Skocz do zawartości

Nowe kolumny otwarty do góry salon budżet 10-20k


rzabol

Recommended Posts

Dnia 10.07.2023 o 09:26, rzabol napisał:

Na to pytanie najlepiej by odpowiedział @S4Home ale z tego co kojarzę to w szafie rackowej był tam któryś z wzmacniaczy stereo Arcama

Zapewne coś tam się zmieniło od mojej ostatniej wizyty :P

Dnia 10.07.2023 o 09:26, rzabol napisał:

Podpowiedzcie mi jeszcze proszę, czy jeśli będzie możliwość to najlepiej od razu pożyczyć dwa/trzy zestawy kolumn i testować je w jednym momencie, czy lepiej skupić się na jednych i pojedynczo testować jedne kilka dni i potem dopiero kolejne?

Jak masz na kaucje to wszystkie na raz. Nikt nie każe ci przepinac po 30 sekundach. A możesz już po 2 godzinach na przykłąd.

Dnia 10.07.2023 o 15:35, rzabol napisał:

Jaką końcówkę mocy byś proponował do tych kolumn (Opera), żeby testy miały sens? Czy wybrana końcówka/końcówki będą także pasowały do testów równolegle np. z Focal Aria 948?

Moim zdaniem nie. Bo Focal ma odmienna charakterystykę niż Opera.

Atoll do Focala, Roksan do Opery na przykład.

Widzisz czyli słuchałeś na Arcamie tylko raczej mocnej topowej dzielonce.

No to będzie to grało inaczej niz 779 + końcówka

Rozważ tego AVR 11

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Zapewne coś tam się zmieniło od mojej ostatniej wizyty :P

Jak masz na kaucje to wszystkie na raz. Nikt nie każe ci przepinac po 30 sekundach. A możesz już po 2 godzinach na przykłąd.

Moim zdaniem nie. Bo Focal ma odmienna charakterystykę niż Opera.

Atoll do Focala, Roksan do Opery na przykład.

Widzisz czyli słuchałeś na Arcamie tylko raczej mocnej topowej dzielonce.

No to będzie to grało inaczej niz 779 + końcówka

Rozważ tego AVR 11

 

Kolega jest w trakcie testów więc niebawem pewnie poznamy opinię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy są w trakcie, ale jakimiś wstępnymi przemyśleniami mogę się już podzielić. 

Na testy zostały wzięte kolumny Opera Seconda SE oraz Focal Aria 948, do tego wzmacniacz Rega Elex MK4 i streamer Taga Harmony TWA-10B. Yamaha w ogóle poszła w odstawkę i testujemy bezpośrednio z wzmacniacza.

Do tej pory testowaliśmy w taki sposób, że puszczaliśmy jakiś kawałek i potem była zmiana głośników, wszystko ślepe testy, czyli jedna osoba przepinała dowolnie druga oceniała.

W większości kawałków byliśmy w stanie poznać po jakimś czasie które głośniki idą, ale w jednych utworach stawialiśmy na Opery, w drugich na Focale. 

Ogólnie Opery grają często bardziej przestrzennie, jest taki fajny drugi plan, który jest wyraźnie oddzielony, w większości (ale nie we wszystkich) utworów słychać wyraźniej instrumenty, ale też przy okazji wszelakie niedoskonałości w nagraniu.

Focale też grają pełną sceną (ale mniejszą niż w Operach), w mocniejszych kawałkach grają pełniej i z większą dynamiką.

Niewątpliwą zaletą Focali jest wygląd (poza podstawką, która jest okropna i psuje cały efekt), Opery ... no coż dałoby się przyzwyczaić :) 

Zrobiliśmy też w paru przypadkach ponowne testy tych samych piosenek (w sensie że ta sama osoba słuchała wczoraj i dzisiaj tego samego i ponownie oceniała) i też wyszło zabawnie, bo 2 przypadkach na 3 wybór się zmienił.

Ogólnie obie kolumny grają dla nas bardzo ok, chociaż nawet w jednym kawałku cześć wybrzmiewa lepiej na Focalach, a część lepiej na Operach i patrząc na dotychczasowe statystyki jest remis z lekkim wskazaniem na Opery.

Macie może jakieś pomysły jak można jeszcze podejść do testów? Czy w ogóle takie przełączanie po jednym kawałku ma sens? Czy z innym wzmacniaczem jest opcja że Focale zagrają jeszcze bardziej przestrzennie z dobrze odseparowanym drugim planem?

Dzisiaj na pewno jeszcze będziemy kontynuować, więc może wynik się jeszcze zmieni. Zrobię update jutro albo w niedzielę. 

Poniżej wkleję czego słuchaliśmy z osobą (D to ja, K to moja żona) i z naszą preferencją w danym utworze.

 

testy_goniki.png.9b60a019e8c727b629b12d661b54c0d7.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rzabol napisał:

Jeszcze jedno bo zapomniałem dopisać. Focale w niektórych utworach zwłaszcza przy gitarze basowej wchodzą u mnie w taki dudniący bas, który za przyjemny nie jest. Opery też to mają, ale w mniejszym zakresie.

To najprawdopodobniej wynika z charakterystyki pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rzabol napisał:

Testy są w trakcie, ale jakimiś wstępnymi przemyśleniami mogę się już podzielić. 

Na testy zostały wzięte kolumny Opera Seconda SE oraz Focal Aria 948, do tego wzmacniacz Rega Elex MK4 i streamer Taga Harmony TWA-10B. Yamaha w ogóle poszła w odstawkę i testujemy bezpośrednio z wzmacniacza.

Do tej pory testowaliśmy w taki sposób, że puszczaliśmy jakiś kawałek i potem była zmiana głośników, wszystko ślepe testy, czyli jedna osoba przepinała dowolnie druga oceniała.

W większości kawałków byliśmy w stanie poznać po jakimś czasie które głośniki idą, ale w jednych utworach stawialiśmy na Opery, w drugich na Focale. 

Ogólnie Opery grają często bardziej przestrzennie, jest taki fajny drugi plan, który jest wyraźnie oddzielony, w większości (ale nie we wszystkich) utworów słychać wyraźniej instrumenty, ale też przy okazji wszelakie niedoskonałości w nagraniu.

Focale też grają pełną sceną (ale mniejszą niż w Operach), w mocniejszych kawałkach grają pełniej i z większą dynamiką.

Niewątpliwą zaletą Focali jest wygląd (poza podstawką, która jest okropna i psuje cały efekt), Opery ... no coż dałoby się przyzwyczaić :) 

Zrobiliśmy też w paru przypadkach ponowne testy tych samych piosenek (w sensie że ta sama osoba słuchała wczoraj i dzisiaj tego samego i ponownie oceniała) i też wyszło zabawnie, bo 2 przypadkach na 3 wybór się zmienił.

Ogólnie obie kolumny grają dla nas bardzo ok, chociaż nawet w jednym kawałku cześć wybrzmiewa lepiej na Focalach, a część lepiej na Operach i patrząc na dotychczasowe statystyki jest remis z lekkim wskazaniem na Opery.

Macie może jakieś pomysły jak można jeszcze podejść do testów? Czy w ogóle takie przełączanie po jednym kawałku ma sens? Czy z innym wzmacniaczem jest opcja że Focale zagrają jeszcze bardziej przestrzennie z dobrze odseparowanym drugim planem?

Dzisiaj na pewno jeszcze będziemy kontynuować, więc może wynik się jeszcze zmieni. Zrobię update jutro albo w niedzielę. 

Poniżej wkleję czego słuchaliśmy z osobą (D to ja, K to moja żona) i z naszą preferencją w danym utworze.

 

testy_goniki.png.9b60a019e8c727b629b12d661b54c0d7.png

Bo Focal potrafi przydudnieć, taki jego urok. Zauważyłeś zapewne, że kontrola w Operach jest lepsza. Co do wzmacniacza to pamiętaj, że masz "tylko" Regę Elex a zarówno Aria jak i Opera mają przeogromny potencjał dlatego zabawa zaczyna się dopiero przy Naimach, Moonach a w przypadku Opery jeszcze przy lampach :) Focal z kolei lubi prąd.

Jeśli chodzi o kawałki to w Twoim zestawieniu jest sporo słabych realizacji (w tym metallica czy moonspell). Pamiętaj, że tego typu kawałki zachowują się w sposób odwrotnie proporcjonalny do zamierzonego czyli im lepszy sprzęt tym gorzej grają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne utwory dały podobne efekty, czyli raz lepiej brzmiały Focale, raz Opery. Odpaliliśmy też na chwilę filmy, z tym że podpiąłem je pod moją Yamahę i tutaj Focale zmiotły Opery w sekcji basowej. Nawet mając podpiętego subwoofera Focale dalej fajnie dopełniany dolne partie, gdzie Opery praktycnie nic nie wnosiły. Oczywiście mogła to być też kwestia kalibracji, ale tak ogromna różnica na pewno nie wynika tylko z tego.

Tak więc ostatecznie zostaną zakupione Focale (w muzyce 50/50 z lekkim wskazaniem na Opery, wygląd na duży plus dla Focali, podobnie jak kino). Może dobrze byłoby coś jeszcze przetestować, ale nie spodziewam się jakiegoś diametralnego przeskoku w tej półce cenowej, a samo testowanie też stałoby się kłopotliwe, bo jednak takie testy sporo czasu zabierają.

Do tego od razu do kompletu pójdzie głośnik centralny Focal Aria CC 900. Chyba, że tutaj wg Was dobrze byłoby jednak dopasować coś innego?

Dnia 14.07.2023 o 15:29, S4Home napisał:

Co do wzmacniacza to pamiętaj, że masz "tylko" Regę Elex a zarówno Aria jak i Opera mają przeogromny potencjał dlatego zabawa zaczyna się dopiero przy Naimach, Moonach a w przypadku Opery jeszcze przy lampach :) Focal z kolei lubi prąd.

Dnia 14.07.2023 o 16:19, Q21 napisał:

Zgodzę się, do 948 już Elicit byłby znacznie ciekawszy. Spróbowałbym też z Arcamem SA30, Cambridge Evo 150. To bardzo fajne wzmacniacze, o dużym zapasie mocy i świetnej kontroli na basie

Na pewno potencjał w nich jest, ale na ten moment dedykowanego wzmacniacza stereo brać już nie będę, tylko zostanie podpięty wspomniany już wcześniej Arcam AVR11.

Oczywiście jak już komplet będzie w domu to dam znać jak wrażenia.

 

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe sugestie i pomoc w wyborze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...