Skocz do zawartości

Nowe kolumny otwarty do góry salon budżet 10-20k


rzabol

Recommended Posts

Cześć,

Chciałbym wymienić moje obecne kolumny na coś lepiej przystosowanego do obecnego pomieszczenia. W tym momencie posiadam amplituner Yamaha RX-V779, kolumny front Yamaha ns-7900, centralny Yamaha ns-c7900 i tyły Yamaha ns-e7900. Do tego subwoofer Rel HT/1510 (tego oczywiście nie mam zamiaru zmieniać :) ). Salon wielkości 37m2 otwarty całkowicie do góry, częściowo otwarty na kuchnie i jadalnie. Kanapa obecnie w odległości około 4m od głośników. 

Przeznaczanie filmy i muzyka, sporadycznie gry. Idealnie jakby fronty zagrały też dobrze w stereo (tidal przez aplikację w tv, pliki flac na dysku sieciowym, spotify) i liczę się z tym, że trzeba będzie dokupić jakiś wzmacniacz stereo. Nie zależy mi, żeby front i reszta były z tej samej serii i jeśli budżet nie pozwoli, to wolałbym nawet na ten moment zakupić same fronty. 

To czego mi obecnie brakuje to większej sceny, wyrazistości i separacji poszczególnych instrumentów/wokali. Basy też były średnie ale to teraz trochę w muzyce i ogromnie w filmach załatwia subwoofer. Z muzyki leci głównie rock, wszelakie odmiany. 

Miałem na razie na testach Dynavoice Challenger M-105 wraz z wzmacniaczem TEAC AP-505 i było trochę lepiej, instrumenty były trochę wyraźniejsze, ale na pewno spodziewałem się więcej czytając opinie i mocne polecenie w jednym ze sklepów (nie odczułem poszerzenia sceny, środek też był średni). 

Zdaję sobie sprawę, że mój układ salonu nie jest marzeniem pod względem akustycznym (a pewnie wręcz koszmarem), ale może uda się znaleźć coś co naprawdę zrobi sporą różnicę w odsłuchu do obecnych kolumn. 

Budżet, który zakładałem na początku to około 10 000 zł, ale jeśli coś zagra naprawdę wow to jestem w stanie go nawet podwoić. Oczywiście jeśli znajdzie się coś ciekawego w niższej cenie to super. Jeśli udałoby się znaleźć coś w odcieniach zbliżonych do rosewood/wiśnia/ciemny orzech to będzie to dodatkowy atut.

A może to nie same kolumny są tutaj problemem?

Dołączam wycinek z rzutu, na brązowo zaznaczyłem położenie głośników.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

wycinek_rzut.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma kompletnie sensu kupować kolumn 5.0 nowych za 10K a co dopiero za 20K bez zastosowania zewnętrznego wzmacniacza albo końcówki mocy pod ten amplituner.

Yamaha 779 ma taką opcję więc w ge wchodzi na przykład

Końcówka Atolla + set Monitor auido Silver z 500tkami na przody i FX na surround

końcówka NAD + Heco Revolution 9

Integra Denona PMA 1700 na przykład z węższymi Acustic Energy AE 320

Rozwiązań jest sporo.

Albo od razu wymiana i podmianka na Amplituner lepiej grający w kinie i stereo jak Arcam AVR11 i wtedy kolumny set za 10K.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. O nowym amplitunerze nie myślałem, ale jest to ciekawy pomysł, zwłaszcza że o Arcamie trochę pozytywów już słyszałem, a teraz jeszcze dodatkowo doczytałem po Twojej sugestii. Zastanawiam się tylko, który kierunek jest lepszy, bardziej rozwojowy? Obecny amp + jakaś końcówka/wzmacniacz czy właśnie Arcam? W teorii końcówka NAD (zapewne miałeś na myśli C298) daje więcej mocy niż Arcam, czy to będzie jakoś mocno odczuwalne przy sparowaniu np. z Heco 9?

Zapytam też przy okazji, czy ma jakieś większe znaczenie czy bass reflex w kolumnach jest skierowany całkowicie w ścianę (oczywiście z zachowaną odległością 30-40 cm) czy pół w ścianę a połowę już w "pomieszczenie"? Przy kolumnach szerszych niż 30 cm właśnie coś takiego może u mnie wystąpić, bo kolumna wyjdzie poza słup. Zakładam, że to wszystko i tak kwestia indywidualne, ale może z góry wiadomo, że takie ustawienie nie jest preferowane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.07.2023 o 18:57, rzabol napisał:

Cześć,

Chciałbym wymienić moje obecne kolumny na coś lepiej przystosowanego do obecnego pomieszczenia. W tym momencie posiadam amplituner Yamaha RX-V779, kolumny front Yamaha ns-7900, centralny Yamaha ns-c7900 i tyły Yamaha ns-e7900. Do tego subwoofer Rel HT/1510 (tego oczywiście nie mam zamiaru zmieniać :) ). Salon wielkości 37m2 otwarty całkowicie do góry, częściowo otwarty na kuchnie i jadalnie. Kanapa obecnie w odległości około 4m od głośników. 

Przeznaczanie filmy i muzyka, sporadycznie gry. Idealnie jakby fronty zagrały też dobrze w stereo (tidal przez aplikację w tv, pliki flac na dysku sieciowym, spotify) i liczę się z tym, że trzeba będzie dokupić jakiś wzmacniacz stereo. Nie zależy mi, żeby front i reszta były z tej samej serii i jeśli budżet nie pozwoli, to wolałbym nawet na ten moment zakupić same fronty. 

To czego mi obecnie brakuje to większej sceny, wyrazistości i separacji poszczególnych instrumentów/wokali. Basy też były średnie ale to teraz trochę w muzyce i ogromnie w filmach załatwia subwoofer. Z muzyki leci głównie rock, wszelakie odmiany. 

Miałem na razie na testach Dynavoice Challenger M-105 wraz z wzmacniaczem TEAC AP-505 i było trochę lepiej, instrumenty były trochę wyraźniejsze, ale na pewno spodziewałem się więcej czytając opinie i mocne polecenie w jednym ze sklepów (nie odczułem poszerzenia sceny, środek też był średni). 

Zdaję sobie sprawę, że mój układ salonu nie jest marzeniem pod względem akustycznym (a pewnie wręcz koszmarem), ale może uda się znaleźć coś co naprawdę zrobi sporą różnicę w odsłuchu do obecnych kolumn. 

Budżet, który zakładałem na początku to około 10 000 zł, ale jeśli coś zagra naprawdę wow to jestem w stanie go nawet podwoić. Oczywiście jeśli znajdzie się coś ciekawego w niższej cenie to super. Jeśli udałoby się znaleźć coś w odcieniach zbliżonych do rosewood/wiśnia/ciemny orzech to będzie to dodatkowy atut.

A może to nie same kolumny są tutaj problemem?

Dołączam wycinek z rzutu, na brązowo zaznaczyłem położenie głośników.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

wycinek_rzut.png

Moje przemyślenia będą tożsame z przemyśleniami Piotra. Lepsze kolumny owszem, ale pod warunkiem, że zasilisz je czymś mocniejszym. Osobiście na tym etapie poszedłbym w końcówkę do obecnego ampa w połączeniu z jakimiś na prawdę dobrymi konstrukcjami a przyszłości pomyślał rzeczywiście o jakimś rasowym Arcamie. W mojej ocenie uzysk z takiej konfiguracji będzie dużo większy. Myślę również, że uwarunkowanie decyzji od tego czy bardziej spodoba Ci się jakiś model kolumn z okolicy 10K czy 15K może nie być głupią strategią ponieważ w pierwszym przypadku będziesz mógł pomyśleć o Arcamie a w drugim o końcówce do obecnego ampa. W obu przypadkach przepaść między obecnym systemem będzie ogromna. Z najciekawszych kolumn, które zapewnią Ci dociążoną i zróżnicowaną średnicę przy szerokiej scenie możesz rozważyć Focal Aria 926/936/948, które cechują się właśnie krótkim i zwartym basem oraz dużą dawką informacji w pozostałych zakresach. Rozważ również Opery Seconda SE. Projekt włoskiej manufaktury o bardzo neutralnym zabarwieniu, świetnym zejściu i kontroli basu a przede wszystkim fenomenalnej głębi i planach pozornych. Zapewniam Cię, że możesz być zdziwiony ;) Jedną z najciekawszych serii do kina stanowi również seria Gold od Monitor Audio. To nieco bardziej konturowe zabarwienie w stylu "v", które dobrze sprawdzi się w większym pomieszczeniu. Za wysokie tony odpowiedzialna jest wstęga więc akurat tutaj będą nieco rozjaśnione. Ogólny charakter jest ciepły co jest typowe dla Monitor Audio. Basu będzie tu zatem sporo, ale jeśli chodzi o dynamikę i detale to konstrukcja na prawdę warta przetestowania choć w rocku może być różne - musiałbyś sam ocenić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zgadzam się z kolegami wyżej - bez jakiegoś upgrade'u w strefie zasilania znacznie lepsze kolumny nie będą aż tak zauważalnie lepsze. 

Jeśli planujesz z czasem rozbudowywać całość bardziej, to spokojnie możesz iść w lepsze kolumny teraz i potem dołożyć zewnętrzną końcówkę mocy/inny amplituner. 

W kwestii kolumn masz bardzo dużo wyborów. Ja bym przemyślał 4x podstawki i używanie subwoofera do muzyki, bo ten REL dobrze sobie w tym radzi. Przemyślałbym komplet od System Audio, z serii Legend - https://www.q21.pl/manufacturer/system-audio/system-audio-legend-5.html + https://www.q21.pl/manufacturer/system-audio/system-audio-legend-7-czarny-satyna.html

Świetne, bardzo angażujące brzmienie mimo niewielkiej konstrukcji, ogrom ładnie przedstawionego detalu, świetna scena. Jest to oczywiście droga opcja, ale nie są to kolumny aż tak wymagające w zakresie źródła. Spokojnie jako efektowe możesz też zastosować np. https://www.q21.pl/monitor-audio-silver-fx-7g-czarny-polysk.html - świetnie działająca kolumna w kinie domowym. 

Wspomniane wyżej Focale też są często wybieraną opcją pod kino domowe, ale moim zdaniem nie wolno tu zapominać o Klipschu — chociaż tu bym raczej wolał podłogówki od monitorów. Każda z w/w opcji bardzo dobrze poradzi sobie w filmach i muzyce. 

Co do zasilania, możesz iść zarówno w końcówki mocy, jak i wyższe modele amplitunerów. Obecnie z kodem AVENTAGE zakupisz u nas taniej amplitunery Yamahy, mamy też w outlecie RX-A6A w bardzo dobrej cenie. Arcamy to jednak jedne z moich ulubionych wzmacniaczy kina domowego i taki Arcam AVR10 lub AVR11 to naprawdę świetnie brzmiące sprzęty i w stereo, i w kinie. Jesli obecnie brakuje Ci funkcji, to możesz też spojrzeć w stronę Onkyo TX-RZ50 lub niższych modeli i dołożyć do nich końcówkę mocy. Jeśli stereo, to właśnie Atoll AM100 lub AM200. Warto rozważyć też końcówki wielokanałowe, np Arcam PA410 czy Marantz MM7055. 

W razie czego zapraszamy do kontaktu celem odsłuchów, wypożyczeń i indywidualnych wycen :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Dnia 5.07.2023 o 20:18, Piotr Sonido napisał:

Plusem wymiany na Arcama będzie funkcjonalność oraz kalibracja. No i reszta kanałów też zagra lepiej.

19 godzin temu, S4Home napisał:

Osobiście na tym etapie poszedłbym w końcówkę do obecnego ampa w połączeniu z jakimiś na prawdę dobrymi konstrukcjami a przyszłości pomyślał rzeczywiście o jakimś rasowym Arcamie

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w pierwszej kolejności pójdzie jednak wymiana obecnego amplitunera, a niedługo potem, albo jak się uda znaleźć coś w fajnej cenie (ewentualnie podwyższyć budżet) to od razu, nowe głośniki. Obawiam się, że kupując tylko końcówkę mocy i tak za chwilę będzie czegoś brakowało i docelowo trzeba będzie wymienić amplituner (zwłaszcza, że swoje lata już ma i niektórych funkcjonalności jak choćby tidal connect w nim brakuje).

Polecany wszędzie Arcam avr11 wydaje się faktycznie jednym z najciekawszych rozwiązań, ale od razu też zapytam czy rzeczywiście najlepszy w stosunku cena/możliwości?

18 godzin temu, Q21 napisał:

Obecnie z kodem AVENTAGE zakupisz u nas taniej amplitunery Yamahy, mamy też w outlecie RX-A6A w bardzo dobrej cenie.

Faktycznie cena interesująca, tylko czy mimo wszystko nie lepiej dołożyć i wziąć Arcama? Zakładając np. że odłożę wtedy zakup głośników o pół roku albo rok?

 

18 godzin temu, Q21 napisał:

Jesli obecnie brakuje Ci funkcji, to możesz też spojrzeć w stronę Onkyo TX-RZ50 lub niższych modeli i dołożyć do nich końcówkę mocy. Jeśli stereo, to właśnie Atoll AM100 lub AM200. Warto rozważyć też końcówki wielokanałowe, np Arcam PA410 czy Marantz MM7055. 

Tutaj sumarycznie cena wyjdzie podobna do Arcama avr11 (arcam może nadal wyjściowo trochę drożej, ale nie aż tak bardzo znacząco), czy któreś z tych rozwiązań ma przewagę? W sensie czy lepiej sam Arcam avr11 czy np. Onkyo z AM200

19 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli planujesz z czasem rozbudowywać całość bardziej, to spokojnie możesz iść w lepsze kolumny teraz i potem dołożyć zewnętrzną końcówkę mocy/inny amplituner. 

Nie było jednak lepiej najpierw wymienić amplituner/dołożyć końcówkę a dopiero do tego potem dobierać kolumny?

19 godzin temu, S4Home napisał:

Z najciekawszych kolumn, które zapewnią Ci dociążoną i zróżnicowaną średnicę przy szerokiej scenie możesz rozważyć Focal Aria 926/936/948, które cechują się właśnie krótkim i zwartym basem oraz dużą dawką informacji w pozostałych zakresach. Rozważ również Opery Seconda SE.

Co do kolumn to na ten moment zakładam, że może jednak najlepiej będzie je dopiero kompletować po decyzji odnośnie źródła, ale chętnie w miarę możliwości wymienione wyżej bym odsłuchał. Monitor Audio gold też, ale w przypadku wymiany amplitunera te już będą poza zasięgiem cenowym.

 

18 godzin temu, Q21 napisał:

Ja bym przemyślał 4x podstawki i używanie subwoofera do muzyki, bo ten REL dobrze sobie w tym radzi. Przemyślałbym komplet od System Audio, z serii Legend - https://www.q21.pl/manufacturer/system-audio/system-audio-legend-5.html + https://www.q21.pl/manufacturer/system-audio/system-audio-legend-7-czarny-satyna.html

Zdecydowanie wolałbym jednak na froncie podłogówki choćby z racji kwestii wizualnych.

 

18 godzin temu, Q21 napisał:

Wspomniane wyżej Focale też są często wybieraną opcją pod kino domowe, ale moim zdaniem nie wolno tu zapominać o Klipschu

O którym modelu mówimy? Klipsch RP-8060FA II, Klipsch RF-7 III, czy jeszcze jakimś innym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, rzabol napisał:

Tutaj sumarycznie cena wyjdzie podobna do Arcama avr11 (arcam może nadal wyjściowo trochę drożej, ale nie aż tak bardzo znacząco), czy któreś z tych rozwiązań ma przewagę? W sensie czy lepiej sam Arcam avr11 czy np. Onkyo z AM200

Pytanie, czy faktycznie słuchasz stereo, wtedy końcówka stereo ma większe uzasadnienie. Ja na przykład osobiście wolałbym mieć lepsze wzmocnienie na wszystkich kanałach (więc z tych dwóch opcji wyżej pewnie wybrałym to co daje więcej pod tym względem czyli tego arcama) - w kinie to jest oczywiste, ale muzykę również słucham w trybie wielokanałowym - bo tak lubię.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, rzabol napisał:

Faktycznie cena interesująca, tylko czy mimo wszystko nie lepiej dołożyć i wziąć Arcama? Zakładając np. że odłożę wtedy zakup głośników o pół roku albo rok?

Sam wolałbym Arcama, ale są osoby, które postawiły na Yamahę i są równie zadowolone. Zależnie od gustu, warto sprawdzić obie opcje :)

52 minuty temu, rzabol napisał:

Tutaj sumarycznie cena wyjdzie podobna do Arcama avr11 (arcam może nadal wyjściowo trochę drożej, ale nie aż tak bardzo znacząco), czy któreś z tych rozwiązań ma przewagę? W sensie czy lepiej sam Arcam avr11 czy np. Onkyo z AM200

Uważam, że Arcam bedzie lepiej jako uniwersalne połączenie, ale Onkyo z końcówką będzie miało przewagę w muzyce. 

53 minuty temu, rzabol napisał:

Nie było jednak lepiej najpierw wymienić amplituner/dołożyć końcówkę a dopiero do tego potem dobierać kolumny?

Są dwie szkoły, nie da się określić, która jest lepsza :) 

54 minuty temu, rzabol napisał:

Co do kolumn to na ten moment zakładam, że może jednak najlepiej będzie je dopiero kompletować po decyzji odnośnie źródła, ale chętnie w miarę możliwości wymienione wyżej bym odsłuchał. Monitor Audio gold też, ale w przypadku wymiany amplitunera te już będą poza zasięgiem cenowym.

Zdecydowanie wolałbym jednak na froncie podłogówki choćby z racji kwestii wizualnych.

O którym modelu mówimy? Klipsch RP-8060FA II, Klipsch RF-7 III, czy jeszcze jakimś innym?

Zapraszamy do nas na odsłuchy :) Mamy bardzo szeroką ofertę, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przy System Audio zaproponowałem podstawkowe, bo zestaw przekraczoczy budżet — jeśli jednak byłbyś w stanie zainwestować w Legend 40.2, to zdecydowanie warto. To dla mnie wręcz magiczne kolumny. 

Przy Klipschach jak najbardziej RP-8000F II, RF-7 III. RP-8060FA mają przetwornik u góry, ale osobiście zdecydowanie wolałbym pójść w sufitówki. Jeśli nie masz takiej możliwości, to jest to jakieś rozwiązanie. 

No i chciałbym przypomnieć, że u nas zawsze jest możliwość negocjacji ceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Pytanie, czy faktycznie słuchasz stereo, wtedy końcówka stereo ma większe uzasadnienie

Tak muzykę słucham w stereo albo w 2.1. W sumie to mi jakoś nie przyszło do głowy, żeby słuchać muzyki w 5.1, muszę kiedyś spróbować i może też mi to podpasuje :)

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Uważam, że Arcam bedzie lepiej jako uniwersalne połączenie, ale Onkyo z końcówką będzie miało przewagę w muzyce. 

Jasne, na ten moment coraz bardziej skłaniam się ku uniwersalnemu rozwiązaniu, zwłaszcza, że przy moich warunkach lokalowych i tak się może okazać, że powyżej jakiegoś poziomu różnic nie będzie ze względu na akustykę pomieszczenia.

 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Zapraszamy do nas na odsłuchy

To niestety będzie skomplikowane ponieważ mieszkam w okolicach Krakowa i Waszych okolicach okoliccha praktycznie nie bywam :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rzabol napisał:

To niestety będzie skomplikowane ponieważ mieszkam w okolicach Krakowa i Waszych okolicach okoliccha praktycznie nie bywam :/

Szkoda :(  Ale odsłuch tak czy siak będzie moim zdaniem konieczny, w razie czego napisz do nas na PW - być może uda się zorganizować wypożyczenie zdalne w zależności od dostępności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, udało się odsłuchać paru kolumn (dziękujemy S4Home). Postaram się opisać wrażenia, aczkolwiek wiem, że ciężko mi będzie to jakoś sensownie zapewne opisać.

Na pierwszy ogień poszły Focal Aria 926 i tutaj niestety zawód, w ogóle nam nie podpasowały te kolumny, drażniący bas, wszystko jakby zlane, po prostu nie.

Potem były Audiovector QR3 tutaj lepiej, ciekawsza góra, bas nie męczący, ale z drugiej strony było go za mało, fajniejsza scena ale nadal nie było jakiegoś wow.

Trzecia pozycja do Opera Seconda SE i tutaj po raz pierwszy uśmiechnęły się buzie (i to nie raz), naprawdę mega fajnie zagrały, bas przyjemny punktowy, tyle ile trzeba, scena ogromna, wszystko fajnie odseparowane, niektóre kawałki odkryliśmy na nowo, na pewno będę chciał je wziąć na testy do domu (w sobotę niestety nie mieliśmy ich jak zapakować). 

Następne, ale bardziej dla porównania bo zdecydowanie poza zasięgiem cenowym poszły Audiovector R3 SIGNATURE. Także bardzo fajnie zagrały, gitara w niektórych kawałkach wybrzemiawała jeszcze lepiej/ciekawiej niż z Opera, ale w niektórych kawałkach mieliśmy wrażenie jakby się część sceny zlewała ze sobą. Ogólnie też bardzo pozytywne wrażenie, ale po tej chwili, którą mieliśmy nadal wybraliśmy Opery.

Ostatnie i niestety tutaj mieliśmy najmniej czasu były Focal Aria 948.  Także zagrały całkiem ciekawie, ale na pewno trzeba by ich dłużej posłuchać. Na pewno nie jest natomiast tak jak przy Aria 926, że je od razu odrzuciliśmy. 

Chętnie usłyszałbym jeszcze Monitor Audio któreś z serii Silver a może i Gold i polecane wyżej Klipsche. Na pewno też warto byłoby więcej czasu poświęcić na Arie 948. 

Gdybym miał teraz wybierać coś na testy w domu to na pewno Opera i Aria 948.

I teraz największy minus tego odsłuchu: wróciliśmy do domu i już nie jest tak fajnie jak było :) Wcześniej nie dostrzegaliśmy aż tak bardzo ułomności naszego obecnego zestawu, a teraz ... no cóż, trzeba w miarę szybko skompletować coś nowego co zagra u nas chociaż jakkolwiek podobnie do tego co słyszeliśmy na odsłuchu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2023 o 10:40, rzabol napisał:

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w pierwszej kolejności pójdzie jednak wymiana obecnego amplitunera, a niedługo potem, albo jak się uda znaleźć coś w fajnej cenie (ewentualnie podwyższyć budżet) to od razu, nowe głośniki. Obawiam się, że kupując tylko końcówkę mocy i tak za chwilę będzie czegoś brakowało i docelowo trzeba będzie wymienić amplituner (zwłaszcza, że swoje lata już ma i niektórych funkcjonalności jak choćby tidal connect w nim brakuje).

Polecany wszędzie Arcam avr11 wydaje się faktycznie jednym z najciekawszych rozwiązań, ale od razu też zapytam czy rzeczywiście najlepszy w stosunku cena/możliwości?

Ciezko odpowiedziec na to pytanie bo to nie jest tanie urzadzenie. No umowmy się. Ale no kurcze gra lepiej, po prsotu gra lepiej od japończyków, nawet tych topowych.

Dnia 7.07.2023 o 10:40, rzabol napisał:

Faktycznie cena interesująca, tylko czy mimo wszystko nie lepiej dołożyć i wziąć Arcama? Zakładając np. że odłożę wtedy zakup głośników o pół roku albo rok?

W Yamaszce zyskujesz na funkcjonalności ale nie gra jak AVR11

Dnia 7.07.2023 o 10:40, rzabol napisał:

O którym modelu mówimy? Klipsch RP-8060FA II, Klipsch RF-7 III, czy jeszcze jakimś innym?

Nie kupuj frontów z Atmosami wbudowanymi.

Dnia 7.07.2023 o 13:12, rzabol napisał:

To niestety będzie skomplikowane ponieważ mieszkam w okolicach Krakowa i Waszych okolicach okoliccha praktycznie nie bywam :/

Witam sąsiada.

U nas też go kupisz i odsłuchasz. Mam na myśli w okolicach Krakowa :)

16 godzin temu, rzabol napisał:

Na pierwszy ogień poszły Focal Aria 926 i tutaj niestety zawód, w ogóle nam nie podpasowały te kolumny, drażniący bas, wszystko jakby zlane, po prostu nie.

A no właśnie.

16 godzin temu, rzabol napisał:

Chętnie usłyszałbym jeszcze Monitor Audio któreś z serii Silver a może i Gold i polecane wyżej Klipsche. Na pewno też warto byłoby więcej czasu poświęcić na Arie 948. 

Ale juz coś wiesz. Jeszcze odsłuch uzupełniający i jesteś bliżej.

Na czym tych kolumn słuchałeś?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Na czym tych kolumn słuchałeś?

Na to pytanie najlepiej by odpowiedział @S4Home ale z tego co kojarzę to w szafie rackowej był tam któryś z wzmacniaczy stereo Arcama

2 godziny temu, maciek72 napisał:

Wypożycz je i posłuchaj na swoich hektarach

Taki mam plan :)

 

Podpowiedzcie mi jeszcze proszę, czy jeśli będzie możliwość to najlepiej od razu pożyczyć dwa/trzy zestawy kolumn i testować je w jednym momencie, czy lepiej skupić się na jednych i pojedynczo testować jedne kilka dni i potem dopiero kolejne? Pierwsza myśl, która mi przychodzi to od razu kilka bo wtedy prościej będzie je porównać, z drugiej strony pewnie każdorazowo przydałaby się kalibracja po przepięciu co powoduje znowu mnóstwo zabawy. Chociaż w Arcamie można chyba wgrać ustawienia po kalibracji?

Dodatkowo czy najlepiej wziąć od razu z nowym amplitunerem/wzmacniaczem, czy testować na moim starym amplitunerze i dopiero po wyborze kolumn wziąć się za testowanie na nich amplitunerów/wzmacniaczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, rzabol napisał:

Cześć, udało się odsłuchać paru kolumn (dziękujemy S4Home). Postaram się opisać wrażenia, aczkolwiek wiem, że ciężko mi będzie to jakoś sensownie zapewne opisać.

Na pierwszy ogień poszły Focal Aria 926 i tutaj niestety zawód, w ogóle nam nie podpasowały te kolumny, drażniący bas, wszystko jakby zlane, po prostu nie.

Potem były Audiovector QR3 tutaj lepiej, ciekawsza góra, bas nie męczący, ale z drugiej strony było go za mało, fajniejsza scena ale nadal nie było jakiegoś wow.

Trzecia pozycja do Opera Seconda SE i tutaj po raz pierwszy uśmiechnęły się buzie (i to nie raz), naprawdę mega fajnie zagrały, bas przyjemny punktowy, tyle ile trzeba, scena ogromna, wszystko fajnie odseparowane, niektóre kawałki odkryliśmy na nowo, na pewno będę chciał je wziąć na testy do domu (w sobotę niestety nie mieliśmy ich jak zapakować). 

Następne, ale bardziej dla porównania bo zdecydowanie poza zasięgiem cenowym poszły Audiovector R3 SIGNATURE. Także bardzo fajnie zagrały, gitara w niektórych kawałkach wybrzemiawała jeszcze lepiej/ciekawiej niż z Opera, ale w niektórych kawałkach mieliśmy wrażenie jakby się część sceny zlewała ze sobą. Ogólnie też bardzo pozytywne wrażenie, ale po tej chwili, którą mieliśmy nadal wybraliśmy Opery.

Ostatnie i niestety tutaj mieliśmy najmniej czasu były Focal Aria 948.  Także zagrały całkiem ciekawie, ale na pewno trzeba by ich dłużej posłuchać. Na pewno nie jest natomiast tak jak przy Aria 926, że je od razu odrzuciliśmy. 

Chętnie usłyszałbym jeszcze Monitor Audio któreś z serii Silver a może i Gold i polecane wyżej Klipsche. Na pewno też warto byłoby więcej czasu poświęcić na Arie 948. 

Gdybym miał teraz wybierać coś na testy w domu to na pewno Opera i Aria 948.

I teraz największy minus tego odsłuchu: wróciliśmy do domu i już nie jest tak fajnie jak było :) Wcześniej nie dostrzegaliśmy aż tak bardzo ułomności naszego obecnego zestawu, a teraz ... no cóż, trzeba w miarę szybko skompletować coś nowego co zagra u nas chociaż jakkolwiek podobnie do tego co słyszeliśmy na odsłuchu :)

Arcam PA720 + AV40 - na tym było słuchane. Goldy 300 mamy. Może uda się posłuchać następnym razem :) Co do Opery to Twoja reakcja mnie nie dziwi. Ta kolumna prawie zawsze taką wywołuje. 

55 minut temu, rzabol napisał:

Na to pytanie najlepiej by odpowiedział @S4Home ale z tego co kojarzę to w szafie rackowej był tam któryś z wzmacniaczy stereo Arcama

Taki mam plan :)

 

Podpowiedzcie mi jeszcze proszę, czy jeśli będzie możliwość to najlepiej od razu pożyczyć dwa/trzy zestawy kolumn i testować je w jednym momencie, czy lepiej skupić się na jednych i pojedynczo testować jedne kilka dni i potem dopiero kolejne? Pierwsza myśl, która mi przychodzi to od razu kilka bo wtedy prościej będzie je porównać, z drugiej strony pewnie każdorazowo przydałaby się kalibracja po przepięciu co powoduje znowu mnóstwo zabawy. Chociaż w Arcamie można chyba wgrać ustawienia po kalibracji?

Damy radę.

55 minut temu, rzabol napisał:

Dodatkowo czy najlepiej wziąć od razu z nowym amplitunerem/wzmacniaczem, czy testować na moim starym amplitunerze i dopiero po wyborze kolumn wziąć się za testowanie na nich amplitunerów/wzmacniaczy?

Oba scenariusze mają plusy i minusy. Twój aktualny amp nie zaprezentuje możliwości tych zestawów w pełni. Z drugiej strony może równie dobrze okazać się, że bardziej spodoba Ci się jakiś amp z podłączoną końcówką. W ramach zdobywania nowych doświadczeń ja podłączyłbym do aktualnego ampa jakąś końcówkę i na takim zestawie testował. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rzabol napisał:

Dodatkowo czy najlepiej wziąć od razu z nowym amplitunerem/wzmacniaczem, czy testować na moim starym amplitunerze i dopiero po wyborze kolumn wziąć się za testowanie na nich amplitunerów/wzmacniaczy?

Według mnie tych kolumn nie ma sensu testować na starym sprzęcie, skoro jesteś zdecydowany go wymienić na lepszy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę na czym słuchałeś w salonie.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

Oba scenariusze mają plusy i minusy. Twój aktualny amp nie zaprezentuje możliwości tych zestawów w pełni. Z drugiej strony może równie dobrze okazać się, że bardziej spodoba Ci się jakiś amp z podłączoną końcówką. W ramach zdobywania nowych doświadczeń ja podłączyłbym do aktualnego ampa jakąś końcówkę i na takim zestawie testował. 

Jaką końcówkę mocy byś proponował do tych kolumn (Opera), żeby testy miały sens? Czy wybrana końcówka/końcówki będą także pasowały do testów równolegle np. z Focal Aria 948?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, rzabol napisał:

Jaką końcówkę mocy byś proponował do tych kolumn (Opera), żeby testy miały sens? Czy wybrana końcówka/końcówki będą także pasowały do testów równolegle np. z Focal Aria 948?

Atoll AM200 Signature już zagra, ale ponieważ Opery są obfite na dole to możesz też pomyśleć o Roksanie K3. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, AM200 będzie fajną opcją. Roksan moim zdaniem może być za ciepły, spróbowałbym na pewno NuPrime STA-9X. To bardzo fajna końcówka, w przyszłości mógłbyś dokupić drugą i mieć monobloki ;) Oczywiście, nie wykluczam Roksana, bo na pewno może się to spodobać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Atoll AM200 Signature już zagra, ale ponieważ Opery są obfite na dole to możesz też pomyśleć o Roksanie K3. 

 

33 minuty temu, Q21 napisał:

Zgadzam się, AM200 będzie fajną opcją. Roksan moim zdaniem może być za ciepły, spróbowałbym na pewno NuPrime STA-9X

Ok, dziękuję. Rozumiem, że te końcówki mogę spiąć na testy z moją obecną Yamahą 779 i powinno być ok? Pytam bo gdzieś czytałem (ale nie mogę tego teraz znaleźć), że yamahy miały "słabej" jakości preouty? Nie do końca rozumiem, z czego by to mogło wynikać, bo preouty na moje rozumienie po prostu puszczają sygnał dalej i tyle? Czy faktycznie może to być jakiś wąskim gardłem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rzabol napisał:

 

Ok, dziękuję. Rozumiem, że te końcówki mogę spiąć na testy z moją obecną Yamahą 779 i powinno być ok? Pytam bo gdzieś czytałem (ale nie mogę tego teraz znaleźć), że yamahy miały "słabej" jakości preouty? Nie do końca rozumiem, z czego by to mogło wynikać, bo preouty na moje rozumienie po prostu puszczają sygnał dalej i tyle? Czy faktycznie może to być jakiś wąskim gardłem?

Od pre-outa wiele zależy. To prawda. Gdyby tak nie było to wzmacniacze nie różniłyby się brzmieniem. Pre-out kształtuje wiele aspektów brzmienia włącznie ze sceną czy detalami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...