Skocz do zawartości

Denon AVR-X1700H i realizacja Dolby Atmos


Adaxis

Recommended Posts

Czesc Wszystkim. Mam pytanie nt. Denona AVR-X1700H i realizacji dźwięku Dolby Atmos na zestawie 5.1 lub 7.1. Obecnie posiadam 5.1 i czy gdy zakupie 1700H to dołożenie 2 kolumn tzw. Back coś da? Bo czytając instrukcje 1700H widać że rola "back" sprowadza się do opcjonalnie do zasilania strefy 2 w innym pokoju. Zone2 ma w ogóle sens, wykorzystuje to ktoś? I czy czasami dzwiek w wyjściach Back i surround nie jest ten sam? Generalnie czy z Blu-Ray 4K i z Netflixa 4K z Dolby Atmos uzyska się z x1700H i zestawu 5.1 lub 7.1 rzeczywiscie te efekty, czy  trzeba dodawac tzw. głośniki górne? Ale gdzie je ew. podłączyć skoro to jest dokładnie 7.2? Niby ten sprzęt ma Atmos w opisie, ale jak go podłączyć aby to uzyskać? B prosze o pomoc/opinie, gdyż myślę o zamianie 15-letniego Denona AVR-1610  na AVR-1700H dab, gdyż ten ostatni niezle wyglada w opisie, ale ja nie znam się i mam obawy czy rzeczywiście uzyska się na nim Dolby Atmos z Netflixa 4K i płyt Blu-Ray 4K? Licze na wsparcie i pozdrawiam serdecznie, bo to pierwszy post :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adaxis napisał:

Czesc Wszystkim. Mam pytanie nt. Denona AVR-X1700H i realizacji dźwięku Dolby Atmos na zestawie 5.1 lub 7.1. Obecnie posiadam 5.1 i czy gdy zakupie 1700H to dołożenie 2 kolumn tzw. Back coś da? Bo czytając instrukcje 1700H widać że rola "back" sprowadza się do opcjonalnie do zasilania strefy 2 w innym pokoju. Zone2 ma w ogóle sens, wykorzystuje to ktoś? I czy czasami dzwiek w wyjściach Back i surround nie jest ten sam? Generalnie czy z Blu-Ray 4K i z Netflixa 4K z Dolby Atmos uzyska się z x1700H i zestawu 5.1 lub 7.1 rzeczywiscie te efekty, czy  trzeba dodawac tzw. głośniki górne? Ale gdzie je ew. podłączyć skoro to jest dokładnie 7.2? Niby ten sprzęt ma Atmos w opisie, ale jak go podłączyć aby to uzyskać? B prosze o pomoc/opinie, gdyż myślę o zamianie 15-letniego Denona AVR-1610  na AVR-1700H dab, gdyż ten ostatni niezle wyglada w opisie, ale ja nie znam się i mam obawy czy rzeczywiście uzyska się na nim Dolby Atmos z Netflixa 4K i płyt Blu-Ray 4K? Licze na wsparcie i pozdrawiam serdecznie, bo to pierwszy post :)

https://manuals.denon.com/AVRX1700H/EU/PL/index.php

Przeglądnij i będzie wszystko jasne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się pogubiłeś.

5.1 nie ma Atmosa

7.1 jeśli zastosujesz tyły i boki w rozumieniu prawidłowym 7.1 to nie  masz Atmosa

Ten model ma Atmos ale to 5.1.2 i wówczas głośniki musza być na suficie. Nie przy. Tylko na.

Jesli wykorzystasz 7 kanałów czy to do 7.1 czy do 5.1.2 to nie masz już 2 strefy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adaxis napisał:

mam obawy czy rzeczywiście uzyska się na nim Dolby Atmos z Netflixa 4K i płyt Blu-Ray 4K

Tak, pod warunkiem że będzie jak koledzy wyżej pisali, 5.1.2 czyli 5 głośników warstwy podstawowej na wysokości odsłuchu, 1 subwoofer, oraz 2 głośniki warstwy górnej (tzw. Atmos) w suficie nad głową.

Efekt Atmos z Blu-ray (zakodowany w TrueHD) będzie bardziej efektowny od tego z VOD (zawarty w Dolby Digital+).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B. dziękuję za szybki odzew, bo mam okazję zakupu 1700H. Czytałem te instrukcję i "pogubiłem się", bo nie jestem znawcą dźwięku 3d i nie do końca to wszystko ogarniam, więc teraz już konkretniej - pytania Was pewnie rozśmieszą -ot nie znam się:

1.  Czy dobrze myślę, że 1700H jest wystarczającym, budżetowym amplitunerem dla niewymagającym zbyt dużo i warto przejść z  15-letniego 1610? 

2. Obecnie mam zestaw 5.1 wharfedale diamond (10.5/10/CC/SX) i pomyslałem, że ew. dokupię 2 x"10", żeby uzupełnić surround back -czyli mieć 7.1 -czy warto i czy surround i surround back mają ten sam dźwięk? Bo są to różne gniazda. I na razie nie pytam tu o górne 3d.

3. W ww. instrukcji mowa o górnych 3d przednich i tylnych dla Atmos - jak byłyby zasilane i rozpoznawane przez 1700H, skoro ma on tylko 7 (+2) wyjść? Jak je się podpina, niby opcjonalnie kładzie na frontach i mają odbijać dźwięk od sufitu itp, ale skąd zasilania? Ew. naprowadźcie mnie proszę to już sobie jakoś to poukładam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Warto.

2. Zależy czy możesz to poprawnie ustawić i czego oczekujesz. Zależy tez od sciezki/realizacji.

3. W przypadku 2 górnych nie ma mowy za bardzo o przod/tył. Realizuje się to albo przed odbijanie dźwięku od sufitu tak jak napisałeś albo jeżeli jest taka możliwość poprzez montaż w lub na suficie nad miejscem odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Adaxis napisał:

B. dziękuję za szybki odzew, bo mam okazję zakupu 1700H. Czytałem te instrukcję i "pogubiłem się", bo nie jestem znawcą dźwięku 3d i nie do końca to wszystko ogarniam, więc teraz już konkretniej - pytania Was pewnie rozśmieszą -ot nie znam się:

1.  Czy dobrze myślę, że 1700H jest wystarczającym, budżetowym amplitunerem dla niewymagającym zbyt dużo i warto przejść z  15-letniego 1610? 

2. Obecnie mam zestaw 5.1 wharfedale diamond (10.5/10/CC/SX) i pomyslałem, że ew. dokupię 2 x"10", żeby uzupełnić surround back -czyli mieć 7.1 -czy warto i czy surround i surround back mają ten sam dźwięk? Bo są to różne gniazda. I na razie nie pytam tu o górne 3d.

3. W ww. instrukcji mowa o górnych 3d przednich i tylnych dla Atmos - jak byłyby zasilane i rozpoznawane przez 1700H, skoro ma on tylko 7 (+2) wyjść? Jak je się podpina, niby opcjonalnie kładzie na frontach i mają odbijać dźwięk od sufitu itp, ale skąd zasilania? Ew. naprowadźcie mnie proszę to już sobie jakoś to poukładam :)

Cześć, 

1. Tak - brzmieniowo nie poręczę, ale komplet nowych funkcji na pewno dużo da

2. Mają inny dźwięk, jest inne ustawienie przy 5.1 i 7.1. Osobiście chyba wolę 5.1.2 niż 7.1, ale zależy to też mocno od filmu. 

3. W ustawieniach amplitunera wybierasz je jako górne. Możesz mieć wtedy 5.1.2. Je najlepiej dać oczywiście na sufit, ale jako ostateczność możesz dać na frontowe kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adaxis napisał:

1.  Czy dobrze myślę, że 1700H jest wystarczającym, budżetowym amplitunerem dla niewymagającym zbyt dużo i warto przejść z  15-letniego 1610? 

Podstawowy, ale nie jest zły. To rozsądny sprzęt.

1 godzinę temu, Adaxis napisał:

2. Obecnie mam zestaw 5.1 wharfedale diamond (10.5/10/CC/SX) i pomyslałem, że ew. dokupię 2 x"10", żeby uzupełnić surround back -czyli mieć 7.1 -czy warto i czy surround i surround back mają ten sam dźwięk? Bo są to różne gniazda. I na razie nie pytam tu o górne 3d.

No nie, surround i surround back to nie ten sam dźwięk, w takim wypadku te nasze kina domowe i wielokanałowe amplitunery by były bez sensu. Jeśli chodzi o sens sam w sobie 7.1... Oczywiście że jest. Strzelam że 95% filmów ze ścieżką TrueHD ma pełne 7.1. DD+ także ma możliwość 7.1, ale rzadko się to spotyka... zazwyczaj jest 5.1. A nawet jak film tylko 5.1, to amplituner możesz skonfigurować tak by sztucznie upmixował tylne surround i zagrają Ci wszystkie głośniki.

1 godzinę temu, Adaxis napisał:

3. W ww. instrukcji mowa o górnych 3d przednich i tylnych dla Atmos - jak byłyby zasilane i rozpoznawane przez 1700H, skoro ma on tylko 7 (+2) wyjść? Jak je się podpina, niby opcjonalnie kładzie na frontach i mają odbijać dźwięk od sufitu itp, ale skąd zasilania? Ew. naprowadźcie mnie proszę to już sobie jakoś to poukładam :)

Masz amplituner 7-kanałowy. To oznacza że ma 7 stopni końcowych mocy. Konfiguracja w menu pozwala Ci podłączyć głośniki na różne sposoby, ale ogranicza Cię ta liczba 7. Subwoofer jest konstrukcją aktywną, więc go nie wliczamy. No więc by wykorzystać pełny potencjał Twojego amplitunera masz dwie główne opcje. 7.1 czyli bez Atmosa z back surround, albo 5.1.2 z głośnikami Atmos (podpiętymi w miejscu back surround). Tu z kolei masz dwa pola manewru, a) tzw. upfiring a więc kupujesz kolumienki które stawia się na frontowych kolumnach, dźwięk w domyśle ma trafić do Ciebie odbity od sufitu (nie polecam), b) fizyczne głośniki w suficie, niemal nad głową delkatnie z przodu tak jak sugeruje DOLBY.

Są amplitunery np. mój które przetwarzają więcej kanałów niż posiadają końcówek mocy, wówczas by potencjał wykorzystać trzeba dokupić zewnętrzne końcówki mocy/wzmacniacz by zrealizować cały system. Ale Twój przypadek tego nie dotyczy.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, doczytałem również z ww. instrukcji , że z wyjść "suround back" mogą być zasilane opcjonalnie:
1.  suround tył
2. przednie górne (Atmos)
3. środkowe górne (Atmos)
4. strefa 2

Czyli najlepszym rozwiązaniem będzie wybór 3 z odbiciem od sufitu? Czy może opcja 1?
Warto w to w chodzić, jeśli zamierzam oglądać 4K z Atmos? Bo coraz więcej takich filmów powstaje. Jeśli tak to b. proszę o naprowadzenie jakie głośniki dokupić do odbić sufitowych?

EDIT: Butler dopisał już o tym, ale w inną stronę, tylko, że ja nie mam gotowej instalacji sufitowej ani sufitu podwieszanego :(  
B. dziękuję za pomoc

 

Edytowano przez Adaxis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp 2. Opcja z upfiring ale:

1. Ma to sens jak masz lity sufit, niezbyt wysoki (powiedzmy 2.8 metra) I gładki (bez lamp wiatraków sztukaterii itp) w miejscu odbicia.

2. Nie wiem jak spisują się te najtańsze nadstawki sam mam wbudowane w kolumny przednie. Najlepiej gdybyś wypożyczył takie w jednym ze sklepów tutaj na forum i sprawdził sam czy efekt Cie zadowala. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Adaxis napisał:

Czyli najlepszym rozwiązaniem będzie wybór 3 z odbiciem od sufitu? Czy może opcja 1?

Kup takie głośniki jak KLIPSCH REFERENCE R-40 SA, WILSON Raptor X, Magnat ATM 202 itp.

Jeśli nie masz chęci/możliwości założenia głośników instalacyjnych w sufit, to stawiasz takie na przednich kolumnach i liczysz a to że znajdziesz się w gronie zadowolonych z upfiring - opcja 1 na filmie. Niektórym zdaje egzamin, po prostu musisz to sprawdzić we własnych warunkach akustycznych. Weź pod uwagę że takiego typu głośniki możesz zamontować także w suficie, tu nie ma jakiegoś nakazu by były to zabudowane sprzęty. Jeśli całkowicie odpada opcja ciągnięcia jakichkolwiek kabli w sufit, to rozważ opcję pośrednią... Przy suficie z przodu opcja nr.2. Nie jest to może referencja, ale niektórym odpowiada. PS. opcję 3 autor video ma za daleko, powinna być niemal nad głową.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adaxis napisał:

Dziękuję, doczytałem również z ww. instrukcji , że z wyjść "suround back" mogą być zasilane opcjonalnie:
1.  suround tył
2. przednie górne (Atmos)
3. środkowe górne (Atmos)
4. strefa 2

 

To ja też może jeszcze trochę 'namieszam':

Jeżeli tak dopytujesz o sens surround back, to wiedz, że ponieważ atmos to obiektowy format dźwięku, to odtwarzając dźwięk atmos  będziesz miał inny dźwięk w głośnikach surround i surround back. Oczywiście musisz mieć wtedy jakaś konfigurację głośników atmos zawierającej te głośniki surround back, czyli przynajmniej 7.1.2, czego nie da się uzyskać w 1700h. Piszę to, żebyś miał świadomoś, że format dżwięku atmos nie sprowadza się tylko do tych górnych głóśników, ale obejmuje całość.

Podpisali te wyjścia 'surround back' bo to takie tradycyjne podejście, ale równie dobrze mogili dać nazwę górne atmos, strefa2 albo jeszcze coś innego, bo jak widać ich funkcja zależy od konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adaxis napisał:

1.  Czy dobrze myślę, że 1700H jest wystarczającym, budżetowym amplitunerem dla niewymagającym zbyt dużo i warto przejść z  15-letniego 1610? 

Tak

37 minut temu, przemeklbn napisał:

To ja też może jeszcze trochę 'namieszam':

Jeżeli tak dopytujesz o sens surround back, to wiedz, że ponieważ atmos to obiektowy format dźwięku, to odtwarzając dźwięk atmos  będziesz miał inny dźwięk w głośnikach surround i surround back. Oczywiście musisz mieć wtedy jakaś konfigurację głośników atmos zawierającej te głośniki surround back, czyli przynajmniej 7.1.2, czego nie da się uzyskać w 1700h. Piszę to, żebyś miał świadomoś, że format dżwięku atmos nie sprowadza się tylko do tych górnych głóśników, ale obejmuje całość.

Podpisali te wyjścia 'surround back' bo to takie tradycyjne podejście, ale równie dobrze mogili dać nazwę górne atmos, strefa2 albo jeszcze coś innego, bo jak widać ich funkcja zależy od konfiguracji.

Jeśli ktoś nie ma możliwości robić Atmosa. To ja jestem za tym żeby iść w 7.1 czy to w surround back czy front high. Why not?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, rzeczywiście "mieszacie"...  Z górnymi to byłoby 5.1.2, a bez górnych tylko z serround back to 7.1  -dlatego pytałem co lepiej kupić i w co iść? -kupić tylne czy górne i jak ustawić podstawowo. Oczywista, że na 5.1.2 byłby jakby uproszczony Atmos na 7 kanałach, ale czy to nie wystarcza?
Stanęło na 5.1.2, bo wyjścia "back" mogą być dla surround back lub dla górnych lub jw. -w zależności od konfiguracji w demonie. Wydawało mi się że dobrze już to rozumiem, a tu cd. dyskusji... :)  więc jak ostatecznie uważacie w co iść :)

Edytowano przez Adaxis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adaxis napisał:

Hmmm, rzeczywiście "mieszacie"...  Z górnymi to byłoby 5.1.2, a bez górnych tylko z serround back to 7.1  -dlatego pytałem co lepiej kupić i w co iść? -kupić tylne czy górne i jak ustawić podstawowo. Oczywista, że na 5.1.2 byłby jakby uproszczony Atmos na 7 kanałach, ale czy to nie wystarcza?
Stanęło na 5.1.2, bo wyjścia "back" mogą być dla surround back lub dla górnych lub jw. -w zależności od konfiguracji w demonie. Wydawało mi się że dobrze już to rozumiem, a tu cd. dyskusji... :)  więc jak ostatecznie uważacie w co iść :)

Jeśli jesteś ograniczony sprzętowo/czytaj twój amlituner maxymalnie ma 7 kanałów i zastanawiasz się jak je podzielić to moja rada jest taka....

Zrób Atmos w konfigu 5.1.2 Ale na suficie.... Te  nastawki sobie daruj Atmos to dźwięk obiektywy dziejący sie w przestrzeni .Można go podzielić na stacjonarny (przylepiony do danego głośnika)

 

https://youtu.be/fI-S3Fk7NwA?si=fdU1PbtG-S3lQQgk

 

lub "wędrujący...Co oznacza, że kanały dolnej warstwy są używane aby "postawić "dany obiekt w danej przestrzeni ....Brzmi skomplikowanie ale to naprawdę działa.

 

 

Nie słyszałem tych nastawkowych ale jakoś do mnie nie przemawiają..Powiem więcej .Nawet instalacja na tylko 2 Atmosach jest bardzo ograniczona.Pisałem to już gdzieś w innym temacie.Weźmy takie Demo Helikopter.Przy dwóch Atmosach helikopter lata od górnego  lewego do górnego prawego ....i to tyle.

W instalacji z czterema zatacza pełny krąg na suficie...i to robi różnicę😉

A to tylko demo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Nie słyszałem tych nastawkowych ale jakoś do mnie nie przemawiają.

Jeden uczicwy 😉 Skoro już je kupił to może je sobie postawić i zobaczyć czy będzie ok czy też  zechce je mocować na suficie albo użyć jako surround/surround back. 

@Adaxis odezwij sie jak już dojadą i będziesz to ustawiał. Podzielę się wrażeniami/hintami.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, emigrant napisał:

Atmos ma sens przy tylko 2 dodatkowych głośnikach?

Tak bo dostajesz efekty związane z wysokością dźwięku. Oczywiście jak będziesz miał .4 to będzie jeszcze pozycjonowanie dźwięku w górnej warstwie.

10 minut temu, emigrant napisał:

le 5.1.2 to chyba bardziej dla psychiki, żeby pokazał się napis Atmos na wyświetlaczu amplitunera niż przyniesie jakieś korzyści w dźwięku. 

Absolutnie się nie zgadzam. .2 daje bardzo dużo.... coś jakbyś zamiast gier 2d zobaczył Dooma w 1993. (Jeszcze nie Quake ale już coś). 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, emigrant napisał:

Atmos ma sens przy tylko 2 dodatkowych głośnikach?

Ma sens. Atmos "otwiera się" na wszystkie głośniki, a nie tylko dodatkowe w suficie.

8 minut temu, emigrant napisał:

5.1.2 to chyba bardziej dla psychiki, żeby pokazał się napis Atmos na wyświetlaczu amplitunera niż przyniesie jakieś korzyści w dźwięku.

Powiedz to prędzej ludziom którzy Atmosa mają z belki pod TV. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno Panowie - przetestuję najpierw 7.1, bo najłatwiej mi to zrobić -ale czy taki denon wyrabia się dobrze w zamianie np. dźwięku atmos na 7.1? Dźwięk 5.1 jest chyba najpopularniejszym w grach i w filmach, ale rozwiązania 4k idą w atmos...   Oczywiście kwestia testów, itp, ale przecież nie będę je ciągle przestawiał z 7.1 na 5.1.2 i odwrotnie, jedynie ew. podczas testów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...