Skocz do zawartości

Zestaw na biurko


kaem92

Recommended Posts

Dzień dobry,

Noszę się z zamiarem zakupu zestawu kolumn  na biurko. Do tej pory korzystałem tylko z kolumn podłogowych w związku z czym nie mam takiego doświadczenia jeśli chodzi o mniejsze konstrukcje. W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze odpowiednich kolumn. Biurko ma 160cm szerokości, kolumny będą rozmieszczone na skrajnych końcach. Odsłuch w większości z bliskiej odległości - siedząc przy biurku. Sporadycznie jako tło do ćwiczeń. Kolumny będą używane zarówno do słuchania muzyki jak i podczas gry. Do filmów posiadam oddzielny zestaw.

 

Przechodząc do meritum, czy do takiego zastosowania (odsłuch z bliskiej odległości) sprawdzą się klasyczne kolumny podstawkowe? Czy może lepiej postawić na monitory bliskiego pola? Tu obawiam się neutralnego dźwięku o którym często słyszy się w odniesieniu do monitorów.

Druga rzecz która mnie zastanawia, pomijając estetykę rozwiązania to czy lepiej sprawdzą się kolumny aktywne czy pasywne z osobnym wzmacniaczem? Zakładając rzecz jasna ten sam budżet dla obu rozwiązań.

 

Edytowano przez kaem92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

932131917_keflsx.jpg.feede180f80c2ddf6767a9ab92e9f086.jpg767459120_keflsx1.thumb.jpg.d540e1c831af88677ea566aa3878541e.jpg

Możesz pomyśleć o kolumnach aktywnych KEF LSX.są małe a grają naprawdę całkiem całkiem .Ta szafka ma 170cm szerokości a kolumny są wielkości 24cm wys,16 cm szer,i 17 cm głeb.Musisz tylko podłączyć główną kolumnę do internetu, mozesz połączyć kabelkiem internetowym obie kolumny między sobą(ale nie musisz),no i obie podłączyć do prądu. Pierwsza wersja tych kolumn ma wejscie optyczne, a nowsza ma i optyka i Hdmi chyba arc. Włączasz je z pilota ,a sterujesz muzą z serwisów telefonem.

Starszą wersję można kupić,oczywiście używki za około 500 euro,a nowszą trochę drożej ,powyżej 650 euro za używki.Nie ma się co obawiać o używane,ja kupiłem dwie pary i nie ma z nimi żadnego problemu.Jedne właśnie te niebieskie mogę sprzedać,ale obecnie przebywam w Niemczech,a kolumienki są w Warszawie.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wiele będzie zależało od Twojego budżetu. Kolumny KEF LSX, LS50 II Wireless oraz LS50 Meta są często wykorzystywane właśnie na biurku, jako kolumny bliskiego pola. 

Warto też sprawdzić aktywne kolumny od System Audio, m.in Saxo 5 Active. Również niewielkie kolumny, neutralnie brzmiące. 

Jeśli jednak wolałbyś pasywne kolumny, jak wspomniane LS50 Meta, to pytaniem jest, ile miejsca będziesz miał na wzmacniacz? Zgaduję, że przy PC przyda Ci się USB, więc warto będzie rozważyć albo wzmacniacz pokroju Toppinga MX3s, MX5, albo np. Audiolab 7000A. Inną opcją jest zastosowanie DACa i dowolnego wzmacniacza, z mniejszych Rega Brio, z większych np. Atoll IN80. Z kolumn możesz ponownie rozważyć pasywne modele System Audio, ELACi Debut Reference B6 i sporo więcej opcji. 

Podaj proszę budżet, to będę w stanie doradzić dokładniej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz KluczynskiPropozycja na pewno ciekawa i dziękuję za zdjęcia z prezentacją wyglądu. Jeśli mogę spytać to w jakiej odległości od kolumn siedzisz? 

Druga rzecz, że raczej będę celował w nowy sprzęt ponieważ chciałbym odsłuchać kilku egzemplarzy przed zakupem. 

Póki co miejsce odsłuchowe wygląda jak na zdjęciu. Podłączyłem surroundy z zestawu 5.1 jako drugą strefę i jakoś staram się przeboleć do czasu kupna nowego. Gra to znośnie, ale efekt jest daleki od oczekiwań.

@Q21 Zarówno budżet jak i typ rozwiązania próbuję aktualnie ustalić. Jeśli kolumny aktywne nie będą odstawać od zestawu z wzmacniaczem to wybrałbym je ze względu na ilość miejsca. Natomiast gdyby różnica na korzyść kolumn pasywnych była duża, to jestem w stanie zagospodarować miejsce na pełnowymiarowy wzmacniacz.

 Z kolei jeśli chodzi o budżet to nie jest on póki co jakoś sztywno ustalony. Wiadomo im mniej tym lepiej, ale jednak to brzmienie musi mi się spodobać. Wstępnie myślałem o kwocie 1-3 tyś. złotych.IMG_20230624_181617.jpg.cb458d5870e6c2d40a4365fdb9625814.jpg

Czy kolumny pokroju tych elac b6 sprawdzą się do słuchania z takiej odległości? 

W kwestii połączenia z PC to nie mam dużego wyboru - Jack 3,5mm lub przewód optyczny. Na USB, bluetooth czy innych nowinkach mi nie zależy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem klasyczne kolumny podstawkowe jak wspomniane Elace w ogole sie tu nie sprawdza. Ja w przypadku minimalnie wezszego biurka uzywam iLoud Micro i wydaje mi sie, ze w tego typu konstrukcje powinienes celowac, co najwyzej z wbudowanym wejsciem toslink.

Moze iLoud MTM plus jakis niedrogi DAC z wyjsciem zbalansowanym, np. Topping D10B laczony z PC poprzez USB?

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kaem92 napisał:

@Tomasz KluczynskiPropozycja na pewno ciekawa i dziękuję za zdjęcia z prezentacją wyglądu. Jeśli mogę spytać to w jakiej odległości od kolumn siedzisz? 

Druga rzecz, że raczej będę celował w nowy sprzęt ponieważ chciałbym odsłuchać kilku egzemplarzy przed zakupem. 

Póki co miejsce odsłuchowe wygląda jak na zdjęciu. Podłączyłem surroundy z zestawu 5.1 jako drugą strefę i jakoś staram się przeboleć do czasu kupna nowego. Gra to znośnie, ale efekt jest daleki od oczekiwań.

@Q21 Zarówno budżet jak i typ rozwiązania próbuję aktualnie ustalić. Jeśli kolumny aktywne nie będą odstawać od zestawu z wzmacniaczem to wybrałbym je ze względu na ilość miejsca. Natomiast gdyby różnica na korzyść kolumn pasywnych była duża, to jestem w stanie zagospodarować miejsce na pełnowymiarowy wzmacniacz.

 Z kolei jeśli chodzi o budżet to nie jest on póki co jakoś sztywno ustalony. Wiadomo im mniej tym lepiej, ale jednak to brzmienie musi mi się spodobać. Wstępnie myślałem o kwocie 1-3 tyś. złotych.IMG_20230624_181617.jpg.cb458d5870e6c2d40a4365fdb9625814.jpg

Czy kolumny pokroju tych elac b6 sprawdzą się do słuchania z takiej odległości? 

W kwestii połączenia z PC to nie mam dużego wyboru - Jack 3,5mm lub przewód optyczny. Na USB, bluetooth czy innych nowinkach mi nie zależy.

 

Osobiście  muzy to słucham rzadko,i jestem oddalony od kolumn około 3 metry.W aplikacji Kefa masz możliwość zmiany ustawień.Bardziej kolumny służą mi jako dzwięk z tv. Samej muzy to słucham z kompa +wzmacniacz Ibasso dc06 + dobre słuchawki.Nowe Kefy LSX pierwszej generacji można dostać za 750 euro.

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6403752_-lsx-kef.html

Nowsza wersja ma trochę lepszą aplikację, ale cena jeśli nie trafi się dobrej promocji to około1400euro, a to już trochę za dużo.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Mariusz Kopacki napisał:

Moim zdaniem klasyczne kolumny podstawkowe jak wspomniane Elace w ogole sie tu nie sprawdza. Ja w przypadku minimalnie wezszego biurka uzywam iLoud Micro i wydaje mi sie, ze w tego typu konstrukcje powinienes celowac, co najwyzej z wbudowanym wejsciem toslink.

Moze iLoud MTM plus jakis niedrogi DAC z wyjsciem zbalansowanym, np. Topping D10B laczony z PC poprzez USB?

Potwierdzam, na biurko zdecydowanie Iloud Micro lub droższy Iloud MTM. Przy okazji pochwalę się, że sam takie posiadam 😁

Iloud.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Za waszymi radami skłaniam się w takim razie w stronę monitorów. Czy znajdzie się wśród nich coś co nie gra "płasko"? Bo tego się obawiam po czytaniu o monitorach bliskiego pola. Preferuję dźwięk z lekkim podbiciem basu i góry pasma.

Druga rzecz to czy według Was warto wzbogacić taki zestaw o subwoofer? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, już mniej więcej wiem czego szukać.

Zastanawiają mnie tylko jeszcze dwie kwestie. Pierwsza - w jaki sposób najlepiej połączyć monitory z komputerem. Z tego co widzę większość ma z tyłu wyjście xlr. Czy przewód xlr - Jack 3,5mm będzie odpowiedni czy da się to zrobić lepiej?

Druga rzecz tyczy się subwoofera w przyszłości. Jeśli dobrze rozumiem to monitor musi mieć wejście na suba żeby go zgrać z całością? Czy np. dodatkowa karta muzyczna załatwi sprawę? 

Na tą chwilę wpadły mi w oko tannoy gold 5 i JBL 305. Myślicie że warto ich posłuchać, czy w tej cenie można znaleźć lepsze pozycje?

Edytowano przez kaem92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W budżecie do 3 tysięcy złotych znajdziesz, dwie bardzo fajne propozycje głośników aktywnych.

Pierwsza, AudioPro A28 będzie miało w dodatku cały szereg funkcji sieciowych: https://www.tophifi.pl/multiroom/audio-pro/audio-pro-a28.html

Druga, to Elac Connex https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/elac-connex.html

podobnie jak w pierwszej opcji, będziesz mógł streamingować muzykę przez Tidal czy Spotify, miał HDMI do TV czy też mógł podłączyć suba jakby było mało.

Fajnie byłoby jakbyś nas odwiedził w celu przetestowania tych produktów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o monitory z innego segmentu. nie to domowe audio aktywne tylko rynek profesjonalny.

Wejścia to indywidualna sprawa. Faktycznie sporo ma XLR ale są takie z USB czy inne cyfrowo. Ale przejsciowki także mozna stosowac. Jeśli chcesz wejść do kolumn analogowo to polecał bym jednak jakąś zewnetrzną karte, DAC co kolwiej co spowoduje że to nie PC będzie generować sygnał analogowy.

Masz jeszcze Adam audio, MAudio, Yamahy.

Napisz do salonu który sprzedaje tego typu produkty niech ci któreś wypożycza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w Poznaniu sklep który ma większość wymienionych monitorów, także jak tylko czas pozwoli zamierzam się wybrać na odsłuch. 

Natomiast cały czas zastanawia mnie kwestia w jaki sposób najlepiej połączyć to w całość. Żaden z monitorów które wstępnie wytypowałem nie posiada wejścia cyfrowego. Tak więc konieczne będzie puszczenie sygnału analogowego.  Z poprzedniego komputera mam jeszcze zewnętrzna kartę dźwiękową sound blaster omni 5.1. Posiada ona między innymi dwa wyjścia RCA. Czy taki wynalazek będzie wystarczający? Czy może jednak lepiej pokusić się o dac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mowa o wejsciach niezbalansowanych - RCA, moze byc istniejaca karta jesli generuje akceptowalnej jakosci sygnal. Jak mowa o wejsciach zbalansowanych - XLR, to wielce prawdopodobne sa problemy przy wykorzystaniu wyjsc niezbalansowanych.  Stad sugestia - "niedrogi DAC z wyjsciem zbalansowanym, np. Topping D10B laczony z PC poprzez USB".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...