Skocz do zawartości

Głośniki naścienne czy głośniki do zabudowy? Salon 38m2 – zestaw 5.1 do 10k PLN


mike_13

Recommended Posts

Szukam zestawu głośników 5.1 do salonu o powierzchni ok. 38 m2. Ze względów estetycznych i na ograniczoną ilość miejsca, świadomie zawęziłem wybór do małych głośników naściennych lub instalacyjnych głośników do zabudowy.

Kupiłem ostatnio, sporo poniżej budżetu, zestaw Q Acoustics QA 7000i, ale po głowie zaczęły chodzić mi droższe kolumny, np. Monitor Audio Apex A40 (niestety poza budżetem) lub głośniki do zabudowy w ścianie, np. Polk 265-LS, Revel W553L.

Wiem jak wypadają kompaktowe głośniki naścienne w porównaniu do kolumn podłogowych, ale nie wiem jak się mają do nich głośniki w zabudowie. Co byście wybrali?

Mój budżet to ok. 10 tyś zł za zestaw kolumn + subwoofer.

Screenshot 2023-08-01 at 16.18.21.png

Edytowano przez mike_13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to głośniki instalacyjne są dużo korzystniejszą opcją. Ta naścienne są wg. mnie dla ludzi którzy już nie chcą, albo nie mogą ingerować grubiej w konstrukcję ściany. Poza tym przy tej wielkości pomieszczenia masz o wiele większy wybór in-wall by napędzić sensownie całe pomieszczenie. Ładnie by się komponował Klipsch THX-504-L, mam ich mniejsze odpowiedniki na surround i warte są uwagi.

14 godzin temu, mike_13 napisał:

Wiem jak wypadają kompaktowe głośniki naścienne w porównaniu do kolumn podłogowych, ale nie wiem jak się mają do nich głośniki w zabudowie. Co byście wybrali?

Po pierwsze, głośniki wolnostojce z zasady schodzą głębiej vs on-wall i in-wall. To jest zaleta przy słuchaniu szczególnie muzyki jeśli nie kupisz suba który się na to nadaje. W kinie to nie sprawia różnicy, THX zaleca by wszystkie głośniki miały odcięcie 80Hz, za niższe tony ma odpowiadać tor LFE (sub). Po drugie podłogówki możesz rozstawić doświadczalnie tak jak Ci najbardziej odpowiada. Ma to swój cel jeśli będziesz szukał melomańskich smaczków. Z instalacyjnymi nie masz takiej opcji, jak je zamontujesz tak będziesz miał, więc dobrze się zastanów nad ich pozycją. Nie wiem jak daleko będziesz siedział od TV, ale spróbuj zaplanowac szersze rozmieszczenie frontów, bo tak jak teraz to moim zdaniem będzie za wąsko. Jak planujesz surround? Pamiętaj że wszystkie głośniki toru podstawowego montuje się na wysokości odsłuchu (~1,2m od podłogi), głośniki surround powinny być po bokach lekko za Tobą.

Atmos nie przewidujesz? Przy budowie zaplanuj miejsce na nie w suficie.

Tu masz schematy wg. Dolby. Rysunki są trochę nieproporcjonalne, istotne są podane kąty.

https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W załączeniu przesyłam rzut pomieszczenia oraz wizualizację kolumn podłogowych in-wall. Pod kolumny in-wall muszę poszerzyć zabudowę TV, więc nie rozstawię ich bardzo szeroko. Na ścianie tylnej wchodzą w grę jedynie głośniki on-wall – in-wall nie mam jak zabudować.

Kilka założeń, których za bardzo nie opisałem w moim oryginalnym poście:

  • Filmy oglądam rzadko, a źródłem z reguły jest Netflix. Pomimo tego chcę zrobić kino domowe – nie uznaję dźwięku z głośników TV i wychodzę z założenia, że jeśli coś robić, to porządnie.
  • Jest to przede wszystkim mój salon, jadalnia, kuchnia – wiem, że jakość dźwięku powinna zawsze przeważać nad względami estetycznymi, ale jednak wygląd / ilość zajmowanego miejsca gra dla mnie sporą rolę. Przykładowo, kolumny podłogowe ograniczałyby miejsce przy stole jadalnianym. Chciałbym dopasować audio do obecnego pokoju, a nie pokój do audio.
  • Słucham muzyki, głównie rockowej – tu wiem, że kolumny in-wall / małe on-wall nie poradzą sobie tak, jak dobrej jakości podłogowe czy monitory i trochę mnie to boli - jednak na widocznym po prawej stronie biurku będę miał monitory podpięte do komputera (coś w stylu Klipsch The Fives, Q Acoustics M20HD)
7 godzin temu, Butler napisał:

Atmos nie przewidujesz? Przy budowie zaplanuj miejsce na nie w suficie.

Mieszkanie dopiero będzie wykańczane, więc będę mógł bez problemu przewidzieć miejsce pod Atmos.

7 godzin temu, Butler napisał:

Ładnie by się komponował Klipsch THX-504-L

Rozważałem jeszcze KEF CI4100QL, Revel W553L, Polk 265-LS. Revele chwalą na amerykańskich forach

Screenshot 2023-08-02 at 17.45.21.png

Screenshot 2023-08-02 at 17.46.13.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mike_13 napisał:

Słucham muzyki, głównie rockowej – tu wiem, że kolumny in-wall / małe on-wall nie poradzą sobie tak, jak dobrej jakości podłogowe czy monitory i trochę mnie to boli

Dobre in-wall poradzą sobie równie dobrze. DOBRE. Kolumny podłogowe i monitory mają zazwyczaj BR który pomaga osiągnąć tym konstrukcjom lepsze zejście i głębię. In-wall oraz on-wall potrzebują tutaj wsparcia dobrego suba (lub nawet dwóch), wówczas będzie to zestaw dający satysfakcję również w muzyce.

32 minuty temu, mike_13 napisał:

Mieszkanie dopiero będzie wykańczane, więc będę mógł bez problemu przewidzieć miejsce pod Atmos.

To pamiętaj że Atmos to głośniki w sufice w ściśle określonej pozycji. Tu rządzą głośniki instalacyjne, czasem montuje się naścienne jak nie można ingerować w strop.

35 minut temu, mike_13 napisał:

Na ścianie tylnej wchodzą w grę jedynie głośniki on-wall – in-wall nie mam jak zabudować.

Jakiej tylnej? Surround nie montuje się z tyłu. Te daje się po bokach, z lekkim odsunięciem na tył i w kierunku słuchacza.. Takie kwiatki gdzie kolumny latały gdzieś pod sufitami w narożnikach pomieszczeń odeszły dawno do lamusa. Teraz wszystkie głośniki daje się na poziomie odsłuchu, Atmos w suficie. Zerknij chociaż na pdf. co Ci zalinkowałem.

Gdzie planujesz pozycję odsłuchową? Tak ze skosa z sofy? Osobiście inaczej bym rozplanował układ pomieszczenia nie ruszając aneksu. Przede wszystkim sofa vis/a/vis TV i bliżej środka pomieszczenia, biurko za sofą. Może być kłopot z pozycją lewego surround, ale można rozważyć postawienie słupka architektonicznego na którym można by było zamontować głośnik. Kwestia czy układ jak podałeś jest "klepnięty", czy jednak przyjmujesz do wiadomości żeby coś tu zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych - zlecając projekt realizacji mieszkania upewnijcie się, że wasz doradca/architekt przeczytał że zrozumieniem np. 10 wątków na tym forum. ;)

 

Ja rozumiem, że w tym przypadku autorowi chodzio o onwall i z tego co rozumiem tutaj sprawdzilby się jakiś bipol. Natomiast pełna zgoda z @Butler w temacie przesuniecia kanapy. Będzie bliżej a przy ograniczonym rozstawie LR dużo na tym zyskasz i dodatkowo będzie lepsza symetria względem środka ekranu. Już na tym etapie powinieneś zdecydować czy chcesz 2 czy 4 glosniki sufitowe i umiejscowienie kanapy. Późniejsze zmiany/dodanie kanalow Atmos bedxie łatwiejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

czy chcesz 2 czy 4 glosniki sufitowe

Dam tyle, ile potrzeba, czyli zdam się na Waszą sugestię. Miałem do tej pory do czynienia z zestawami 5.1 i byłem zadowolony – nie słuchałem nigdy zestawów z głośnikami sufitowymi. Mogą być 2, mogą być 4. Nie robi mi aż takiej różnicy czy wydam na zestaw 2-3 tys w tą czy w tą stronę, a na tym etapie wykończeniowcom też nie zrobi to różnicy czy będą dwa otwory więcej czy mniej. Wprawdzie nie mam na celu zrobienia z mieszkania sali kinowej, bo filmy oglądam naprawdę rzadko (max 2 na miesiąc), w sumie dużo częściej słucham muzyki, ale jeśli robić, to robić porządnie.

2 godziny temu, PanKlor napisał:

umiejscowienie kanapy

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to optymalne umiejscowienie pod kątem akustyki, ale sofa na pewno zostaje pod ścianą. Na wizualizacji przestrzeń może i wygląda na sporą, ale w rzeczywistości aż tak spora nie jest. Celowo zmieniam mieszkanie na większe, żeby odczuć większą przestrzeń, ustawiając sofę na środku pokoju tracę jakiekolwiek poczucie przestrzeni 😁 Myśleliśmy z architektem dość długo nad ustawieniem biurka i koniec końców to wydaje się być najlepsze. Biurka potrzebuję do pracy. To, co mogę zrobić, to bardziej scentralizować TV, tak, żeby był na wprost sofy. Jest to do zrobienia.

Muszę też dodać, że jest to pierwotna wersja projektu, od tamtego czasu naniosłem poprawki, sofa jest nieco węższa, a zamiast widocznego na rzucie ekranu projekcyjnego, będzie nieco bardziej scentralizowane TV.

2 godziny temu, Butler napisał:

Gdzie planujesz pozycję odsłuchową? Tak ze skosa z sofy?

Na tej części sofy, która będzie na wprost TV 😁 Zgodnie z powyższym, scentralizuję nieco TV względem sofy i powinno być ok. Dzięki, nie zwróciłem na to wcześniej uwagi.

2 godziny temu, Butler napisał:

Może być kłopot z pozycją lewego surround

W załączeniu przesyłam widok na sofę. Obok niej ma być ażur, na którym myślę, że uda się umiejscowić głośnik surround.

4c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mike_13 napisał:

Dam tyle, ile potrzeba, czyli zdam się na Waszą sugestię. Miałem do tej pory do czynienia z zestawami 5.1 i byłem zadowolony – nie słuchałem nigdy zestawów z głośnikami sufitowymi. Mogą być 2, mogą być 4. Nie robi mi aż takiej różnicy czy wydam na zestaw 2-3 tys w tą czy w tą stronę, a na tym etapie wykończeniowcom też nie zrobi to różnicy czy będą dwa otwory więcej czy mniej. Wprawdzie nie mam na celu zrobienia z mieszkania sali kinowej, bo filmy oglądam naprawdę rzadko (max 2 na miesiąc), w sumie dużo częściej słucham muzyki, ale jeśli robić, to robić porządnie.

Rozumiem i podzielam ale 2-3 tysiące to będzie różnica w cenie samego amplitunera. Między 7.x a 9.x. 

 

7 minut temu, mike_13 napisał:

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to optymalne umiejscowienie pod kątem akustyki, ale sofa na pewno zostaje pod ścianą.

No to pozostaje opcja 2 głośników sufitowych. 4 nie bardzo się zmieszczą, żeby było zgodnie ze sztuką (lub chociaż blisko tego jak powinno być). 

 

7 minut temu, mike_13 napisał:

To, co mogę zrobić, to bardziej scentralizować TV, tak, żeby był na wprost sofy. Jest to do zrobienia.

To i dodatkowo jak najszersze ustawienie prawego i lewego głośnika (przy zachowaniu symetrii od osi odsłuchu). 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, mike_13 napisał:

nie słuchałem nigdy zestawów z głośnikami sufitowymi. Mogą być 2, mogą być 4.

Rozszerzona opcja z czterema atmosami wymaga wysunięcia kanapy do przodu, a tu już mamy ustalone jak ma być więc zostajemy przy dwóch. Geometrycznie... Wzdłużnie zaplanuj je mniej więcej na wysokości kolan a w rozstawie bocznym podobnie jak głośniki frontowe (o ile prawidłowo rozmieszczone).

32 minuty temu, mike_13 napisał:

W załączeniu przesyłam widok na sofę. Obok niej ma być ażur, na którym myślę, że uda się umiejscowić głośnik surround.

Ok, taki ażur pozwoli Ci zamontować prawidłowo on-wall. Powinno być ok. Alternatywnie możesz zamontować bipole/dipole za sofą na ścianie, to też dobre rozwiązanie. Kolega @Łukasz P. ostatnio wrzucił w sąsiednim wątku fotkę więc się posłużę.

IMG_5077.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś tutaj całą masę na prawdę konkretnych informacji więc ja dodam tylko tyle, że jedne z najciekawszych głośników do zabudowy robi Dali z serią Phantom (wiem, powtarzam się z innego wątku, ale taka prawda ;) ) oraz Monitor Audio.

P.S. Jako ciekawostkę dodam, że dipole nie są rekomendowane do odtwarzania filmów w trybie atmos. Żródło - przytaczany manual Dolby Atmos.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

P.S. Jako ciekawostkę dodam, że dipole nie są rekomendowane do odtwarzania filmów w trybie atmos. Żródło - przytaczany manual Dolby Atmos.

Bo jak jest Atmos to surround musi być nisko. A ludzie robią tak jak im warunki lokalowe pozwalają i montują dipole za sofą nad głową, a wówczas Atmos traci sens bo wszystko leci niemal z tego samego kierunku.

Inna sprawa że dipole/bipole dają super rozproszony dźwięk. Biorąc pod uwagę że Atmos to technologia obiektowa, tracimy na precyzji. Ale to dotyczy raczej rozszerzonych układów. Przy podstawowym 5.1.2 nie brał bym tego pod uwagę.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w budżecie 10K jest amplituner?

Dnia 1.08.2023 o 19:56, mike_13 napisał:

Mój budżet to ok. 10 tyś zł za zestaw kolumn + subwoofer.

nie wspomniałeś o nim czy ja ominąłem?

Zgadzam sięz Butlerem. Solidne in walle zrobią robote w kinie.

Wspomniane wyżej Dali, Monitor audio czy Klipsch są na prawde godne polecenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ilością informacji, które otrzymałem. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na mój wątek. Naprawdę sporo mi pomogliście.

Budżet 10k jest na kolumny i subwoofer, na amplituner przeznaczę dodatkowy budżet.

Do tej pory, sugerując się wątkami na zagranicznych forach, najbardziej pod uwagę brałem Revel W553L, ale zainteresuję się Dali Phantom (z tego, co widzę, w mój budżet wpasowuje się H80R, M250 wykracza poza budżet), Monitor Audio W250-LCR, Klipsch THX-502-l. Wybór jest spory, a informacji czy testów online wcale nie aż tak dużo. Którymi z tych głośników powinienem się wg Was najbardziej zainteresować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie mają swoje wady i zalety, jeden napisze, że najlepszy jest Klipsch, drugi, że Dali, trzeci, że Monitor Audio. 

Sam powiem, że nie wiem, które z nich są najlepsze. Wszystkie marki mają swoje zalety i pewnie wybierałbym pod Amplituner. Jakim budżetem będziesz dysponował na elektronikę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takimi wyborami to jest tak. Sam nie masz porównania głośników oraz ich kombinacji z konkretną elektroniką. Natomiast to będzie Twoje mieszkanie (gratulacje!). Przyjałbym odrobinę kontroweryjne podejście - wybierz te głośniki z tutaj polecanych, które będą Ci się podobały w zakładanym budżecie. Potem dopytaj jaką elektronikę dobrać. BTW do takiej przestrzeni trzeba patrzeć na jakieś poważniejsze subwoofery (ok połowa z przeznaczonych 10 kPLN).  

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PanKlor napisał:

do takiej przestrzeni trzeba patrzeć na jakieś poważniejsze subwoofery (ok połowa z przeznaczonych 10 kPLN).

 

4 godziny temu, Q21 napisał:

Jakim budżetem będziesz dysponował na elektronikę? 

Będąc szczerym, nie zrobiłem takiego researchu, żeby wiedzieć jaki powinienem mieć budżet na subwoofer i elektronikę. Zakładałem ok. 3 tys na amplituner (Yamaha RX-V6A?) oraz ok. 3 tys na subwoofer (SVS SB-1000 Pro?), mam jednak obawy, że faktycznie może nie dać rady w tym pomieszczeniu.

Budżet mogę nieco naciągnąć, ale generalnie nie chciałbym, żeby całość, włącznie z subwooferem i elektroniką, przekroczyła 15k. Nie mam problemu z kupowaniem używanego sprzętu, ale zakładam, że używany znajdę tylko subwoofer.

Edytowano przez mike_13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mike_13 napisał:

Zakładałem ok. 3 tys na amplituner (Yamaha RX-V6A?)

Tak jak napisałem wcześniej. Wybierz to co Ci będzie grało wizualnie z Twoim projektem. Amplituner się dobierze - w okolicach 3 tysięcy dostaniesz zarówno Yamahe, Onkyo jak i Denona. Każdy obsłuży 5.1.2 więc skupiłbym się na zgraniu tego z głośnikami. 

 

15 minut temu, mike_13 napisał:

3 tys na subwoofer (SVS SB-1000 Pro?)

Mam ten subwoofer na 31 metrach i jestem zadowolony. Aplikacja i możliwość ustawienia korekt itp. może się przydać. Natomiast w Twoim przypadku rozważałbym SVS SB-2000 (podobna cena). Na stronie https://www.audioholics.com/ mają ranking subwooferów oraz ich dopasowania do wielkości pomieszczenia. Policz sobie kubaturę, określ wielkość pokoju i poszukaj w recenzjach czy da radę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...