koledzy mają soundbary i dla nich to jest super (nawiasem mówiąc kolega ma soundbar JBl z subwooferem i gdyby u mnie w pokoju był taki bas jak u niego to bym chyba skakał z radości a on sobie przyszedł ze sklepu, wyciągnął sprzęt z kartonu, pierdyknął tam gdzie mu najmniej przeszkadza i zadowolony. Życie jest niesprawiedliwe :(

 

Pozdrawiam

Odpuść Soundbar - ja mam pod drugim TV - Denon HEOS HS II.

Kosztowało to coś 1800PLN - nie mówię że jest źle ale jak zestawisz jak dla mnie z jakimikolwiek kolumnami to jest takie sobie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tasiorsa napisał:

Odpuść Soundbar - ja mam pod drugim TV - Denon HEOS HS II.

Kosztowało to coś 1800PLN - nie mówię że jest źle ale jak zestawisz jak dla mnie z jakimikolwiek kolumnami to jest takie sobie

 

Można kupić soundbar za 4-5 tys, który zagra o niebo lepiej od takiego za 1800. Dalej nie będzie to poziom kina za 12 tys, nie da nam aż takiej przestrzeni i zakresu tonalnego, ale pod względem basu i dynamiki niewiele będzie ustępował tradycyjnemu 5.1 z amplitunerem. Wiem co mówie, bo przerabiałem oba rozwiązania i mimo iż skończyłem z kinem to nie uważam, że soundbary (szczególnie te powyżej 3 tys) nie są nic warte i jeśli ktoś nie ma miejsca lub budżetu to taka grajbelka i tak da mu 10x lepsze wrazenia niż dźwięk z tv...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sandor Clegane napisał:

Można kupić soundbar za 4-5 tys, który zagra o niebo lepiej od takiego za 1800. Dalej nie będzie to poziom kina za 12 tys, nie da nam aż takiej przestrzeni i zakresu tonalnego, ale pod względem basu i dynamiki niewiele będzie ustępował tradycyjnemu 5.1 z amplitunerem. Wiem co mówie, bo przerabiałem oba rozwiązania i mimo iż skończyłem z kinem to nie uważam, że soundbary (szczególnie te powyżej 3 tys) nie są nic warte i jeśli ktoś nie ma miejsca lub budżetu to taka grajbelka i tak da mu 10x lepsze wrazenia niż dźwięk z tv...

Ja po sprzedaży tego co obecnie mam to miałbym okolice 10k na soundbar ale nie wiem czy to już nie przerost formy nad treścią

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że już wiesz jak brzmi system z amplitunerem i soundbar jaki by nie był to będzie downgrade (może poza samym basem). Ja kiedyś na 20m2 miałem samsunga q90r i byłem zachwycony dopóki nie posłuchałem prawdziwego kina... Na Twoje pomieszczenie taki q990b od samsunga za 4-4,5 tys będzie więcej niż wystarczający do filmów i gier, ale z muzyką będzie dużo gorzej to trzeba sobie jasno powiedzieć. A piszę o samsungu dlatego, że u nas w PL mają wyjątkowo korzystny stosunek ceny do jakości na tle sony lub sonosa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy rozważania soundbar zamiast kina wydają mi się bez sensu. No nie można porównywać systemu wielokanałowego z prawidłowo rozmieszczonymi głośnikami do "dekodera" Dolby/DTS z wszystkimi głośnikami zamkniętymi w pudełku długości 1-1,5m + subwoofer. Jeżeli w tym pomieszczeniu jest problem z akustyką, a wszystko wskazuje na to, że jest to problemu niskich tonów nie rozwiąże "grajbelka". Ja proponuje koledze @Dawid Szumilas - skoro Twój kolega ma soundbar, kupić na piątek/sobotę jakieś napoje i zaprosić kolegę z tym ustrojstwem, podłączyć i zobaczysz, że to nie jest to co kino, a i z basem nic się nie zmieni na lepsze. Pozostaje pomyśleć o innym ustawieniu (a może wyłączyć jednego suba), ewentualnie adaptacji akustycznej, najwyraźniej jest problem z modami własnymi pomieszczenia. Temu nie zaradzi kalibracja - fizykę można oszukiwać ale są pewne granice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...