Skocz do zawartości

Yamaha RX-A6A dobór kolumn przednich


n7toan

Recommended Posts

Witam.

To już kolejny mój temat na tym forum. Po wymianie amplitunera Yamaha RX-V4A na RX-A6A, myślałem o dodaniu do zestawu końcówki mocy żeby poprawić stereo. Po tym jak pożyczyłem od znajomego na odsłuch Azur 851a który podłączyłem jako końcówkę mocy - niewiele się zmieniło, zrezygnowałem. Wspomnę, że kolumny przednie to Heco Aurora 700, Aurora Center 30, tylne Aurora 200, subwoofer Rel 1003.

W tej chwili zastanawiam się nad wymianą stopniowo wszystkich kolumn, zacząłbym od frontów. Nie wykluczam dodania w dalszej przyszłości końcówki mocy. Jeśli chodzi o pomieszczenie to sam pokój jest niewielki - 17m2, otwarty na przedpokój. Wstępnie brałem pod uwagę Bowers & Wilkins 706 s2 ale zniechęciły mnie komentarze na temat łączenia tej firmy z Yamahą. Drugi model którym się zainteresowałem to Monitor Audio Gold 100 G5. Ostatnie kolumny to Dali Opticon 5/Rubicon 5. Nie mam możliwości odsłuchu tych modeli a raczej szukał bym używanego sprzętu. Stąd pytanie - co myślicie o połączeniu tych kolumn z Yamahą?  Oczywiście mile widziane inne propozycje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zmiana frontów jest fajną opcją, ale tu się zgodzę - nie szedłbym w połączenie Bowersa z Yamahą, nawet gdy wyższe modele nie mają już aż takiej maniery.

Goldy 100 to świetna opcja, też nieco ciemniejsze granie, zwłaszcza w porównaniu do niższych modeli z oferty tego samego producenta. Sprawdziłbym też na pewno Buchardty S400, gęste granie, moim zdaniem bardzo satysfakcjonujące i dobrze pasujące do kina. Sprawdziłbym też Sonus faber Sonetto II, a także Vienna Acoustics Haydn SE Signature. Obie pary w świetnych cenach obecnie. 

Warto będzie też przemyśleć zmianę centralnego, warto by front był na równym poziomie :) 

W razie czego oczywiście zapraszamy do kontaktu i na indywidualne wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, n7toan napisał:

Wstępnie brałem pod uwagę Bowers & Wilkins 706 s2 ale zniechęciły mnie komentarze na temat łączenia tej firmy z Yamahą.. 

Nie słuchaj wszystkiego, co ludzie mówią. W audio funkcjonuje zbyt wiele mitów. Słuchaj siebie i swoich uszu. Ja gram na Bowers&Yamaha i jestem bardzo zadowolony. Jak masz suba to może Bowersy 707 starczą. Są  spokojniejsze niż 706. Ale może szukasz właśnie tego Wow!, którgo dają 706. Sprawdź. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, zmiana frontów jest fajną opcją, ale tu się zgodzę - nie szedłbym w połączenie Bowersa z Yamahą, nawet gdy wyższe modele nie mają już aż takiej maniery.

Goldy 100 to świetna opcja, też nieco ciemniejsze granie, zwłaszcza w porównaniu do niższych modeli z oferty tego samego producenta. Sprawdziłbym też na pewno Buchardty S400, gęste granie, moim zdaniem bardzo satysfakcjonujące i dobrze pasujące do kina. Sprawdziłbym też Sonus faber Sonetto II, a także Vienna Acoustics Haydn SE Signature. Obie pary w świetnych cenach obecnie. 

Warto będzie też przemyśleć zmianę centralnego, warto by front był na równym poziomie :) 

W razie czego oczywiście zapraszamy do kontaktu i na indywidualne wyceny. 

Naszym zdaniem, niech kolega posłucha i sam oceni to czy mu będzie pasowało czy nie :)

Sugerujecie aby nie łączyć Yamahy z B&W a mimo wszystko naprawdę jasne Sonusy i Vienny proponujecie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz sam odsłuchać bo to nei jest tak że nikt tego nie wybiera. Ale to połączenie faktycznie zalicza się do tych nazwijmy to ryzykownych.

Dzwiek jest jasny. Dokładny. Bardzo analityczny.

Wymiana na jakiekolwie kolumny przyniesie efekt ale ich nie wykorzystasz.

Ale też dradzał bym Monitory.

Bo kupisz coś lepszego a przy fajnym subie a go masz wyjdzie to na dobre.

Gold 100, Sonetto, Vela 403,

Na przykład.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za udzielenie się w temacie. Po przeczytaniu komentarzy, zapoznaniu się z testem użytkownika Kraft ( https://forum.audio.com.pl/topic/83360-bowers-wilkins-707-s2-kraftest-mini/ ), chęci zaspokojenia swojej ciekawości postanowiłem trochę po eksperymentować. A więc, udało mi się kupić w dobrej cenie używane 707 s2. Zdecydowałem się też na nie ponieważ pomieszczenie w którym ma to grać jest niewielkie, w dodatku prawa kolumna stoi w odległości 30cm od ściany bocznej. W najgorszym przypadku odsprzedam lub zastąpię nimi Aurory 200 które są na tyle. Na pewno też chciałbym odsłuchać Monitor Audio Gold 100 G5, wydają się być ciekawe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.10.2023 o 09:06, n7toan napisał:

Tak, w pierwszej kolejności przyjadą Bowersy ale będę musiał na nie trochę poczekać. I tak jak mówisz będę musiał raczej gdzieś wypożyczyć bo teraz wiem, że w każdym pomieszczeniu taki sam zestaw może zagrać inaczej. 

Pomieszczenie wniesie wiecej niż wzmacniacz. Dlatego akustyka jest tak istotna.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kilka dni temu przyszły Bowersy, miałem je podłączone jako przednie kolumny 3 dni. Spodziewałem się jaśniejszego grania, im dłużej grały to było tylko lepiej. Jednak w moim odczuciu są za małe. Nie wypełniają dźwiękiem pomieszczenia tak jak robią to Aurory 700 przy których mam czasami wrażenie, że dźwięk otacza mnie - mam na myśli tutaj stereo. Miejsce odsłuchu oddalone jest od kolumn o 3.5m. Aktualnie Bowersy robią za tylne kolumny. Wydaje mi się, że na tył są idealne. 

Nastąpiła też mała zmiana, po tym jak wróciłem AVS zacząłem znowu wszystko przestawiać. Skończyło się na tym, że subwoofer zmienił położenie. Wcześniej stał w rogu pokoju przy prawej kolumnie. Teraz stoi przy lewej kolumnie tuż przy wejściu do pomieszczenia. Odcięcie w amplitunerze Yamaha ustawione na 80hz. Gdy ustawiam 60 Hz i poniżej to bas nie jest już taki przyjemny. Podejrzewam, że prawa kolumna stoi za blisko ściany bocznej. Wcześniej gdy subwoofer stał w rogu pokoju ustawiałem odcięcie między 40, 60 a 80 Hz a i tak naprawdę nie czułem żadnej różnicy. Po tej zmianie mogę zwiększyć głośność subwoofera i nic nie dudni. Bas jest precyzyjny, dokładny a wybuchy w filmach całkiem inaczej brzmią, są potężniejsze. Dodam też, że z Heco nie jestem w stanie wskazać gdzie stoi subwoofer, z Bowers było słychać skąd dochodził bas, przy tych samych ustawieniach -odcięcie, położenie kolumn, jedynie głośność z Heco była wyższa. 

Zastanawiam się czy nie warto by było iść w Monitor Audio Gold 200. Co prawda będąc na AVS przyjrzałem się Gold 100 i jest zdecydowanie większą kolumną od 707 s2.

Edytowano przez n7toan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, n7toan napisał:

Kilka dni temu przyszły Bowersy, miałem je podłączone jako przednie kolumny 3 dni. Spodziewałem się jaśniejszego grania, im dłużej grały to było tylko lepiej. Jednak w moim odczuciu są za małe. Nie wypełniają dźwiękiem pomieszczenia tak jak robią to Aurory 700 przy których mam czasami wrażenie, że dźwięk otacza mnie - mam na myśli tutaj stereo. Miejsce odsłuchu oddalone jest od kolumn o 3.5m. Aktualnie Bowersy robią za tylne kolumny. Wydaje mi się, że na tył są idealne. 

Nastąpiła też mała zmiana, po tym jak wróciłem AVS zacząłem znowu wszystko przestawiać. Skończyło się na tym, że subwoofer zmienił położenie. Wcześniej stał w rogu pokoju przy prawej kolumnie. Teraz stoi przy lewej kolumnie tuż przy wejściu do pomieszczenia. Odcięcie w amplitunerze Yamaha ustawione na 80hz. Gdy ustawiam 60 Hz i poniżej to bas nie jest już taki przyjemny. Podejrzewam, że prawa kolumna stoi za blisko ściany bocznej. Wcześniej gdy subwoofer stał w rogu pokoju ustawiałem odcięcie między 40, 60 a 80 Hz a i tak naprawdę nie czułem żadnej różnicy. Po tej zmianie mogę zwiększyć głośność subwoofera i nic nie dudni. Bas jest precyzyjny, dokładny a wybuchy w filmach całkiem inaczej brzmią, są potężniejsze. Dodam też, że z Heco nie jestem w stanie wskazać gdzie stoi subwoofer, z Bowers było słychać skąd dochodził bas, przy tych samych ustawieniach -odcięcie, położenie kolumn, jedynie głośność z Heco była wyższa. 

Czyli Twoją wypowiedź traktuję jako in plus dla B&W :)

To może gdybyś użył większego modelu z tej serii na przód, to poczułbyś jeszcze więcej zamian. W sumie nic straconego  :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Czyli Twoją wypowiedź traktuję jako in plus dla B&W :)

To może gdybyś użył większego modelu z tej serii na przód, to poczułbyś jeszcze więcej zamian. W sumie nic straconego  :)

 

Był plan żeby kupić 706 s2 ale trafiła się okazja i żal było ich nie wziąć. Prawdopodobnie 707 s2 zostaną na tył. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Z okazji BF sprawiłem sobie następne kolumny - Monitor Audio Gold 100 5g. Czuć poziom wyżej w porównaniu do Heco, jednak tak jak napisał Piotr Sonido, wydaje mi się, że z Yamahą RX-A6A nie są w pełni wykorzystane. Z Arcam SA30, po kalibracji kolumny grają zdecydowanie lepiej. Przy połączeniu z Yamahą kombinowałem z ustawieniami i najlepszy efekt uzyskałem przy manualnym ustawieniu eq, na wzór krzywej Dirac. Żadne ustawienia z ypao nie dawały pożądanego efektu. Nie wiem dlaczego ale na puredirect lub bez modyfikacji eq goldy nie chcą grać skrajnymi częstotliwościami, niskie wtedy musi wspomagać subwoofer. Aktualnie te najniższe tony od 37 są podbite o +2db i tak do 200 maleją do 0db. Przy tym ustawieniu, subwoofer jak dla mnie nie jest wymagany przy odtwarzaniu muzyki. Dlatego odcięcie kolumn przednich ustawione jest na 40hz. 

W tej chwili mam podłączoną Yamahę z Goldami za pomocą kabli Melodika Purplerain 2.5mm. Myślę, że czas na nie. Nie wymieniłem ich wcześniej ponieważ zamiast kabli zainwestowałem w panele akustyczne z wełny mineralnej. Razem z kolumnami dostałem kable gratis - QED xt40i 2m, jednak są za krótkie ponieważ amplituner nie stoi na środku. Przeglądając internet natknąłem się na kable Audioquest Rocket 22. Za ich pomocą mógłbym połączyć kolumny przez biamp. Drugim kablem na jaki zwróciłem uwagę to Chord ClearwayX ale wtedy bym nie robił biamp. Arcam był podłączony właśnie tymi kablami.

Dodam, że z ciekawości podłączyłem do Arcam SA30 Bowersy 707 s2 w podobnym na wielkość pomieszczeniu lecz odległość kolumn do głowy to 2.5m (u mnie 3.5m). Po kalibracji którą wykonał właściciel wzmacniacza i odsłuchu byliśmy w nie małym szoku jak one potrafią zagrać.

Edytowano przez n7toan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam po dłuższej przerwie. 

U mnie trochę zmian zaszło. Yamaha RX-A6A została wymieniona na Arcam AVR10, Monitor Audio Gold 100 5g na Gold 200 5g, Heco Aurora Center 30 na Monitor Audio Gold C250 5g, kable Melodika Purple Rain MDC2250 na Chord Rumour X. Został tylko subwoofer REL ht1003 MK1. Niestety aktualnie nie mam nic z tyłu. Sprzedałem Bowersy 707 s2 ponieważ kolorystycznie nie pasowały do Monitor Audio i myślałem o zakupie AVR30 zamiast AVR10. 

Obawiałem się trochę, że Gold 200 będzie za duży do mojego pokoju 17m, tym bardziej, że prawa kolumna ma 30cm od ściany z boku. Po wykonaniu kalibracji Dirac, stereo mnie aktualnie zadowala, porównując z Yamahą ogromny przeskok. Grają same kolumny przednie. Początkowo myślałem też o końcówce mocy Roksan Caspian M2 lecz Arcam jest wystarczający. Co do kolumn przednich mam wrażenie, że przy cichym słuchaniu muzyki, na Gold 200 dźwięk jest pełniejszy, niższe częstotliwości bardziej nasycone niż w Gold 100. W kinie pomimo tego, że nie ma tylnych kolumn czuć to coś. A myślałem, że Yamaha RX-A6A bardzo dobrze grała to jednak ustępuje również w kinie.

Na pewno Arcam AVR10, Monitor Audio Gold 200 i C250 5g zostaną u mnie na dłużej. Na tył potrzebuje czegoś małego, np Monitor Audio Silver 50 7g lub powrócę do Bowers & Wilkins 707 s2. Możliwe, że końcówkę mocy w przyszłości jeszcze dokupię. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie trochę panie kolego. Sporo zmian.

Ja osobiscie bardzo lubie amplitunery Yamahy. Miałem kilka. Co prawda nie A6A. Ale 2060 był mi znany.

Lubie to brzmienie. Ale fakt to nie jest brzmienie Arcama.

Kiedyś jak jeszcze 2 razy stanieje to :) wtedy też będę miał. Może.

Dnia 18.03.2024 o 19:09, n7toan napisał:

Na pewno Arcam AVR10, Monitor Audio Gold 200 i C250 5g zostaną u mnie na dłużej. Na tył potrzebuje czegoś małego, np Monitor Audio Silver 50 7g lub powrócę do Bowers & Wilkins 707 s2. Możliwe, że końcówkę mocy w przyszłości jeszcze dokupię. 

Weź sobie FX. Warto!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Weź sobie FX. Warto!

Chciałbym ale żona mnie już z nimi popędzi 🙃

Poza tym myślę, że nie mam warunków by prawidłowo je rozmieścić, przez co nie byłyby wykorzystywane. Z prawej strony pokoju, tu gdzie znajdowałaby się prawa tylna kolumna mam narożne podwójne drzwi na balkon, połączone z oknem balkonowym od ziemi do prawie sufitu. Patrząc na wymiary nie są małe.

Dlatego odpuściłem sobie FX. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.03.2024 o 19:11, n7toan napisał:

Chciałbym ale żona mnie już z nimi popędzi 🙃

JAk Kocha to zrozumie.

Dnia 20.03.2024 o 19:11, n7toan napisał:

Poza tym myślę, że nie mam warunków by prawidłowo je rozmieścić, przez co nie byłyby wykorzystywane. Z

Wiem, z reguły je się powinno specjalnie ustawiac.

Ja robiłem to na rózne sposoby, tez mało prawidlowe i za każdym razem grały lepiej niż klasyczne surroundy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...