Skocz do zawartości

Kompaktowy zestaw 2.1 lub 3.1


mikro123

Recommended Posts

Przymierzam się do zakupu pierwszego zestawu audio do mieszkania. Jeżeli chodzi o pomieszczenie to jest to pokój o rozmiarze około 24m2, ale sofa będzie stała w odległości około 2m od TV. Chciałbym zbudować zestaw 2.1 lub opcjonalnie 3.1 w dalszej perspektywie czasu, który wspierałby zarówno głośniki pasywne jak i umożliwiałby odtwarzanie płyt winylowych. Dobrze byłoby móc podpiąć amplituner/wzmacniacz przez HDMI ze wsparciem CEC. Zestaw będzie wykorzystywany do muzyki ze streamingu, winyli, oglądania filmów i PS5.

 

W związku z już kupioną komodą pod TV okazuje się, że jestem ograniczony rozmiarem półek. Rozmiar to: wys. 15,7 x szer. ~60 x gł. 40cm. Chcąc pójść w AVR chyba jednym z niewielu dostępnych opcji jest Marantz Cinema 70s. Np. Denon AVR-S660H będzie chyba za wysoki gdyż prześwit przy 151mm to niecały centymetr.

Patrzyłem również na wzmacniacze zintegrowane, ale praktycznie każdemu coś brakuje - złącza HDMI/wejścia phono (Bluesound Powernode, NAD C700), uziemienia (Sonos Amp) lub po prostu jest za duży (NAD C389). Patrzyłem również na nowy model Marantza - Stereo 70s, który wydaje się praktycznie tym samym co Cinema tylko zamiast 7 wejść mamy 2.

Jeżeli chodzi o głośniki to również chętnie poszedłbym w mniejsze rozwiązanie. Rozważałem kilka opcji (m.in. KEF Q150, Monitor Audio Bronze 100/Silver 50, Emotive Airmotiv B1+/B2+, B&W 606/607 S3), ale chyba najchętniej poszedłbym w KEF LS50 Meta. Naczytałem się dobrych opinii, ale obawiam się czy Marantz, który w stereo osiąga 2x71 W (wg. pomiarów z audio.com.pl) da radę poprawnie napędzić te KEFy, które podobno dobrze współpracują ze wzmacniaczami posiadającymi >100 W na kanał. Muzyka nie będzie słuchana jakoś bardzo głośno ze względu na mieszkanie w bloku + sofa znajduje się relatywnie blisko TV i głośników.

Chciałbym się zamknąć w około 10k.

Screenshot 2023-09-24 at 16.48.00.png

Edytowano przez mikro123
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mikro123 napisał:

W związku z już kupioną komodą pod TV okazuje się, że jestem ograniczony rozmiarem półek.

26 minut temu, mikro123 napisał:

Chciałbym się zamknąć w około 10k.

A ile ta komoda kosztowała jeśli podstawowym kryterium jest to, by elektronika się w niej zmieściła? Pomijam już że powinna być zapewniona wentylacja. Nie ma opcji byś znalazł na sprzęt bardziej dogodne miejsce?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ma znaczenie ile kosztowała? Zamawiając ją ponad miesiąc temu byłem przekonany, że będę kupował soundbar, więc jedynym wymaganiem było, żeby na półce zmieściło się PS5 (dwie półki mają taki sam rozmiar). Trochę mi się pozmieniało i przekonałem się do kupna głośników podstawkowych. Jestem ograniczony rozmiarem i nic już z tym nie zrobię (komoda na zamówienie). Jeżeli chodzi o głośniki to po prostu wolę coś mniejszego, co nie przytłoczy całości.

Cinema 70s ma wysokość 109mm więc zostaje 5cm prześwitu, tyle chyba wystarczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mikro123 napisał:

A jakie ma znaczenie ile kosztowała?

Bo to już nudne... Ludzie kupują niefunkcjonalny mebel a ładują w niego na siłę sprzęt którego za chwilę szlag trafi bo się będzie przegrzewać.

22 minuty temu, mikro123 napisał:

Zamawiając ją ponad miesiąc temu byłem przekonany, że będę kupował soundbar, więc jedynym wymaganiem było, żeby na półce zmieściło się PS5

No ja rozumiem. Robisz jak uważasz. Plejka też się grzeje, zerknij gdzie ma wylot powietrza i zapewnij mu wolne ujście.

25 minut temu, mikro123 napisał:

Cinema 70s ma wysokość 109mm więc zostaje 5cm prześwitu, tyle chyba wystarczy?

Jeśli plecy komody będą całkowicie otwarte/zdjęte tam gdzie amp będzie stał, to warunkowo możesz spróbować go tam ustawić, ale 5cm to generalnie jest zbyt mała przestrzeń by zapewnić prawidłowa wentylację.

1 godzinę temu, mikro123 napisał:

Jeżeli chodzi o głośniki to również chętnie poszedłbym w mniejsze rozwiązanie. Rozważałem kilka opcji (m.in. KEF Q150, Monitor Audio Bronze 100/Silver 50, Emotive Airmotiv B1+/B2+, B&W 606/607 S3), ale chyba najchętniej poszedłbym w KEF LS50 Meta.

A nie myślałeś by sobie kupić jakieś aktywne kolumny? Klipsch the FIVES albo coś podobnego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikro123 napisał:

Chciałbym zbudować zestaw 2.1 lub opcjonalnie 3.1 w dalszej perspektywie czasu

Jeżeli chcesz stereo podparte subwooferem (2.1) to wystarczy Ci wzmacniacz stereo niekoniecznie amplituner kina. Jeżeli w bliskiej przyszłości chcesz budować kino 5.1 lub więcej (moim zdaniem system 3.1 wiele nie wnosi względem dobrego stereo) rozglądałbym się za amplitunerem kina.

Jednak jeżeli wystarczy Ci stereo spojrzałbym np. w stronę Audiolab-a 7000A, posiada HDMI (co prawda jedno), w systemie 2.0/2.1 i tak będziesz robił downmix z 5.1 do 2 kanałów. Konsole, dekoder TV (obojętnie kablówka, satelita) czy inne źródła HDMI podłączysz pod telewizor a z niego wyjdziesz przez ARC do wzmacniacza. Ma wejście (przedwzmacniacz) gramofonowe, gdybyś chciał kiedyś rozbudować system do 5.1 możesz spokojnie wykorzystać taki typ wzmacniacza jako końcówkę mocy dla np. kanałów frontowych (nie wszystkie zintegrowane wzmacniacze mają taką możliwość).

No i w związku z brakiem miejsca w szafce ma silny argument: 78mm wysokości (mam 8300A - 80mm wysokości - on się praktycznie nie grzeje w porównaniu do amplitunera Marantz, który posiadam) więc na wentylację miejsca wystarczy, ale dobrze gdybyś z tyłu tę komodę miał otwartą.

1 godzinę temu, mikro123 napisał:

Naczytałem się dobrych opinii, ale obawiam się czy Marantz, który w stereo osiąga 2x71 W (wg. pomiarów z audio.com.pl) da radę poprawnie napędzić te KEFy, które podobno dobrze współpracują ze wzmacniaczami posiadającymi >100 W na kanał.

W amplitunerach kina to podawanie mocy jest troszkę "inne" wiele było o tym na forum, ale z tego co wiem to LS50 Meta mają zalecane 40-100W, fakt mają niezbyt zachwycającą efektywność.

Audiolab-a podałem przykładowo bo sam jestem zadowolony z grania innego modelu tej marki, co nie jest wyznacznikiem, ale akurat 7000A spełnia Twoje wymogi odnośnie wejść, streamingu i rozmiaru, a i mocy mu nie zabraknie.

Co do brzmienia proponuję najlepiej umówić się w salonie na odsłuchy, bo na forum nikt jednoznacznie nie określi co będzie grało dobrze dla Ciebie.

Zastanawia mnie tylko dlaczego do salonu 24 metry chcesz małe monitorki i subwoofer - też trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce (nie wiem czy te maleństwa będą w stanie wystarczająco wypełnić to pomieszczenie - chociaż mogę się mylić) - ja bym rozważył podłogówki, albo większe podstawkowe - spokojnie się zmieścisz w budżecie, ale to już Twoja decyzja i pewnie z czegoś wynika.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek72 dzięki za sensowną odpowiedź. Sprawdziłem tego audiolaba i wydaje się bardzo spoko, ale... nie ma airplay'a. Zapomniałem wspomnieć, że fajnie byłoby go mieć pod kątem streamingu. Póki co widzę, że nie da się ogarnąć sprzętu spełniającego wszystkie moje wymagania jeżeli uwzględni się rozmiar, cenę i funkcje.

Jeżeli chodzi o wypełnienie pomieszczenia to zastanawiam się czy mam się nastawiać na wypełnienie całego pomieszczenia skoro 90% czasu muzyki będę słuchał z sofy, która jest niedaleko TV/głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść system 3.1

Ani to stereo ani kulawe nawet kino

Cchesz 2,1 to idź w bardzo rozdzielcze dobre monitory a dół uzupelnił fajnym subwooferem.

Nie buduj stereo na amplitunerze kina.

Marantz 70s odpada.

 Denon 660odpada

Mały? Blusound Powernode, Cabasse Abyss, Cambridge Evo 75

Chyba że w osobnych obudowach ze streamerem wiim. wtedy będzie lepiej

Do tego Fyne F500, Amphion nawet modele Argon 0

REL T7x

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaproponowałem akurat Audiolaba, głównie pod kątem gdybyś kiedyś chciał budować kino 5.1 lub więcej (wspominałeś o ewentualnym 3.1 - które moim zdaniem nie ma sensu), a akurat ten model można spokojnie wykorzystać w takim systemie jako:

1. dodatkową końcówkę mocy np. dla kanałów frontowych odciążając tym samym amplituner o te kanały - układ "hybrydy"

2. do odsłuchu stereo korzystasz z bardzo przyzwoitego wzmacniacza bez używania do tego amplitunera

jeżeli wystarczy Ci tylko stereo, to trochę wzmacniaczy jest do wyboru z HDMI, PHONO i AirPlay przykłady tańszych: Marantz 1200, Denon DRA800, Magnat MA 700, - nie wszystkie są "slim" i może być trochę trudno z chłodzeniem, ale wybór jest również w wyższej półce w tym Audiolab ze swoją ewentualną funkcjonalnością końcówki w kinie (trochę patrzę przez swój pryzmat).

Dlatego musisz wybrać sobie kierunek (stereo czy ewentualna rozbudowa do kina), głośniki których chcesz posłuchać. Później umówić się w salonie na odsłuch i zdecydować.

2 godziny temu, mikro123 napisał:

Jeżeli chodzi o wypełnienie pomieszczenia to zastanawiam się czy mam się nastawiać na wypełnienie całego pomieszczenia skoro 90% czasu muzyki będę słuchał z sofy, która jest niedaleko TV/głośników.

no tutaj Ci nie podpowiem, skoro będziesz słuchał tak blisko może to wystarczy, ja mam pokój ~26m (ale wysoki miejscami, nietypowy sufit ze skosami z poddasza kubatura to ponad 80m³), od linii głośników mam ~3m (od samych głośników ~3,5 od każdego), napędzam to Audiolabem 8300A w stereo i Marantz-em SR5013 w kinie, a na frontach Klipsch RF82 - szczerze nie wyobrażam sobie stereo na KEF LS 50 Meta w moich warunkach, ale mogę się mylić, nigdy nie słuchałem takich monitorków więc nie mówię stanowczo nie, bo mógłbym się zdziwić, ale raczej nie wypadną lepiej od porządnych (pełnowymiarowych) frontów.

@Piotr Sonido całkiem fajne propozycje, ale kolega pisał że chce też wejście PHONO

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido  wspomniałeś o rozwiązaniu z oddzielnymi obudowami, miałeś na myśli prosty wzmacniacz bez HDMI/AirPlay itd. i rozszerzeniem go o te funkcje np. przez zakup Bluesound Node? Masz coś konkretnego do polecenia? Te amphiony wyglądają fajnie, będę musiał o nich poczytać.

Generalnie jestem otwarty na różne propozycje, nawet na te, o których nie wspominałem, bo jestem trochę zielony w temacie. 

Edytowano przez mikro123
dodatkowe info
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, na pewno zestaw 3.1 nie ma sensu. Pójście w 2.1 lub 2.0 już go jak najbardziej ma. Możesz przemyśleć końcówkę mocy (Atoll AM100) + zewnętrzny DAC/Amp ze streamerem, taki jak np. NuPrime Omnia WR-2, który posiada HDMI ARC, albo klasyczny zestaw. HDMI ARC nie powinno być aż tak konieczne moim zdaniem, bo kablem optycznym też się bezproblemowo podłączysz do telewizora, chociaż to będzie oczywiście wymagało sterowania głośnością oddzielnie. Audiolab 6000A, WiiM Mini i pozostaje fajny budżet na kolumny. Warto też sprawdzić Cyrusa One, One Cast, Cambridge Audio CXA61. Z kolumn spróbowałbym np. Buchardtów P300, świetnie nadadzą się do filmów, chociaż im służy odsunięcie od ściany. Do tego posłuchałbym Monitor Audio Bronze 100 oraz Pylon Audio Diamond Monitor 18. Jeśli chciałbyś dołożyć subwoofer, to w świetnej cenie mamy SVS SB-1000

W razie czego zapraszamy do wizyty u nas, posłuchasz wszystkich opcji z dobrą kawą i w przyjemnych warunkach :) Jako forumowicz możesz też liczyć na atrakcyjny rabat ;) 

Zapraszam też do naszego filmu z kolumnami podstawkowymi do 6 tys PLN:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikro123 napisał:

@Q21 wydaje mi się, że opcja sterowania z jednego pilota to mus. Czy w przypadku Atolla + NuPrime'a jest opcja sterowania głośnością? Z tego co rozumiem należy użyć złącza trigger, ale czy pozwala ono na więcej niż tylko włączanie?

NuPrime ma HDMI ARC, więc powinno działać bezproblemowo, ale nie testowałem go podłączonego do TV, by potwierdzić, że działa bezproblemowo. Na pewno nie czytałem za to negatywnej opinii o nim :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mikro123 napisał:

Czy w przypadku Atolla + NuPrime'a jest opcja sterowania głośnością? Z tego co rozumiem należy użyć złącza trigger, ale czy pozwala ono na więcej niż tylko włączanie?

Trigger odpowiada tylko za załącz/wyłącz - końcówka mocy (w tym wypadku Atoll) nie wymaga regulacji głośności, jest ona regulowana przedwzmacniaczem - który powinien być w streamerze (NuPrime), chociaż tam jest LINE OUT czyli liniowe, @Q21 czy to wyjście jest regulowane - jak PRE OUT? Cyrus np. ma opisane typowe PRE.

Przy HDMI powinno działać - w TV konfigurujesz regulację głośności na głośniki zewnętrzne HDMI/ kino domowe czy jak tam zwał w zależności od producenta TV.

 

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.09.2023 o 21:51, mikro123 napisał:

@Piotr Sonido  wspomniałeś o rozwiązaniu z oddzielnymi obudowami, miałeś na myśli prosty wzmacniacz bez HDMI/AirPlay itd. i rozszerzeniem go o te funkcje np. przez zakup Bluesound Node? Masz coś konkretnego do polecenia? Te amphiony wyglądają fajnie, będę musiał o nich poczytać.

Generalnie jestem otwarty na różne propozycje, nawet na te, o których nie wspominałem, bo jestem trochę zielony w temacie. 

Na przykład. PRE do gramofonu kupisz za pare stówek a będzie lepszej jakości niż ten wbudowany.

Wiim mini które tęz ksoztuje pare stówek ma lepsza obsługę sieci niz nie jeden all in one.

18 godzin temu, mikro123 napisał:

@Q21 wydaje mi się, że opcja sterowania z jednego pilota to mus. Czy w przypadku Atolla + NuPrime'a jest opcja sterowania głośnością? Z tego co rozumiem należy użyć złącza trigger, ale czy pozwala ono na więcej niż tylko włączanie?

No to musisz mieć HDMI tak?

W takim razie jak już to jest dla Ciebie wymóg no to idź już w to kombo. Ale stereo nie kino pseudo

Cabasse Abyss masz na promocji teraz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

W takim razie jak już to jest dla Ciebie wymóg no to idź już w to kombo. Ale stereo nie kino pseudo

Myślę, że HDMI, w którymś miejscu zestawu jest wymogiem. Na pewno pójdę w opcję stereo, ale teraz kminię co zyskuję kupując wzmacniacz z HDMI (np. Audiolab 7000a lub Cabasse Abyss, który podesłałeś) vs wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy (np. Cambridge Audio AXR100/Rotel A12 MKII/Audiolab 6000A + Bluesound Node). Jeżeli amp mogę włączać/wyłączać bezpośrednio z TV i sterować głośnością oraz mieć dostęp do streamingu przez AirPlay/Spotify to chyba warto, żebym rozważył to podejście. Cenowo wychodzi dość podobnie, a nawet trochę taniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku Blusound node nie zyskuejsz nic? Czemu? Bo wydajesz za dużo na streamer i to powoduje ze wybierasz wzmacniacz słabszy? Tego samego pokroju czy w kombo? A nie o to chodziło.

Idąc tropem rozdzielenia. Wybierz Wiim a przerzuć budżet na wzmacniacz.

Bo inaczej to takie kombo Abyss od razuz z siecia czy NAD M10 da Ci więcej.

Tylko pamiętaj TV jest dodatkiem. Dzwiek z  TV jest słabej jakości. Po HDMI lepiej. Ale to nadal nie urządzenie do źrodła muzyki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomek72 napisał:

Trigger odpowiada tylko za załącz/wyłącz - końcówka mocy (w tym wypadku Atoll) nie wymaga regulacji głośności, jest ona regulowana przedwzmacniaczem - który powinien być w streamerze (NuPrime), chociaż tam jest LINE OUT czyli liniowe, @Q21 czy to wyjście jest regulowane - jak PRE OUT? Cyrus np. ma opisane typowe PRE.

Ma regulowane wyjście. 

2 godziny temu, mikro123 napisał:

Myślę, że HDMI, w którymś miejscu zestawu jest wymogiem. Na pewno pójdę w opcję stereo, ale teraz kminię co zyskuję kupując wzmacniacz z HDMI (np. Audiolab 7000a lub Cabasse Abyss, który podesłałeś) vs wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy (np. Cambridge Audio AXR100/Rotel A12 MKII/Audiolab 6000A + Bluesound Node). Jeżeli amp mogę włączać/wyłączać bezpośrednio z TV i sterować głośnością oraz mieć dostęp do streamingu przez AirPlay/Spotify to chyba warto, żebym rozważył to podejście. Cenowo wychodzi dość podobnie, a nawet trochę taniej. 

Najlepszą opcją to będzie coś pokroju 7000A i WiiM Mini. Dwie pieczenie na jednym ogniu, a w razie czego napisz do nas - przygotujemy wycenę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Akurat w przypadku Blusound node nie zyskuejsz nic? Czemu? Bo wydajesz za dużo na streamer i to powoduje ze wybierasz wzmacniacz słabszy? Tego samego pokroju czy w kombo? A nie o to chodziło.

Idąc tropem rozdzielenia. Wybierz Wiim a przerzuć budżet na wzmacniacz.

Bo inaczej to takie kombo Abyss od razuz z siecia czy NAD M10 da Ci więcej.

Tylko pamiętaj TV jest dodatkiem. Dzwiek z  TV jest słabej jakości. Po HDMI lepiej. Ale to nadal nie urządzenie do źrodła muzyki.

 

Wydaj wszystko na wzmacniacz plus AUXem telefon komputer to cały streamer :D albo coś tam in one

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikro123 no i sytuacja nabrała kolorów 😀, zarówno propozycji jak i kombinacji sporo, masz w czym wybierać. Patrząc na Twoje potrzeby mnie osobiście wydaje się najrozsądniejszą drogą wzmacniacz zintegrowany z wejściem HDMI, wejściami liniowymi, gramofonowym i cyfrowymi (np. 7000A). Do tego żeby mieć dobrą jakość dźwięku z sieci streamer (np. Wiim Mini), bo jak pisał @Piotr Sonido z aplikacji z TV dźwięk nie będzie powiedzmy najwyższych lotów. Ponadto do słuchania muzyki musiałbyś włączać TV. Ze streamerem połączysz się aplikacją i możesz słuchać muzyki bez włączania TV. Regulacja głośności jednym pilotem przy oglądaniu TV też zadziała, a także załączanie przez HDMI (CEC). Jedynie przy streamerze będziesz musiał "odpalić" wzmacniacz z "palucha". Można by jeszcze poddać rozwadze coś w stylu Audiolab-a 6000A Play - ma wbudowany streamer, ale znowu nie ma HDMI, więc głośności z TV nie poregulujesz - z tego co pamiętam to połączenie TOSLINK (optyczne) nie obsługuje regulacji głośności (chyba że coś się zmieniło, dawno nie używałem tego połączenia), a tak musiałbyś to połączyć z TV. Oczywiście rozwiązanie zbudowane z kilku elementów na pewno podniosłoby jakość całego zestawu, ale biorąc pod uwagę ograniczone u Ciebie miejsce taki w miarę "all in one" jest najwygodniejszy, a dokładać możesz zawsze jeżeli we wzmacniaczu będą wolne wejścia. Pozostaje wybrać z propozycji dobrać kolumny i umówić się na odsłuch, w końcu dźwięk ma podobać się Tobie i trudno jednoznacznie wskazać co będzie Ci najbardziej pasowało.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

Wydaj wszystko na wzmacniacz plus AUXem telefon komputer to cały streamer :D albo coś tam in one

nie no aż tak to nie.

Bo ja nigdy nie pomijałem źrodła. Uważam że jest tak samo ważne jak wzmacniacz. Przy niższym budzecie wole jednak przekierować budżet na wzmocnienie.

AUX to dziadostwo. Więc az tak to nie :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.09.2023 o 16:59, mikro123 napisał:

 ale chyba najchętniej poszedłbym w KEF LS50 Meta. Naczytałem się dobrych opinii, ale obawiam się czy Marantz, który w stereo osiąga 2x71 W (wg. pomiarów z audio.com.pl) da radę poprawnie napędzić te KEFy, które podobno dobrze współpracują ze wzmacniaczami posiadającymi >100 W na kanał.

Zobacz jakie wzmocnienie zastosował producent w KEF LS50 Wireless II:
każdy z głośniików zawiera dwa osobne wzmacniacze, jeden 100W do głośnika wysokotonowego, drugi 280W do głośnika średnio/niskotonowego.

Powyższe jasno pokazuje, czego potrzebują te głośniki do szczęścia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, przemeklbn napisał:

każdy z głośniików zawiera dwa osobne wzmacniacze, jeden 100W do głośnika wysokotonowego, drugi 280W do głośnika średnio/niskotonowego.

sugerujesz, że wzmacniacz do LS50 powinien mieć ~300W na kanał czy nie można tego przełożyć 1 do 1 w przypadku zintegrowane wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...