Skocz do zawartości

Kolumny do pokoju z aneksem okolo 30m.


dawid_ols

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Przeczesałem forum w poszukiwaniu kolumn dla siebie. No i wybór padl na Monitor Audio Silver 500 bądź 300. 

Pytanie czy Silver 500 nie będzie za dużą kolumną w pomieszczeniu około 30m? Może lepiej pójść w Silver300?

Chcę również kupić wzmacniacz i bardzo zależy mi na wejsciu hdmi. W oko wpadł mi Magnat MR750. Boję się jednak że nie udźwignie on Silver500 mocowo. 

Wszelkie propozycje i sugestie mile widziane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jakim budżetem na całość dysponujesz? Słuchałeś jakiegoś zestawu, który Ci się podobał?

Silvery 500 posiadają znacznie mocniejszy bas od wersji 300, która jest raczej neutralna. Na 30m2 spokojnie szedłbym w 500tki. Poza nimi warto rozważyć też w podobnym budżecie Audio Physic Classic 12, Pylon Audio Diamond 30, czy Sonus fabery Lumina V. Masz naprawdę wiele opcji i szkoda by było ich nie sprawdzić. 

Co do wzmacniacza, patrzyłbym w stronę MR 780. Spokojnie da radę Silverom. Z HDMI ARC niestety jest lekko problem, bo nie jest to jeszcze najpopularniejsze złącze w systemach stereo. Posiada je Audiolab 7000A, ale jego bym prędzej wybrał do 500 niż 300 oraz do pozostałych wspomnianych przeze mnie kolumn. 

W razie czego zapraszam na odsłuchy, wypożyczenia, profesjonalne doradztwo i oczywiście indywidualne wyceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaproszenie ale odległość niestety za daleka. 

Nie miałem jeszcze okazji posłuchać żadnego zestawu. Póki co kieruję się opiniami z forum i internetu. Chciałbym poznać jakieś opcje i wtedy konkretnie w swoim mieście poszukać możliwości odsłuchu. 

Co do kwoty to chciałbym się zmieścić w ok 10000. Myślałem nad kupnem kolumn używanych ale wzmacniacz chciałbym nowy. Także niestety Audiolab 7000A jest raczej poza moim zasięgiem. 

Tak mniej wiecej wygląda u mnie układ pokoju z kuchnią. Cale mieszkanie ma ok 75m.  Boje się czy kolumny zwłaszcza ta w rogu nie będzie za blisko ściany w przypadku Silver500. sketch-1689181702598.jpg.ac4626044a20b3796422a7705a2d055c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bał bym się o wielkosc kolumn ale o wzmacniacz.

Szczerze to MR 750 nie będzie odpowiedni do 500tek. Znaczy to będzie grało ale nie tak jak powinno.

Lepiej znacznie lepiej MA 900, Cabasse Abyss albo no ale tu drożej to EVO 150

Szkoda żebyś nie wykorzystał potencjału kolumn.

No albo zrezygnuj z HDMI bo realnie po co Ci to?

Lepiej dobrac dobre kolumny jak wspomniane Silver 500 i coś co je prawidłowo wysteruje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dawid_ols w takim razie zrezygnowałbym z HDMI, bo jest bardzo mocno ograniczające. Fajnym wzmacniaczem do Silverów 500 może być polski Fezz Audio Torus 5040, obecnie z bardzo dużym rabatem w naszym salonie - https://www.q21.pl/product/search?query=Fezz+audio+torus+5040

Do niego podstawowy DAC pokroju Toppinga E30 i masz bardzo przyjemne, muzykalnie grające zestawienie. Ponownie wychodzimy poza budżet, ale moim zdaniem zdecydowanie warto byłoby pochylić się nad tą opcją. Możesz też poszukać po prostu starszych modeli z linii Silver, bo one docenią lepszy wzmacniacz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dawid_ols napisał:

Chcę kupić nowy wzmacniacz i niestety Denon pma1600ne jest póki co poza moim zasięgiem. 

Po waszych wpisach zastanawiam się mocno nad Magnatem MR780 bądź Denon pma 900hne. 

Nie wiem dlaczego lepsze wrażenie robi ma mnie Magnat. Która opcja bedzie lepsza? 

Najlepiej byłoby posłuchać samemu i ocenić. Jeden wybierze Denona, drugi Magnata. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dawid_ols napisał:

Chcę kupić nowy wzmacniacz i niestety Denon pma1600ne jest póki co poza moim zasięgiem. 

Po waszych wpisach zastanawiam się mocno nad Magnatem MR780 bądź Denon pma 900hne. 

Nie wiem dlaczego lepsze wrażenie robi ma mnie Magnat. Która opcja bedzie lepsza? 

Denon PMA900HNE to wzmacniacz sieciowy a MR780 to goła, hybrydowa integra. Samym balansem tonalnym Denon pasuje lepiej do silverów ponieważ jak na Denona ten model jest stosunkowo neutralny. Warto byłoby sobie zadać pytanie jakie brzmienie chciałbyś osiągnąć. Z jednej strony jest to oczywiste, że określenie tych preferencji na ten moment może być ciężki ponieważ nie masz dużego doświadczenia, ale każdy z nas ma jakieś wyobrażenia na temat brzmienia więc zachęcam do tego żeby chociaż spróbować je określić. Bez tego będziemy błądzić i poruszać się po omacku. Możesz podać przykłady gatunków muzycznych, które preferujesz. Silvery to dosyć konturowe konstrukcje oparte na mocnej podstawie basowej, lekko cofniętej średnicy i dominującej górze dlatego nie do końca pasują tu bardzo ciepłe wzmacniacze ani te wyjątkowo jasne. Idealnie wpasuje się coś neutralnego choć osobiście widziałem na prawdę egzotyczne konfiguracje z tymi kolumnami więc tak na prawdę co kto lubi. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie czy zależy Ci na czymś typu all - in - one czy niekoniecznie jest to jakiś priorytetem. Musisz bowiem pamiętać, że czystych, gołych wzmacniaczy na rynku jest więcej a więc brzmieniowo łatwiej jest je dopasować pod siebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo czytałem o tych kolumnach i większość opini określa je jasnymi z fajnym basem. I takie coś chciałbym uzyskać. Czystą i jakby to nazwać cykającą górę ale nie nachalną oraz mocny szybki bas ale nie jakiś przytłaczający rozlazły dudniący. 

Co do używanego sprzętu ja uważam że mniejsze ryzyko jest kupić używane kolumny (robi się odsłuch i ogólnie widać w jakim są stanie) niż elektronikę w której nie wiadomo kto łapki pchał. Dlatego chciałbym nowy wzmacniacz. 

Widzę że bez odsłuchu i tak ciężko będzie coś wybrać. Poszukam w wolnej chwili u siebie w mieście możliwości posłuchania kombinacji silver 500 z obydwoma wzmacniaczami i wtedy zadecyduję. 

Najbardziej martwiłem się o gabaryt kolumn względem pomieszczenia aby właśnie uniknąć jakiegoś "dudnienia basem". 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wymaganiach posłuchałbym również Klipscha i Focala z linii Theva. One też grają V-ką, bardzo lubianą przez wielu użytkowników. 

Dnia 14.07.2023 o 21:27, dawid_ols napisał:

Widzę że bez odsłuchu i tak ciężko będzie coś wybrać. Poszukam w wolnej chwili u siebie w mieście możliwości posłuchania kombinacji silver 500 z obydwoma wzmacniaczami i wtedy zadecyduję. 

Zapraszamy do nas w razie czego :) Mamy bardzo szeroki wybór, dwie sale odsłuchowe. Nasz salon znajduje się w Pabianicach, przy ulicy Reymonta 12.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dziś na żywo Denona DRA-800H i nawet trochę posłuchałem. Z kolumnami Wilson Six Power i na starcie wiedziałem że te kolumny nic rewelacyjnego nie pokażą ale pomimo tego czułem jakiś niedosyt ze strony tego Denona. Także na pewno nie biorę go pod uwagę. 

Zastanawia mnie jedna rzecz jak to możliwe ze przy kolumnach 8ohm wzmacniacz ma niby ok 100W a przy 4ohm 50W? Zawsze myślałem ze to działa odwrotnie że generuje większą moc przy mniejszym oporze kolumn. Jakaś elektronika steruje mocą czy jak? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2023 o 08:13, dawid_ols napisał:

Tak jak napisałem. Budżet ok 10000zl. Wzmacniacz chciałabym nowy kolumny używane. Widziałem Silver 500 za 6-7tys. 

No to za 4K nowy wzmak do nich to ciezko.

Atoll 100?

DRA 800 odpuść

ZMR 780 też może yc fajną opcją ale kolumny mogły by zagrac lepiej. Może udalo by się wynegocjować na MA 900 coś?

11 godzin temu, dawid_ols napisał:

Także na pewno nie biorę go pod uwagę. 

Słuszna decyzja.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dawid_ols napisał:

Zastanawia mnie jedna rzecz jak to możliwe ze przy kolumnach 8ohm wzmacniacz ma niby ok 100W a przy 4ohm 50W? Zawsze myślałem ze to działa odwrotnie że generuje większą moc przy mniejszym oporze kolumn. Jakaś elektronika steruje mocą czy jak? 

Na niższej impedancji pewnie się zbyt mocno nagrzewa i z tego tytułu jest ograniczona moc.

Zabezpieczenie przed spalaniem sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MA Silver 500 to już kawał lochy jest. Z rozkładu pokoju, który wrzuciłeś, nie najlepiej to wygląda, ale rozumiem realia, znam to;) Jednak wciskanie Silverów 500 w takim wąskim rozstawie i blisko ściany? Sam nie wiem. Z drugiej strony ich góra może w jakimś stopniu skompensować efekt bliskiej ściany i wąskiego rozstawu, ale cudów w scenie raczej bym się nie spodziewał przy takim ustawieniu. Te Polki zaproponowane przez victo mogą być dobrą alternatywą. Poza tym 30m2 to jest sporo, ale nie są to też jakieś salony w Miami;) Ja mam 27m2 i po erze podłogówek poszedłem w monitory, do których teraz szukam suba. Tak, bo uważam, że podłogówki, które odpowiednio "obrobią" bas na takiej powierzchni są na tyle duże, ze aby uzyskać odpowiednią zwiewność i scenę na moich 27m, muszę je odstawić 60-70 albo i więcej cm od ściany. A nie mam tyle miejsca, to jest normalny pokój dzienny i rodzina 2+1... Blokowe realia to max 30, może 40 cm, no chyba że ktoś mieszka sam albo ma oddzielny pokój na system. Ale jeszcze nie przerobiłem "organoleptycznie" opcji monitory+sub, więc nie będę Ci jej zachwalał. Ale patrząc na układ Twojego pokoju wydaje mi się to jakąś opcją. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...