Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz i gramofon do płyt szelakowych?


porywacz_zwlok

Recommended Posts

Witajcie.

Poskładałem sobie wreszcie kolumny z głośników fostex fe83nv, które są pełnozakresowe i szerokopasmowe. I teraz mam pytanie. Bo wiele lat temu kupiłem 70 płyt szelakowych, głównie polskie z przełomu XVIII i XIX wieku z odeon i columbia. I teraz chciałbym się poradzić na temat wyboru wzmacniacza oraz gramofonu. Głośniki mają 15W mocy a ich efektywność to minimum 5W. Impedancja głośników to 8ohm.

Jakie mam założenia? Chciałbym złożyć audio w klimacie. Nie chodzi o maksymalizację jakości oraz kosztów, a rozsądny zestaw, który odda klimat słuchania tych płyt. Dobrze, gdyby wszystko grało w ciepłych barwach, nieśpiesznie i średnio precyzyjnie, by nie łapać wszystkiego co nie jest pożądane.

Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję. Wypadało by po prawie dwóch dekadach dowiedzieć się, co jest na tych płytach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii gramofonu to odpowiedni będzie każdy mający możliwość ustawienia na 78 obrotów na minutę. Do tego wkładka z igłą do płyt normalnorowkowych. Nie wolno używać igły do płyt mikrorowkowych. Można łatwo uszkodzić nośnik jak i samą wkładkę.

Moja propozycja to Audio Technica AT-LP120X (czarny lub srebrny) z wymienioną igłą na AT-VMN95SP. Audio Technica oznacza, podobnie jak inni producenci, swoje igły kolorami. Z gramofonem jest dostarczana igła "zielona" do płyt mikrorowkowych. Trzeba ją wymienić na wspomnianą wyżej AT-VMN95SP "białą". Są też inne rozwiązania form Ortofon czy Nagaoka, lecz to już będzie się wiązało z wymianą całej wkładki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Highlander_now napisał:

W kwestii gramofonu to odpowiedni będzie każdy mający możliwość ustawienia na 78 obrotów na minutę. Do tego wkładka z igłą do płyt normalnorowkowych. Nie wolno używać igły do płyt mikrorowkowych. Można łatwo uszkodzić nośnik jak i samą wkładkę.

Moja propozycja to Audio Technica AT-LP120X (czarny lub srebrny) z wymienioną igłą na AT-VMN95SP. Audio Technica oznacza, podobnie jak inni producenci, swoje igły kolorami. Z gramofonem jest dostarczana igła "zielona" do płyt mikrorowkowych. Trzeba ją wymienić na wspomnianą wyżej AT-VMN95SP "białą". Są też inne rozwiązania form Ortofon czy Nagaoka, lecz to już będzie się wiązało z wymianą całej wkładki.

O super. Mam już pierwszy trop.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty z poczatku XX w to juz chyba tylko jako eksponat muzealny . Za duzo to się tam nie usłyszy, a jesli już to w większości trzaski. Płyty szelakowe zuzywały się dość szybko, a poza tym były nagrywane dość nierównomiernie. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze to coś tam posłucha, ale moim zdaniem, szkoda ,,czasu i atłasu,,. Najlepiej by to współgrało chyba na czymś takim. Jest do kupienia za równowartość ok 300-400 zł. 

image.png.c2ff5d7428ea65fa69af07cd49b03e1c.png

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

To przelom XIX i XX wieku, nie XVIII i XIX. 

ej kurcze, masz rację :)

przepraszam za zamieszanie

33 minuty temu, Rega napisał:

Płyty z poczatku XX w to juz chyba tylko jako eksponat muzealny . Za duzo to się tam nie usłyszy, a jesli już to w większości trzaski. Płyty szelakowe zuzywały się dość szybko, a poza tym były nagrywane dość nierównomiernie. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze to coś tam posłucha, ale moim zdaniem, szkoda ,,czasu i atłasu,,. Najlepiej by to współgrało chyba na czymś takim. Jest do kupienia za równowartość ok 300-400 zł. 

image.png.c2ff5d7428ea65fa69af07cd49b03e1c.png

Dla jednych to przerost formy nad treścią i oczywiście się zgodzę. Ale ja kocham muzykę i umieram z ciekawości co na płytach jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...